:
كمينه:۶.۵۹°
بیشینه:۱۰.۹۹°
به‌روز شده در: ۰۵ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۰
رشد ۱۰۰ درصدی تسهیلات پرداختی نظام بانکی به شرکت‌های دانش بنیان
رییس صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: تاکنون نیازهای مالی شرکت‌های دانش بنیان در همه استان‌ها با در اختیار گرفتن خط اعتباری تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان این صندوق تامین شده است. اعتبارات حمایتی از شرکت‌های دانش بنیان در بودجه سال ۱۴۰۰ با امضای تفاهم نامه ای بین صندوق نوآوری و شکوفایی و چهار بانک عامل صادرات، تجارت، ملت و آینده از هزار به سه هزار میلیارد تومان افزایش یافت
کد خبر: ۱۷۸۶۱۵
تاریخ انتشار: ۰۹ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۳
خبراقتصادی - آیین تبادل تفاهم‌نامه میان صندوق نوآوری با بانک‌های عامل در اجرای تبصره ۱۶ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور با هدف اعطای تسهیلات ارزان قیمت به شرکت‌های دانش بنیان روز سه شنبه با حضور علی وحدت رییس صندوق نوآوری و شکوفایی و محمدصادق خیاطیان و نصرالله جهانگرد از اعضای هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی و سیدمحسن دهنوی عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی و نایب رییس کمیسیون تلفیق مجلس برگزار شد
علی وحدت افزود: اگرچه مجموعه‌ نیروهای صندوق نوآوری نسبت به دو سال و نیم گذشته کمتر شده، اما خدمات این صندوق افزایش یافته است. در حال حاضر هیچ استانی نیست که شرکت‌های دانش بنیان و نوآورش نیاز مالی داشته باشند و خط اعتباری تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان برای هر شرکت در اختیار آنها نباشد.امروز ۶۲۰۰ شرکت‌ دانش بنیان در کشور مشغول فعالیت هستند. از این تعداد حدود هزار شرکت‌ جزو شرکت‌های بزرگ تولیدی محسوب می‌شوند.  
وحدت با بیان همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی با شبکه بانکی کشور برای تامین مالی اکوسیستم نوآوری کشور گفت: طی نزدیک به سه سال اخیر بیش از ۱۶ هزار میلیارد تومان خدمات مالی به شرکت‌های دانش بنیان اعطا شده است. پلتفرم بین صندوق و بانک‌ها به صورت آنلاین برای تامین مالی تشکیل شده که همه کارها در زمان خود انجام می‌شود و  این نشان از لطفی است که شبکه بانکی به صندوق نوآوری دارد و امید است در دولت سیزدهم این روال ادامه پیدا کند.
رییس صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه مفاد تبصره ۱۶ قانون بودجه در سال گذشته اجرا نشد، بیان کرد: به لطف بانک مرکزی بودجه یک هزار میلیارد تومانی برای تامین مالی شرکت‌های دانش بنیان و فناور به سه هزار میلیارد تومان رسیده است.
 

انعقاد ۴۸۹۰ فقره قرارداد تسهیلات  ۱۱۰۸۱ میلیارد تومانی با دانش بنیان‌ها

معاون تسهیلات و تجاری‌سازی صندوق نوآوری و شکوفایی گفت:‌ طی سه سال اخیر، ۴۸۹۰ فقره قرارداد تسهیلات به مبلغ ۱۱۰۸۱ میلیارد تومان با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی منعقد شده است،

روح‌اله ذوالفقاری با بیان اینکه ماموریت صندوق نوآوری کمک به تحقق و توسعه اقتصاد دانش بنیان، تکمیل زنجیره ایده تا بازار، تجاری‌سازی نوآوری‌ها، دستاوردهای پژوهشی و اختراعات، کاربردی کردن دانش از طریق ارائه کمک‌ها و خدمات مالی و پشتیبانی به شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان است، افزود: با گذشت بیش از هفت سال از شکل‌گیری اکوسیستم نوآوری، تعداد شرکت‌های دانش بنیان از ۵۵ به ۶۲۵۱ شرکت افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه در سه سال اخیر، ۴۸۹۰ فقره قرارداد تسهیلات به مبلغ ۱۱۰۸۱ میلیارد تومان منعقد شده است، اظهار داشت: با انعقاد ۱۰۶۳ میلیارد تومان قرارداد تسهیلات با ۳۱ صندوق پژوهش و فناوری، زمینه فعالیت گسترده این صندوق‌ها در سراسر کشور فراهم شد. همچنین در همکاری با نظام بانکی نیز ظرفیت پرداخت تسهیلات تا سه برابر منابع اهرم‌شده، فراهم و ۲۴۶۲ فقره تسهیلات به مبلغ ۶۵۴۰ میلیارد تومان اعطا شده است.

ذوالفقاری ادامه داد: با فعال شدن این ظرفیت و نیز اعطای ۲۴۱۵ فقره ضمانت‌نامه به مبلغ ۵۳۸۰ میلیارد تومان در سه سال اخیر، شرکت‌های دانش بنیان توانسته‌اند بیش از ۲۷ هزار میلیارد تومان قرارداد با دستگاه‌های اجرایی و کارفرمایان دولتی منعقد کنند. در این زمینه فرایندهای کاری مربوطه، بازنگری شده و میانگین زمان صدور ضمانت‌نامه به کمتر از یک هفته کاهش یافته است.

وی با اشاره فعالیت صندوق نوآوری و شکوفایی در حوزه سرمایه‌گذاری نیز اظهار داشت: با بازنگری در مدل سرمایه‌گذاری مستقیم، مدل‌های هم‌سرمایه‌گذاری، ضمانت سرمایه‌گذاری و تسهیل انتشار صکوک نوآوری جایگزین آن شد. در سه سال اخیر، پس از بازنگری و طراحی مدل‌ها، در تاسیس ۱۰ صندوق جسورانه بورسی مشارکت و با ۲۰ صندوق پژوهش و فناوری هم‌سرمایه‌گذاری انجام شده است.

ذوالفقاری گفت: تلاش شده تا نسبت تسهیلات صندوق نوآوری، علی‌رغم نوپا بودن مباحث سرمایه‌گذاری در صندوق، متناسب با میانگین جهانی باشد.

معاون تسهیلات و تجاری‌سازی صندوق نوآوری و شکوفایی در ادامه مبلغ تعهد صندوق نوآوری در سرمایه‌گذاری‌ها را  ۶۲۶ میلیارد تومان و در جذب منابع از سایر سرمایه‌گذاران را ۱۵۷۲ میلیارد تومان اعلام کرد.

وی با اشاره به استفاده از ظرفیت تسهیلات تکلیفی برای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان، گفت: هم‌افزایی و ترکیب با مدل اهرمی‌سازی منابع صندوق، ایجاد ظرفیت اعطای ۳۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات ترجیحی، مشارکت صندوق از طریق مسدودسازی منابع با ضریب یک دوم تفاهم‌نامه‌های جاری، تعیین بانک‌های عامل و پیش‌بینی منابع در قانون بودجه سال ۱۴۰۰ از ظرفیت‌های تسهیلات تکلیفی برای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان است.

ذوالفقاری همکاری صندوق نوآوری با شبکه بانکی را شامل اولویت‌دهی و متناسب‌سازی ساختارها و مقررات بانکی با اقتصاد دانش بنیان، چابک‌سازی و تسریع فرایندهای ارائه خدمت، اهرمی‌سازی و بهبود بهره‌وری منابع، متنوع‌سازی مجاری ارائه خدمت و پوشش گسترده در سراسر کشور و ارتقای استانداردهای مالی شرکت‌های دانش بنیان بیان کرد.

عضو هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی تاکید کرد: نقش‌آفرینی شرکت‌های دانش بنیان نسبت به مسایل اساسی کشور باید جدی تلقی شود.

حمایت نظام از اکوسیستم نوآوری

محمدصادق خیاطیان یزدی، سرپرست مرکز شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در آیین تبادل تفاهم‌نامه میان صندوق نوآوری و شکوفایی با بانک‌های عامل، تاکید کرد: امروز همه بخش‌های کشور نسبت به شرکت‌های دانش‌بنیان دید مثبتی دارند. در سال‌های اخیر توانستیم یک برند و مجموعه‌ای از رویکردها را در حوزه دانش‌بنیان اعمال کنیم  که در کشور نقش‌آفرینی داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه هرچه سهم اقتصاد دانش‌ بنیان از GDP کشور افزایش یابد، رویکردها به حوزه دانش‌بنیان جدی‌تر می‌شود، نقش‌آفرینی شرکت‌های دانش بنیان نسبت به مسایل اساسی کشور باید جدی تلقی شود.

عضو هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی بیان کرد: بهره‌گیری از ظرفیت‌های قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان، در تسهیل فعالیت این شرکت‌ها مبتنی بر سیاست‌های کلان علمی‌ و فناوری با رویکرد افزایش سهم و نقش‌آفرینی آنها در اقتصاد کلان کشور مورد تاکید است.

خیاطیان در پایان تاکید کرد: دولت و در کل مجموعه نظام به خوبی از اکوسیستم نوآوری حمایت کرده است.

آیین تبادل تفاهم‌نامه میان صندوق نوآوری با بانک‌های عامل در اجرای تبصره ۱۶ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور با هدف اعطای تسهیلات ارزان قیمت به شرکت‌های دانش بنیان با حضور علی وحدت رییس صندوق نوآوری و شکوفایی و محمدصادق خیاطیان و نصرالله جهانگرد از اعضای هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی و سیدمحسن دهنوی عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی و نایب رییس کمیسیون تلفیق مجلس برگزار شد.

در این مراسم تفاهم‌نامه‌های مربوط به اجرای تبصره ۱۶ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور به منظور ارائه تسهیلات ارزان قیمت به شرکت‌های دانش بنیان میان رییس صندوق نوآوری و شکوفایی و مدیران عامل بانک‌های صادرات، تجارت، ملت و آینده به امضا رسید.

رشد ۱۰۰ درصدی تسهیلات پرداختی نظام بانکی به شرکت‌های دانش بنیان
سرپرست اداره اعتبارات بانک مرکزی گفت: تسهیلات پرداختی نظام بانکی به شرکت‌های دانش بنیان از سال ۹۸ تا ۹۹، به میزان ۱۰۰ درصد افزایش یافته است.
شهرزاد دانشمندی در آیین تبادل تفاهم‌نامه میان صندوق نوآوری و شکوفایی با بانک‌های عامل در اجرای تبصره ۱۶ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کشور با هدف افزایش بودجه حمایت از شرکت‌های دانش بنیان،  با اشاره به رشد ۱۰۰ درصدی پرداختی‌های سال ۹۹ بانک‌ها به شرکت‌های دانش بنیان نسبت به سال ۹۸ افزود: در نظام بانکی تلاش می‌کنیم از صنایع نوآور حمایت شود.

رضا دولت‌آبادی مدیرعامل بانک تجارت در آیین تبادل تفاهم‌نامه میان صندوق نوآوری و شکوفایی با بانک‌های عامل گفت: این بانک تاکنون ۱۳ میلیارد تومان تسهیلات و ۳۱ میلیارد تومان ضمانت‌نامه در اختیار شرکت‌های دانش بنیان قرار داده است.  

وی با اشاره به اینکه مطالبات بانک تجارت از شرکت‌های دانش بنیان صفر است، ادامه داد: مبلغ ۶ هزار میلیارد ریال برای تسهیلات سرمایه در گردش در نظر گرفته‌شده است.  

محمد بیگدلی، مدیرعامل بانک ملت با بیان اینکه حمایت از شرکت‌های دانش بنیان از راه‌های قطع وابستگی به اقتصاد دنیا است، خاطرنشان کرد: خارج از توافق‌نامه‌ها، به دنبال حمایت از شرکت‌های دانش بنیان هستیم و تاکنون نیز بیش از ۸۸ هزار میلیارد ریال به شرکت‌های دانش بنیان پرداخت کرده‌ایم.

حجت‌اله صیدی مدیرعامل بانک صادرات با تاکید بر اینکه اعطای تسهیلات به شرکت‌های دانش بنیان از سوی بانک صادرات افزایش یافته است، اظهار داشت: هرگونه اعتبار و تسهیلاتی که از منابع صندوق نوآوری نزد بانک صادرات موجود است، پرداخت می‌ شود.

وی افزود: اعطای تسهیلات به شرکت‌های دانش بنیان از سوی بانک صادرات افزایش یافته است.

حسین مجاهدی، عضو هیات مدیره بانک آینده نیز گفت: از تجاری‌سازی نوآوری‌ها حمایت می‌ شود. این بانک از کاربردی کردن دانش و تجاری‌سازی نوآوری‌ها حمایت می‌کند تا کشور شاهد جهش در اقتصاد دانش‌بنیان و تحقق اهداف عالیه باشد.

اعتبارات حمایتی از شرکت‌های دانش بنیان در بودجه سال ۱۴۰۰ با امضای تفاهم نامه ای بین صندوق نوآوری و شکوفایی و چهار بانک عامل صادرات، تجارت، ملت و آینده از هزار به سه هزار میلیارد تومان افزایش یافت.

آیین تبادل تفاهم‌نامه میان صندوق نوآوری با بانک‌های عامل در اجرای تبصره ۱۶ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور با هدف اعطای تسهیلات ارزان قیمت به شرکت‌های دانش بنیان  با حضور علی وحدت رییس صندوق نوآوری و شکوفایی و محمدصادق خیاطیان و نصرالله جهانگرد از اعضای هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی و سیدمحسن دهنوی عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی و نایب رییس کمیسیون تلفیق مجلس برگزار شد.

اعتبارات حمایتی شرکت‌های دانش بنیان به ۳هزار میلیارد تومان افزایش یافت
اعتبارات حمایتی از شرکت‌های دانش بنیان در بودجه سال ۱۴۰۰ با امضای تفاهم نامه ای بین صندوق نوآوری و شکوفایی و چهار بانک عامل صادرات، تجارت، ملت و آینده از هزار به سه هزار میلیارد تومان افزایش یافت.

آیین تبادل تفاهم‌نامه میان صندوق نوآوری با بانک‌های عامل در اجرای تبصره ۱۶ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور با هدف اعطای تسهیلات ارزان قیمت به شرکت‌های دانش بنیان روز سه شنبه با حضور علی وحدت رییس صندوق نوآوری و شکوفایی و محمدصادق خیاطیان و نصرالله جهانگرد از اعضای هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی و سیدمحسن دهنوی عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی و نایب رییس کمیسیون تلفیق مجلس برگزار شد.

در این مراسم تفاهم‌نامه‌های مربوط به اجرای تبصره ۱۶ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور به منظور ارائه تسهیلات ارزان قیمت به شرکت‌های دانش بنیان میان رییس صندوق نوآوری و شکوفایی و مدیران عامل بانک‌های صادرات، تجارت، ملت و آینده به امضا رسید.

بر اساس این گزارش، پیشتر دولت در تبصره ۱۶ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور بودجه هزار میلیارد تومانی را برای صندوق نوآوری تخصیص داد و بانک مرکزی نیز به بانک‌های عامل تکلیف کرد که این مبلغ را با معرفی صندوق نوآوری در اختیار شرکت‌های دانش بنیان قرار دهد.

در این راستا صندوق نوآوری به منظور حمایت‌های بیشتر از شرکت‌های دانش بنیان و افزایش نقش آنها در اقتصاد کشور، به بانک مرکزی پیشنهاد کرد تا ضمن تعیین بانک‌های عامل از سوی صندوق نوآوری، با آنها برای افزایش بودجه حمایت از شرکت‌ها به تفاهم برسد. بر این اساس مقرر شد در تفاهم‌نامه جداگانه با چهار بانک صادرات، تجارت، ملت و آینده این مبلغ با استفاده از منابع اهرمی صندوق نوآوری نزد این بانک‌ها و لحاظ نرخ بازده موثر تسهیلات بانکی از هزار به سه هزار میلیارد تومان افزایش یابد.

در نتیجه با موافقت بانک مرکزی، در نشستی این تفاهم‌نامه‌ها در حضور سیدمحسن دهنوی عضو هیات رییسه مجلس،  علی وحدت، محمدصادق خیاطیان و نصرالله جهانگرد، رییس و اعضای هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی و مدیران عامل این چهار بانک به امضا رسید تا شاهد شکوفایی هرچه بیشتر شرکت‌های دانش بنیان و نقش‌آفرینی گسترده آنها در توسعه اقتصادی کشور باشیم.

طبق گزارش صندوق نوآوری و شکوفایی، بر اساس تفاهم‌نامه میان صندوق نوآوری و شکوفایی با چهار بانک صادرات، تجارت، ملت و آینده این بانک‌ها متعهد شده‌اند در چارچوب قوانین و مقررات بانکی جاری خود، ضمن ایجاد وحدت رویه در شعب خود در سراسر کشور، بنا به درخواست صندوق نوآوری و شرکت‌های معرفی‌شده از طرف آن، تمهیدات لازم را در خصوص ارایه خدمات بانکی مورد نیاز فراهم کنند.

بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که میان صندوق نوآوری و شکوفایی و چهار بانک صادرات، تجارت، ملت و آینده منعقد شد، این بانک‌ها متعهد شدند با رعایت قوانین و مقررات مربوطه، خدمات مورد نیاز صندوق نوآوری و شرکت‌های دانش بنیان را در حداقل زمان ممکن ارائه دهند.

نام:
ایمیل:
* نظر: