:
كمينه:۲۹.۸۴°
بیشینه:۲۹.۹۹°
به‌روز شده در: ۰۴ تير ۱۴۰۱ - ۲۲:۰۳
پرداخت یارانه نقدی و معیشتی استمرار خواهد داشت
اگر مردم اعتراض یا ابهامی در خصوص عدم واریز یارانه به کجا مراجعه کنند؟ / قیمت آرد برای نانوا آزاد می‌شود / کارت جدیدی برای کالابرگ الکترونیکی تعریف نمی‌شود / یارانه نان از طریق بانک مرکزی به نانوا داده می‌شود / میرتاج‌الدینی: یارانه اعتباری به کارت بانکی مردم واریز می‌شود /یارانه جدید فعلا قابل برداشت نیست؛ اعلام می‌شود / یارانه جدید جایگزین قبلی‌ها شد
کد خبر: ۱۹۱۶۷۸
تاریخ انتشار: ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۰
خبراقتصادی -
یارانه کمک معیشتی دولت به حساب سرپرستان خانوار توسط همه بانک‌ها واریز شد. واریز مبلغ کمک معیشتیِ یارانه‌ای به حساب سرپرستان خانوار، به پایان رسیده، گفت: فقط دو بانک، ارسال پیام این واریز را انجام نداده بودند که این کار را از صبح آغاز کرده اند.
واریز یارانه‌ها، بر اساس فهرست ارسالی سازمان هدفمندی یارانه‌ها انجام شد.

مدیرکل روابط عمومی بانک مرکزی همچنین درباره کسر مبلغ ۳۵ هزار تومان آنچه واریز شده نیز گفت: این کسری، قسطی دیگر از وام یک میلیونی کرونا است که در دولت قبل داده شده بود.
کسر این رقم را، سازمان هدفمندی یارانه‌ها، در فهرستی که داد، اعمال کرده بود، و در صورت تصمیم جدید این سازمان، رقم کسرشده به حساب‌ها برمی‌گردد.
برداشت این مبلغ فعلاً از حساب‌ها ممکن نیست، تا زمانی که دولت اجرای طرح جدید هدفمندی یارانه‌ها را اعلام کند.

واریز یارانه‌ حمایتی برای ۷۲ میلیون ایرانی

یکصد و سی و پنجمین و یکصد و سی و ششمین مرحله یارانه نقدی براساس دهک‌های شناسایی شده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با مبالغ تعیین شده به حساب ۲۳ میلیون سرپرست خانوار واریز شد.
سازمان هدفمندی یارانه‌ها اعلام کرد: براساس قانون بودجه سال ۱۴۰۱ و دستور رییس جمهور، یارانه ۴۰۰ هزار تومانی برای دهک‌های اول تا سوم و یارانه ۳۰۰ هزار تومانی برای دهک‌های چهارم تا نهم به ازای هر نفر، دوشنبه (۱۹ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱) به حساب سرپرستان خانوارها واریز شد.

واریز این مرحله در راستای اجرای سیاست‌های دولت در کاهش و رفع فقر مطلق، بهبود ضریب جینی، کاهش فاصله طبقاتی، تصمیم به هوشمندسازی و بازتوزیع یارانه کالاهای اساسی و همچنین  به موجب جزء یک بند «ص» تبصره یک قانون بودجه سال ۱۴۰۱ انجام شده است.

در این نوبت، خانوارهای مشمول دریافت یارانه بر مبنای دهک بندی اعلام شده توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به ۹ دهک تقسیم می‌شود که بر این اساس به مشمولان دهک‌های اول تا سوم به ازای هر نفر ماهانه مبلغ ۴۰۰ هزار تومان و به دهک‌های چهارم تا نهم به ازای هر نفر ماهیانه مبلغ ۳۰۰ هزار تومان به حساب سرپرستان پرداخت خواهد شد.

بر اساس فهرست اعلام شده، مشمولان دریافت یارانه توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیش از ۲۳ میلیون خانوار ایرانی هستند که ۷۲ میلیون نفر ایرانی را شامل می‌شود.

مبالغ اعلام شده برای دو ماه به‌صورت نقدی به حساب سرپرستان خانوار واریز شد و زمان برداشت آن تا اعلام رسمی دولت در حساب مردم غیر قابل برداشت خواهد بود.

متقاضیان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر یا هر گونه پرسش به سامانه رسیدگی به درخواست یارانه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی  به آدرس hemayat.mcls.gov.ir مراجعه یا با مرکز پاسخگویی تلفنی آن وزارتخانه به شماره ارتباطی ۶۳۶۹-۰۲۱ تماس بگیرند.

ثبت نام از متقاضیان جدید یارانه، از قلم افتادگان، جاماندگان و منصرفان دوره قبل نیز به‌زودی از طریق وب‌گاه سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها و رسانه‌های جمعی اطلاع رسانی خواهد شد.

با تصمیات اتخاذ شده و بنا بر دستور رئیس جمهور متقاضیانی که به هر دلیلی از یارانه دوره‌های قبل محروم یا از ثبت نام یارانه جا مانده‌اند پس از طی مراحل ثبت نام و بررسی شرایط متقاضی در صورت واجد شرایط بودن مانند سایر مشمولان یارانه جدید نیز از این دو نوبت از یارانه بهره‌مند خواهند شد.

همچنین  اقساط تسهیلات قرض الحسنه ۱۰ میلیون ریالی کمک معیشت نقدی و کرونا از سرپرستان خانواری که این تسهیلات را دریافت کرده‌اند، کسر شده است.

بر این اساس، با واریز این دو مرحله از یارانه جدید، یارانه‌های که در دهم و بیستم هر ماه به به حساب سرپرستان واریز می شد از این تاریخ پرداخت نمی‌شود.


زمان و رقم واریز یارانه جدید و نحوه برداشت آن و سازوکار اعتراض در خصوص عدم واریز یارانه از جمله سوالات و ابهاماتی است که بعد از صحبت های شب گذشته رئیس جمهور برای بسیاری از مردم مطرح شده است.
شب گذشته رئیس جمهور در پنجمین گفت‌وگوی زنده تلویزیونی خود با مردم جزئیاتی از برنامه دولت برای مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها را بیان کرد. دکتر رئیسی در بخشی از صحبت های خود با اشاره به اینکه بر اساس قانون بودجه ۱۴۰۱ واردات کالاهای اساسی به جای ارز ۴۲۰۰ باید با ارز ۲۳ هزار تومانی انجام شود، اظهار داشت: طبیعتاً این تغییر نرخ در بازار تأثیر می‌گذارد و البته نحوه جبران آن نیز در همین قانون پیش‌بینی شده است.

رئیس جمهور در ادامه در مورد اینکه با اجرای طرح کمک معیشتی قرار است به هر فرد چه میزان پرداختی صورت گیرد، خاطرنشان کرد: سازمان برنامه و بودجه این موضع را کارشناسی کرده و پیشنهادی که داده این است که به ۳ دهک اول، نفری ۴۰۰ هزار تومان یعنی یک خانواده ۵ نفره، ۲ میلیون تومان در ماه و به دهک‌های چهارم تا نهم هم ۳۰۰ هزار تومان به ازای هر نفر پرداخت خواهد شد. رئیسی با تاکید مجدد بر اینکه با اجرای طرح اصلاح نظام پرداخت یارانه کالاهای اساسی تغییری در قیمت نان سنتی، دارو و بنزین نخواهیم داشت، خاطرنشان کرد: تا زمانی که زیرساخت‌های فنی برای کالا برگ الکترونیک آماده شود که احتمالا یک یا دو ماه باشد، کمک معیشتی به صورت نقدی پرداخت خواهد شد و هر وقت کالا برگ الکترونیک آماده شد، تناسب میزانی که به عنوان کمک معیشتی پرداخت می‌شود، کاملاً با مردم در میان گذاشته خواهد شد.

پس از این اظهارات مهم دکتر رئیسی، وزیر اقتصاد در گفتگویی جزئیات بیشتری را در خصوص واریز یارانه جدید به حساب مردم مطرح کرد. خاندوزی گفت: فرآیند آغاز پرداخت یارانه به مشمولان دریافت یارانه آغاز شده است.

وزیر اقتصاد درباره میزان پرداخت یارانه‌ها گفت: میزان پرداخت یارانه‌ها همان صحبت رئیس‌جمهور است و با توجه به اینکه مساله حمایت هدفمند و هوشمند مطرح بود، زیرساخت رفاهی خانوارها در کشور چندان دقیق نبود و هم‌اکنون نیز ممکن است مسائلی وجود داشته باشد اما اطلاعات خانوارها در وزارت تعاون تجمیع شده و سامانه امکان شناسایی دهک‌های جامعه را فراهم کرده است.

وزیر اقتصاد تاکید کرد: تفکیک دهک‌ها را دولت با حداکثر دقت و احتیاط انجام داده است تا در بین گروه‌هایی که کاملاً نیازمند هستند و طبقه متوسط و میانی تمایز قائل شویم و نزدیک به ۷۷ میلیون نفری که گیرندگان یارانه هستند در این دو طبقه تقسیم‌بندی شده‌اند. وی ادامه داد: ۳۰ درصد جمعیت کشور یارانه ۴۰۰ هزار تومان، ۶۰ درصد دیگر یارانه ۳۰۰ هزارتومانی دریافت می‌کنند و نزدیک به ۱۰ درصد جزو طبقات برخوردارند و بی‌نیاز از حمایت دولت شناسایی شدند که در صف یارانه بگیران نیستد.

جزئیات یارانه نان و دارو از زبان وزیر اقتصاد


خاندوزی اظهار داشت: در خصوص یارانه کالاهای اساسی که رئیس‌جمهور اشاره کردند در خصوص یارانه نان و دارو مصوبه ستاد اقتصادی دولت این است که همه ایرانیان (یارانه‌بگیران فعلی و کسانی که مشمول یارانه نیستند) مشمول یارانه نان و دارو خواهند بود.

وی تصریح کرد: سیاست حمایتی دولت سیاست حمایت نقدی صرف نیست، بلکه بسته‌ای از تدابیر حمایتی است که در هفته‌های گذشته زمان دولت صرف تصویب آن شد و وزارتخانه راه و شهرسازی بسته حمایتی داشت که از مستاجران در برابر افزایش اجاره‌بها حمایت می‌کند. همچنین وزارت بهداشت و درمان بسته حمایتی داشت که یکی از اجزای آن پنج میلیون نفری بود که رایگان از بیمه سلامت برخوردار شدند.

وزیر اقتصاد تاکید کرد: انواع دیگری از سیاست‌های حمایتی با توجه به شرایط سختی که سفره مردم با آن مواجه است در دولت اندیشیده شده و بخشی هم که برای اکثریت مردم ملموس است و جذابیت بیشتری دارد، یارانه نقدی بود که در صحبت‌های رئیس‌جمهوری بود و تا فردا صبح کامل پوشش داده می‌شود.

تمامی پرداخت‌های یارانه یکپارچه خواهد شد

وزیر اقتصاد در ادامه گفت: یکی دیگر اتفاقاتی که در دل این سیاست رقم خورد، این است که ما به جای واریز چند مرحله‌ای و چندباره (مثلا بیستم ماه، بیست و پنجم ماه) بتوانیم مجموعه کمک‌های معیشتی و پرداخت‌های انتقالی به جامعه را به شکل یکپارچه و یکدست انجام بدهیم؛ بنابراین، میزان یارانه یا کمک معیشتی که واریز خواهد شد، مجموع یارانه قبلی ۴۵۵۰۰ تومانی و یارانه جدید است و انشالله از ماه آینده یعنی خردادماه هم تا پایان سال به شکل مستمری تمام پرداخت‌های یارانه‌ای و کمک معیشتی به صورت یک پرداخت یکباره خواهد بود تا خانواده‌ها بتوانند با برنامه ریزی مشخص تری برای آن مبلغ تصمیم بگیرند؛ بنابراین، به عنوان مثال مبلغ ۴۰۰ هزار تومان برای دهک‌های یادشده، با لحاظ یارانه نقدی ۴۵۵۰۰ تومانی است.

پاسخ به برخی از ابهامات؛

علت تفاوت مبلغ واریزی با رقم اعلام شده توسط رئیس جمهور چیست؟

در میان مبالغ واریزی به حساب مردم،  مشاهده شده است که رقم واریزی کمتر از ارقام ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی است. موضوعی که برای مردم ابهم ایجاد کرده است. اما بررسی ها نشان می دهد دلیل تفاوت رقم پرداختی به قسط وام یک میلیون تومانی کمک معیشتی کرونا برمیگردد. به عبارت دیگر بررسی‌ها نشان می‌دهد، این مابه‌التفاوت ناشی از کسر مبلغ قسط وام یک میلیون تومانی کمک معیشتی کرونای اعطا شده در دولت قبل است.

مبلغ واریزی برای یک ماه است یا دو ماه؟

موضوع دیگری که برای مردم سوال ایجاد کرده است، میزان مبلغ واریزی به حساب سرپرستان خانوار است. زیرا بررسی ها نشان می دهد از شب گذشته تا به امروز مبالغ واریزی به حساب سرپرستان، رقمی معادل با دو برابر ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومان است که بررسی ها نشان می دهد این افزایش مربوط به مبلغ یارانه برای دو ماه است. به عنوان نمونه در تصویر زیر که برای یکی از شهروندان است، مشاهده می شود که مبلغ واریزی برای دو نفر می باشد که با توجه به جایگاه دهک هزینه های که دارند، هر کدام مشمول ۳۰۰ هزار تومان شده اند اما با توجه به قسط وام یک میلیون تومانی کرونا، رقم پرداختی کمتر از ۶۰۰ هزار تومان است. از سوی دیگر، همان طور که در تصویر مشخص است، واریز گروهی بسته حمایتی یارانه ها نوبت اول و نوبت دوم، در نتیجه دولت مبالغ یارانه ای مربوط به دو ماه را یکجا و در یک مرحله واریز کرده است.

آیا امکان برداشت یارانه از حساب وجود دارد؟


مدیرکل روابط عمومی سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها در پاسخ به این سوال گفت: در روزهای آینده اطلاعات بیشتری به مردم ارائه خواهد شد و زمان استفاده از این یارانه جبرانی از سوی دولت در آینده اعلام خواهد شد، اما تا آن زمان این مبالغ قابل برداشت و استفاده نیست. وی همچنین افزود: کسانی که به هر نحوه دهک‌بندی خود اعتراض دارند می‌توانند از طریق سامانه جامع رفاه ایرانیان در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعتراض خود را ثبت کنند.

آخرین وضعیت واریز یارانه جدید

مصطفی قمری وفا مدیر روابط عمومی بانک مرکزی گفت: دیشب ۱۰ دقیقه مانده به اتمام صحبت‌های رئیس‌جمهور، واریز یارانه‌ها آغاز شد. وی افزود: تا ساعت ۳ صبح تمام یارانه‌ها واریز شد به جز یک یا دو بانک که طبق اطلاع بانک‌مرکزی این دو بانک هم واریزی را انجام دادند، اما پیامک آن ساعت ۵ ارسال شده است. گفتنی است واریز ۴۰ درصد کل یارانه‌ها از طریق دو بانک «ملت» و «ملی» انجام می‌شود. واریز یارانه‌های جدید از طریق بانک ملت انجام شده ولی پیامک آن تا ظهر برای یارانه بگیران ارسال می‌شود.

اگر مردم اعتراض یا ابهامی در خصوص عدم واریز یارانه به کجا مراجعه کنند؟

پیش از پاسخ به این سوال باید تاکید کرد که بر اساس صحبت رئیس جمهور و وزیر اقتصاد، تمامی افراد جامعه به غیر از دهک دهم یا همان افراد ثروتمند جامعه، مشمول دریافت یارانه جدید دولت هستند. اما اگر به هر دلیل، هنوز یارانه ای به حساب مردم واریز نشده است،  بنا بر اعلام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، پیرو اصلاح نظام توزیع یارانه‌ها، هموطنان به هر دلیل، ابهام یا اعتراضی نسبت به یارانه اختصاص یافته دارند، می توانند به سامانه hemayat.mcls.gov.ir  مراجعه و اعتراض خود را ثبت کنند.

جزئیات یارانه جدید از عدم برداشت تا واریز کمتر از ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان

یارانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومانی که به حساب سرپرستان خانوار ۷۲ میلیون ایرانی واریز شده است، فعلا قابل برداشت نخواهد بود.
سرانجام پس از اعلام رئیس جمهوری و توضیحات وی در مورد جریان اصلاح یارانه‌های پنهان و ارز ۴۲۰۰ تومانی، پرداخت یارانه جدید در شب گذشته انجام شده است.

اما در رابطه با این یارانه برخی ابهامات مطرح است که از سازمان هدفمندی یارانه‌ها مورد سوال قرار گرفت.

یارانه جدید جایگزین قبلی‌ها شد

بر اساس این گزارش، یارانه پرداختی جدید جایگزین یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی و معیشتی شده و دیگر چنین مبالغی در ماه پرداخت نخواهد شد بلکه در قالب نرخ جدید است که می‌تواند در ادامه با اصلاح تدریجی ارز ۴۲۰۰ مبلغ آن تغییر کند.

۲۳ میلیون خانوار یارانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ تومانی گرفتند


اما یارانه جدید،  برای ۷۲ میلیون ایرانی شامل ۲۳ میلیون خانوار واریز شده که برای سه دهک اول با مبلغ ۴۰۰ هزار تومان و دهک بین چهار تا ۹ مبلغ ۳۰۰ هزار تومان بوده است.

یارانه جدید فعلا قابل برداشت نیست؛ اعلام می‌شود

 برداشت این یارانه فعلا به دلایلی امکان ندارد که احتمالا طی روزهای آینده از سوی دولت اطلاع‌رسانی شده و برداشت آن برای دریافت کنندگان امکان پذیر می‌شود.

چرا مبلغ کمتر از ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان است

افراد دریافت کننده یارانه جدید ممکن است در حساب‌ها با مبلغی کمتر از ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان مواجه باشند که دلیل آن به کسر  قسط وام یک میلیونی مربوط به دوران کرونا که به یارانه بگیران پرداخت و هر ماه از حساب یارانه آنها کسر می‌شد، بر می‌گردد. بر این اساس با توجه به این‌که دیگر یارانه ۴۵ هزار تومانی پرداخت نمی‌شود و این رقم ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان جایگزین آن شده است بنابراین قسط وام کرونا از همین رقم کسر شده که تقریبا کمتر از ۵۰ هزار تومان بود.

اعتراض را اعلام کنید

اما کسانی که در لیست یارانه‌بگیران ولی یارانه‌ای دریافت نکرده‌اند می‌توانند اعتراض خود را به این موضوع از طریق سامانه hemayat.mcls.gov.ir  و یا شماره ۶۳۶۹ اعلام کنند که از سوی وزارت رفاه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

بر این اساس بعد از بررسی‌هایی که در این رابطه صورت می‌گیرد، اگر شخص معترض محق دریافت یارانه تشخیص داده شود این مبلغ به او پرداخت خواهد شد. حتی برای این دو ماهی که واریز صورت می‌گیرد نیز در قالب معوقه پرداخت می‌شود.

میرتاج‌الدینی: یارانه اعتباری به کارت بانکی مردم واریز می‌شود

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با تاکید بر اینکه «با تغییر نظام پرداخت یارانه، نان گران نمی‌شود»، گفت: در این مدل، اعتباری در کارت یارانه یا کارت بانکی واریز می‌شود و مردم می‌توانند از آن طریق کالاهای مورد نیازشان را خریداری کنند.

حجت الاسلام سید محمدرضا میرتاج الدینی در گفت‌وگو با ایسنا، در توضیح ضرورت تغییر نظام پرداخت یارانه ها گفت: با روند فعلی پرداخت یارانه یک سری فسادها و آسیب‌ها متوجه کشور می‌شود از جمله اینکه میزان ضایعات زیاد بوده و شاهد سوءاستفاده و رانت هستیم. بطور مثال آرد یارانه‌ای ۴۰ کیلوگرمی ۳۸ هزار و ۲۰۰ تومان بوده که در بازار به نرخ ازاد ۶۰۰ هزار تومان و در مرزها به نرخ ۸۰۰ تا ۹۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. این مابه‌التفاوت قیمت آرد یارانه‌ای با آزاد نشان دهنده رانت است که بسیاری از رانت استفاده می‌کنند و مشکل دیگر هم موضوع قاچاق و تبدیل گندم یارانه‌ای به خوراک دام است.

وی توضیح داد: وقتی گندم یارانه‌ای و آرد ارزان است بعضی آن را تبدیل به خوراک دام می‌کنند. این باعث می‌شود اختصاص ارز ترجیحی برای گندم افزایش پیدا کند. به عبارت دقیق‌تر در طول سال نیاز گندم کشور ۱۱.۵ میلیون تن بوده که ۹ میلیون تن آن برای نان و ۲.۵ میلیون تن برای آرد صنعتی است اما ۱۴ میلیون تن گندم وارد می‌شود. سوال این است که ۲.۵ میلیون تن گندم مازاد کجا می‌رود؟ پاسخ این است که آن را باید در ضایعات و حیف و میل و قاچاق و تبدیل به خوراک دام جستجو کرد. این یک نمونه نشان می‌دهد که باید روند اختصاص یارانه را اصلاح کرد.

یارانه نان از طریق بانک مرکزی به نانوا داده می‌شود

این نماینده مجلس یادآور شد: یک بار در دولت‌های نهم و دهم روند اختصاص یارانه اصلاح شد که آن زمان مردم راضی بودند چون به صورت نقدی یارانه را می‌گرفتند و خودشان خرید می‌کردند. منتها این بار قرار نیست نان گران شود و یارانه از طریق بانک مرکزی به نانوا داده می‌شود.

میرتاج‌الدینی با تاکید بر اینکه «تغییر نظام پرداخت یارانه به الزامات پنج گانه نیاز دارد»، توضیح داد: الزامات پنجگانه شامل اطلاع رسانی کافی، انجام مقدمات فراوانی کالا و اجناس، نظارت بر قیمت‌ها از حلقه اول تا آخر و پرداخت مابه التفاوت ارز ترجیحی یارانه به مردم است. منتها یارانه اعتباری تحت عنوان کالابرگ الکترونیکی داده می‌شود یعنی مثل یارانه نقدی نیست بلکه یارانه اعتباری در کارت افراد اضافه شده و آنها می‌توانند از طریق آن کالا خریداری کنند.

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تاکید کرد: ‌دولت برای اجرای این کار باید ابتدا اعتبار لازم را در کارت افراد شارژ کند و سپس اصلاحات لازم در برداشتن یارانه اعمال شود. البته تا قبل از حذف یارانه اعتبار شارژ شده قابل برداشت نیست. زمانی مردم می‌توانند از این اعتبار استفاده کنند که ارز ترجیحی برداشته شود، آنگاه مردم می‌توانند از طریق اعتبار یارانه‌ای کالا خریداری کنند.

وی توضیح داد: میزان شارژ اعتبار در کارت بانکی یا کارت یارانه‌ای به اندازه مابه‌التفاوت قیمت شهریور سال گذشته با قیمت جدید است. مثلا اگر کالایی ۳۰ هزار تومان بوده و با برداشته شدن ارز ترجیحی به ۵۰ هزار تومان می‌رسد ۲۰ هزار تومان به اندازه مابه‌التفاوت آن کالا در قالب یارانه به حساب فرد واریز شده و آن فرد ۳۰ هزار تومان را از جیب می‌دهد و ۲۰ هزار تومان مابه التفاوت از اعتبارش هزینه می‌شود. منتها تاکید بر این است که ابتدا باید اعتبار در کارت شارژ شده و سپس ارز ترجیحی حذف شود.

کارت جدیدی برای کالابرگ الکترونیکی تعریف نمی‌شود

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه «کالابرگ الکترونیکی همان یارانه اعتباری است»، گفت: قرار نیست کارت جدیدی به عنوان کالابرگ الکترونیکی تعریف شود بلکه همان کارت یارانه نقدی یا کارت بانکی مردم بر اساس کد ملی آنها ملاک است، یعنی همان کارت بانکی که مردم از آن استفاده می‌کنند. بانک مرکزی بر اساس کد ملی افراد اعتبار را به کارت بانکی یا کارت یارانه آنها واریز می‌کند و مردم می‌توانند از طریق یارانه اعتباری یا همان کالابرگ الکترونیکی کالا بخرند.

وی افزود: خرید کالا از همه فروشگاه‌های مواد غذایی که دارای کارتخوان هستند شدنی است منتها باید آن دستگاه کارتخوان در بانک مرکزی تعریف شده باشد یعنی نمی‌شود مردم آن اعتبار را در فروشگاه پوشاک خرج کنند بلکه آن اعتبار مختص فروشگاه‌هایی است که مواد غذایی به فروش می‌رسد. این کار تضمینی برای تامین امنیت غذایی است.

میرتاج الدینی در عین حال گفت: در مرحله اول مردم می‌توانند هر کالایی را بخرند و ممکن است در مرحله دوم در صورت درخواست دولت کالاها محدود به اقلامی همچون گوشت، مرغ و تخم مرغ شود. البته در این باره دو نظر متفاوت وجود دارد؛ عده‌ای می‌گویند که باید اختیار به مردم داده شود تا از این اعتبار برای خرید هر کالایی استفاده کنند. عده‌ای دیگر معتقدند که این اعتبار باید مختص کالاهایی شود که به آنها ارز ترجیحی داده می‌شد.

قیمت آرد برای نانوا آزاد می‌شود

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه در مورد وضعیت قیمت نان گفت: آرد یارانه‌ای به نانوا داده نمی‌شود و قیمت آرد برای نانوا آزاد می‌شود، منتها نانوا به مقداری که نان را فروخته است مابه التفاوت قیمت آرد آزاد و یارانه‌ای از دولت می‌گیرد اما مردم به همان نرخ قبلی نان می‌خرند. درباره سایر کالاها هم دولت مابه التفاوت قیمت شهریور ۱۴۰۰ با قیمت برداشته شدن یارانه را به حساب مردم واریز می‌کند و قیمت‌ها آزاد می‌شود.

میرتاج الدینی تاکید کرد که شرط انجام درست این کار نظارت است، باید کالاها بر اساس قیمت درج شده بر روی آن فروخته شود، نه اینکه به قیمت دیگری به مردم داده شود.

پرداخت یارانه نقدی و معیشتی استمرار خواهد داشت

این نماینده مجلس درباره وضعیت پرداخت یارانه نقدی ۴۵ هزار تومانی و معیشتی، گفت: یارانه ۴۵ هزار تومانی و یارانه معیشتی ۵۵ هزار تومانی سر جایش است، یارانه نقدی یک چیز دیگری است و یارانه اعتباری هم چیز جدای دیگری است. مردم با اصلاح نظام پرداخت یارانه همچنان یارانه نقدی را دریافت می‌کنند و در عین حال یارانه اعتباری هم می‌گیرند با این تفاوت که نمی‌توانند یارانه اعتباری را، به صورت نقدی دریافت کنند یعنی نمی‌توانند از عابربانک آن اعتبار را به صورت نقدی بگیرند و فقط می‌توانند کالا بخرند. مثلا اگر فردی در کارت بانکی‌اش ۲۰ هزار تومان دارد و ۸۰ هزار تومان هم به عنوان اعتبار برایش واریز می‌شود آن فرد می‌تواند فقط از ۸۰ هزار تومان برای خرید کالا استفاده کند یا اینکه مثلا فردی از فروشگاهی ۸۰۰ هزار تومان خرید می‌کند و یارانه اعتباری‌اش ۵۰۰ هزار تومان است. ۳۰۰ هزار تومان از جیب می‌دهد و ۵۰۰ هزار تومان هم از یارانه اعتباری اش هزینه می‌شود.

نام:
ایمیل:
* نظر: