:
كمينه:۱۳.۷۳°
بیشینه:۱۴.۷۹°
به‌روز شده در: ۰۲ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۸:۴۳
طبق گزارش سازمان ملل، رشد اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۳ به ۱.۹ درصد کاهش خواهد یافت.
کد خبر: ۲۰۲۲۹۶
تاریخ انتشار: ۰۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۱:۲۴
اقتصادگردان- به نقل از اکونومیک، بر اساس گزارش سازمان ملل، پیش‌بینی می‌شود که رشد اقتصاد جهانی از سه درصد سال ۲۰۲۲ به ۱.۹ درصد در سال ۲۰۲۳ کاهش یابد که یکی از پایین‌ترین نرخ‌های رشد در دهه‌های اخیر است.

در گزارش وضعیت اقتصاد جهانی و چشم‌اندازها آمده است که یک سری شوک‌های شدید و تقویت‌کننده در سال ۲۰۲۲، از جمله جنگ در اوکراین و تاثیرات همه‌گیری ویروس کرونا، بر اقتصاد جهان در سال ۲۰۲۳ تاثیر زیادی خواهد گذاشت.

بر اساس این گزارش، تورم دائما بالا به‌طور متوسط حدود ۹ درصد در سال ۲۰۲۲ بوده است و پیش‌بینی می‌شود رشد جهانی در سال ۲۰۲۴ به‌طور متوسط به ۲.۷ درصد افزایش یابد.

در این گزارش آمده است: چون خطرات اقتصادی، مالی، ژئوپلیتیکی و زیست‌محیطی بی‌شماری وجود دارد، چشم‌انداز کوتاه‌مدت اقتصادی بسیار نامشخص است. رکود کنونی اقتصاد جهانی هم رشد اقتصادی کشورهای توسعه یافته و هم کشورهای در حال توسعه را کاهش می‌دهد و بسیاری از آنها با خطر رکود در سال ۲۰۲۳ مواجه هستند.

پیش‌بینی می‌شود تولید ناخالص داخلی آمریکا در سال ۲۰۲۳ تنها ۰.۴ درصد افزایش یابد و بسیاری از کشورهای اروپایی با رکود خفیفی همراه با هزینه‌های انرژی بالا، تورم بالا و شرایط مالی سخت‌تر که مصرف و سرمایه‌گذاری خانوار را کاهش می‌دهند، مواجه خواهند شد.

پیش‌بینی می‌شود که اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۳ به میزان ۰.۲ درصد رشد کند که از ۳.۳ درصد در سال ۲۰۲۲ کمتر است.

اقتصاد روسیه در سال ۲۰۲۲ کمتر از حد انتظار اولیه و تولید ناخالص داخلی حدود ۳.۵ درصد کاهش یافت.

پیش‌بینی می‌شود که رشد اقتصادی چین در سال ۲۰۲۳ به‌طور متوسط بهبود یابد و به ۴.۸ درصد برسد، احتمالا پایین‌تر از نرخ پیش از همه‌گیری بین ۶ تا ۶.۵ درصد باقی بماند.

نام:
ایمیل:
* نظر: