:
كمينه:۱۶.۵۱°
بیشینه:۱۶.۹۹°
به‌روز شده در: ۰۹ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۷:۵۳
تیزهوش تابان:
رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه می‌گوید دسترسی به تجارت مشترک ۱۰ میلیارد دلاری میان دو کشور اصلا دور از دسترس نیست.
کد خبر: ۱۹۹۷۶۶
تاریخ انتشار: ۰۷ آذر ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۸
اقتصادگردان- هادی تیزهوش تابان اظهار کرد: با وجود ارتباطات سیاسی خوبی که در سال‌های گذشته میان ایران و روسیه وجود داشته، متاسفانه تاکنون کمتر به ظرفیت‌های اقتصادی برای همکاری‌های مشترک توجه شده و همین موضوع باعث شده که آمار تجارت مشترک میان دو کشور پایین باشد، البته این روند در ماه‌های گذشته تغییر کرده است.

وی با اشاره به تحریم‌های اقتصادی که ایران و روسیه به شکل همزمان آن را تجربه می‌کنند، بیان کرد: در چنین شرایطی به نظر می‌رسد توسعه همکاری اقتصادی میان دو طرف یکی از بهترین گزینه‌هایی است که وجود دارد. آمارهای ماه‌های گذشته نشان می دهد که خوشبختانه رشد خوبی در این آمارها ثبت شده اما هنوز تا رسیدن به ظرفیت‌های بالقوه فاصله داریم.

به گفته رییس اتاق بازرگانی ایران و روسیه، در صورتی که مقدمات لازم فراهم شود، امکان آن وجود خواهد داشت که به راحتی میزان تجارت مشترک میان دو کشور به ۱۰ میلیارد دلار برسد.

تیزهوش تابان با بیان اینکه رسیدن به این آمار به بهبود شرایط زیرساختی نیاز دارد، تصریح کرد: ما در مرزهای زمینی و حمل و نقل زمینی با مشکلات جدی مواجه هستیم که چه در مرز ما و چه در مرز روسیه دیده می‌شود. در حمل و نقل دریایی نیز زیرساخت‌های لازم فراهم نیست و باید دو طرف در این زمینه شرایط لازم را فراهم کنند.

وی به سایت اتاق ایران گفت: در این حوزه چه دولت‌ها و چه بخش خصوصی، باید تلاش کنند مقدمات لازم را فراهم کنند تا امکان استفاده حداکثری از ظرفیت‌ها فراهم شود. اگر این مشکلات چه در ارتباطات دو طرفه و چه با بهبود مقررات و قوانین داخلی پیگیری شوند قطعا امکان دستیابی به اهداف در تجارت مشترک وجود خواهد داشت.

نام:
ایمیل:
* نظر: