:
كمينه:°
بیشینه:°
به‌روز شده در: ۰۸ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۲
بازدید رسانه ها از بزرگترین مجتمع تولید کننده لوازم خانگی در اصفهان / رئیس انجمن صنفی صنایع لوازم خانگی مطرح کرد؛ لباس قانون به تن کالای قاچاق
تولید کننده لوازم خانگی با نام تجاری اسنوا تصمیم گرفته که در کنار فروش محصولات به مصرف کننده، تعهد به مردم بدهیم. یعنی توافق نامه ای با خریدار داریم و پای آن را امضا می کنیم که نشان می دهد حق با مصرف کننده ایرانی است و ما تا یک ماه محصول و کالای به فروش رفته را به هر دلیلی پس می گیریم و پول مشتری را مسترد خواهیم کرد. به هر دلیلی، مصرف کننده کالای خریداری شده با نام تجاری اسنوا و سایر برندهای گروه انتخاب را نپسندد، می تواند آن را به شرکت برگرداند. در سه ماه اول نیز اگر محصول خراب شود، حق تعویض برای خریدار محفوظ است و می تواند آن را با یک محصول نو جایگزین کند
کد خبر: ۱۸۰۸۳۷
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۰
اقتصاد گردان -  محسن شمشیری
بازدید از بزرگترین مجتمع تولید کننده لوازم خانگی ایران و نشست خبری محمدرضا دیانی، مدیرعامل گروه توسعه سرمایه گذاری انتخاب دوشنبه ۱۹ مهر ماه ۱۴۰۰ در محل کارخانجات هلدینگ لوازم خانگی این گروه با حضور نمایندگان رسانه‌های خبری برگزار شد.
مدیرعامل گروه توسعه سرمایه‌گذاری انتخاب، تولید کننده برند لوازم خانگی اسنوا، در یک نشست خبری با اعلام  خبر خوب برای مصرف کنندگان لوازم خانگی در کشور، گفت: نوبت اطمینان دادن مصرف کننده و مشتری به صنعت رسیده است و در برابر حمایت مصرف کنندگان از تولید ملی، اکنون نوبت صنعت است که به مشتریان و مصرف کنندگان و مردم ایران اطمینان دهد که از خرید مردم حمایت خواهد شد.
محمدرضا دیانی افزود: در این راستا، تولید کننده لوازم خانگی با نام تجاری اسنوا تصمیم گرفته که در کنار فروش محصولات به مصرف کننده، تعهد به مردم بدهیم. یعنی توافق نامه ای با خریدار داریم و پای آن را امضا می کنیم که نشان می دهد حق با مصرف کننده ایرانی است و ما تا یک ماه محصول و کالای به فروش رفته را به هر دلیلی پس می گیریم و پول مشتری را مسترد خواهیم کرد.
رئیس انجمن صنفی صنایع لوازم خانگی روز دوشنبه 19 مهر 1400، در حاشیه بازدید خبرنگاران از کارخانجات لوازم خانگی اسنوا در اصفهان، افزود: به هر دلیلی، مصرف کننده کالای خریداری شده با نام تجاری اسنوا و سایر برندهای گروه انتخاب را نپسندد، می تواند آن را به شرکت برگرداند. در سه ماه اول نیز اگر محصول خراب شود، حق تعویض برای  خریدار محفوظ است و می تواند آن را با یک محصول نو جایگزین کند.
تولید کننده لوازم خانگی اسنوا تاکید کرد: برای قطعات اصلی لوازم خانگی شامل موتور لباسشویی، کمپرسور ساید و یخچال و فریزر، تا 124 ماه ضمانت داریم و محصول را کامل گارانتی می کنیم و از بابت کیفیت قطعات نیز به مشتریان اطمینان می دهیم.
دکتر سوری مدیر خدمات پس از فروش اسنوا نیز گفت: ما در 7 روز هفته و در تمام طول سال و روزهای تعطیل، پاسخگوی نیاز مشتریان هستیم . مشتریان ما محور و مرکز سازمان تولید و خدمات پس از فروش اسنوا هستند. مرکز خدمات پس از فروش، از طریق تلفن در تمام کشور پاسخ گوی مشتریان خواهم بود و برای خدمات مختلف پس از فروش پاسخ گوی نیاز مصرف کننده هستیم و پشتیبانی از لوازم خانگی اسنوا، موضوعی مادام العمر است.
رئیس انجمن صنفی صنایع لوازم خانگی با بیان اینکه به قاچاق، لباس قانون پوشانده‌اند، گفت: در حال حاضر به نام پیله‌وری و مرزنشینی کالاهای ممنوعه را وارد می‌کنند.
محمدرضا دیانی با بیان اینکه در حال حاضر با فروش ۳۶ میلیارد دلار نفت هم مشکلات اقتصادی کشور و خروج نخبگان از کشور حل نمی‌شود، تصریح کرد: ترکیه پارسال ۴۵ میلیارد دلار، معادل دو برابر فروش نفت ایران، لوازم خانگی تولید کرد. آیا ما بررسی کرده ایم که ترکیه چگونه به این جایگاه رسید؟ ما حتی در صورت رفع تحریم ها و فروش نفت نیز برای توسعه کشور، چاره ای جز حمایت از تولید ملی نداریم. در تمام کشورهای موفق جهان، از آلمان تولید کننده اول لوازم خانگی، تا ترکیه، کره جنوبی، چین، ژاپن و سایر کشورهای اروپایی، مردم از کالای تولید داخلی خود حمایت می کنند ولوازم خانگی و سایر محصولات تولید کشور خود را خریداری می کنند.
وی با اشاره به انتقادات مطرح شده نسبت به ایجاد انحصار در صنعت لوازم خانگی، بعد از نامه نگاری با رهبری در مورد ممنوعیت واردات لوازم خانگی کره‌ای، گفت: چرا این افراد زمانی که ۸۵ درصد بازار در اختیار کره‌ای‌ها بود، بحث انحصار را مطرح نمی‌کردند؟ علاوه بر این شرکت‌های سامسونگ و ال جی، خودشان از ایران خارج شدند و زمانی که مصرف کننده نیاز به قطعه و خدمات داشت، بازار را خالی کردند. لذا در برابر این رفتارها، هم تولیدکننده و هم مصرف کننده ایرانی تصمیم گرفته که نیاز کشور را از طریق تولید داخلی تامین کند.
به گفته دیانی، تولید لوازم خانگی نیاز به مجوز خاصی ندارد و رانتی در زمینه انرژی، مواد معدنی، تسهیلات و غیره دریافت نمی‌کند که بتوان نام رانت بر آن گذاشت. این در حالی است که در حال حاضر تولیدکنندگان لوازم خانگی، برخی مواد اولیه از جمله ورق فولادی را در بورس با نرخ آزاد می‌خرند. اما اگر ورق را وارد می‌کردند پنج تا هشت درصد ارزان‌تر تمام می‌شد. همچنین صنایع پلیمری کشور محصول خود را متناسب با نرخ دلار روز، در بورس عرضه می‌کنند. در نتیجه تولید کننده لوازم خانگی از رانت مواد اولیه ارزان بهره نمی برد.
وی با بیان اینکه طی سه سال گذشته به دلیل تحریم و محدودیت منابع ارزی، واردات لوازم خانگی ممنوع شد، تصریح کرد: در این مدت شاهد افزایش تولید و اشتغال در صنعت لوازم خانگی بودیم. اما حالا جریانی ایجاد شده که تولید را محکوم می‌کنند.
وی در ادامه با اشاره به اینکه قبلا کالای پیله‌وری تک به تک وارد کشور می‌شد، تصریح کرد: اما قانونی را مصوب کردند که بر اساس آن، پیله‌وری تجمیعی شد و واردکننده با خرید کارت پیله‌وری اقدام به واردات می‌کند. حتی اطلاعات موثق داریم که دو کشتی از کره که مقصد خود را خاورمیانه اعلام کرده بودند، محصولات کره‌ای به ایران آوردند و با همین مجوز کالاهای آن‌ها ترخیص شده است.
رئیس انجمن صنفی صنایع لوازم خانگی با بیان اینکه به قاچاق، لباس قانون پوشانده‌اند، گفت: در حال حاضر به نام پیله‌وری و مرزنشینی کالاهای ممنوعه را وارد می‌کنند. معاون صنایع وزیر صمت سه مرتبه نامه نوشت که جلوی این اقدامات گرفته شود اما توجهی به آن نشد.
وی همچنین با بیان اینکه مافیای واردات که امروز منافع خود را در خطر می‌بینند شروع به جریان سازی کرده و سعی دارد صنایع موفق کشور را زمین بزنند،  گفت: طی سه سال گذشته سرمایه‌گذاری‌های زیادی در صنعت لوازم خانگی صورت گرفته و علت نامه نگاری ما با رهبری، نگرانی در مورد امنیت سرمایه‌گذاری در کشور بود. افرادی که در این صنعت سرمایه‌گذاری کرده بودند اگر ناگهان با درهای باز مواجه می‌شدند ورشکست شده و کل زنجیره تولید منهدم می‌شد. در اصل علت مطرح شدن دوباره بحث ممنوعیت واردات این بود که کره‌ای‌ها قصد داشتند به جای پول‌های مسدود شده ایران، لوازم خانگی به ایران صادر کنند.
رئیس انجمن صنفی صنایع لوازم خانگی با بیان اینکه در دهه ۶۰ میلادی، کره جنوبی به مدت ۱۲ سال ورود کالاهای الکترونیک ژاپنی به کره را ممنوع اعلام کرد، گفت: حتی در این مدت فروش این کالاها در فروشگاه‌ها نیز ممنوع بود. در حال حاضر نیز آمریکا تعرفه‌ها را دائم تغییر می‌دهد تا از صنایع خود حمایت کند.
دیانی  با بیان اینکه نمی‌توان درهای کشور را بست، تصریح کرد: ما نمی‌گوییم واردات کلا ممنوع شود، بلکه می‌خواهیم برای یک مدت پنج ساله واردات لوازم خانگی با برنامه و هدفمند کنترل شود و در همین حین نیز سطح استاندارد کیفی ملی افزایش یابد. بنابراین ورود کالاهای خارجی باید با استراتژی و هدفمند باشد.

سهم کره‌ای‌ها از بازار لوازم خانگی چقدر است؟

به گفته رئیس انجمن صنفی صنایع لوازم خانگی، در حال حاضر سهم ال جی در بازار تلویزیون ایران ۱۶ درصد، سهم سامسونگ ۱۷ درصد و سهم سونی هشت درصد است. آن هم در زمانی که ایران تحریم است و واردات نیز ممنوع اعلام شده است.
مدیرعامل گروه توسعه سرمایه‌گذاری اسنوا با بیان اینکه واردات لوازم‌ خانگی از قبل هم ممنوع بود، اظهار داشت: شرکت های "ال جی" و "سامسونگ" را کسی از کشور بیرون نینداخت، آنها خودشان رفتند. بازار ایران را رها کردند و رفتند و ما کاری را که آنها بر روی زمین گذاشته بودند، جمع کردیم . مشکلات آنها ربطی به ما ندارد و کسب سهم ۲۵ درصدی بازار لوازم خانگی کشور توسط اسنوا به معنی انحصار و رانت نیست. زمانی که ۸۰ درصد از بازار کشور دست ال جی و سامسونگ بود و  بازار با یخچال، تلوزیون و ماشین لباسشویی در این دو مارک قبضه شده بود کسی سخن از رانت و انحصار نمی راند.
محمدرضا دیانی، با بیان اینکه نگذارید جریان‌های صنعتی در کشور به حاشیه بروند، ادامه داد: جریان صنعتی مثل جریان علمی است و هر صنعت امروز حکم دانشگاه صنعتی را دارد. نسبت دادن انحصار و رانت خواری به اسنوا یک خیانت بزرگ به تولید داخل است.
مدیرعامل گروه توسعه سرمایه‌گذاری اسنوا گفت: جریان‌های صنعتی، جریان های سیاسی نیستند که بتوانند پوست بیندازند بلکه ۳۰ سال زمان می بَرد تا یک جریان صنعتی شکل بگیرد.
دیانی خاطرنشان کرد: امروز صنعت لوازم خانگی حتی بعنوان یک صنعت مادر عامل پیشرفت کشورهای مثل چین و ژاپن و کره شده و این درحالیست که با رشد تولید لوازم خانگی اسنوا بجای حمایت از این کارخانه، انگ رانت خواری بر آن می چسبانند و مردم را از خرید محصولات اسنوا می ترسانند.بدنبال این جریان فکری، صنعتگران از افزایش تولید ترسیدند و این یک خیانت بزرگ بود.
مدیرعامل گروه توسعه سرمایه‌گذاری اسنوا با بیان اینکه دنیا بدون حمایت از صنایع، چرخش نمی چرخد، گفت: به موضوع قاچاق، لباس قانون پوشیدند و تحت عنوان پیله روی و مرزنشینی، کالای قاچاق وارد می کنند .
دیانی گفت: ما خواهان یک دوره پنج ساله برنامه دولت در دوره ممنوعیت واردات لوازم خانگی برای صنایع مربوطه و تمام سرمایه گذاران صنعتی هستیم تا بتوانیم جهش اقتصادی را با صادرات قطعات لوازم خانگی خود شکل دهیم. امروز برای ساخت لوازم خانگی نه تنها از هیچ یارانه انرژی بهره نمی‌بریم بلکه امروز ورق فولاد مبارکه را در بورس با نرخ آزاد می خریم در حالی که اگر  ورق وارد کنیم ۵ تا ۸ درصد ارزانتر برای ما تمام می شود و صنایع پلیمر به نرخ آزاد بدست ما می رسد.
مدیر عامل گروه توسعه سرمایه گذاری اسنوا گفت: هنوز کیفیت لوازم خانگی اسنوا ملموس نشده بود اما در یک طرح تحقیقاتی بالای ۹۰ درصد شاهد رضایت مردم از کیفیت این شرکت بودیم.
وی با بیان اینکه حمایت از سلبریتی‌ها و ورزشکاران در حالیست که هیچگونه حمایتی از صنعتگران نمی شود، ادامه داد: سال گذشته ترکیه تنها از راه حمایت از صنعت لوازم خانگی توانست دو برابر عواید ناشی از نفت ایران درآمدزایی کند.
دیانی میزان ارزاوری صادرات لوازم خانگی در یکسال گذشته را  ۱۴ و ۱۵ میلیون دلار عنوان کرد و افزود: ما به سمت توسعه صادرات قطعات و صادرات پلیمر به کشورهای سوئد و انگلیس رفتیم تا وابستگی ارزی کشور را قطع کنیم و در این حوزه خودکفا شویم.
اسنوا یکی از شرکت‌های تولیدکننده لوازم خانگی است که در سال ۱۳۸۴ تاسیس شد. این شرکت در منطقه مورچه خورت اصفهان در فضایی به مساحت ۲۵ هزار مترمربع فعالیت می کند.اسنوا در ابتدا در زمینه تولید اجاق گاز و کولر آبی فعالیت داشت اما اکنون تولید آن به محصولاتی همچون ماشین لباسشویی، تلویزیون و ماشین ظرفشویی نیز گسترش یافته است
حدود ۵۰ درصد از قطعات بکار رفته در ساخت محصولات این کارخانه تولید ایران است. اسنوا در اصل برگرفته از نام اصلی این شرکت تحت عنوان"ارکان ساختار نوین ایرانیان" است.

نام:
ایمیل:
* نظر: