:
كمينه:۱۰°
بیشینه:۲۲°
به‌روز شده در: ۳۱ فروردين ۱۳۹۷ - ۲۰:۲۰
سعید لیلاز
به نظر من دولت به طور نامحسوس درتعدیل قیمت دلار دخالت خواهد کرد اما قیمت هردلار امریکا باردیگر به3600 تومان یاکمتر برنمی گردد و روی عدد3800 تومان یا نزدیکی آن می ایستد.
کد خبر: ۸۳۷۱۷
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۵ - ۱۷:۰۹
خبراقتصادي - دبیر کمیته اقتصادی حزب کارگزاران سازندگی و یکی از کسانی که گفته می شود رییس کل بانک مرکزی با او در باره برخی مسایل مشورت میکند گفت: این عدد برای واقعی شدن نرخ دلار طبیعی است و آثار تورمی آن چندان نیرومند نیست. لیلاز در پاسخ به این پرسش  که آیا نباید دولت یا بانک مرکزی درباره اتفاق اخیر دربازار ارز توضیح دهد گفت : تاجایی که شنیده ام شاید دولت و مدیران بانک مرکزی قصد دارند به زودی  دراین باره توضیح دهند.من افزایش قیمت ارز  را اتفاق وحشتناکی نمی دانم و نباید در باره این رخداد خیلی متعجب شد و جنجال راه انداخت. وی در باره پیامدهای افزایش نرخ دلار گفت: اگر می خواهیم اقتصاد رونق بگیرد لازم است که این اتفاق بیفتد تا شرایط از یخ زدگی بیرون آید. دولت سه سال بود که خوب یابد اجازه نداد نوسان نرخ ارز شدید شودو نوعی دستکاری غیر محسوس برنرخها اعمال شده است و نرخ تغییر ارزهای معتبر کمتر از تورم عمومی بوده است و باید این تطابق رخ می داد.
لیلاز توضیح داد یکی از پیامدهای افزایش نرخ ارز کاهش شتاب سپرده گذاری در بانکها و آمدن بخشی از منابع پولی و نقدینگی به بازار ارز است.این تحلیلگر اقتصادی در باره واکنش اقتصاددانان نهادگرا که معتقدند افزایش نرخ ارز به زیان تولید است چون قیمت تمام شده را افزایش می دهد گفت: واقعیت ها را باید قبول کرد. ارز نیز در کلیت خودش کالای قابل داد و ستد است و نمی توان  قیمت آن  را با اراده سیاسی و خواست یک گروه منجمد کرد. افزایش قیمت دلار به مثابه یک ارز معتبر در اقتصاد کشورهایی که از این ارز استفاده می کنند یک اتفاق طبیعی است. مگر قیمت لیر ترکیه در همسایگی ایران در یک دوره کمتر از یک سال 25 در صد نسبت به دلار ارزان نشد. 
به اعتقاد لیلاز هفت دلیل وجود دارد که موجب افزایش قیمت دلار شد که برخی از این دلایل به سمت عرضه برمی گردد و برخی از سمت تقاضا بوده است. به طور مثال شرکت های تولیدکننده و صادرکننده پتروشیمی به دلیل کاهش صادرات ارز کمتری به بازار عرضه کردند و این بر قیمت دلار اثر داشت. در  این روزهای تازه سپری شده تقاضا برای ارز از سوی حدود 2میلیون زایر کربلا نیز بر بازار فشارآورد.رشد شدید نقدینگی و سرازیر شدن بخشی از آن به سمت بازار ارز نیز بر جهش قیمت دلار موثر بود.کاهش شتاب صادرات غیر نفتی در آبان ماه که از متوسط 8 درصد به حدود  5 در صد رسیده است نیز برتوفان ارزی و افزایش قیمت دلار اثر داشت.
استاد دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به افزایش تزریق تسهیلات بانکی به اقتصاد کشور در سال جاری برای مقابله با رکود، گفت: این افزایش تاکنون از تاثیرگذاری لازم در اقتصاد برخوردار نبوده و رشد اقتصادی محدودی حاصل شده است.
سعید لیلاز افزود: نگاهی به شاکله رشد اقتصادی کشور در سه ماه نخست امسال و تعمیم آن به کل سال حاکی است، بیش از نیمی از رشد 5.5 تا 6 درصدی اقتصاد مربوط به ارزش افزوده بخش نفت بوده و مابقی متعلق به بخش های خدمات، صنعت و کشاورزی است.
این کارشناس ارشد اقتصادی افزود: بخش کشاورزی ظرفیت چندانی برای جذب اعتبارات نداشته است و به یکباره نمی تواند رشد حدود 50 درصدیا تجربه کند.
لیلاز ادامه داد: هرچند ارزش افزوده بخش کشاورزی در ماه های گذشته نزدیک به پنج درصد بوده، اما هنوز سهم بخش های صنعت و خدمات ناچیز است و می توان تعبیر کرد که تزریق تسهیلات تاکنون اثری نداشته است.
وی با تاکید بر لزوم خروج صنعت از رکود، بیان داشت: آمارها حاکی از رشد سرمایه گذاری صنعتی به میزان 100 درصد است و باید منتظر ماه های آینده ماند و دید این تسهیلاتی که صرف سرمایه گذاری شده است تا چه اندازه تاثیرگذار خواهد بود.
استاد دانشگاه شهید بهشتی خاطرنشان کرد: هرچند این تسهیلات تاکنون آثار کوچکی در خروج از رکود، تبدیل شدن به ارزش افزوده و تبدیل رشد منفی به مثبت در بخش های صنعت و خدمات داشته، اما باید کماکان منتظر ماه های آینده برای مشاهده تاثیر نهایی ماند.
لیلاز تصریح کرد: هیچ یک از سیاست ها نتوانسته و نمی تواند به تنهایی کشور را از رکود حاکم بر آن خارج کند، بلکه تحقق این مهم نیازمند بسته سیاستی است که شبکه بانکی تنها بخشی از آن را تشکیل می دهد.
به گفته این کارشناس اقتصادی، اگر مردم این تسهیلات را گرفته و آن را نزد بانک ها سپرده گذاری کنند، هیچ اثری نخواهد داشت.
لیلاز گفت: نگرانی از آینده اقتصاد، نگرانی از تصمیمات آمریکا، نگرانی از انتخابات پیش رو در کشور و ... مسایلی است که آحاد مردم را در یک حالت انتظار نگه داشته و به نظر می رسد این انتظار موقت در حال تبدیل شدن به انتظار دائمی است.
وی تاکید کرد: میل به سرمایه گذاری های مولد صنعتی، نیازمند برقراری ثبات و آرامش بیشتری است و آثار آن نیز در بلندمدت مشخص می شود.

لیلاز تصریح کرد: تحقق خروج از رکود نیازمند وفاق ملی، کاهش تنش های موجود و حل معضلاتی همچون فساد است که موضوع آخر به درجه ای رسیده است که به شخصه امیدی به خروج از دام فساد اقتصادی ندارم.
این استاد دانشگاه، عملکرد اقتصادی دولت در سه سال و نیم گذشته را مافوق انتظار ارزیابی کرد و گفت: با وجود کندی لغو تحریم ها، نبود سرمایه گذاری و بی علاقگی بخش خصوصی برای آن، تیم فعلی اقتصادی دولت موفق شده تورم را کنترل کرده و نرخ رشد منفی اقتصادی را به مثبت تغییر دهد.
به گفته لیلاز، هرچند هنوز کارهای بر زمین مانده زیادی در اقتصاد وجود دارد، اما نباید از نظر دور داشت که خرابی های زیادی در کشور از گذشته وجود داشته و دارد.

نام:
ایمیل:
* نظر: