:
كمينه:۱۰.۷۹°
بیشینه:۱۲.۵۹°
به‌روز شده در: ۰۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۵
رشد 58.5 درصدی تسهیلات بانکی در 7 ماه اول 1400
حدود19.5 درصد تسهیلات را ایجاد و توسعه به خود اختصاص داده است بخش تعمیرات و خرید کالای شخصی و مسکن نیز روی هم نزدیک به 10 درصد بوده است و می توان جمع بندی کرد که خرید و رشد تقاضا و ایجاد و توسعه تنها 30 درصد تسهیلات را به خود اختصاص داده است که می تواند به رونق واحدهای اقتصادی کمک کند
کد خبر: ۱۸۳۳۹۰
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۴۰۰ - ۱۸:۱۱
خبراقتصادی – محسن شمشیری
تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی هفت ماهه ابتدای امسال به بخش‌های اقتصادی مبلغ ۱۴۸۲۸ هزار میلیارد ریال است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۵۴۷۴ هزار میلیارد ریال (معادل ۵۸.۵ درصد) افزایش داشته است.
بانک مرکزی اعلام کرد: سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در کلیه بخش‌های اقتصادی طی هفت ماهه ابتدای سال جاری مبلغ ۹۹۱۷ هزار میلیارد ریال معادل ۶۶.۹ درصد کل تسهیلات پرداختی است.

سهم سرمایه در گردش از کل تسهیلات حدود 67 درصد بوده که نشان می دهد عمده نیاز شرکت ها و واحدهای اقتصادی تامین نیاز روزانه به نقدینگی است و به خاطر تورم، رشد نرخ ارز و افزایش هزینه ها، درخواست بیشتری برای وام گرفتن داشته اند.
اما در بخش ایجاد واحدهای جدید تنها 11.1 درصد تسهیلات به این بخش و ساخت واحدهای جدید اختصاص یافته است. همچنین 8.4 درصد تسهیلات برای توسعه فازها و واحدهای اقتصادی دریافت شده است. تعمیرات نیز سهم 2.1 درصدی داشته است. خرید کالای شخصی که به تقاضا کمک می کند و از صنعت و تولید حمایت می کند حدود6.4 درصد کل تسهیلات بوده است. از سوی دیگر سهم خرید مسکن بسیار اندک بوده و حدود 1.3 درصد تسهیلات است که نشان دهنده عمق وادامه رکود در بخش مسکن و خرید و فروش مسکن است.
براین اساس حدود19.5 درصد تسهیلات را ایجاد و توسعه به خود اختصاص داده است بخش تعمیرات و خرید کالای شخصی و مسکن نیز روی هم نزدیک به 10 درصد بوده است و می توان جمع بندی کرد که خرید و رشد تقاضا و ایجاد و توسعه تنها 30 درصد تسهیلات را به خود اختصاص داده است که می تواند به رونق واحدهای اقتصادی کمک کند.
در بخش های اقتصادی نیز خدمات با 641 هزار میلیارد تومان، صنعت و معدن با 439 همت، بازرگانی با 223 همت، کشاورزی با 103 همت، مسکن و ساختمان با 75 همت به ترتیب بیشترین تا کمترین سهم از تسهیلات را داشته اند. مسکن و ساختمان همچنان در رکود هستند و کمترین سهم از تسهیلات را داشته اند.
بخش خدمات بالاترین سهم را داشته و پس از آن صنعت و معدن قرار دارد. در بخش صنعت و معدن نیز حدود 79 درصد تسهیلات برای سرمایه در گردش بوده و سهم ایجاد و توسعه و خرید کم بوده است.


سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در هفت ماهه ابتدای سال جاری معادل ۳۴۷۶ هزار میلیارد ریال بوده است که حاکی از تخصیص ۳۵.۱ درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه درگردش کلیه بخش‌های اقتصادی (مبلغ ۹۹۱۷ هزار میلیارد ریال) است.

ملاحظه می شود از ۴۳۹۷ هزارمیلیارد ریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل ۷۹.۱ درصد آن (مبلغ ۳۴۷۶ هزار میلیارد ریال) در تأمین سرمایه در گردش پرداخت شده است که بیانگر توجه و اولویت‌دهی به تأمین منابع برای این بخش توسط بانک‌ها در سال جاری است.

بانک‌ها چقدر به اقتصاد وام دادند؟

شایان ذکر است که همچنان باید در تداوم مسیر جاری، ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود.

بر این اساس، ضروری است به افزایش توان مالی بانک‌ها از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک‌ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانک‌ها، افزایش بهره‌وری بانک‌ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک‌ها و ترغیب بنگاه‌های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان یک ابزار مهم درتامین مالی طرح‌های اقتصادی (ایجادی) توجه ویژه‌ای کرد.
نام:
ایمیل:
* نظر: