:
كمينه:۶.۵۹°
بیشینه:۱۰.۹۹°
به‌روز شده در: ۰۵ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۰
بانک جهانی پس از جلسه هیئت مدیره خود درباره افغانستان اعلام کرد که پرداخت‌ها به این کشور را که اخیراً توسط طالبان تصاحب شده، به حالت تعلیق درآورده است
کد خبر: ۱۷۸۳۸۱
تاریخ انتشار: ۰۵ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۳
خبراقتصادی - سخنگوی این نهاد مالی گفت: ما عمیقاً نگران وضعیت افغانستان و تأثیر آن بر چشم اندازهای توسعه این کشور به ویژه برای زنان هستیم. وی افزود که بانک جهانی از نزدیک وضعیت این کشور را زیر نظر دارد.در عین حال، این وام دهنده مستقر در واشنگتن تأکید کرد که در حال بررسی راه‌هایی برای ادامه مشارکت در افغانستان و حفظ دستاوردهای توسعه است و به حمایت از مردم این کشور ادامه می‌دهد.ما بر اساس سیاست‌ها و رویه‌های داخلی خود وضعیت را زیر نظر داریم و ارزیابی می‌کنیم. در حین انجام این کار، ما به مشورت نزدیک با جامعه بین المللی و شرکای خود برای توسعه ادامه خواهیم داد.
هفته گذشته، وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرد که دسترسی طالبان به 460 میلیون دلار دارایی ذخیره شده که قرار بود توسط صندوق بین المللی پول به افغانستان فرستاده شود را مسدود می‌کند.واشنگتن همچنین ارسال محموله‌های عمده دلار را که قرار بود به این کشور منتقل شود به منظور جلوگیری از استفاده طالبان متوقف کرد.
از مجموع درآمد سالانه طالبان تصور می رود معدنکاری ۴۴۰ میلیون دلار در سال گذشته برای این گروه درآمد به همراه داشته است.گزارش محرمانه ای که به سفارش ناتو تهیه شده است، نشان می دهد گروه طالبان در سال مالی ۲۰۲۰ حدود ۱.۶ میلیارد دلار درآمد داشته است. منبع اصلی تامین مالی طالبان فعالیتهای مجرمانه نظیر قاچاق مواد مخدر و تولید تریاک، اخاذی، گروگانگیری برای دریافت باج و بهره برداری از ذخایر معدنی بوده است.
از کل درآمد سالانه طالبان در سال ۲۰۲۰، برآورد می شود سهم اقتصاد مواد مخدر غیرقانونی ۴۶۰ میلیون دلار و معدنکاری ۴۴۰ میلیون دلار بوده است. اما برای اداره یک کشور ۱.۶ میلیارد دلار برای طالبان که اکنون تقریبا همه مناطق افغانستان را تصرف کرده، کافی نیست. در حال حاضر بانکها و سازمانهای بین المللی کمکهای مالی خود را قطع کرده اند. در دو دهه گذشته حدود ۸۰ درصد بودجه افغانستان توسط آمریکا و سایر حامیان بین المللی تامین شده که اکنون همه آن ناپدید شده است.
طالبان در مناطق تحت کنترل خود یک نوع مالیات را به اجرا گذاشته که بر اساس بعضی گزارشها، ۱۰ درصد مالیات برداشت و ۲.۵ درصد مالیات دارایی است. این گروه همچنین از کمکهای خیرانه ثروتمندان کشورهای منطقه که به حدود ۲۴۰ میلیون دلار می رسد، بهره می برد.
صندوق بین المللی پول هفته گذشته تصمیم گرفت که افغانستان دیگر به منابع این وام دهنده از جمله بیش از ۳۷۰ میلیون دلاری که قرار بود ماه جاری در اختیار این کشور قرار بگیرد، دسترسی نخواهد داشت. دولت بایدن هم اعلام کرد داراییهای بانک ملی افغانستان در آمریکا برای طالبان که از زمان واقعه ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۹ تحت تحریمهای وزارت خزانه داری قرار گرفته است، قابل دسترس نخواهد بود.طبق گزارش مطبوعات و مقامات افغان سابق، آمریکا حدود ۹.۵ میلیارد دلار از داراییهای متعلق به بانک مرکزی افغانستان را بلوکه کرده است.
نام:
ایمیل:
* نظر: