:
كمينه:۲۹°
بیشینه:۴۰°
به‌روز شده در: ۰۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۱
فاصله نرخ سود سپرده و تسهيلات به 6.5 درصد رسيد، نرخ سود پس انداز مسکن بانک 11 درصد شد، ادامه شرایط توافق شده در قراردادهاي مدت دار
کد خبر: ۷۸۳۰۲
تاریخ انتشار: ۰۱ تير ۱۳۹۵ - ۱۸:۱۹
خبراقتصادي - احسان شمشيري: مراجعه به شعب بانکها نیز تاییدی بر کاهش نسبتا منظم و یکدست سود بین بانکهای تحت نظارت بانک مرکزی بوده و تقریبا همه آنها نرخ سود مدت دار را به ۱۵ درصد کاهش داده‌ ولی در این بین نرخ سود برخی بانکها که در هفته گذشته از ۱۸ به ۱۶ کاهش داده بودند همچنان همان ۱۶ درصد بود.


به دنبال توافقات انجام شده بین بانکها، نرخ‌های سود سپرده رسما از ديروز اول تیرماه تغییر کرد تا بانک‌ها ویترین سودهای خود را از ۱۸ به ۱۵ درصد کاهش دهند همزمان با  اعلام مرکز آمار مبنی بر تک رقمی شدن تورم، کاهش سه درصدی سود سپرده نیز در بانکها کلید خورد و سپرده‌های مدت دار به ۱۵ درصد رسید تا فاصله بین نرخ سود تا تورم تا حدی نسبت به گذشته متناسب تر تعیین شود.با توجه به كاهش نرخ سود سپرده اما همچنان نرخ سود  وام بانکی همچنان گران است
دامنه کاهش نرخ سود سپرده های بانکی که از حدود دو هفته پیش با پیشگامی بانک های خصوصی آغاز شده بود، به بانک های دولتی نیز تسری یافت و از روز سه شنبه، اول تیرماه سود سپرده های یکساله با نرخ 15 درصد محاسبه می شود.
شورای پول و اعتبار در آخرین مصوبه خود درباره نرخ سود سپرده های بانکی، سقف 18 درصدی را برای سپرده های یکساله تعیین کرده بود که بر اساس آن بانک های خصوصی تصمیم به کاهش نرخ سودهای خود گرفتند.
بانک پاسارگاد نخستین بانکی بود که نرخ 15 درصدی را برای سود سپرده های یکساله خود تعیین کرد و به دنبال آن و برگزاری نشست مشترک مدیران شبکه بانکی در 23 خردادماه امسال، تصمیم گیران حوزه بانکی برای کاهش نرخ سود خود توافق کردند.
پس از آن، کورورش پرویزیان رییس کانون بانک ها و موسسه های اعتباری خصوصی در نامه ای، تصمیم این بانک ها را به ولی الله سیف رییس کل بانک مرکزی اطلاع داد.
از سوی دیگر محمدرضا حسین زاده رییس شورای هماهنگی بانک ها نیز 29خردادماه در نامه ای به مدیران عامل بانک های دولتی شامل صادرات، ملت، تجارت، سپه، کشاورزی، مسکن، رفاه کارگران، توسعه صادرات ایران، صنعت و معدن، پست بانک و توسعه تعاون تصمیم جدید مجموعه بانکی کشور را به آنان ابلاغ کرد.
به اعتقاد حسین زاده، این اقدام برای همراهی شبکه بانکی از سیاست دولت در تقویت بنیه اقتصادی کشور اتخاذ شده است.
با این اوصاف کاهش نرخ سود سپرده های مدت دار یکساله به 15 درصد و کاهش سایر سپرده ها به تناسب این رقم از ابتدای تابستان امسال و برای حساب هایی که به تازگی افتتاح می شود، اعمال می شود.
برای سپرده های مدت داری که پیش از یکم تیرماه امسال افتتاح شده اند، شرایط قبل تا پایان مدت مربوط به سپرده ادامه دارد و پس از آن با ضوابط جدید تطبیق داده می شود.
تاکنون بانک های پاسارگاد، پارسیان، ملی، ملت، شهر، خاورمیانه و موسسه مالی اعتباری کوثر نرخ سودهای اعلامی خود را در سایت های اینترنتی خود اصلاح کرده اند و بقیه بانک ها هنوز نسبت به اصلاح سود سپرده ها اقدام نکرده اند اما با توجه به تصمیم جمعی بانک ها، انتظار می رود در روزها و هفته های آینده نرخ جدید به همه بانک ها تسری یابد.

هر چند که هنوز هم فاصله حدود ۶.۵ درصدی نرخ سود سپرده و بیش از ۱۲ درصدی سود تسهیلات با تورم مشهود است. این در حالی است که در جریان کاهش اخیر نرخ سود، سود تسهیلات کاهشی نداشت و در همان ۲۲ درصد قبلی باقی ماند.
به هر صورت بانکها این بار بدون مصوبه شورای پول و اعتبار و ظاهرا توافق بین خود از هفته گذشته تصمیم به کاهش سه درصدی سود سپرده گرفته و در فاصله حدود چهارماهه از تغییر قبلی در نرخ، نسبت به این موضوع اقدام کردند.
در مورد سود سپرده کوتاه مدت جریان متفاوت بود، به طوری که نرخ ها از ۱۰ تا ۱۴.۹ درصد نیز تعیین شده است. این در حالی است که سپرده‌های سه ماهه تا ۹ ماهه از ۱۲، ۱۳، ۱۴ و حتی ۱۴.۹ درصد متغیر است. روالی که در دو دوره قبل تغییر نرخ سود نیز با توجه به تعیین نشدن حداکثر سود مدت دار در بانکها وجود داشت و با وجود کاهش نرخ سود  سپرده مدت دار به ۲۰ درصد، نرخ ها تا ۱۹.۷۵ درصد نیز به مشتری پیشنهاد می‌شد تا راهی برای جذب سپرده بالاتر در بانک‌ها باشد.

کاهش نرخ سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری

روابط عمومي بانك ملي اعلام كرد:متعاقب سیاست و خط مشی دولت محترم تدبیر و امید در تقویت توان اقتصادی کشور و در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و ضرورت تأسی شبکه بانکی کشور از مجموعه‌ اقدامات سازنده و موثر، حسب توافقات به عمل آمده در نشست مشترک بانک‌ها، نرخ سود علی الحساب سپرده‌های سرمایه‌گذاری بلندمدت یکساله در بانک ملی ایران از تاریخ یکم تیرماه 1395، 15 درصد تعیین شد. 
بر این اساس، نرخ سود سپرده‌های کوتاه مدت ویژه نه ماهه بانک ملی ایران 14 درصد، کوتاه مدت ویژه شش ماهه 13 درصد، کوتاه مدت ویژه سه ماهه 12 درصد و کوتاه مدت عادی 10 درصد تعیین گردید. 

نرخ سود سپرده ها در بانک سپه

همچنين بانک سپه اعلام كرد در راستای سیاستهای اقتصادی دولت و بمنظور همراهی با کاهش نرخ تورم، کمک به بخش تولید و تقویت آن بر مبنای اقتصاد مقاومتی نرخ سود خود را کاهش داد.براساس مصوبه هیات مدیره بانک سپه، نرخ سود سپرده های بانک سپه از 31 خردادماه سال جاری به شرح سپرده بلند مدت یکساله  15 درصد،سپرده کوتاه مدت روزشمار 10 درصد،سپرده کوتاه مدت سه ماهه   14.8 درصد،سپرده کوتاه مدت چهار ماه 14.8 درصد،سپرده کوتاه مدت شش ماهه 14.8 درصد؛سپرده کوتاه مدت نه ماهه 14.9 درصد كاهش يافت

نرخ سود پس انداز مسکن بانک 11 درصد شد

گرچه شبکه بانکی در توافق تازه خود برای کاهش نرخ سود، سود تسهیلات را فاکتور گرفت و تغییری در نرخ حداقل ۲۲ درصدی آن ایجاد نکرد، اما سود تسهیلات در حوزه مسکن تا دو درصد کاهش یافته است.
این در حالی است که بانک مسکن، حساب صندوق پس انداز یکم را مورد توجه قرار داده و سود این بخش که ۱۳ درصد بود را به ۱۱ درصد رسانده است، پیش تر و دراواسط اسفندماه سال گذشته نیز همزمان با کاهش نرخ سود در شبکه بانکی، سود این گزینه تسهیلاتی مسکن از ۱۴ به ۱۳ درصد رسیده بود.
آنطور که بت شکن، مدیرعامل بانک مسکن اعلام کرد: نرخ سود تسهیلات حساب صندوق‌های پس انداز مسکن سه گانه  این بانک یعنی صندوق پس انداز مسکن یکم، حساب صندوق پس انداز مسکن جوانان و حساب صندوق پس انداز عادی از ۱۳ به ۱۱ درصد کاهش یافته است.
اما حساب صندوق پس انداز یکم که از ابتدای سال گذشته راه‌اندازی شد، بر اساس شرایط جغرافیایی شامل سه گزینه وام دهی در ۴۰، ۶۰، و ۸۰ میلیون تومان  است که البته در سال جاری برای زوجین ارتقا پیدا کرد و بنا بر مصوبه اخیر شورای پول واعتبار سقف وام مسکن از محل صندوق پس انداز به ۸۰، ۱۲۰ و ۱۶۰ میلیون تومان افزایش یافت.
در حالی نرخ سود در وام های صندوق پس انداز کاهش یافته که به گفته مدیر عامل بانک مسکن، با این اقدام مبلغ اقساط پرداختی مشتریان به میزان حدود ۱۰ درصد کاهش می یابد به طوری که مشتریان می توانند با دریافت تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم در سقف های ۸۰۰، ۶۰۰ و ۴۰۰ میلیون ریال به ترتیب مبلغ ۸۸۰، ۶۶۰ و ۴۴۰ هزار تومان به صورت ماهانه پرداخت کنند.
با این وجود میزان سود وام مسکن در حوزه ساخت و همچنین دریافت وام از محل خرید اوراق کاهش نیافته است و سود وام خرید مسکن از طریق اوراق،بدون سپرده گذاری حدود ۱۷.۵ درصد خواهد بود. این سود نیز در سال جاری یک درصد کاهش داشت.
بت شکن افزایش رونق در بخش مسکن،افزایش انگیزه مردم به استفاده از تسهیلات جهت خرید یا ساخت واحد مسکونی و تقویت رژیم پس انداز در میان مشتریان برای سرمایه گذاری در بخش مسکن را از مزایای کاهش نرخ سود تسهیلات حساب صندوق های پس انداز مسکن بانک مسکن عنوان کرد.

کاهش نرخ سود در بانکهاي تجاري

سرپرست معاونت شعب و بازاریابی بانک شهر اعلام کرد: این بانک از یکم تیرماه 95 ، سود سپرده‌های یکساله خود را به 15 درصد کاهش داد.محمد کیائی اظهار کرد: خط قرمز بانک شهر، ضوابط و مقررات شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی است و به طور حتم نرخ‌های جدید سود بانکی نیز که به تصویب این شورا رسیده ، مورد اجرا قرار می گیرد. کیائی تصریح کرد: حسب تصمیمات نظام بانکی مبنی بر کاهش نرخ سود سپرده های بانکی، به اطلاع می رساند که سپرده‌های بلندمدت جدید از تاریخ 01/04/95 با نرخ 15درصد  افتتاح می شود..سرپرست معاونت شعب و بازاریابی بیان داشت : سپرده های قدیمی نیز مطابق با مقررات و چارچوب ابلاغی بانک مرکزی عمل خواهد شد. 

ادامه شرایط توافق شده در قراردادهاي مدت دار 

گفتنی است سپرده‌های سرمایه‌گذاری مدت‌داری که قبل از تاریخ یکم تیرماه 1395 افتتاح شده‌اند تا تاریخ انقضای مدت سپرده با همان شرایط توافق شده ادامه یافته و در تاریخ انقضاء با ضوابط حاکم در آن تاریخ تطبیق داده می‌شود.
با کاهش نرخ سود سپرده و اجرای آن از روزسه‌شنبه در شبکه بانکی، تعیین تکلیف سود سپرده های قبلی نیز مورد توجه مشتریان است. این در حالی است که باتغییر روند سوددهی به مشتریانی که از قبل در بانکها سپرده داشته اند برای مدت دار به همان روال قبلی و بر اساس سودهای زمان انعقاد قرارداد پرداخت خواهد شد، ولی برای در زمان سررسید، بانکها موظف هستند نرخ سود را بر اساس نرخ جدید تعیین کنند، ولی در مورد سودهای روزشمار باید بر اساس تغییرات جدید بانکها در سود تعیین شود.

نام:
ایمیل:
* نظر: