:
كمينه:-۳.۲۱°
بیشینه:۰.۹۹°
به‌روز شده در: ۰۶ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۸:۰۴
تداوم سیر نزولی قیمت دلار صرافی در کانال ۲۶ هزار تومانی
روز سه شنبه 20 مهر 1400، قیمت ارز بازهم در بازار آزاد کاهش یافت و قیمت دلار با 300 تومان کاهش به 27 هزار و 175 تومان، قیمت یورو 31 هزار و 375 تومان، پوند انگلیس 36 هزار و 967 تومان و درهم امارات 7 هزار و393 تومان اعلام شده است. قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در بازار تهران (سه شنبه، ۲۰ مهرماه) با ۱۶۰ هزار تومان کاهش نسبت به روز گذشته به ۱۱ میلیون و ۴۴۰ هزار تومان رسید و تا 11 میلیون و 390 هزار تومان نیز معامله شد. سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز ۱۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان معامله شد
کد خبر: ۱۸۰۸۷۵
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۴۰۰ - ۲۳:۰۵
خبراقتصادی – محسن شمشیری
روز سه شنبه 20 مهر 1400، قیمت ارز بازهم در بازار آزاد کاهش یافت و قیمت دلار  با 300 تومان کاهش به 27 هزار و 175 تومان، قیمت یورو 31 هزار و 375 تومان، پوند انگلیس 36 هزار و 967 تومان و درهم امارات 7 هزار و393 تومان اعلام شده است. طی هفته جاری، قیمت ارز روند نزولی به خود گرفته و برخی فعالان ارزی معتقدند که این موضوع متاثر از نزدیک شدن به زمان مذاکرات و همچنین پیگیری پول های بلوکه شده ایران و از سوی دیگر، افزایش درآمد ارزی کشور است. همچنین سیاست های ارزی اخیر اعلام شده دولت نیز روی جو بازار اثر گذاشته است  و پیش بینی می شود که روند نزولی حفظ شده و یک روند با ثبات را شاهد باشیم.
نرخ دلار در صرافی‌های بانکی  (سه شنبه، ۲۰ مهرماه) در مقایسه با روز گذشته با ۱۱۴ تومان کاهش به قیمت ۲۶ هزار و۷۹۱ تومان داد و ستد شد.  قیمت فروش یورو نیز در ساعت ۱۳  در مقایسه با روز گذشته با ۶۰ تومان کاهش برابر ۳۰ هزار و ۹۰۶ تومان بود. قیمت خرید هر دلار ۲۶ هزار و ۲۶۱ تومان و نرخ خرید هر یورو نیز ۳۰ هزار و ۲۹۴ تومان بود.علاوه بر این، نرخ خرید دلار در بازار متشکل ارزی ۲۶ هزار و ۴۲۴ تومان و نرخ فروش آن ۲۶ هزار و ۶۶۴ تومان اعلام شد.نرخ خرید یورو در این بازار ۳۰ هزار و ۵۷۹ تومان و نرخ فروش آن نیز ۳۰ هزار و ۸۵۷ تومان اعلام شد.همچنین در سامانه نیما در معاملات روز سه شنبه، حواله یورو به قیمت ۲۷ هزار و ۲۶۲ تومان فروخته و حواله دلار به قیمت ۲۳ هزار و ۵۵۸ تومان معامله شد.
قیمت دلار در خردادماه وارد کانال ۲۶ هزار تومانی شد و سپس حرکت آرامی به سوی نرخ ۲۷ هزار تومان داشت و بعد از آن همواره در این محدوده نوسان داشت. از ابتدای شهریورماه شاهد روند نزولی نرخ دلار و حتی ثبات آن در کانال ۲۷ هزار تومان در صرافی‌های بانکی بودیم.
 اواخر هفته گذشته قیمت دلار بعد از مدت‌ها رفت و برگشت در کانال ۲۷ هزار تومان با ورود به محدوده قیمتی ۲۸ هزارتومان چند روزی با این نرخ معامله می‌شد اما این شرایط دوامی نداشت و از یازدهم مهرماه قیمت‌ها کاهشی و سپس ثابت ماند. این هفته قیمت‌ها در بازار ارز نزولی بود و از روز گذشته وارد کانال ۲۶ هزار تومان شده است که  هم روند نزولی را ادامه داد.

سکه ۱۶۰ هزار تومان ارزان شد

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در بازار تهران  (سه شنبه، ۲۰ مهرماه) با ۱۶۰ هزار تومان کاهش نسبت به روز گذشته به ۱۱ میلیون و ۴۴۰ هزار تومان رسید و تا 11 میلیون و 390 هزار تومان نیز معامله شد. سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز ۱۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان معامله شد. نیم‌سکه بهار آزادی ۵ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان، ربع سکه سه‌میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و سکه یک گرمی ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان قیمت خورد.علاوه بر این، در بازار طلا نیز نرخ هر گرم طلای ۱۸ عیار به یک میلیون و ۱۲۶ هزار تومان رسید. قیمت هر مثقال طلا نیز چهار میلیون و ۸۸۱ هزار تومان شد. همچنین اُنس جهانی طلا با ۷۰ سنت افزایش نسبت به روز گذشته به قیمت یک‌هزار و ۷۵۷ دلار و ۷۵ سنت قیمت خورد.
مهم‌ترین عوامل موثر در رشد قیمت طلا و سکه، بالا رفتن نرخ دلار و انس جهانی است.  انس جهانی طلا تغییر چندانی نداشت اما در مقابل روند نزولی قیمت دلار ادامه داشت و در نتیجه شاهد کاهش قیمت سکه و طلا در بازار بودیم.
قیمت هر اونس طلا  با ۰.۴۱ درصد افزایش به ۱۷۶۱ دلار و ۴۱ سنت رسید. نگرانی ها در مورد افزایش نرخ تورم موجب شده تا قیمت طلا  در بازارهای جهانی افزایشی شود، اما تقویت دلار و احتمال اعلام سیاست پولی انقباضی از سوی فدرال رزرو در ماه آینده سبب شده تا رشد قیمت ها محدود شود.
بر اساس این گزارش، قیمت هر اونس طلا  با 0.41 درصد افزایش به 1761 دلار و 41 سنت رسید. قیمت فلز زرد در معاملات آتی  برای تحویل در ماه دسامبر با 0.34 درصد افزایش به 1761 دلار و 60 سنت رسید.
ارزش دلار  در نزدیکی بالاترین رقم های یک سال گذشته که ماه قبل به ثبت رسیده بود در نوسان بود و این مسئله موجب شد تا رشد قیمت طلا محدود باشد. در عین حال رشد قیمت های انرژی و احتمال انقباضی شدن قریب الوقوع سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا نیز از عوامل کاهنده قیمت طلا در بازار بوده اند. سوددهی اوراق قرضه ده ساله دولت آمریکا به بالاترین رقم از اوایل ماه ژوئن رسیده است.
در وضعیت رشد نرخ تورم بازار طلا معمولا به محلی امن برای سرمایه گذاری تبدیل می شود، اما کاهش اقدامات محرک اقتصادی بانک مرکزی آمریکا و بالا رفتن نرخ بهره می تواند سبب رشد سوددهی اوراق قرضه دولتی شده و هزینه فرصت سرمایه گذاری در بازار طلا را بالا ببرد.
تحلیلگران موسسه ای ان زد در یادداشتی نوشتند: «ریسک کند شدن رشد اقتصادی در نتیجه افزایش نرخ تورم همچنان سبب تقویت قیمت طلا می شود.» این تحلیلگران پیش بینی کردند قیمت طلا تا سال آینده میلادی به 1850 دلار برسد و بعد روند کاهشی را در پیش بگیرد.
در همین حال نگرانی های تورمی ناشی از کمبود عرضه انرژی و مشکلات بدهی شرکت چینی اورگراند بر بازارهای سهام آسیایی سایه افکنده است. فعالان بازار اکنون منتظر صورت مذاکرات نشست ماه سپتامبر فدرال رزرو و شاخص قیمت های مصرف کننده در آمریکا هستند که هر دو این هفته منتشر خواهد شد.
محمد کشتی آرای، نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر اعلام کرد: سه‌شنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۰  نرخ ارز در بازار با کاهش همراه است. قیمت دلار آمریکا ۲۷ هزار و ۳۰۰ تومان و هر یورو ۳۱ هزار و ۸۰۰ تومان فروخته می‌شود. همچنین در بازار متشکل ارزی هر دلار ۲۶ هزار و ۵۰۰ تومان و هر یورو ۳۰ هزار و ۵۰۰ تومان قیمت خورده است.به دلیل کاهش نرخ ارز، شاهد افت قیمت سکه و دلار در بازار هستیم.انس جهانی ۱۷۵۸ دلار قیمتگذاری شده است .هم اکنون قیمت سکه طرح جدید ۱۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان، قیمت سکه طرح قدیم ۱۱ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان، نیم سکه ۶ میلیون و ۶۰ هزار تومان، ربع سکه ۳ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان و سکه گرمی نیز دو میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.هر مثقال طلا ۴ میلیون و ۸۸۸ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز یک میلیون و ۱۲۸ هزار تومان فروخته می‌شود.

سقوط ارزش لیر ترکیه در برابر دلار

لیر ترکیه در برابر دلار به پایین ترین مقدار خود رسید.با تقویت ارزش دلار آمریکا و افزایش نگرانی های طولانی مدت در مورد سیاست های پولی ترکیه، روز دوشنبه لیر ترکیه تضعیف شد و به رکورد کمترین مقدار خود یعنی ۸.۹۷۵۰ در برابر دلار رسید که در روز جمعه تعیین شد.
صعود دلار

ارزش دلار مقابل بیشتر ارزها افزایش پیدا کرد. شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد،  در معاملات  با ۰.۲۶ درصد افزایش نسبت به روز گذشته، در سطح ۹۴.۳۲۸ واحد بسته شد.شاخص دلار معمولا در برابر شش ارز مهم جهانی یا ۱۰ ارز برتر جهانی بیان می شود که شاخص دلار شاخص ۱۰ ارزی  و در بردارنده تغییرات قیمتی دلار مقابل ارزهای یورو،  پوند انگلیس،  روپیه هند،  دلار استرالیا،  دلار کانادا،  دلار سنگاپور،  فرانک سوییس،  رینگت مالزی،  ین ژاپن و یوان چین است.
گروهی از اقتصاددانان آمریکایی در نامه مشترکی هشدار دادند که تداوم روند کاهش اطمینان مصرف کنندگان به شرایط اقتصادی این کشور باعث خواهد شد تا رشد اقتصادی به دلیل کاهش سرمایه های ورودی جدید کاهش قابل توجهی پیدا کند. در بازار ارز معامله گران کماکان امیدوارند دولت و کنگره بر سر افزایش سقف بدهی دولت به توافق برسند تا از تعطیلی دولت جلوگیری شود. نگرانی از بدهی های دولت در ماه های اخیر در بین فعالان اقتصادی آمریکا بالا گرفته است.  
بانک جهانی در گزارش جدید خود از چشم انداز اقتصادی کشورهای جهان اعلام کرد که همه گیری کرونا کماکان اصلی ترین ریسک مشترک بر سر راه اقتصاد جهانی است و در نتیجه شیوع سویه های جدید انتظار می رود رشد اقتصادی جهان کمتر از چیزی باشد که پیشتر تصور می شد. در این بین، رشد اقتصادیچین در سال اینده به ۵.۴ درصد خواهد رسید  که نسبت به رشد ۸.۵ درصدی پیش بینی شده امسال آن یک کاهش محسوس است. اقتصاد چین سال قبل را با رشد ۲.۳ درصدی به پایان برده بود.  
ارزهای اروپایی در هفته های اخیر تا حد زیادی برابر دلار عقب نشسته اند که یکی از دلایل اصلی آن، رشد اقتصادی بیشتر آمریکا در ماه های قبل و همچنین انتظار رشد اقتصادی بیشتر برای این کشور تا سال اینده به نسبت کشورهای اروپایی بوده است. در بین ارزهای مهم اروپایی، یورو عملکرد بدتری را نسبت به سایر سایرین مقابل اسکناس سبز داشته و نرخ برابری آن به طور معناداری از محدوده ۱.۲ دلاری که اواخر سال قبل ثبت شد، فاصله گرفته است.  


ارزهای دیجیتال در آمریکا تحت نظارت قرار می‌گیرند

  مدیر عامل بانک آمریکایی "جی‌پی‌مورگان" طی اظهاراتی اعلام کرد که ارزهای رمزپایه تحت نظارت قرار خواهند گرفت چرا که نگرانی در مورد استیبل کوین ها (ارزهای دیجیتال باثبات) و طبقه دارایی ها در واشنگتن در حال افزایش است.
جیمی دیمون، مدیر عامل بانک آمریکایی "جی‌پی‌مورگان" JPMorgan طی اظهاراتی اعلام کرد که ارزهای رمزپایه تحت نظارت قرار خواهند گرفت چرا که نگرانی در مورد استیبل کوین ها (ارزهای دیجیتال باثبات) و طبقه دارایی ها در واشنگتن در حال افزایش است.

دیمون در جلسه عضویت سالانه مؤسسه بین‌المللی دارایی (IIF)، که امسال دوباره به صورت آنلاین برگزار شد، گفت: بلاک چین می‌تواند واقعی باشد، استیبل کوین ها می توانند واقعی باشند.

وی افزود: مهم نیست که هر کس در این اتاق چه فکری در باره آن می کند، یا این که هر آزادیخواهی و هر شخص دیگری چه فکری می کند، دولت آن را تنظیم می کند.
شبکه خبری بلومبرگ طی ماه جاری میلادی گزارش داد که تلاش وزارت خزانه داری برای نظارت بر استیبل کوین ها در راستای اعمال مقررات در مورد آنها مانند بانک ها است.

دیمون نظرات قدیمی خود را در مورد بیت کوین تکرار کرد اما بین نظر شخصی خود و نحوه برخورد بانک JPMorgan با این ارز دیجیتال، تفاوت قائل شد.

دیمون گفت: من شخصا فکر می کنم بیت کوین بی ارزش است. مشتریان ما بزرگسال هستند، آنها مخالف هستند؛ این چیزی است که بازارها را ایجاد می کند بنابراین اگر بخواهند برای خرید بیت کوین دسترسی داشته باشند، ما نمی توانیم آن را محصور کنیم، اما می توانیم به آنها دسترسی مشروع و تا حد امکان پاک دهیم.

گردهمایی یک هفته ای مؤسسه بین‌المللی دارایی روز دوشنبه با حضور رهبران امور مالی از جمله جیمی دیمون و جس استلی، رئیس بانک بارکلیز آغاز شد.
نام:
ایمیل:
* نظر: