:
كمينه:۱۰°
بیشینه:۲۲°
به‌روز شده در: ۳۱ فروردين ۱۳۹۷ - ۲۰:۲۰
حسین عبده تبریزی
کاهش فوری و دستوری نرخ سودبانک‌ها، ضرورت اول اقتصاد است و نهادهای پولی که وضعیت مناسبی ندارند باید تجدیدساختار کنند.
کد خبر: ۹۴۷۹۵
تاریخ انتشار: ۱۷ تير ۱۳۹۶ - ۱۷:۳۸
خبراقتصادي -  در حال حاضر، عدم تعادل در کل بازارهای مالی را شاهد هستیم که به بازارهای دیگر نیز گسترش پیدا کرده و آن هم به رابطه بین نرخ سود بانکی و نرخ تورم مرتبط است.
نرخ سود بانکی هم اکنون، نرخ غیر تعادلی است که حاصل فعالیت نهادهای مالی غیرقانونی و برخی موسسات مالی مشکل دار است. نرخ سود بالا باعث شده که کار کردن معنای خود را از دست بدهد چون کسانی که نرخ سود را دریافت می کنند فرض می کنند که ریسکی وجود ندارد و این نرخ سود بدون ریسک از نرخ سود کسب و کار بالاتر رفته و از این نظر ما مشکل اساسی در کشور داریم و تا این مسئله حل نشود اصولا ما نرخ رشد مناسبی را نخواهیم داشت.

به نظر می رسد اگر نتوانیم این مسئله را حل کنیم با نرخ رشد مناسب اقتصادی مواجه نخواهیم شد. بانک مرکزی مطرح می کرد که این مشکل را از طریق بازار بین بانکی می تواند حل کنند و از همان روز ما گفتیم این مشکل از طریق بازار بین بانکی حل نمی شود و امروز سال ها از این بحث گذشته است چون این مشکل حاصل عناصر خاصی است که در بازار پولی است و این عناصر تابع متغیرهای بازار نیستند، بلکه یا وضعیت نقدینگی آنها بسیار تضعیف شده و یا اینکه اصلا مجوز فعالیت ندارند ولی در بازار حضور دارند.

از این نظر نرخ غیرتعادلی باعث شده که کار کردن در کل اقتصاد چندان مفهوم اقتصادی نداشته باشد. حال اینکه تولید کننده مسکن پولش را در بانک بگذارد باعث می شود بانک ها نرخ سودی را بدهند که در توانشان نیست و شرایط تضعیف آنها بیشتر می شود؛ بنابراین اولین کاری که در اقتصاد کلان باید صورت بگیرد اینکه بتوانیم نرخ سود را دستوری کاهش دهیم و به نهادهای پولی مختلفی که وضعیت مناسبی ندارند فشار بیاوریم که بروند تجدید ساختار کنند که البته کار مشکلی است ولی باید انجام شود.
به نظر می رسد تا انجام نشود بقیه فعالیت های ما در آینده به نتیجه نمی رسد. قطعا اگر ما این مشکل را با یک سرعتی حل نکنیم، وضعیت فعلی به اقتصاد ایران تحمیل می شود که به یک معنا ثبات را تضعیف می کند و حاصل نرخ سود بانکی بالایی است که الان سیستم بانکی پرداخت می کند و در توان و ظرفیت خود ندارد.

رییس اسبق سازمان بورس و اوراق بهادار و مشاور فعلي وزارت راه و شهرسازي

نام:
ایمیل:
* نظر: