:
كمينه:۲۴.۷۹°
بیشینه:۲۴.۹۹°
به‌روز شده در: ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۸:۱۲
قیمت سکه به میانه کانال 12 میلیون تومان رسید
قیمت دلار روز شنبه 18 دی 1400 بازهم کاهش یافت و به نرخ 28300 تومان معامله شد. قیمت سکه طلا نیز به 12.5 میلیون تومان کاهش یافت.قیمت سکه (شنبه، ۱۸ دی‌ماه) در بازار تهران با ۲۵۰ هزار تومان کاهش نسبت به روز کاری گذشته (پنجشنبه، ۱۶ دی ماه) به ۱۲‌میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید و سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم با قیمت ۱۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان معامله شد.همچنین نیم‌سکه بهار آزادی ۶ میلیون و ۶۳۰ هزار تومان، ربع سکه سه‌میلیون و ۶۸۰ هزار تومان و سکه یک گرمی ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان قیمت خورد
کد خبر: ۱۸۶۵۶۶
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۹
خبراقتصادی – محسن شمشیری
قیمت دلار روز شنبه 18 دی 1400 بازهم کاهش یافت و به نرخ 28300 تومان معامله شد. قیمت سکه طلا نیز به 12.5 میلیون تومان کاهش یافت.

ادامه کاهش نرخ دلار در کانال ۲۶ هزار تومان

نرخ دلار  (چهارشنبه، ۱۵ دی‌ماه) در صرافی‌های بانکی با ۱۰۱ تومان کاهش قیمت نسبت به روز کاری گذشته (چهارشنبه، ۱۵ دی‌ماه)، ۲۶ هزار و ۸۸۹ تومان معامله شد. آخرین بار خرداد ماه امسال دلار در کانال ۲۶ هزار تومان قرار داشت.
قیمت فروش یورو برابر با ۳۰ هزار و ۵۷۵ تومان بود.  قیمت خرید هر دلار  ۲۶ هزار و ۳۵۶ تومان و نرخ خرید هر یورو نیز ۲۹ هزار و ۹۷۰ تومان اعلام شد.علاوه بر این، بهای خرید دلار در بازار متشکل ارزی ۲۵ هزار و ۹۳۶ تومان و نرخ فروش آن ۲۶ هزار و ۱۷۲ تومان بود.این در حالی است که نرخ خرید یورو در این بازار ۲۹ هزار و ۲۸۹ تومان و نرخ فروش آن نیز ۲۹ هزار و ۵۵۵ تومان اعلام شد.همچنین در سامانه نیما در معاملات ، حواله یورو به قیمت ۲۸ هزار و ۱۵۱ تومان فروخته و حواله دلار به بهای ۲۴ هزار و ۹۲۸ تومان معامله شد.
قیمت دلار از خردادماه وارد کانال ۲۶ هزار تومان شد و پس از آن در محدوده قیمت ۲۶ تا ۲۷ هزار تومان نوسان و افت و خیز در این نرخ ادامه داشت. نرخ دلار از اواخر آذرماه و به‌طور مشخص از ۲۴ آذرماه در کانال ۲۷ هزار تومان ثابت مانده بود و از چهارشنبه گذشته پس از ۶ ماه دلار وارد کانال ۲۶ هزار تومان شد.

سکه ۲۵۰ هزار تومان ارزان شد

قیمت سکه  (شنبه، ۱۸ دی‌ماه) در بازار تهران با ۲۵۰ هزار تومان کاهش نسبت به روز کاری گذشته (پنجشنبه، ۱۶ دی ماه) به ۱۲‌میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید و سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم با قیمت ۱۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان معامله شد.همچنین  نیم‌سکه بهار آزادی ۶ میلیون و ۶۳۰ هزار تومان، ربع سکه سه‌میلیون و ۶۸۰ هزار تومان و سکه یک گرمی ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان قیمت خورد.
علاوه بر این، در بازار طلا نیز نرخ هر گرم طلای ۱۸ عیار به یک میلیون و ۲۳۵ هزار تومان رسید و قیمت هر مثقال طلا نیز پنج‌ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان شد.همچنین قیمت اُنس جهانی طلا با نرخ یک‌هزار و ۷۹۷ دلار معامله شد.
مهم‌ترین عوامل موثر در رشد قیمت طلا و سکه، بالا رفتن نرخ دلار و انس جهانی است. نرخ دلار در صرافی‌های بانکی از چهارشنبه گذشته پس از  مدت‌ها تثبیت قیمت در کانال ۲۷ هزار تومان، به کانال ۲۶ هزار تومان بازگشت. انس جهانی نیز در هفته‌ گذشته ۴۲ دلار کاهش قیمت داشت؛ بنابراین قیمت سکه تحت تاثیر این دو امر کاهشی بود.

روند کاهشی دلار در روز نخست هفته تداوم یافت

فعالان بازار ارز پس از افت شاخص ارزی در هفته گذشته،  نیز نظاره‌گر تعدیل قیمت‌ها در بازار هستند.
مشاهدات میدانی از بازار ارز در محدوده میدان فردوسی تهران نشان می‌دهد که معامله گران با افزایش عرضه ارز روبرو هستند. به گونه‌ای که با تداوم افزایش عرضه نسبت به تقاضا در روزهای اخیر، بهای دلار و سایر ارزها در مسیر کاهشی قرار گرفته‌اند. تا جایی‌که نرخ دلار بازار آزاد که پیش‌تر در کانال‌های ۳۰ و ۳۱ هزار تومانی در نوسان بود، حالا در محدوده ۲۸ هزار تومانی خرید و فروش می‌شود.

از سوی دیگر، در صرافی‌های بانکی و مجاز سطح کشور نیز بهای دلار با کاهش بیشتر همراه شده است. به گونه‌ای که جدیدترین نرخ‌های اعلام شده در این صرافی‌ها و در لحظه انتشار این گزارش نشان می‌دهد که  (شنبه هجدهم دی ماه ۱۴۰۰) میانگین موزون نرخ خرید هر اسکناس دلار آمریکا از مردم در بازار ارز به رقم ۲۶۳۵۶ تومان رسیده است و در مقابل میانگین موزون نرخ فروش هر اسکناس دلار آمریکا در بازار ارز نیز با کاهش ۱۰۱ تومانی نسبت به روز چهارشنبه هفته قبل، به رقم ۲۶۸۸۹ تومان رسیده است. همچنین مقایسه نرخ  دلار نسبت به شنبه هفته قبل نیز نشان می‌دهد که بهای فروش هر اسکناس دلار آمریکا در طول یک هفته گذشته، بیش از ۵۰۰ تومان ارزان‌تر شده است.

بر اساس این گزارش؛ در معاملات ، میانگین موزون نرخ خرید هر اسکناس یورو از مردم ۲۹۹۷۰ تومان تعیین شده است و در مقابل، میانگین موزون نرخ فروش هر اسکناس یورو به متقاضی دریافت ارز در بازار، به رقم ۳۰۵۷۵ تومان رسیده است که نسبت به نرخ پایانی هفته قبل، تغییری ندارد.
نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر گفت:  با توجه به کاهش انس جهانی و ثابت ماندن قیمت ارز شاهد ثبات قیمت در بازار طلا و سکه هستیم.
محمد کشتی آرای افزود: انس جهانی  به ۱۷۹۸ دلار رسیده و به این ترتیب هر قیمت سکه طرح جدید ۱۲ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان، قیمت سکه طرح قدیم ۱۲ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان، نیم سکه ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان، ربع سکه ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و سکه‌های گرمی ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان فروخته شده است.هر مثقال طلا ۵ میلیون و ۴۴۰ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار ۱ میلیون و ۲۵۶ هزار تومان فروخته شده است.
قیمت هر اونس طلا در پایان معاملات با ۰.۳۰ درصد افزایش به ۱۷۹۶ دلار و ۵۵ سنت رسید.پس از آنکه آمارها نشان داد که رشد اشتعال در آمریکا کمتر از حد انتظار بوده است قیمت طلا روز جمعه اندکی افزایش داشت اما با توجه به سیگنال ارسالی از سوی فدرال رزرو در مورد افزایش نرخ بهره فلز زرد در مسیر ثبت افت هفتگی قرار گرفت.

بر اساس این گزارش، قیمت هر اونس طلا در پایان معاملات دیروز با 0.30 درصد افزایش به 1796 دلار و 55 سنت رسید. قیمت فلز زرد در پایان معاملات آتی دیروز برای تحویل در ماه فوریه هم با 0.46 درصد رشد به 1797 دلار و 40 سنت رسید.

جیووانی استانوو، تحلیلگر موسسه یو بی اس در این باره گفت: «در حالی که تعداد فرصت های شغلی ایجاد شده در ماه دسامبر در آمریکا کمتر از حد انتظار بوده، اما با توجه به اینکه نرخ بیکاری در این کشور در حال حرکت به سمت پایین ترین رقم چند سال اخیر است، بازار طلا شاهد نوسان بود.»

گزارش دولت آمریکا نشان داد بخش غیرکشاورزی اقتصاد این کشور در ماه گذشته 199 هزار فرصت شغلی جدید ایجاد کرده که کمتر از پیش بینی 400 هزار بشکه ای تحلیلگران بوده است.

سوکی کوپی تحلیلگر استاندارد چارترد نیز در مورد آخرین وضعیت بازار طلا گفت: «واکنش بازار به آمارهای بازار کار نشان می دهد که در آستانه نشست سیاست گذاری فدرال رزرو بازار بیشتر روی ریسک های تورمی متمرکز شده است.»

اوایل دیروز و تحت تاثیر رشد سوددهی اوراق قرضه خزانه داری آمریکا قیمت طلا به پایین ترین رقم از 16 دسامبر یعنی 1782 دلار و 10 سنت رسید و در مسیر کاهش هفتگی حدودا 2 درصدی قرار گرفت.

صورت مذاکرات نشست قبلی فدرال رزرو که روز چهارشنبه منتشر شد نشان داد که مقام های بانک مرکزی آمریکا موضوع افزایش زودتر از موعد نرخ بهره را جهت مقابله با نرخ بالای تورم مورد بحث قرار داده اند.


لیر ترکیه گوی ناپایداری را از بیت‌کوین ربود

لیر در سه ماهه پایانی سال ۲۰۲۱ با کاهش نرخ‌ بهره ترکیه در بحبوحه تورم بالا سقوط کرد.به گزارش یاهو فایننس، نوسانات تاریخی ۹۰ روزه لیر معیاری برای نشان‌ دادن نوسان قیمت این ارز در برابر دلار آمریکا محسوب می‌شود که به ۶۵ درصد رسیده است. این افزایش پنج برابری در دو ماه رخ داده در حالی که طی این مدت نوسانات تاریخی بیت‌کوین  ۶۱ درصد کاهش یافته است.
افزایش نوسانات تاریخی حاکی از آن است که قیمت‌ها بیش از حد معمول تغییر کرده‌اند؛ دارایی‌هایی با نوسانات بالا سرمایه‌گذاری‌های پرریسک تلقی می‌شوند به این معنی که لیر، یک ارز مستقل، اکنون از بیت‌کوین ریسک‌پذیرتر است و اغلب به دلیل غیرقابل اعتماد بودن به‌عنوان وسیله مبادله و ذخیره ارزش به دلیل تلاطم قیمت‌های بالا مورد انتقاد قرار می‌گیرد.
لیر در ۶ هفته منتهی به اواسط دسامبر از حدود ۹ به ازای هر دلار به ۱۸.۵ سقوط کرد و سپس به ۱۰ رسید.
رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه از استراتژی کاهش نرخ بهره در زمان افزایش تورم پیروی کرده که با اصول اخلاقی اقتصادی در تضاد و جایگزینی برای بانک مرکزی درباره مخالفت با کاهش نرخ بهره است.
بر اساس اظهارات، نرخ‌های بهره پایین در میان تورم بالا منجر به فروش ارز توسط مردم می‌شود.
در نوامبر، زمانی که ترکیه هزینه‌های استقراض را برای سومین ماه متوالی کاهش داد، لیر با وجود افزایش تورم تضعیف شد.
کشورها معمولا در هنگام مبارزه با تورم بالا از افزایش قیمت و موارد دیگر برای بیرون کشیدن نقدینگی از بازار استفاده می‌کنند. افزایش قیمت، بازدهی پول داخلی را افزایش می‌دهد و منجر به افزایش نرخ ارز می‌شود و قیمت تمام‌شده کالاهای وارداتی با تقویت ارز کاهش می‌یابد.
بیت‌کوین که سیاست پولی برنامه‌ریزی شده یا ثابت دارد، برای اقتصادهای مشکل‌دار تضاد ایجاد می‌کند. از طریق کد برنامه‌ریزی شده که پاداش استخراج را کاهش می‌دهد، سرعت گسترش عرضه ارز دیجیتال هر چهار سال یکبار ۵۰ درصد کاهش می‌یابد.
نوسانات تاریخی ۹۰ روزه لیر اکنون به‌طور قابل‌توجهی بالاتر از ارزهای اصلی مانند یورو، پوند و ین است. با این حال، نسبت به ارزهای رمزپایه نوسانات کمتری دارد.
نام:
ایمیل:
* نظر: