:
كمينه:۶.۵۹°
بیشینه:۱۰.۹۹°
به‌روز شده در: ۰۵ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۳
جدیدترین آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان می‌دهد که تا پایان خرداد ماه امسال نزدیک به ۷۵ درصد کل طرح‌های در دست اجرا کمتر از ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و استان‌های محروم میزبان کمترین طرح‌های صنعتی هستند.
کد خبر: ۱۷۹۳۹۴
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۳
اقتصادگردان- بر اساس این آمار از بین ۷۶ هزار و ۵۴۱ طرح در دست اجرا تا پایان خرداد امسال حدود ۵۷ هزار و ۱۴۱ طرح معادل ۷۴.۶ درصد کل طرح‌ها کمتر از ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی، ۱۵ هزار و ۷۳۹ طرح معادل ۲۰.۵ درصد بین ۲۰ تا ۸۰ درصد و ۳۶۶۱ واحد معادل ۴.۷ درصد کل طرح‌ها بیش از ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته‌اند.

اخیرا مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، مسائل مربوط به تحریم و تامین نقدینگی را در بالا بودن تعداد طرح‌های با پیشرفت فیزیکی کمتر از ۲۰ درصد را موثر دانسته و گفته بود که برخی هم اهلیت نداشتند و فقط می خواستند زمین را نگه دارند تا گران شود که در این زمینه سختگیری‌ها و مشوق‌هایی در نظر گرفته شده است.

همچنین بیشترین طرح‌های در دست اجرا، طرح‌هایی با اشتغال ۱۰ تا ۵۰ نفر کارکن است که ۴۷ هزار و ۳۱۳ طرح معادل بیش از نیمی از کل طرح‌ها را شامل می‌شود. ۲۲ هزار و ۲۹۵ طرح در دست اجرا نیز کمتر از ۱۰ نفر کارکن دارند و تعداد طرح‌های با ۵۰ تا ۱۰۰ نفر کار کن و بیش از ۱۰۰ نفر کارکن نیز به ترتیب ۴۱۶۲ طرح و ۲۷۷۱ طرح بوده است.

مجموع اشتغال پیش بینی شده در طرح‌های در دست اجرا نیز بیش از دو میلیون و ۱۴۱ هزار نفر است که بیش از ۸۶۹ هزار نفر از آن‌ها در طرح‌هایی با ۵۰ تا ۱۰۰ نفر کارکن و ۸۶۹ هزار و ۴۱ نفر از آن‌ها در طرح‌هایی با بیش از ۱۰۰ کارکن مشغول خواهند شد.

مجموع سرمایه در طرح‌های در دست اجرا تا پایان خرداد نیز بیش از ۱۴۴۸ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است.

بیشترین طرح‌ها در گروه کانی‌های غیرفلزی

در این میان تا پایان خرداد ماه امسال ۱۰ هزار و ۹۳۸ طرح در بخش "سایر محصولات کانی‌های غیرفلزی"، ۸۰۲۹ طرح در بخش "محصولات غذایی و آشامیدنی‌ها" و ۷۴۸۳ طرح در بخش "ساخت مواد و محصولات شیمیایی" در دست اجرا بوده و این سه بخش بیشترین تعداد طرح‌ها را به خود اختصاص داده اند. کمترین طرح‌ها نیز به بخش‌های "تحقیق و توسعه"،  "کشاورزی، شکار و فعالیت‌های خدماتی وابسته"، و "فاضلاب، دفع زباله، بهداشت محیط و سایر فعالیت‌های مشابه" اختصاص دارد که به ترتیب یک، پنج و ۱۶ طرح در آن‌ها در دست اجراست.

استان‌های محروم میزبان کمترین طرح‌های صنعتی

در میان استان‌ها نیز از بین ۷۶ هزار و ۵۴۱ طرح در دست اجرا، ۶۱۶۲ طرح در یزد، ۵۰۷۹ طرح در خراسان رضوی و ۴۹۹۷ طرح در اصفهان در دست اجراست که بیشترین تعداد طرح‌ها را به خود اختصاص داده اند.

اما از بین استان‌ها کمترین تعداد طرح‌ها در ایلام، کهگیلویه و بویر احمد و بوشهر  با ۴۹۱، ۵۶۰ و ۶۳۴ طرح است.

وضعیت مناطق آزاد و ویژه اقتصادی

از بین کل طرح‌ها، در مجموع هشت منطقه آزاد و ویژه اقتصادی فقط ۸۵۹ طرح صنعتی در دست اجراست که برای آن‌ها بیش از ۵۶ هزار نفر اشتغال و ۶۵۴ هزار میلیارد تومان سرمایه پیش بینی شده است.

از بین مناطق آزاد نیز منطقه آزاد چابهار با ۱۵ طرح، کیش با ۳۰ و قشم با ۳۴ طرح کمترین تعداد طرح‌ها را در دست اجرا دارند. اما سایر مناطق آزاد یعنی منطقه آزاد اروند، انزلی، ماکو،  و ارس ۳۹، ۵۴،  ۶۴ و ۲۰۷ طرح در دست اجرا دارند و ۴۱۶ طرح در منطقه ویژه اقتصادی در دست اجرا است.

این در حالی است که مناطق آزاد و ویژه تجاری با قوانین محدودتر و تشریفات گمرکی ساده‌تری نسبت به سرزمین اصلی با اهدافی از جمله حمایت از صنعت داخلی کشور، جذب فناوری های نوین در امر تولید، گسترش تولیدات صادرات محور و اشتغالزایی راه اندازی شده‌اند.
نام:
ایمیل:
* نظر: