:
كمينه:۱۴.۷۹°
بیشینه:۱۴.۹۹°
به‌روز شده در: ۰۷ آذر ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۷
یوسف کاووسی، کارشناس پولی و بانکی:
یکی از کار‌های مهم بانک مرکزی اعتبارسنجی است که چنانچه مباحث مربوط به دریافت ضمانت برای تسهیلات بانکی با بحث اعتبارسنجی گره بخورد، قدم مثبتی برداشته خواهد شد.
کد خبر: ۱۹۵۷۳۲
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۹
اقتصاد گرداناقتصادگردان- استفاده صحیح ازشیوه اعتبارسنجی به پیگیری مجریان این حوزه بسیار نیاز دارد، زیرا در برخی از بانک‌ها مشاهده می‌شود که از میان گزینه‌های موجود تنها بحث چک برگشتی مورد توجه قرار گرفته و سایر موارد دیده نمی‌شود. چنانچه تمام جنبه‌های آن مورد توجه باشد ودر سطح کلان به آن عمل شود، بسیار مفید واقع خواهد شد.مدیریت ترازنامه بانک‌ها و اضافه برداشت توسط بانک مرکزی هم نکته دیگری است که باید مورد اشاره قرار گیرد تا دولت مانند سابق به دنبال جبران کمبود خود از بانک مرکزی و بازار بین بانکی نباشد. این مسئله از موارد مهمی است که می‌تواند از کار‌های دیگری مانند افزایش پایه پولی و رشد نقدینگی و درنهایت بحث تورم جلوگیری به عمل آورد.
نرخ بهره بین بانکی هم علیرغم فشار بورسی‌ها چنانچه بین ۲۰ تا ۲۴ باشد، برای کنترل تورم نتیجه ملموسی به دنبال خواهد داشت. در مجموع باید در نظر داشت که تلاش برای مدیریت نرخ بهره بین بانکی، به این معناست که جا‌هایی نیاز به کاهش وجود دارد، ولی در بخش‌هایی واقعا باید افزایش روی دهد.
تاکید بر یک ضامن از کار‌های خوب بانک مرکزی به حساب می‌آید که نیاز است تا بانک‌ها در این زمینه کوشاتر باشند و بانک مرکزی هم باید در صورت عدم اجرا بانک‌ها آن را به عنوان یک تخلف به ثبت برساند.
نام:
ایمیل:
* نظر: