:
كمينه:۳۱.۵۱°
بیشینه:۳۱.۹۹°
به‌روز شده در: ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۰
روز شنبه 4 تیر1401 قیمت دلار در بازار آزاد از 31790 به 31620 تومان کاهش یافت و به دنبال اعلام هر اونس طلا به قیمت 1827 دلار، قیمت سکه نیز کاهش یافت و با کاهش از 15 میلیون و 730 هزار تومان به 15 میلیون و 400 هزار تومان رسید.
کد خبر: ۱۹۳۶۲۴
تاریخ انتشار: ۰۴ تير ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۵
اقتصاد گردان

اقتصادگردان- قیمت دلار مسافرتی در صرافی ملی به قیمت 27708 تومان و دلار توافقی به قیمت 29940 تومان معامله شد.

نوسان نرخ دلار در کانال ۲۷ هزار تومان

قیمت فروش دلار شنبه، چهارم تیرماه ۱۴۰۱ در صرافی‌ ملی با ۱۶ تومان افزایش نسبت به روز کاری گذشته (پنجشنبه، دوم تیرماه) ۲۷ هزار و ۷۰۸ تومان معامله شد. نرخ فروش یورو  در صرافی‌ ملی با ۲۴ تومان کاهش نسبت به روز کاری گذشته ۲۸ هزار و ۶۴۲ تومان معامله شد.قیمت خرید هر دلار توسط صرافی‌های بانکی  ۲۷ هزار و ۴۳۲ تومان و نرخ خرید هر یورو نیز ۲۸ هزار و ۳۵۷ تومان اعلام شد.
علاوه بر این، بهای خرید حواله یورو ۲۶ هزار و ۶۹۹ تومان بود.قیمت سکه طرح جدید  (شنبه، چهارم تیرماه) با ۱۹۹ هزار تومان کاهش قیمت نسبت به روز کاری گذشته (پنجشنبه، دوم تیرماه) به ۱۵ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان رسید.
قیمت هر قطعه سکه طرح جدید با ۱۹۹ هزار تومان کاهش قیمت نسبت به همین زمان در روز کاری گذشته (پنجشنبه، دوم تیرماه) به ۱۵ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان رسید.سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز با قیمت ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان معامله شد.همچنین  نیم‌سکه هشت میلیون و ۴۰۰ هزار تومان، ربع‌سکه پنج میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و سکه یک گرمی سه میلیون و ۱۰۰ هزار تومان قیمت خورد.علاوه بر این، در بازار طلا نیز نرخ هر گرم طلای ۱۸ عیار به یک میلیون و ۴۲۳ هزار تومان رسید و قیمت هر مثقال طلا ۶ میلیون و ۱۶۸ هزار تومان شد.
قیمت اُنس جهانی طلا نیز  به یک‌هزار و ۸۲۷ دلار  رسید.
قیمت طلا با توجه به تمرکز بر افزایش نرخ بهره و رکود، همچنان پایین‌تر می‌رود.

شهادت پاول، رئیس فدرال رزرو آمریکا این هفته در مقابل کنگره، چشم‌انداز اقتصادی بدی را ترسیم کرد که شامل کاهش مداوم تولید ناخالص داخلی ملی همراه با افزایش مداوم نرخ بهره خواهد بود. در طول شهادت او، مشهود بود که تفاوت ظریفی در مسیر کلام او وجود داشت که مشخص نبود و تغییری شگرف نسبت به روش اصلاح شده معمول او داشت. وی به صراحت گفت که فدرال رزرو بیش از همه یک هدف در ذهن دارد و آن کاهش سطح تورم است. آنها قاطعانه اعلام کردند که اقدامات فدرال رزرو به احتمال زیاد منجر به رکود خواهد شد تا فرود نرم.

یاهو فاینانس رفتار کلی او را به شیوه‌ای واضح نشان داد و عنوان کرد: او گفت که رکود ناشی از انقباض پولی فدرال رزرو همچنان یک احتمال باقی می‌ماند. پاول گفت که مبارزه فدرال رزرو با تورم، بدون قید و شرط بود، به این معنی که هیچ چیز مانع آن نخواهد شد.
بازنگری‌های فدرال رزرو در سیاست پولی آن‌ها اقتصاد را منقبض می‌کند و باعث رکود می‌شود. آخرین گزارش تولید ناخالص داخلی نشان داد که ایالات‌متحده یک توسعه اقتصادی دارد که به رشد ۶.۹ درصدی در تولید ناخالص داخلی در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۱ منجر شده است. برای سه ماهه اول سال جاری آخرین وقوع سه ماهه به سه ماهه کاهش تولید ناخالص داخلی در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ رخ داد. با این حال، سه ماهه بعدی (سه ماهه سوم ۲۰۲۰) افزایش قابل توجهی در تولید ناخالص داخلی ملی نشان داد.
به همین دلیل است که گزارش هفته آینده بسیار مهم است. در روز چهارشنبه، ۲۹ ژوئن، دفتر تحلیل اقتصادی، گزارش سه ماهه اول تولید ناخالص داخلی ایالات‌متحده را منتشر خواهد کرد. بر اساس برآورد پیشرفته منتشره در ۲۸ آوریل، تولید ناخالص داخلی واقعی با نرخ سالانه ۱.۵ درصد در سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ کاهش یافت. سه ماهه چهارم، تولید ناخالص داخلی واقعی ۶.۹ درصد افزایش یافت.
در حال حاضر، احتمال زیادی وجود دارد که اقدامات فدرال رزرو منجر به رکود شود. سوال این نیست که آیا ایالات‌متحده وارد رکود می‌شود یا خیر، بلکه سوال این است که رکود در چه زمانی آغاز می‌شود و تا چه زمانی ادامه خواهد داشت.
در حالی که رکود می‌تواند قیمت طلا را تثبیت کند و تورم بالاتر مطمئنا صعودی برای فلز زرد گرانبها ایجاد می‌کند، افزایش نرخ‌های بهره به تمرکز اصلی بر قیمت آتی طلا تبدیل شده و از مارس سال جاری قیمت‌ها را کاهش داده است. طلا از بالاترین رقم ۲۰۷۰ دلار در ماه مارس به قیمت فعلی طلا و ۱۸۲۸ دلار اندکی بیش از ۱۲ درصد کاهش یافته است.
در حالی که به نظر می‌رسد بسته به میزان تهاجمی فدرال رزرو در رابطه با افزایش بیشتر نرخ بهره، حمایت قوی از طلا در ۱۸۰۰ دلار وجود دارد. قیمت طلای جهانی پیش از تعطیلی بازار ۱۸۲۶ دلار و ۴۰ سنت و همچنین قیمت طلای آمریکا نیز ۱۸۲۷ دلار و ۴۰ سنت بود.
بر اساس گزارش کیتکو، علاوه بر گزارش تولید ناخالص داخلی که قرار است روز چهارشنبه منتشر شود، دولت روز پنجشنبه، آخرین اعداد اصلی تورمی خود را هنگام انتشار گزارش شاخص قیمت PCE ایالات متحده منتشر خواهد کرد. روند نزولی قیمت طلا تا حدی متوقف‌شده و این فلز گران‌بها توانسته به بالاتر از 1825 دلار برسد. قیمت هر اونس طلا  با 0.23 درصد افزایش به 1826 دلار و 88 سنت رسید.
نشانه‌هایی از اوج تورم و کند شدن رشد اقتصاد دنیا حساسیت بازار را افزایش داده‌است. این امید وجود دارد که فدرال‌رزرو آمریکا سیاست‌های پولی خود را بیش‌از این سخت نکند و این برای طلا به من به‌معنای ادامه بی‌ثباتی قیمت است.
سرمایه‌گذاران تمرکز خود را بر تحولات روزانه بازار دنیا گذاشته‌اند که بین ترس از تورم تا نگرانی در مورد کند شدن روند رشد اقتصاد متغیر است. تمایل شدید به هر کدام از این دو سو، باعث عکس‌العمل شدید بازار می‌شود.  
تحلیلگران همچنین رفتار مصرف‌کنندگان در آمریکا را مورد توجه قرار داده‌اند که باعث تعیین عملکرد فدرال‌رزرو می‌شود. تجارت پایین دلار از قیمت طلا حمایت کرده و باعث ثبات آن خواهد شد. اگر تقاضا برای اوراق بهره خزانه‌داری آمریکا افزایش یابد، سود خزانه‌داری پایین آمده و بازهم به نفع طلا خواهد بود.
اگر تورم بازهم افزایش یابد، توجه سرمایه‌گذاران به عملکرد اقتصاد جلب می‌شود. احتمال رکود اقتصاد برای طلا به‌معنای یک الگوی ثابت تجارت است.
درحال‌حاضر سرمایه‌گذاران منتظر گزارش تولید ناخالص داخلی آمریکا در سه‌ماهه دوم سال جاری میلادی هستند. اگر رکود 1.5 درصدی اقتصاد آمریکا در سه‌ماهه دوم هم ادامه داشته باشد، به نفع طلا خواهد بود. عکس‌العمل اولیه بازار کاهش قیمت طلاست. چون صندوق‌های سرمایه‌گذاری و مؤسسات بزرگ دارایی‌های خود را به نقدینگی تبدیل می‌کنند. اما به‌مرور زمان تقاضا از سوی سرمایه‌گذاران افزایش‌یافته و باعث بالا رفتن قیمت طلا می‌شود.
قیمت نقره در معاملات  0.32 درصد افزایش‌یافت و به 21 دلار و 16 سنت رسید. پلاتین هم با 0.09 درصد افزایش، 911 دلار و 8 سنت معامله می‌شود.
روسیه در آینده هیچ استفاده‌ای از دلار نخواهد کرد
به گفته آناتولی آکساکوف، رئیس کمیته بازار مالی دومای دولتی، روسیه در آینده‌ای قابل پیش بینی هیچ استفاده‌ای از دلار آمریکا نخواهد داشت.
به گزارش راشاتودی، به گفته آناتولی آکساکوف، رئیس کمیته بازار مالی دومای دولتی، روسیه در آینده‌ای قابل پیش‌بینی هیچ استفاده‌ای از دلار آمریکا نخواهد داشت. این قانون‌گذار توضیح داد که تحریم‌های غرب علیه روسیه، خرید بسیاری از کالاهای آمریکایی و اروپایی را برای این کشور غیرممکن می‌کند و این باعث می‌شود ارزهای آنها بی‌استفاده شود.

 شاید هیچ کس به دلیل این سیاست‌های آمریکا اصلاً به دلار نیاز نداشته باشد و روبل مورد تقاضا قرار خواهد گرفت. در حال حاضر گاز را بر حسب روبل می‌فروشیم. اخیراً ولادیمیر پوتین فرمانی را امضا کرده که پرداخت بدهی خارجی را به روبل مجاز می‌کند. آکساکوف گفت: اگر نتوانیم دلار را خرج کنیم، به دلار نیاز نداریم. در اوایل هفته قبل، رئیس جمهور پوتین فرمانی را امضا کرد که رویه موقتی برای بازپرداخت بدهی‌های دولتی ایجاد می کند. این روش پرداخت، منعکس کننده طرح روبلی است که مسکو برای فروش گاز روسیه در پاسخ به تحریم‌های اعمال شده توسط بسیاری از کشورهای غربی پیشنهاد کرده است.

قیمت بیت کوین به صفر می‌رسد؟!

روزنامه تجاری اکونومیک دیلی که به‏‌طور مستقیم توسط حزب کمونیست چین کنترل می‌شود، هشدار داده که قیمت بیت‌کوین ممکن است به صفر برسد.
به گزارش ساوت چاینا مورنینگ پست، اکونومیک دیلی می‌گوید از آنجا که بیت‌کوین هیچ ارزش ذاتی ندارد؛ در صورت از دست رفتن اعتماد سرمایه‏‌گذاران، عملا بی‏‌ارزش خواهد شد. این روزنامه دولتی چین می‌گوید که بازار ارزهای دیجیتال پر از دست‏کاری است. این مقاله که موضع رسمی حزب کمونیست چین در مورد ارزهای دیجیتال را منعکس می‏‌کند، نشان می‌دهد که دولت چین به‏‌هیچ‌وجه ارزهای دیجیتال را نمی‏‌پذیرد.
نام:
ایمیل:
* نظر: