:
كمينه:۲۶°
بیشینه:۴۱°
به‌روز شده در: ۲۶ تير ۱۳۹۷ - ۲۰:۳۴
رهبر معظم انقلاب در مراسم تنفیذ حکم ریاست‌جمهوری بر 3 جهت‌گیری اصلی دولت آینده تاکید کردند:
مراسم تنفیذ حکم ریاست‌جمهوری دوره دوازدهم صبح روز پنج‌شنبه در حسینیه امام خمینی(ره) با حضور مسوولان نظام و شخصیت‌های لشکری و کشوری و سفرای کشورهای خارجی برگزار شد و رهبر معظم انقلاب اسلامی با تنفیذ رای ملت، حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر حسن روحانی را به ریاست‌جمهوری اسلامی ایران منصوب کردند.
کد خبر: ۹۶۵۸۴
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۵
اقتصاد گردان

اقتصادگردان- به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این حکم، انتخابات پر شور و رای بالای شخصیت منتخب را نشانه تحکیم جمهوریت نظام خواندند و با تاکید بر اجرای برنامه اقتصاد مقاومتی به رییس‌جمهور توصیه کردند، همت خود را متوجه استقرار عدالت، جانبداری از محرومان مستضعف،  اجرای احکام اسلام ناب، تقویت وحدت و عزت ملی، توجه به توانمندی‌ها و ظرفیت‌های عظیم کشور و صراحت در بزرگداشت ارزش‌ها و مبانی انقلاب اسلامی کنید.

متن حکم تنفیذ ریاست‌جمهوری که حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدی‌گلپایگانی آن را قرائت کرد به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

خداوند متعال را سپاس می‌گویم که در آزمون سیاسی و اجتماعی بزرگ دیگری، ملت عظیم‌الشأن ایران را سرافراز فرمود و حضور مبارک آنان را در یکی از اساسی‌ترین اقدامات ملی، گامی بلند در جهت حراست از عزت و امنیت کشور و ابهت نظام مقدس جمهوری اسلامی قرار داد.

انتخابات پر شور و صفوف طولانی رای‌دهندگان در سراسر کشور و نصاب درخشان شرکت‌کنندگان در انتخاب رییس‌جمهور و آنگاه رای بالای شخصیت منتخب، همگی نشانه‌های روشن از موفقیت نظام اسلامی در تحکیم و تثبیت جمهوریت و خصلت مردمی این نظام انقلابی است و این یکی از اساسی‎ترین و مهم‌ترین توانمندی‌های بی‌شمار کشور اسلامی عزیز ماست که دستیابی به آرمان‌های والای انقلاب را ممکن می‌سازد و آینده روشن کشور و ملت را نوید می‌دهد.

اکنون با استمداد از هدایت و عنایت پروردگار و در سایه توجهات حضرت ولی‌الله‌اعظم ارواحنا فداه و با تبرک و تفأل به همزمانی با ایام ولادت حضرت امام ابی‌الحسن‌الرضا علیه‌آلاف‌التحیةوالثناء، اینجانب به پیروی از گزینش ملت ایران، رای آنان را تنفیذ و دانشمند محترم جناب حجت‌الاسلام آقای دکتر حسن روحانی را به ریاست‌جمهوری اسلامی ایران منصوب می‌کنم و با دعا برای موفقیت ایشان، موکدا توصیه می‌کنم که این منصب خطیر را وسیله‌یی برای کسب رضای الهی و ذخیره‌یی برای هنگامه لقا پروردگار قرار دهند و همت خود را متوجه استقرار عدالت و جانبداری از محرومان مستضعف، و اجرای احکام اسلام ناب، و تقویت وحدت و عزت ملی، و توجه به توانمندی‌ها و ظرفیت‌های عظیم کشور، و صراحت در بزرگداشت ارزش‌ها و مبانی انقلاب اسلامی نمایند و مطمئن باشند که ملت غیور و شجاع، خدمتگزاران کشور را در دشواری‌ها و در مقابله با زورگویی‌ها و زیاده‌خواهی‌های استکبار تنها نخواهد گذاشت.

لازم می‌دانم بار دیگر درباره اجرای برنامه اقتصاد مقاومتی و توجه ویژه به موضوع اشتغال و تولید داخلی تاکید کنم و یادآوری نمایم که رای ملت و تنفیذ آن موکول به حفظ و رعایت تعهد به صراط قویم و مستقیم اسلامی و انقلابی است.

در پایان یاد امام عزیز راحل را گرامی می‌دارم و به روح مطهر ایشان و شهیدان این راه درود می‌فرستم. والسلام علی عباد‌الله الصالحین.

سیدعلی خامنه‌ای

۱۲/ مرداد/ ۱۳۹۶

همچنین رهبر انقلاب اسلامی در این مراسم در سخنانی با تبریک ایام میلاد حضرت امام رضا(ع) تقارن مراسم تنفیذ با ایام ولادت آن حضرت را مایه برکت خواندند و با اشاره به اهمیت بالای جلسه امروز خاطرنشان کردند: یکی از موارد اهمیت این مراسم، آغاز دوره مدیریتی جدید در کشور است که امید می‌رود رییس‌جمهور محترم و مسوولان همراه ایشان در دوره جدید با ابتکار‌ها و توانمندی‌های بیش از گذشته، مطالبات مردم را برآورده و آنان را خرسند کنند.

ایشان، دومین جنبه اهمیت بسیار زیاد جلسه تنفیذ را «نقش‌آفرینی مردم در انتخاب مدیران طراز اول کشور» برشمردند و افزودند: این مراسم تنفیذ، دوازدهمین مراسم بعد از پیروزی انقلاب اسلامی است که نشان‌دهنده تاثیرگذاری رای و گزینش مردم است که این دستاورد بزرگ به برکت انقلاب محقق شده است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی با اشاره به تشکیل 10دوره مجلس شورای اسلامی، 5 دوره شورای اسلامی شهر و روستا و 5 دوره مجلس خبرگان با رای مردم از ابتدای انقلاب تاکنون گفتند: قبل از پیروزی انقلاب به‌واسطه وجود دیکتاتوری، مردم هیچ نقشی در تعیین مدیران کشور نداشتند اما به برکت انقلاب اسلامی و عزم راسخ، ایمان عمیق، بصیرت بی‌پایان، شجاعت بی‌نظیر مرد بزرگی همچون امام راحل، مردم از حاشیه به متن آمدند و صاحب اختیار شدند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: نسل جدید و جوانان کشور، دوران قبل از انقلاب را ندیده‌اند اما نقش‌آفرینی مردم در حکومت، دستاورد عظیمی است که امام بزرگوار توانست با به حرکت درآوردن اقیانوس ملت به سال‌ها و قرن‌ها حکومت سلطنتی و وراثتی و دخالت و سلطه بیگانگان پایان و جهت حرکت کشور و ملت را تغییر دهد.

ایشان با تاکید بر اینکه مردم و مسوولان باید به چهار دهه «مردم‌سالاری دینی و نقش‌آفرینی مردم در شؤون کشور و در انتخاب مسوولان» افتخار کنند، گفتند: مسوولانی که در دوره جدید مشغول به‌کار خواهند شد، میراث‌دار چهل سال تلاش و ابتکار مسوولان مختلفی هستند که زیربناهای علمی، عملی و فکری فراوانی را به وجود آوردند که قبل از انقلاب مطلقا وجود نداشتند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی، این زیربناها را سکوهای پرش ملت به سوی آینده خواندند و تاکید کردند: مسوولان جدید و همراهان رییس‌جمهور محترم، باید از چهار دهه تجربه و توانایی‌های متراکم استفاده کنند و با افزودن بر این سرمایه ملی آن را تحویل مدیران بعدی دهند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، تربیت نسل‌های جدید با تفکر انقلابی و سرشار از انگیزه و آمادگی برای کار را یکی از برکات انقلاب اسلامی برشمردند و با توصیه به مسوولان برای استفاده از این فرآورده عظیم افزودند: یکی دیگر از دستاوردهای چهار دهه مدیریت نظام جمهوری اسلامی، تعامل ملت ایران با دنیا و در عین حال مقابله جدی با نظام سلطه و ایستادگی در برابر ترفندهای بدخواهان بوده است.

ایشان در همین بخش خاطرنشان کردند: یکی از نکاتی که اصرار بر تکرار آن دارم تا از ذهن‌ها فراموش نشود، غافل نشدن از «حضور و ترفند دشمن» است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی گفتند: هیچ‌گاه نباید فراموش کنیم که دشمن، مشغول طراحی و دشمنی است اما در چهار دهه گذشته به فضل الهی، ملت و مسوولان آبدیده‌تر شدند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به وجود تحریم‌ها از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی و به ویژه در سال‌های اخیر خاطرنشان کردند: اگرچه تحریم‌ها مشکلاتی را به وجود آورد اما موجب شد توجه ما به ظرفیت‌ها و توانایی‌های داخلی معطوف شود و از آنها استفاده کنیم و به همین علت امروز با وجود خواست دشمن، ایران به مراتب قوی‌تر و مقتدرتر از سال‌های اول انقلاب است.

ایشان با اشاره به انواع ترفندها در طول سال‌های گذشته افزودند: در این سال‌ها، برخی‌ها همچون مسوولان فعلی امریکا به صراحت با ملت ایران دشمنی کردند و ترفند برخی‌ها هم همچون دست چدنی در دستکش مخملی بود اما همه این طراحی‌ها موجب شد اعتماد به نفس مردم و مسوولان افزایش یابد و راه‌های مقابله با ترفندهای دشمن را بیابند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی هیچ هراسی از ترفندهای بدخواهان ندارد و به‌واسطه ظرفیت‌های فراوان کشور، راه‌های مقابله با آن را می‌داند، گفتند: مسوولان دولت جدید بدانند که سکاندار چنین نظام پرظرفیت و پراستعدادی هستند و باید با شناخت این استعدادها از آنها بهره‌برداری شود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، دولتمردان جدید را به «تکیه بر هویت انقلابی، کار جهادی و بهره‌مندی از حمایت مردمی و سرمایه‌های مادی و معنوی کشور» توصیه کردند و در بیان سه جهت‌گیری دولت آینده افزودند: «پرداختن به مشکلات مردم به ویژه مشکلات معیشتی و اقتصادی» به عنوان اولویت اصلی، «تعامل گسترده با دنیا و ارتباطات وسیع با ملت‌ها و دولت‌ها» و «ایستادگی همراه با صلابت و قدرت در مقابل سلطه طلبان»، سه جهت‌گیری اصلی است که باید به‌طور همزمان در دستور کار دولت باشد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی، رژیم ایالات متحده امریکا را متجاوزتر و وقیح‌تر از همه سلطه‌طلبان دانستند و تاکید کردند: چهار دهه فعالیت بین‌المللی نشان داده است که هزینه تسلیم در برابر قدرت‌های زورگو به مراتب بیشتر از هزینه ایستادگی در برابر آنهاست.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تاکید بر اینکه «تسلیم»، ملت‌ها را بیچاره و مسیر پیشرفت را به روی آنها مسدود می‌کند، افزودند: جمهوری اسلامی به توفیق الهی، هیچ‌گاه در مقابل استکبار و نظام سلطه تسلیم نشده و بر سر خواسته‌های آنها سازش نکرده است و به برکت ایثار و فداکاری شهدا، امروز علاوه بر اقتدار و پیشرفت بیشتر، شعارهای خود را نیز برجسته‌تر کرده است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در ادامه 10توصیه به رییس‌جمهوری محترم و همکاران ایشان بیان کردند.

«امانت دانستن مسوولیت و امانتداری آن»، «اولویت‌بندی در برنامه‌ریزی‌ها و هزینه‌کردها به ویژه تلاش برای ریشه‌کنی فقر و فساد» و «حرکت براساس برنامه ششم» سه توصیه اول حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بود.

ایشان در بیان توصیه چهارم گفتند: «اتحاد ملت» را مهم بشمارید و حفظ کنید و مراقب باشید، التهاب‌آفرینی و دو دستگی مضر میان مردم ایجاد نشود.

ایشان با اشاره به سلایق مختلف مردم خاطرنشان کردند: بگذارید مردم با سلایق مختلف، زندگی آرامی در کنار یکدیگر داشته باشند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در توصیه پنجم خطاب به رییس‌جمهور و دولت آینده گفتند: از نظرات مخالف آشفته نشوید، زیرا در کارها و وظایف سنگین، نقص وجود دارد و باید با پذیرش و تحمل انتقاد، اجازه دهید منتقدان دیدگاه‌های خود را بیان کنند.

ایشان در توصیه بعدی خود، دولتمردان را به رفتن به میان مردم و برقراری ارتباط بی‌واسطه با آنان سفارش کردند و در بیان توصیه هفتم افزودند: قدر نیروهای مومن، انقلابی و پرانگیزه را بدانید زیرا همین نیروهای انقلابی هستند که در مشکلات، کشور را حفظ و سینه سپر می‌کنند.

توصیه هشتم رهبر معظم انقلاب اسلامی به مسوولان، از یاد نبردن دشمنی دشمنان بود که گفتند: همواره در تصمیم‌گیری‌ها و تعامل‌های بین‌المللی به یاد داشته باشید که دشمن همه توان خود را برای نابودی شما به‌کار گرفته است و از هر بهانه‌یی هم استفاده می‌کند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به جنجال‌های اخیر در خصوص پرتاب موشک ماهواره‌بر به فضا اشاره کردند و افزودند: پرتاب این موشک ماهواره‌بر، یک کار علمی و فنی و معمول و البته لازم برای کشور بود اما در همین موضوع نیز جنجال به‌پا کردند.

توصیه بعدی رهبر معظم انقلاب به دولتمردان، لزوم کار قوی و جهادی و حساب شده در عرصه‌های اقتصادی، فرهنگی، دفاعی و حفظ هویت اسلامی و انقلابی برای مقابله با ترفندها و بهانه‌های بدخواهان و پاسخ به آنها بود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بیان دهمین و آخرین توصیه خود خطاب به مسوولان گفتند: به خدا توکل کنید و به وعده نصرت الهی باور داشته باشید.

ایشان در پایان با تاکید بر اینکه نباید در مقابل دین‌ستیزان و قانون‌شکنان آرام نشست، خاطرنشان کردند: بدانید که آینده متعلق به شماست.

نام:
ایمیل:
* نظر: