:
كمينه:۷.۷۹°
بیشینه:۹.۵۹°
به‌روز شده در: ۱۵ آذر ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۲
در شش ماه ابتدای سال جاری رخ داد رشد ۵۸ درصدی تسهیلات پرداختی بانک‌ها به بخش های مختلف اقتصادی
سرمایه در گردش با سهم 67.5 درصد، بالاترین سهم را در تسهیلات داشته و بیش از دو سوم وام های بانکی به سرمایه در گردش اختصاص یافته است. سهم ایجاد واحدها و فازهای جدید نیز تنها 11.2 درصد معادل 139هزار میلیارد تومان اعلام شده است. سهم توسعه واحدها و فازها نیز 8.4 درصد کل تسهیلات معادل 104 همت است . همچنین سهم تعمیرات نیز ۲ درصد معادل 24 همت است.
کد خبر: ۱۸۱۴۰۰
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۵
خبراقتصادی – محسن شمشیری
تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی 6 ماهه ابتدای سال 1400 به بخش‌های اقتصادی مبلغ 12410.8 هزار میلیارد ریال است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ 4551.9 هزار ميليارد ريال (معادل 57.9 درصد) افزايش داشته است.
براساس آخرین داده‌های آماری تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی ۱۲ ماهه سال ۱۳۹۹ به بخش‌های اقتصادی مبلغ ۱۸ هزار و ۹۸۹ هزار میلیارد ریال و در بهار ۱۴۰۰ نیز برابر با چهار هزار و ۹۷۶ هزار و ۹۰۰ میلیارد ریال بوده است.  
علاوه بر رشد تسهیلات دهی بانک ها که نسبت به نیمه اول سال قبل ۵۸ درصد رشد داشته و این موضوع در عین حال به معنی رشد س‍‍پرده ها، نقدینگی و اثر تورمی بالای آن است، نگاهی به ساختار و ترکیب تسهیلات نشان می دهد که همچنان سرمایه در گردش و ادامه حیات بنگاه ها هدف اصلی بوده و رشد سرمایه گذاری و ایجاد و توسعه و رشد اقتصادی و اشتغال زایی هدف حاشیه ای در پرداخت تسهیلات است.
در نتیجه سرمایه در گردش با سهم 67.5 درصد، بالاترین سهم را در تسهیلات داشته و بیش از دو سوم وام های بانکی به سرمایه در گردش اختصاص یافته است. سهم ایجاد واحدها و فازهای جدید نیز تنها 11.2 درصد معادل 139هزار میلیارد تومان اعلام شده است. سهم توسعه واحدها و فازها نیز 8.4 درصد کل تسهیلات معادل 104 همت است . همچنین سهم تعمیرات نیز ۲ درصد معادل 24 همت است.
از سوی دیگر، خرید کالای شخصی که عامل رشد تقاضا و سرمایه گذاری و افزایش فروش کالا است تنها  5.9 درصد کل تسهیلات معادل 72 همت بوده است خرید مسکن نیز به شدت کاهش داشته و با سهم 1.2 درصدی به میزان 15 هزار میلیارد تومان کمترین سهم را در بین سایر  اهداف داشته است. این نکته نشان می دهد که متاثر از رکود بخش مسکن، گرانی و قیمت بالای آپارتمان، مردم توان دریافت وام نیز ندارند و عملا خرید وفروش مسکن نیز سهم کمی از تسهیلات را به خود اختصاص داده است.
از مجموع رقم هنگفت ۱۲۴۱ هزار میلیارد تومان تسهیلات شش ماهه اول ۱۴۰۰ حدود 532 همت برای بخش خدمات، 372 همت برای بخش صنعت و معدن، 185 همت برای بازرگانی، 88 همت برای بخش کشاورزی و 62 همت برای مسکن و ساختمان اختصاص یافته است و مسکن و ساختمان کمترین سهم و خدمات بیشترین سهم را در بین بخش های اقتصادی در دریافت تسهیلات بانکی داشته است.
هدف از دریافت تسهیلات پرداختی در بخش‌های اقتصادی طی 6 ماهه ابتدای سال 1400 است. سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در کلیه بخش‌های اقتصادی طی 6 ماهه ابتدای سال جاري مبلغ 8376.7 هزار میلیارد ریال معادل 67.5 درصد کل تسهیلات پرداختی است. سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در 6 ماهه ابتدای سال جاری معادل 2947.2 هزار میلیارد ریال بوده است که حاکی از تخصیص 35.2 درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه درگردش کلیه بخش‌های اقتصادی (مبلغ 8376.7 هزار میلیارد ریال) است.

ملاحظه مي‌شود از 3727 هزارميليارد ريال تسهيلات پرداختي در بخش صنعت و معدن معادل 79.1 درصد آن (مبلغ 2947.2 هزار ميليارد ريال) در تأمين سرمايه در گردش پرداخت شده است که بيانگر توجه و اولويت‌دهی به تأمين منابع برای اين بخش توسط بانک‌ها در سال جاري است.
 
شایان ذکر است که همچنان باید در تداوم مسير جاري، ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نيز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسيل تورمي ناشي از فشار تقاضای کل در اقتصاد نيز بود. بر اين اساس ضروري است به افزايش توان مالی بانک‌ها از طريق افزايش سرمايه و بهبود کفايت سرمايه بانک‌ها، کاهش تسهيلات غيرجاری و بازگرداندن آنها به مسير صحيح اعتباردهی بانک‌ها، افزايش بهره‌وری بانک‌ها در تامين سرمايه در گردش توليدی، پرهيز از فشارهاي مضاعف بر دارايي بانک‌ها و ترغيب بنگاه‌هاي توليدي به سمت بازار سرمايه به عنوان يک ابزار مهم درتامين مالي طرح‌های اقتصادی (ايجادی)توجه ويژه‌ای کرد.
همچنین ۱۹۹ هزار ميليارد ريال تسهيلات در شش ماهه سال جاری به شرکت هاي دانش بنيان پرداخت شد
طی شش ماهه 1400  به 857 شرکت دانش بنيان معادل 198.9 هزار ميليارد ريال پرداخت شد که نسبت به  شش ماهه 1399 معادل 102.6 درصد افزايش داشته است.
بیشترين تسهيلات طی شش ماهه  1400 از سوی بانک هاي ملی به مبلغ 54.6 هزار ميليارد ريال ، ملت به مبلغ 46.6 هزار ميليارد ريال و صادرات به مبلغ 39.8 هزار ميليارد ريال پرداخت شد.
منظور از تعداد شرکت ها در گزارش های پيش از مقطع دی ماه 1397 تعداد تسهيلات اعطايی به شرکت های دانش بنيان بوده است و  از مقطع دی ماه 1397 تعداد شرکت ها فارغ از تعداد تسهيلات پرداختی منظور نظر مي باشد .
نام:
ایمیل:
* نظر: