:
كمينه:۱۴.۷۹°
بیشینه:۱۷.۹۹°
به‌روز شده در: ۱۰ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۹:۰۵
در سال ۱۳۳۰ سن بازنشستگی ۵۶ سال امید به زندگی ۴۷ سال بوده و امروز به ۵۱ سال و ۷۶ سال رسیده است
سید صولت مرتضوی، در جلسه علنی سه‌شنبه ۲۰ دی مجلس شورای اسلامی حضور پیدا کرد و گفت: عزم دولت برای ساماندهی صندوق‌های بازنشستگی با همراهی مجلس شورای اسلامی بسیار جدی است. / یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی سازمان تامین اجتماعی بود که به دستور ریاست جمهوری، ۸۸ هزار میلیارد تومان بدهی این سازمان تسویه شد
کد خبر: ۲۰۱۴۸۵
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۴۰۱ - ۱۹:۳۳
اقتصاد گردان - سید صولت مرتضوی، در جلسه علنی سه‌شنبه ۲۰ دی مجلس شورای اسلامی حضور پیدا کرد و گفت: عزم دولت برای ساماندهی صندوق‌های بازنشستگی با همراهی مجلس شورای اسلامی بسیار جدی است.

 وی افزود: بنای ادامه کار ما در ساماندهی صندوق‌ها توجه به سیاست‌های کلی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری در حوزه تأمین اجتماعی است. اساس بر تامین نظام اجتماعی جامعه و یکپارچه است.

 وزیر کار با اشاره به گزارش کمیسیون اجتماعی در مورد ارزیابی ابعاد چالشی صندو‌ق‌های بازنشستگی و عملکرد دستگاه‌های اجرایی مربوط که در جلسه امروز مجلس قرائت شد، ادامه داد: مشکلاتی که در گزارش کمیسیون اجتماعی مجلس بود، ناشی از ناترازی‌ها است. یکی از ناترازی‌ها نسبت به پشتیبانی است، نسبت تعداد بیمه پردازان به مستمری بگیران در صندوق‌های مختلف کشوری و لشکری و تأمین اجتماعی خصوصاً در تأمین اجتماعی و صندوق بازنشستگی کشوری سیر شدید نزولی را طی می‌کند.

مرتضوی خاطرنشان کرد: برخی از قوانین موجب شده که مصارف و منابع ما در صندوق‌های کشوری تناسب نداشته باشد. متناسب سازی حقوق بازنشستگان صندوق کشوری و سازمان تأمین اجتماعی، برخی از دلایل این عدم تناسب بوده‌اند.

وزیر کار با بیان اینکه صندوق‌های ۱۸ گانه کشور را به دو دوسته تقسیم می‌کنم، تشریح کرد: صندوق‌های تابع وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سایر صندوق‌های تخصصی و صنفی، تشکیل دهنده این دو دسته هستند. تقریبا ۹۴ درصد جامعه هدف مشمول دریافتی از سوی سازمان تامین اجتماعی و صندوق بازنشستگی کشوری و صندوق روستاییان و عشایر هستند و حدود ۶ درصد از مابقی جمعیت جامعه هدف از سایر صندوق‌ها تامین منابع می‌شوند.

 وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ادامه داد: نسبت پشتیبانی و نسبت تعداد بیمه پردازان و مستمری بگیران تا سال ۱۳۶۰ تقریبا ۱۲ به یک بوده است، اما هم اکنون گزارش‌ها حاکی از این است که در سال ۱۴۰۰ نسبت پشتیبانی صندوق‌های تامین اجتماعی به ۳.۲ نفر کاهش پیدا کرده است و صندوق کشوری وضعیت بسیار نامناسب‌تر از این دارد.

 مرتضوی با بیان اینکه مباحثی که سبب شده به ناترازی برسیم بحث کاهش سن بازنشستگی و خوشبختانه افزایش امید به زندگی است، گفت: در سال ۱۳۳۰ سن بازنشستگی ۵۶ سال بوده و هم اکنون به ۵۱ سال رسیده و نرخ سن امید به زندگی ۴۷ سال بوده و هم اکنون ۷۶ سال است. همچنین نسبت پشتیبانی ما به لحاظ کاهش نرخ باروری هم به شدت رو به کاهش است به نحوی که ۶.۹۱ در سال ۱۳۳۸ به ۱.۶۲ رسیده است.

 وی اضافه کرد: مشکل دیگر شکاف منابع و مصارف صندوق‌های بازنشستگی است. وضعیت بسیار نامناسبی در این حوزه وجود دارد تا جایی که منابع ما در سال ۹۴، ۵۶ همت بوده و مصارف ۷۳ همت و ۱۳۱ درصد مصارف نسبت به منابع افزایش داشته است همچنین در سال ۱۴۰۰، تقریبا ۲۵۳ همت جمع منابع نقدی ما بوده و ۳۷۵ همت مصارف و ۱۴۸ درصد ضریب عملکرد ما است.

 وزیر کار خاطرنشان کرد: مشکل دیگری که در حوزه منابع و مصارف وجود دارد، در افق ۱۴۰۵ متاسفانه با مشکل بسیار جدی مواجه هستیم، اگر با همین دست فرمان پیش برویم ۷۵۹ هزار میلیارد تومان در افق ۱۴۰۵ کسری منابع صندوق تامین اجتماعی و صندوق کشوری خواهیم داشت.

 وی با اشاره به اقدامات دولت در حوزه پرداخت بدهی تامین اجتماعی گفت: بزرگترین تسویه بدهی تاریخ نظام بانکی در این دولت انجام گرفت وقتی که برای اولین بار بانک مرکزی فهرست ابر بدهکاران را به نظام بانکی را اعلام کرد یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی سازمان تامین اجتماعی بود حسب دستور ریاست جمهور آیت الله رئیسی ۸۸ هزار میلیارد تومان بدهی بزرگ بانکی این سازمان تسویه شد.

 مرتضوی اظهار کرد: بحث سالم سازی مدیریت یکی از توصیه‌های اکید رئیس‌جمهور است و ما باید آن را به اهلش بسپاریم. کمیسیون‌ها و کمیته‌های انتصاب تشکیل شده و امیدواریم اقدامات لازم انجام شود.

وزیر کار در پایان خاطرنشان کرد: حتماً باید تلاش کنیم که ان‌شاءالله به نقطه برابر در صندوق‌ها برسیم، این عزم مشترک ما و شماست و تقاضا می‌کنم هر حکمی قبل از اینکه تکلیف شود، منابع پیش‌بینی شود، اگر منابع آن پیش‌بینی نشود، خروجی آن ناترازی است که ناترازی ما را مجبور به استقراض از بانک‌ها می‌کند و اگر از بانک‌ها استقراض کنیم، پایه پولی کشور افزایش پیدا می‌کند و خروجی افزایش پایه پولی کشور قطعاً تورم خواهد بود.
نام:
ایمیل:
* نظر: