:
كمينه:۲۷.۷۹°
بیشینه:۲۸.۹۹°
به‌روز شده در: ۰۴ تير ۱۴۰۱ - ۲۲:۰۳
محمد نوری پژوهشگر حقوق اقتصادی
مسدودسازی وجوه حساب صادرکنندگان چک برگشتی موجب کاهش انگیزه بدحسابی و صدور چک بلامحل تاثیرگذار است.این تکلیف به‌موجب بند (ب) ماده ۵۵ قانون جدید چک که در سال ۹۷ تصویب شد، اجرا شده است
کد خبر: ۱۹۲۵۰۲
تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۱
خبراقتصادی - این قانون در کاهش انگیزه صدور چک بلامحل موثر است، این سازوکار الان اجرا می‌شود، به این صورت که وقتی چک برگشت می‌خورد تا زمان تعیین تکلیف و تامین خواسته این طی تشریفات و فرآیندهای بروکراسی پیچیده اموال فرد توقیف می‌شود.
با اجرای طرح مسدودسازی حساب فردی که چک برگشتی داشته باشد، گواهی‌نامه عدم پرداخت توسط بانک صادر و کسری مبلغ درج می‌شود و پس از گذشت ۲۴ ساعت به میزان وجهچک به‌صورت سیستمی از حساب فرد مسدود می‌شود.
مبلغ مسدودی تا زمان تا زمان رفع سوءاثر مسدود باقی می‌ماند و فایده آن این است که افراد و شرکت‌هایی که فعالیت اقتصادی دارند و بدحسابی می‌کنند و در مقابل افراد رفتارهای مالی مختلفی دارند و یا اینکه به دلیل خصومت شخصی مبلغ چک فرد یا شرکت را تامین نمی‌کنند؛ مقابله می‌کند.با اجرای قانون جدید چک و طرح مسدود سازی وجوه ‎چک برگشتی از حساب‌های فرد صادرکننده آن توقیف می‌شود، البته باید توجه داشته باشیم که قرار نیست حساب مسدود شود.

برخی گمان می‌کنند با اجرای این طرح حساب‌های افرادی که چک خود را پاس نکردند، مسدود می‌شود که این موضوع نادرستی است، زیرا در متن قانون تصریح شده که به میزان مبلغ چک برگشتی از حساب فرد مسدود می‌شود.
واریز پول به حسابی که بخشی از آن به دلیل چک برگشتی مسدود شده، بلامانع و مازاد مسدودی قابل برداشت است و در قانون تاکید شده وجوه باید مسدود شود نه حساب.
ابهام دیگر این است که گفته می‌شود چندبرابر میزان چک مسدود می‌شود، اما این موضوع صحت ندارد؛ زیرا در قانون آمده است به میزان یک برابر مبلغ چک در حساب‌های بانکی باید مسدود شود.
با اجرای قانون مسدودسازی وجوه حساب بانکی صادرکنندگان چک برگشتی، اگر در لحظه برگشت هیچ پولی در حساب بانکی فرد نبود، منطقاً باید حساب منفی شود و اگر فرد در روزهای آینده پولی به‌حساب واریز کرد، بلافاصله مبلغ مسدود شود.
مسدودسازی وجوه حساب بانکی صادرکنندگان به میزان چک برگشتی باعث کاهش انگیزه بدحسابی و صدور چک بلامحل تأثیرگذار خواهد شد، پیشنهادم این است که این طرح برای چک‌هایی اجرا شود که پس از اجرای این طرح صادر می‌شود.
با این طرح، انگیزه بدحسابی مشخص می‌شود و سپس موجب نظم در گزارش اعتبارسنجی خواهد شد؛ زیرا گزارش‌های اعتبارسنجی بر اساس رفتار مردم در بازپرداخت تسهیلات و تامین مبلغ چک‌های صادرشده توسط فرد می‌شود. در صورت بدحسابی هم پول فرد مسدود و شاخص منفی در اعتبارسنجی فرد در نظر گرفته می‌شود.
نام:
ایمیل:
* نظر: