:
كمينه:۱۲.۶۲°
بیشینه:۱۲.۹۹°
به‌روز شده در: ۰۵ آبان ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۳
امیرحسین شکرابی کارشناس اقتصادی
زمانی که بازار بدهی رشد قابل توجهی نداشته باشد، دولت سراغ تنخواه گردان رفته و با استفاده از این منابع، خلق پول ایجاد و افزایش تورم و انتظارات تورمی را به دنبال خواهد داشت
کد خبر: ۱۷۸۶۱۱
تاریخ انتشار: ۰۹ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۷
خبراقتصادی - شوک تورمی سال ۹۷ به دلیل جهش ارزی و شوک تورمی سال ۹۹ نیز به دلیل کاهش درآمدهای نفتی و جهش ارزی بوده است. نگرانی هایی برای تورم ماهانه (تغییرات سطح عمومی قیمت ها در یک ماه نسبت به ماه قبل) و تورم نقطه به نقطه (سطح عمومی قیمت ها در یک ماه نسبت به همان ماه در سال قبل) برای سال جاری پیش بینی می شود، از ابتدای سال ۱۴۰۰، روند تورم ماهانه صعودی بوده است، و طبق آمار به دست آمده، تورم ماهانه در تیرماه ۳.۲ و در خرداد ماه ۳.۵ درصد بوده است.
تورم ماهانه ۳ درصد، زنگ خطری برای اقتصاد کشور محسوب می شود. با توجه به شیب صعودی تورم ماهانه در ماه های اخیر، باید تغییراتی در سیاست های پولی کشور اعمال شود تا همانند سال های ۹۷ و ۹۹ با جهش تورمی مواجه نشویم. دولت ها از ابزارهای متعددی برای کاهش کسری بودجه خود استفاده می کنند. یکی از این ابزارها اوراق بدهی است که در کشور ما نیز از سال ۹۹ ارزش بازار بدهی رشد قابل توجهی کرد و دولت به منظور کاهش کسری بودجه از این ابزار بهره مند شد.
در تیر، آذر و اسفند ماه سال گذشته شاهد رشد سنگین ارزش بازار بدهی بودیم و این در حالی است که در سال جاری ارزش این بازار تغییر محسوسی نکرده و تنها حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان طی چهار ماه به ارزش بازار اوراق بدهی افزوده شده است. ه طی چهار ماه گذشته آن طور که باید از ظرفیت بازار بدهی استفاده نشده است،یکی از دلایل مهم این موضوع کاهش نرخ بهره بین بانکی طی این مدت بوده است.
نرخ بهره بین بانکی در اسفندماه سال ۹۹، ۱۹ درصد و بعد از ایام نوروز بین ۱۸ و ۱۷ درصد و در حال حاضر نیز به ۱۸.۵ درصد رسیده است.با پایین بودن نرخ بهره بین بانکی نمی توان تورم را کنترل کرد زیرا کاهش دستوری آن  اقتصاد کشور  رابا مشکلات بسیاری مواجه خواهد کرد.
وقتی بازار بدهی رشد قابل توجهی نکرده، دولت سراغ تنخواه گردان رفته و از این منابع استفاده کرده و این مساله باعث خلق پول شده است به طوری که در چهار ماه ابتدایی سال جاری، ۵۳ میلیارد تومان افزایش استفاده از تنخواه موجب افزایش ۴۵ هزار میلیارد تومانی پایه پولی شده که به نوبه خود موجب افزایش تورم و انتظارات تورمی شده است.
نام:
ایمیل:
* نظر: