:
كمينه:۳۰.۹۹°
بیشینه:۳۱.۷۹°
به‌روز شده در: ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۰
تیمور رحمانی اقتصاددان
گرچه در اقتصاد دو منشاء فشار تقاضا و فشار هزینه برای تورم ذکر می‌کنند اما مطابق آموزه‌های علم اقتصاد فشار هزینه یا شوک منفی عرضه نمی‌تواند علت تورم ماندگار باشد و صرفا به صورت مقطعی جهش قیمتی ایجاد می‌کند. لذا آنچه به عنوان نمونه در خرداد بر اثر حذف ارز ترجیحی رخ داد فقط به صورت مقطعی تورم ایجاد می‌کند و بعد از چند ماه اثر آن تخلیه می‌شود و تداوم تورم نمی‌تواند از آن ناحیه رخ دهد
کد خبر: ۱۹۳۹۱۵
تاریخ انتشار: ۰۸ تير ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۵
خبراقتصادی - اما مشکلی که شوک منفی عرضه یا فشار هزینه ایجاد می‌کند آن است که در کنار تورم، پیامد رکودی هم دارد. اگر سیاستگذاران برای خنثی کردن این پیامد رکودی به اقداماتی متوسل شوند که معمولا ساده‌ترین آن انبساط پولی است (معمولا شوک هزینه به دلیل افزایش نیاز سرمایه در گردش و لذا نیاز به منابع بانکی چنین فشاری برای انبساط پولی هم ایجاد می‌کند) آن گاه تورم می‌تواند تداوم یابد.
این موضوع در کشورهای مختلف بسته به شدت مداخله دولت و سرکوب مالی و نحوه تامین مالی بنگاه‌ها متفاوت است. اگر شوک هزینه یا شوک منفی عرضه با انبساط پولی پاسخ داده شود آنگاه تورم را تشدید کرده و می‌تواند دور باطل فشار هزینه، رکود تورمی، انبساط پولی و مجددا فشار هزینه و ... را ایجاد نماید. لذا هیچ تورمی بدون انبساط پولی امکان ماندگار شدن و تداوم ندارد.
توضیح گروه بانک و بیمه: براساس گفته های تیمور رحمانی، اکنون باید دید که نقدینگی، تسهیلات دهی و خلق پول بانک ها و تامین سرمایه در گردش، با چه درصدی رشد خواهد کرد و آیا موجب رشد حجم پول و نقدینگی و فشار تقاضا و تورم بیشتر خواهد شد یا آن طور که برخی مسوولان دولت گفته اند تورم روند نزولی خواهد داشت و مردم مواهب حذف دلار 4200 تومانی را بعد از 8 ماه خواهند دید.
در طول تاریخ اقتصاد ایران، بعد از هر شوک درمانی و افزایش نرخ ارز یا قیمت کالاها، مخارج دولت و هزینه های شرکت های تولیدی نیز بیشتر می شود و کسری بودجه برای دولت و سرمایه در گردش بنگاه ها ایجاد می کند و در نتیجه برای تامین آن، پایه پولی و تسهیلات بانک ها و نقدینگی افزایش پیدا کرده وباعث تورم بیشتر می شود و دوباره نیاز به رشد قیمت ارز و قیمت کالاها احساس خواهد شد و موجب دور و تسلسل رشد قیمت ارز و کالاها، نقدینگی و تورم می شود. حال باید دید که دولت چه اقداماتی خواهد داشت. برخی کارشناسان می گویند که رشد قیمت ارز باعث تامین کسری بودجه دولت می شود و تورم کاهش خواهد یافت. اما برخی صاحب نظران اعلام کرده اند که پرداخت یارانه نقدی واقدامات دیگر هزینه های دولت را بیشتر می کند و کسری بودجه ایجاد خواهد کرد. شرکت ها نیز به پول بیشتری نیاز خواهند داشت و همین موضوع عملا تورم را دامن می زند و پس از مدتی نتیجه حذف دلار 4200 تومانی در طرف تقاضا و رشد نقدینگی نیز تورم ایجاد خواهد کرد.

نام:
ایمیل:
* نظر: