:
كمينه:۹.۸۴°
بیشینه:۱۰.۷۹°
به‌روز شده در: ۰۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۵
افزایش ۶۳.۵ درصدی شمار معاملات آپارتمان‌های مسکونی در تهران
متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران طی آبان ماه به ۳۲ میلیون تومان رسیده که نسبت به ماه قبل و مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۱.۲ و ۱۷.۷ درصد افزایش یافته است.همچنین، تعداد معاملات انجام شده در این ماه حدود ۷.۳ هزار فقره بوده که در مقایسه با ماه قبل ۳۳.۵ درصد زیاد شده است که در این بین، بررسی جزئیات متوسط قیمت هر متر خانه و تعداد معاملات انجام شده در مناطق ۲۲ گانه شهر تهران نشان می‌دهد که بیشترین قیمت هر متر خانه ۷۲ میلیون و ۷۴۹ هزار تومان در منطقه یک و کمترین آن با ۱۴ میلیون و ۵۱۹ هزار تومان در منطقه ۱۸ بوده است
کد خبر: ۱۸۴۱۷۹
تاریخ انتشار: ۰۸ آذر ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۴
خبراقتصادی - با توجه به اینکه تازه‌ترین آمار حاکی از افزایش قیمت و تعداد معاملات مسکن در تهران طی آبان ماه است، در این ماه قیمت خانه در ۹ منطقه تهران کاهشی و در ۱۳ منطقه دیگر افزایشی بوده است که مناطق ۳، ۵، ۶، ۹، ۱۶، ۱۷، ۱۸، ۱۹، ۲۲ تهران با کاهش قیمت خانه مواجه شده‌اند.
براساس آخرین آمارها متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران طی آبان ماه به ۳۲ میلیون تومان رسیده که نسبت به ماه قبل و مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۱.۲ و ۱۷.۷ درصد افزایش یافته است.

همچنین، تعداد معاملات انجام شده در این ماه حدود ۷.۳ هزار فقره بوده که در مقایسه با ماه قبل ۳۳.۵ درصد زیاد شده است که در این بین، بررسی جزئیات متوسط قیمت هر متر خانه و تعداد معاملات انجام شده در مناطق ۲۲ گانه شهر تهران نشان می‌دهد که بیشترین قیمت هر متر خانه ۷۲ میلیون و ۷۴۹ هزار تومان در منطقه یک و کمترین آن با ۱۴ میلیون و ۵۱۹ هزار تومان در منطقه ۱۸ بوده است.
 علاوه براین، در هشتمین ماه سال در مناطق ۱ و ۱۸ تهران به ترتیب معادل ۳۳۴ و ۱۹۲ فقره خانه معامله شده است.

تغییرات قیمت خانه در هر منطقه از تهران

 بررسی تفاوت متوسط قیمت مسکن در مناطق ۲۲ گانه تهران در آبان نسبت به مهرماه سال جاری بیانگر این است که معادل ۱۳ منطقه از تهران با افزایش قیمت مسکن در ماه موردنظر مواجه شده‌اند که در این بین، به ترتیب مناطق ۱، ۸ و ۱۴ بیشترین افزایش قیمت را داشته‌اند.
علاوه براین، مسکن در آبان ماه سال جاری در ۹ منطقه دیگر از تهران نسبت به مهرماه کاهش قیمت داشته‌ که شامل مناطق ۳، ۵، ۶، ۹، ۱۶، ۱۷، ۱۸، ۱۹، ۲۲ می‌شود.
از سوی دیگر، تعداد معاملات مسکن در آبان ماه سالجاری نسبت به مهرماه در تمام مناطق تهران افزایشی بوده است و کم‌ترین تعداد معامله مسکن به منطقه ۱۹ با ۵۶ معامله و بیشترین تعداد معامله نیز به ترتیب به مناطق ۵، ۱۰، ۲ و ۴ مربوط می‌شود که هر یک به ترتیب  ۱۰۱۱، ۶۵۸، ۶۰۷ و ۵۷۴ معامله مسکن داشته‌اند.
آمارها نشان می‌دهد که در آبان ماه ۱۴۰۰ اختلاف میانگین قیمت مسکن در گران‌ترین و ارزان‌ترین منطقه شهر تهران به بیش از ۵۸ میلیون تومان رسیده است.جدیدترین گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران در آبان ماه ۱۴۰۰، نشان می دهد در این ماه، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به حدود ۷.۳ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۳۳.۵ و ۶۳.۵ درصد افزایش نشان می‌دهد.


این در حالی است که در ماه مورد گزارش، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران با رشد ۱.۲ درصد نسبت به مهرماه سال جاری به بیش از ۳۲ میلیون تومان رسیده است که این رقم نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۷.۷ درصد بیشتر شده است. هرچند نکته مهم در این بخش روند نزولی رشد نقطه به نقطه قیمت مسکن معامله شده در شهر تهران در ماه گذشته است. زیرا رشد این نرخ در ماه پایانی تابستان ساال جاری ۱۸.۴ درصد بوده است.

ارزان‌ترین و گران‌ترین مناطق تهران

در میان مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده معادل ۷۲ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان به منطقه یک و کمترین آن با ۱۴ میلیون و ۵۲۰ هزار تومان به منطقه ۱۸ تعلق داشته است. این در حالی است که ارقام مزبور نسبت به ماه مشابه سال ۱۳۹۹ به ترتیب ۳۲.۲ و ۲۰.۶ درصد افزایش نشان می‌دهند.

منطقه ۵ پرمعامله‌ترین منطقه شهر تهران بوده که میانگین قیمت هر متر مربع مسکن در این منطقه ۳۸ میلیون و ۱۸۵ هزار تومان بوده است. منطقه ۱۰ نیز با ۶۵۸ معامله در جایگاه دوم تعداد معاملات مسکن قرار دارد که میانگین قیمتی این منطقه ۲۰ میلیون و ۹۳۱ هزار تومان بوده است.افزایش ۶۳.۵ درصدی شمار معاملات آپارتمان‌های مسکونی در تهران

بانک مرکزی با انتشار گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران در آبان‌ماه ۱۴۰۰، از افزایش تعداد معاملات در این ماه خبر داد و اعلام کرد:‌ شمار معاملات در آبان، به حدود ۷.۳ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب معادل ۳۳.۵ و ۶۳.۵ درصد افزایش نشان می‌دهد.
براساس گزارش بانک مرکزی، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیر بنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران در آبان امسال ۳۲۰.۱ میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل ۱.۲ درصد افزایش نشان می‌دهد.
همچنین این رقم نسبت به ماه مشابه سال قبل معادل ۱۷.۷ درصد افزایش داشته که در مقایسه با رشد نقطه به نقطه آبان ماه سال ۱۳۹۹ (معادل ۱۱۸.۲ درصد) به مراتب کمتر بوده و بیانگر کند شدن آهنگ رشد قیمت مسکن در سال جاری است.
بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا در آبان‌ماه حاکی از آن است که از مجموع هفت هزار و ۳۰۴ واحد مسکونی معامله شده، واحدهای تا ۵ سال ساخت با سهم ۳۲.۰ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند. سهم مذکور در مقایسه با آبان‌ماه سال قبل حدود ۶.۹ واحد درصد کاهش یافته و در مقابل به سهم واحدهای با قدمت بالا در گروه‌های ۶ تا ۱۰ سال؛ ۱۱ تا ۱۵ سال و ۱۶ تا ۲۰ سال ساخت افزوده شده است.


توزیع تعداد معاملات انجام شده برحسب مناطق مختلف شهر تهران در آبان حکایت از آن دارد که از بین مناطق ۲۲ گانه شهر تهران، منطقه ۵ با سهم ۱۳.۸ درصدی از کل معاملات، بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه نامه را به خود اختصاص داده است. همچنین مناطق ۱۰ و ۲ به ترتیب با اختصاص سهم های ۹.۰ و ۸.۳ درصدی در رتبه های بعدی قرار گرفته اند.
در بین مناطق ۲۲ گانه شهرداری  تهران، بیشترین متوسط قیمت یک متر زیربنای مسکونی معامله شده معادل ۷۲۷.۵ میلیون ریال به منطقه یک و کمترین آن با ۱۴۵.۲ میلیون ریال به منطقه ۱۸ تعلق داشته است.
ارقام مزبور نسبت به ماه مشابه سال ۱۳۹۹ به ترتیب ۳۲.۲ و ۲۰.۶ درصد افزایش نشان می‌دهند.

تحولات اجاره بهای مسکن

بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و کل مناطق شهری در آبان ماه امسال نشان‌دهنده رشد به ترتیب معادل 51.6 و 54.9 درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل است.«گزارش تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران در آبان ۱۴۰۰» برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور است که توسط اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی تهیه و منتشر می‌شود.
نام:
ایمیل:
* نظر: