:
كمينه:۳۷.۶۲°
بیشینه:۳۹.۷۹°
به‌روز شده در: ۱۱ تير ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۲
رضا اکبری، معاون سازمان راهداری با اشاره به افزایش سرقت از تجهیزات جاده‌های کشور گفت: اغلب سارقان از قشر ضعیف جامعه هستند و از همین رو، امکان اجرای احکام سنگین برای آنها وجود ندارد.
کد خبر: ۱۸۷۵۶۳
تاریخ انتشار: ۰۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۶
اقتصادگردان- اکبری اظهار کرد: متاسفانه به‌شدت با سرقت علایم راهنمایی رانندگی، تجهیزات راهداری، کابل‌های برق و ... در سطح جاده‌های کشور مواجه هستیم. نه تنها تابلو‌، علایم و تجهیزات جاده در استان‌های خلوت و کم تردد مانند سیستان و بلوچستان، کرمان به سرقت می‌روند، بلکه در جاده‌های اطراف تهران یعنی 50 کیلومتری پایتخت شاهد شدت سرقت‌ تابلو‌ها و تجهیزات جاده‌ای هستیم.

او درباره افزایش سرقت‌ها گفت: شاهد دزدی در حد کابل‌های برق تیرهای روشنایی در سطح جاده‌های کشور هستیم و حتی لامپ‌ها به سرقت می‌روند و تابلوها و علایم را از بیخ می‌بُرند و این باعث کاهش سطح ایمنی جاده‌های کشور می‌شود.

اکبری با اشاره به اقدامات انجام شده برای شناسایی مراکز خرید و فروش این تجهیزات اظهار کرد: با پیگیری سازمان‌ راهداری، سال گذشته وزارت راه و شهرسازی دستور ویژه‌ای از دادستانی کل کشور درباره رسیدگی به این موضوع گرفت تا خارج از نوبت به این پرونده‌ها رسیدگی شود. ‌

این مقام مسوول افزود: با توجه به اینکه سرقت تابلوها و علایم به‌طور مستقیم به مباحث ایمنی و جان مردم و مسافران جاده‌ای مرتبط می‌شود، احکام سنگینی را برای سرقت این تجهیزات در نظر گرفته‌اند اما از آنجایی که سارقان تابلو‌ها، علایم سایر تجهیزات اغلب از افراد بسیار ضعیف جامعه هستند اساسا نمی‌توان این احکام را در رابطه با آنها اجرا کرد.

معاون سازمان راهداری ادامه داد: البته برخی از تجهیزات گران‌قیمت را نشانه‌گذاری کرده‌ایم که امکان رهگیری این علایم وجود داشته باشد تا مسیر فروش و مقصد نهایی این تجهیزات را رصد کنیم. ازاین‌رو بر روی برخی از تجهیزات سنسورهایی نصب شده که قابلیت رهگیری داشته باشد و همچنین موفق به شناسایی برخی از خریداران این تجهیزات شده‌ایم و این افراد به مقامات قضایی معرفی شده‌اند، متاسفانه در این باره در اغلب استان‌ها پرونده داریم. اکبری با اشاره به برآورد خسارت‌های ناشی از این سرقت‌ها گفت: برآورد دقیقی از میزان خسارت‌ها نداریم اما فقط در بخش علایم و تابلو‌ها، سرقت‌های جاده‌ای سالانه حداقل 20 میلیارد تومان خسارت متحمل سازمان راهداری می‌کند که البته میزان خسارت در بخش سرقت از کابل‌های برق ارقام سنگین‌تری است.
نام:
ایمیل:
* نظر: