:
كمينه:۷.۵۹°
بیشینه:۸.۹۹°
به‌روز شده در: ۲۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۱
مدیرعامل بانک مسکن:
مدیرعامل بانک مسکن می گوید، این بانک در چهار ماه نخست امسال بیش از 32 هزار میلیارد ریال تسهیلات به بخش مسکن و ساختمان پرداخت کرده است که نسبت به رقم 19984 هزار میلیارد ریال مدت مشابه سال قبل رشد 62 درصدی دارد.
کد خبر: ۸۰۴۵۵
تاریخ انتشار: ۱۳ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۷:۲۶
خبر اقتصادی-مدیرعامل بانک مسکن می گوید، این بانک در چهار ماه نخست امسال بیش از 32 هزار میلیارد ریال تسهیلات به بخش مسکن و ساختمان پرداخت کرده است که نسبت به رقم 19984 هزار میلیارد ریال مدت مشابه سال قبل رشد 62 درصدی دارد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، محمدهاشم بت شکن روز شنبه در نشستی خبری افزود: نظام بانکی کشور در چهار ماه نخست امسال 105 هزار میلیارد ریال تسهیلات به بخش مسکن و ساختمان پرداخت کرده است که نسبت به رقم 95 هزار میلیارد ریال زمان مشابه سال قبل 10 درصد رشد دارد.
مدیرعامل بانک مسکن می گوید، در چهار ماه نخست سال گذشته 10 درصد از مجموع تسهیلات نظام بانکی کشور به بخش مسکن و ساختمان اختصاص داشت و این رقم در مدت مشابه سال جاری به حدود 8.13 درصد کاهش یافته است.
بت شکن افزود: نظام بانکی کشور در چهار ماه نخست امسال در مجموع 1295 هزار میلیارد ریال تسهیلات به بخش های مختلف اقتصادی کشور پرداخت کرده که 38درصد نسبت به زمان مشابه سال قبل رشد داشته است. کل تسهیلات پرداختی نظام بانکی کشور در چهار ماهه سال گذشته 940 هزار میلیارد ریال بود.

**سپرده بانک مسکن 
بت شکن خاطرنشان کرد: میزان سپرده های بانک مسکن در چهار ماه نخست سال گذشته 496 هزار میلیارد ریال بود که با رشد 23 درصدی به 506 هزار میلیارد ریال در چهار ماه نخست امسال رسید.
وی یادآورشد: تسهیلات پرداختی این بانک در پنج ماه منتهی به مرداد ماه امسال برای احداث واحدهای مسکونی در کشور براساس قراردادهای مشارکت مدنی 98 درصد در مقایسه با سال گذشته افزایش یافت که از نظر تعداد واحدهای مسکونی نیز رشد 49 درصدی داشته است.
مدیرعامل بانک مسکن افزود: تسهیلات پرداختی بانک مسکن برای خرید مسکن در مدت گفته شده در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 65 درصد و از نظر تعداد واحدهای مسکونی 20 درصد رشد داشته است.

**صندوق پس انداز یکم 
بت شکن در ادامه به عملکرد بانک مسکن در صندوق پس انداز مسکن یکم اشاره کرد و گفت: با توجه به کاهش سود تسهیلات این صندوق استقبال از افتتاح این حساب بسیار افزایش یافته است به طوری که میانگین افتتاح این حساب در سال 1394 حدود 169 فقره در روز بود، اما امسال میانگین روزانه افتتاح این حساب به 384 فقره در روز و هفته گذشته با کاهش سود تسهیلات این صندوق به 8 و 9.5 درصد به 468 فقره رسیده است.
وی با بیان اینکه افتتاح صندوق پس انداز یکم برای نخستین بار از خرداد ماه سال گذشته در شعب بانک مسکن رونمایی شد، گفت: تا چهارشنبه هفته گذشته تعداد حساب های صندوق پس انداز یکم به 68 هزار و 786 فقره رسید و در مجموع متقاضیان در این حساب ها 14235 هزار میلیارد ریال سپرده گذاری کردند.
مدیرعامل بانک مسکن با اشاره به کاهش نرخ سود تسهیلات صندوق پس انداز یکم افزود: پیش از این نرخ سود تسهیلات این صندوق 14 درصد بود، اما بانک مسکن با کاهش سود سپرده های بانکی، آن را به 11 درصد کاهش داد و رییس جمهوری در هفته دولت امسال سود این تسهیلات را در بافت های فرسوده شهری 8 و سایر مناطق شهری 9.5 درصد اعلام کرد.
بت شکن افزود: دستورالعمل کاهش سود تسهیلات این صندوق از امروز در یک هزار و 255 شعبه بانک مسکن در سراسر کشور به مورد اجرا گذاشته شده است تا زوجین و جوانان با استفاده از این تسهیلات که قسط آن 41 درصد نسبت به گذشته کاهش یافته بتوانند مسکن مورد نیاز خود را خریداری کنند.
وی گفت: با کاهش سود تسهیلات این صندوق، میزان قسط آن برای 800 میلیون ریال تسهیلات خرید مسکن در بافت های فرسوده در تهران با سود 8 درصدی 6 میلیون و 830 هزارریال(683 هزار تومان) و با 9.5 درصد هفت میلیون و 420 هزار ریال( 742 هزار تومان) خواهد شد.
بت شکن افزود: در صورتی که زوجین از تسهیلات 600 میلیون ریالی در شهرهای بزرگ استفاده کنند میزان قسط آن با 8 درصد سود پنج میلیون و 120 هزار ریال(512 هزار تومان) و در سایر بافت های شهری با 9.5 درصد سود به پنج میلیون و 570 هزار ریال( 557 هزار تومان) کاهش به صورت پلکانی یافته است.

**تسهیلات پرداختی به استان ها
وی با اشاره به انعقاد بیشترین قراردادهای مشارکت مدنی از نظر مبلغ برای ساخت مسکن در سطح استان های کشور گفت: در این بخش بیشترین قراردادها از نظر مبلغ با رشد 317 درصدی به استان تهران اختصاص دارد و استان های اردبیل با 300 درصد، استان یزد با 223 درصد، کهگیلویه و بویراجمد با 216 درصد و همدان با 175 درصد در رتبه های بعدی قرار دارند.
بت شکن درباره تسهیلات خرید مسکن نیز گفت: از نظر رشد تسهیلات خرید مسکن در سطح استان های کشور، استان سیستان و بلوچستان با 138 درصد بیشترین رشد را به خود اختصاص داد و استانهای تهران با 104 درصد، آذربایجان غربی با 85 درصد، چهار محال و بختیاری با 73 درصد و اردبیل با 67 درصد رشد در رتبه های بعدی قرار گرفتند.

**مسکن مهر
مدیرعامل بانک مسکن در ادامه به تسهیلات پرداختی این بانک به پروژه مسکن مهر اشاره کرد و گفت: بانک مسکن 502 هزار میلیارد ریال برای ساخت مسکن مهر در سطح کشور قرارداد منعقد کرده که تاکنون 470 هزار میلیارد ریال آن به این پروژه ها پرداخت شده است.
وی با بیان اینکه از دو میلیون و 300 هزار واحد مسکن مهر در کشور تاکنون یک میلیون و 682 هزار واحد به مرحله فروش اقساطی رسیده است، گفت: تاکنون 366 هزار میلیارد ریال از محل فروش اقساطی این پروژه ها وصول شده تا با تزریق این منابع بانک مسکن در راستای سیاست های دولت یازدهم در حوزه مسکن مهر به وظیفه خود عمل کند.

**برنامه های سال جاری 
وی در ادامه تقویت فرهنگ پس انداز برای خرید مسکن ، پرداخت تسهیلات بدون سپرده گذاری با استفاده از اوراق مسکن، راه اندازی صندوق های زمین و ساختمان در بازار سرمایه برای افزایش عرضه مسکن، انتشار اوراق رهنی و فروش آن در بازار سرمایه و انتشار اوراق مرابحه برای تولید کنندگان مصالح ساختمانی را از عمده برنامه های این بانک در سال جاری اعلام کرد.
بت شکن با اشاره به اهمیت توسعه بازار مسکن در کشور تاکید کرد: اهمیت بخش مسکن و خروج آن از رکود بر کسی پوشیده نیست، زیرا بیش از 100 فعالیت اقتصادی در کشور وابسته به حوزه ساخت و ساز است و بانک مسکن درصدد است به عنوان بانک توسعه ای بتواند در این راستا به وظایف قانونی خود عمل کند.

**انحراف منابع نداشتیم
مدیرعامل بانک مسکن در پایان درباره انحراف منابع 8 هزار میلیاری ریال این بانک که به تازگی خبر آن دربرخی از سایت ها منتشر شده، گفت: هیچ انحرافی در منابع مالی این بانک به وجود نیامده و بانک مسکن در سه سال گذشته با انجام تدابیر مناسب از منابع بانک مرکزی استفاده نکرده است.
نام:
ایمیل:
* نظر: