:
كمينه:۱.۷۹°
بیشینه:۳.۹۹°
به‌روز شده در: ۰۸ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۶
همزمان با سفر رئیس جمهور به شیراز، وزیر نیرو به عنوان نماینده آیت‌‎الله رئیس به شهرستان کازرون سفر کرد.
کد خبر: ۱۸۰۹۹۶
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۱
اقتصادگردان- علی اکبر محرابیان که همزمان با سفر رئیس جمهور و اعضای هیئت دولت به فارس سفر کرده است، صبح پنجشنبه ۲۲ مهر به شهرستان کازرون عزیمت و در ابتدای ورود از سد نرگسی بازدید کرد.

محرابیان قرار است از بیمارستان ۲۰۷ تختخوابی و تصفیه خانه این شهر بازدید و سپس به شهرستان تازه تاسیس کوهچنار عزیمت کند و در این بخش از سفر پس از ادای احترام به شهدا، با مردم دیدار و گفت و گو خواهد کرد.

عباس صمیمی مدیر شرکت آب و فاضلاب شهرستان کازرون در حاشیه سفر محرابیان به خبرنگاران گفت: پیشرفت تصفیه خانه فاضلاب کازرون ۸۵ درصد است و برای پایان یافتن این طرح نیازمند ۵۰میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل پروژه است.

مدیر شرکت آب و فاضلاب شهرستان کازرون اضافه کرد: این تصفیه خانه در گام نخست ۱۷هزار مترمکعب در شبانه روز تصفیه فاضلاب انجام می دهد  که  درصورت تخصیص اعتبارات جوابگوی ۱۰ سال آینده شهر کازرون است .تاکنون صد درصد شبکه انتقال این طرح انجام شده و آماده بهره برداری است.خط اصلی شبکه شهری این طرح ۵۰  درصد وشبکه فرعی جمع آوری فاضلاب شهری  ۱۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

برابر اعلام شرکت آب منطقه‌ای فارس، سد مخزنی نرگسی در شهرستان کازرون و بر روی شیرین رود از سرشاخه های دالکی در ۵۰ کیلومتری جنوب شرقی این شهرستان و ۶۰ کیلومتری جنوب غربی شهر شیراز واقع شده است.

این سازه با هدف کنترل سیلاب و جلوگیری از خسارتهای سالیانه در پایین دست، تامین آب شرب شهرستان‌های کازرون فراشبند و بخشی از استان بوشهر ۳۷ میلیون متر مکعب در سال، تامین حقابه زیست محیطی رودخانه و انتقال آب به دریاچه پریشان و احیای آن به عنوان بزرگترین دریاچه آب شیرین در ایران و تامین آب صنعت جنوب استان فارس به میزان ۴۵ میلیون متر مکعب در سال اجرا شده است.

تامین حقابه کشاورزی پایین دست و بهبود اراضی کشاورزی به میزان ۷ هزار  هکتار و تولید نیروی برق آبی به میزان ۴۸ گیگاوات ساعت در سال از دیگر اهداف این سد در حال ساخت است.

قرارداد اجرای سد نرگسی در سال ۸۹ به مبلغ ۹۹۱ میلیارد ریال شامل سد مخزنی، بند تنظیمی و ۳ واحد نیروگاه برق آبی به ظرفیت ۲ واحد هر یک ۶.۲۵مگاواتی و یک واحد ۲.۵ مگاواتی  از طریق مناقصه به مدت ۶۰ ماه به قرار گاه خاتم الا نبیاء  موسسه فجر واگذار شد و هم اکنون با پیشرفت حدود ۵۶ درصد در حال اجرا است.

این سد، در ۴۵ کیلومتری جنوب کازرون واقع شده‌است. سد نرگسی به صورت خاکی با هسته رسی است. ارتفاع تاج این سد در حال ساخت از پی، ۸۰ متر وطول تاج آن ۶۰۰ متر است. حجم مخزن آن ۱۱۳ میلیون متر مکعب و حجم آب تنظیمی سالانه آن ۲۲۶ میلیون متر مکعب است.
نام:
ایمیل:
* نظر: