:
كمينه:۳۶.۵۱°
بیشینه:۳۷.۷۹°
به‌روز شده در: ۱۰ تير ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۸
مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی:
مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی ضمن اینکه سال گذشته را یکی از بهترین‌سال‌های فعالیت این صندوق برشمرده است، به افزایش سرمایه صندوق به میزان ۱۶۰۰ میلیارد تومان اشاره کرده که بخش عمده‌ای از آن با مساعدت سازمان ایمیدرو محقق شده است.
کد خبر: ۱۹۲۵۵۶
تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۶
اقتصادگردان- فرید دهقانی در نشست خود به بیان عملکرد صندوق طی سالی که گذشت و برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای سال ١۴٠١ پرداخت و گفت: صندوق در سال ١۴٠٠ یکی از بهترین سال‌های فعالیت خود را تجربه کرد. ما در سال ۱۴۰۰ سرمایه خود را از ۵٠٠ میلیارد تومان مصوب به ۱۶۰۰ میلیارد تومان افزایش دادیم که از این میزان ۶٠٠ میلیارد تومان از محل بودجه عمومی تامین شده که بالغ بر ٨٠ درصد آن تخصیص پیدا کرده است؛ الباقی نیز توسط منابع داخلی ایمیدرو (سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران) و مساعدت این سازمان محقق شده است.

مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی خاطرنشان کرد: بر این اساس در حال حاضر سرمایه ثبتی ١۶٠٠ میلیارد تومان است که از این میزان برنامه‌های ما برای سال جاری محقق خواهد شد. برای سال جدید نیز در نظر داریم با کمک ایمیدرو، سرمایه را تا ۵٠٠٠ میلیارد تومان افزایش دهیم. اقدامات مقدماتی برای این افزایش سرمایه انجام شده و در حال طی مراحل قانونی و اداری است.

وی در تشریح عملکرد صندوق  در سال ١۴٠٠ گفت: صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی در سال گذشته ١٩۶٧ میلیارد تومان صدور بیمه‌نامه در بخش اعتباری داشته که برای خرید تجهیزات استخراج و توسعه معدن کاری در بخش استخراج و همچنین توسعه معدن‌کاری در حوزه فرآوری هزینه شده است. همچنین در حوزه صدور بیمه‌نامه، بالغ بر ٢٩۴۶ میلیارد تومان آماده صدور مصوب بانک داریم؛ کارها انجام شده و مصوبه بانک و مصوبه هیات مدیره صندوق برای پرداخت تسهیلات اخذ شده است و در حال تکمیل کردن مدارک برای صدور بیمه‌نامه‌ها هستیم. میزان بیمه نامه‌های اعتباری صادر شده در سال گذشته نسبت به سال ١٣٩٩ (صدور ۴٧٩ میلیارد تومان بیمه‌نامه) افزایش بیش از چهار برابری را نشان می‌دهد.

وی تصریح کرد: درست است که این افزایش، بخشی حاصل تورم و بخشی حاصل از افزایش نرخ ارز است اما بخش قابل توجه آن، حاصل افزایش فعالیت‌های تیم صندوق است که به ثمر نشسته است. چنانچه آمار  آماده صدورها را هم به آمار صدورها اضافه کنیم، بالغ بر ۵٠٠٠ میلیارد تومان در سال‌های ١۴٠٠ و ١۴٠١ صندوق، بیمه‌نامه صادر کرده است.

دهقانی ادامه داد: در حوزه بیمه‌نامه‌های جاری (پرونده‌های در جریان) نیز ١٣٩ پرونده معادل ٣۵٠٠ میلیارد تومان در حال بررسی است. در مجموع با استناد به اینکه اکثریت این پرونده‌ها مصوب شوند و امکان برخورداری از تسهیلات بانکی را داشته باشند، در حقیقت نشان می‌دهد عملکرد ما روزبه‌روز در حال ارتقاء است. (امکان برخورداری از تسهیلات بانکی به این مفهوم است که ممکن است پرونده یا شرکتی در صندوق برخوردار از ضمانت‌نامه و بیمه‌نامه باشد اما دیگر ارکان لازم برای اخذ تسهیلات از بانک همچون اینکه معوقات بانکی، معوقات تامین اجتماعی، چک برگشتی داشته باشند یا... را نداشته باشند که با توجه به بخشنامه‌های بانک‌های مرکزی امکان استفاده از تسهیلات بانکی را نخواهند داشت و ارتباطی با عملکرد صندوق ندارد.)           

مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه‌گذای فعالیت‌های معدنی گفت: از این ١٣٩ پرونده در جریان، پنج پرونده که شرایط لازم را نداشته‌اند، توسط تیم فنی صندوق رد شده است، ٣٢ پرونده در حال تکمیل گزارش کارشناسی است، ١٧ پرونده بنابر خواسته متقاضیان از دستور کار خارج شده و ٧٩ پرونده آماده صدور است.

وی در ادامه اظهار کرد: در جهت توسعه فعالیت‌های صندوق، اقداماتی در نظر گرفته شده است که از جمله آن‌ها می‌توان به توسعه ساخت داخل ماشین‌آلات که از اهداف عمده وزارت صمت نیز است، اشاره کرد که حمایت لازم و موثر از هپکو و سایر سازندگان داخلی با ارائه یارانه سود تسهیلات به میزان چهار درصد برای خریداران از سازندگان داخلی انجام خواهد شد تا علاوه براینکه برای خریداران هزینه‌های مالی در این بخش کاسته شود، مشوقی برای معدن‌داران باشد.

دهقانی افزود: در جهت توسعه فعالیت‌های مالی نیز  عقد قراردادی با بانک تجارت برای گسترش فعالیت‌های مالی و ارائه خدمات مالی به معدن‌داران داشته‌ایم. همچنین با ایمینو (مرکز نوآوری معدن و صنایع معدنی در ایران) در جهت گسترش فعالیت دانش‌بنیان و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، تفاهم‌نامه‌هایی امضا شده است؛ چراکه برآنیم یکی از عمده‌ترین اهداف حاکمیتی صندوق، حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و شرکت‌های استارت‌آپی‌ و ارائه‌دهنده خدمات نوین است. اگر بخواهیم در بخش معدن و فرآوری در جامعه رقابتی حرفی برای گفتن داشته باشیم، چاره‌ای جز جهش تکنولوژی در بخش معدن داشته باشیم. این موضوع بسیار برای ما حائز اهمیت است؛ لذا حمایت از دانش‌بنیان‌ها و شرکت‌های های‌تک و شرکت‌هایی که اقدام به تاسیس پایلوت‌های صنعتی و نیمه‌صنعتی می‌کنند، جزو مهمترین برنامه‌های ماست.

مدیرعامل صندوق بیمه‌ سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی ضمن تاکید بر اینکه برای حمایت از شرکت‌های اکتشافی و حفاری با مساعدت ایمیدرو، اعتبار قابل ملاحظه‌ای در نظر گرفته شده است، ابراز امیدواری کرد: در نیمه اول سال ۱۴۰۱، شرکت‌های حفاری و شرکت‌هایی که دارای قراردادهای حفاری با معدن‌داران هستند، در جهت توسعه، به‌سازی و نوسازی ماشین‌آلات خود از محل وجوه داخلی تخصیص داده شده، شرکت‌های حفاری از تسهیلات برخوردار شوند.

وی از انجام اقدامی نو در سال  و برای اولین بار خبر داد و گفت: ۳۰۰ میلیارد تومان از منابع داخلی صندوق را برای گسترش و توسعه و اکتشاف در بخش معدن در نظر گرفته‌ایم که برای اولین بار در صندوق اتفاق خواهد افتاد. پیش از این، معاونت معدن و صنایع معدنی از محل وجوه اداره شده و از محل کمک‌های اعتباری که سازمان برنامه و بودجه بصورت سالیانه در اختیار این معاونت قرار می‌داد، اقدام به حمایت از شرکت‌های اکتشافی می‌شد اما صندوق امسال برای کاهش بروکراسی‌های اداری، از محل منابع داخلی خود، همین کار را از طریق یکی از بانک‌های عامل انجام خواهیم داد و امیدواریم که بتوانیم در سال جاری بالغ بر ۵۰۰ میلیارد تومان از بخش اکتشاف پایه و اکتشافات تکمیلی حمایت کنیم.

دهقانی خاطرنشان کرد: صندوق برای هویت‌بخشی به تامین منابع مالی در بخش معدن مذاکراتی با بانک‌های عامل انجام شده (تقریبا این مذاکرات به پایان رسیده) تا شعبه تخصصی معدن و فرآوری را برای اولین بار در کشور  به نام بخش معدن و صنایع معدنی ارائه دهیم تا بتوانیم خدمات مالی خاص و درخور برای بخش خصوصی معدن ارائه دهد. این اقدام می‌تواند نویدبخش حرکت مالی جدیدی به‌ویژه برای بخش خصوصی باشد.

مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی به اقدامات بسیار موثر و در جهت شفاف‌سازی فعالیت‌های صندوق و راستای تسهیل روابط معدن‌کار و بخش معدن، به‌عنوان دیگر برنامه‌های صندوق اشاره کرد و ادامه داد: در ارتباط با تسهیل‌ معدن‌کاری، در سال‌های گذشته با مصوبه هیات مدیره صندوق اقدام به تقسیط حق بیمه برای درخواست‌کنندگان بیمه‌نامه و تسهیلات از صندوق، کرده‌ایم. تمام سعی ما بر این است که حداکثری تسهیل‌گری لازم در چارچوب قانون برای توسعه بخش معدن داشته باشیم. امید است که در سال آینده این تسهیل‌گری را افزایش دهیم. با کمک اعضای هیات مدیره صندوق ما بصورت مستمر در فرآیندهایی که در صندوق شکل می‌گیرد و کاهش بروکراسی‌ها را بازنگری می‌کنیم. این امر طی چند نوبت در حال انجام است. با سایر بخش‌های ایمیدرو و بخش‌های حاکمیتی همکاری‌هایی شکل گرفته است که منجر به تسهیل‌گری در بخش معدن خواهد شد. با بخش اکتشاف ایمیدرو تفاهم‌نامه‌ای از محل منابع داخلی امضا شده که با حمایت سازمان برنامه و بودجه کمکی به حفاران غیرنفتی و معدنی خواهیم داشت.

دهقانی به موضوعی مبنی بر دریافت چند تسهیلات توسط برخی شرکت‌ها اشاره کرد و گفت: اخیرا بین معدن‌کاران این موضوع مطرح شده است که برخی شرکت‌ها چندین بار تسهیلات دریافت کرده‌اند. ما از حیث اعطای بیمه‌نامه و خلق اعتبار به‌عنوان اهرم اعتباری در بانک‌های عامل، هیچگونه محدودیتی برای اعطای تسهیلات و بیمه‌نامه برای اخذ تسهیلات از بانک‌های عامل نداریم. شرکت‌هایی هستند که بصورت مستمر و چندباره از تسهیلات بانکی به‌واسطه بیمه‌نامه اعتباری ما استفاده کرده‌اند. همچنین شرکت‌هایی نیز هستند که همزمان با آنکه یک وام آن‌ها در جریان است، وام دیگر برای توسعه واحد خود اخذ کرده‌اند. ؛ براین اساس همه شرکت‌ها بدون استثنا چنانچه توسعه و تکمیل زنجیره خود را مدنظر داشته باشند، می‌توانند از تسهیلات چندباره استفاده کنند.  

وی افزود: یکی از موفقیت‌های صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی در سال ۱۴۰۰، اعطای بیمه‌نامه بدون نیاز به سپرده‌گذاری در بانک عامل بوده است. تیم صندوق توانسته  اعتبار بیمه‌نامه خود را به میزانی افزایش دهد که بانک‌ها بدون سپرده‌گذاری و خلق اعتبار در بانک توسط مشتریان و تنها از محل منابع داخلی بانک، بیمه‌نامه صندوق را به‌عنوان ضمانت‌نامه بپذیرند. این موضوع موفقیتی بسیار بزرگ برای صندوق که در سال ۱۳۹۰ حتی با پشتوانه نیز بسیاری از بانک‌ها، بیمه‌نامه‌های ما را قبول نمی‌کردند، به حساب می‌آید.

نام:
ایمیل:
* نظر: