:
كمينه:۱۲.۶۲°
بیشینه:۱۲.۹۹°
به‌روز شده در: ۰۵ آبان ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۴
رئیس جمهور برنامه ۱۵ گانه دولت برای تحول و عدالت‌محوری را در دفاع از وزرای پیشنهادی به مجلس ارائه کرد
هر چند که موضوع کرونا و تامین معیشت مردم و جلوگیری از رشد افسار گسیخته قیمت ها اولویت اساسی کشور محسوب می شود و براساس آمارها و نظر کارشناسان، مصرف بازار و قدرت خرید مردم به شدت کاهش یافته و حتی مصرف و خرید نان نیز کاهش یافته است، و لذا باید راهکارهای را جهت ثبات قیمت کالاهای معیشتی پیگیری کند و بر آن نظارت داشته باشد تا عرضه کالا و قیمت آنها به خوبی انجام شود، اما در عین حال بسیاری از صاحب نظران معتقدند که ثبات اقتصاد کشور به رفع تحریم ها، مذاکرات، رفع محدودیت هایی مانند fatf و تحریم های بانکی و نفتی نیازمند است و تا زمانی که این موضوعات حل نشود، نمی توان انتظار کاهش کسری بودجه و تورم و قیمت کالاها را داشت. به عبارت دیگر، تا روابط خارجی و هزینه مبادله تجارت با جهان کاهش نیابد، نمی توان انتظار کاهش رشد نقدینگی و کسری بودجه و تورم را داشت و اقتصاد به رونق و رشد نمی رسد
کد خبر: ۱۷۸۰۷۳
تاریخ انتشار: ۳۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۵
خبراقتصادی - اقتصاد ایران با شروع به کار دولت سیزدهم وارد فصل جدیدی شده و کارشاسان و نمایندگان مجلس انتظار  دارند دولت بتواند با برنامه‌ریزی بر حل مشکلاتی مانند تورم، تحریم‌ها، کرونا، بیکاری و ... در راستای تقویت معیشت مردم گام بردارد.
دولت سیزدهم حدود دوهفته است که کار خود را آغاز کرده و در این میان برخی معتقدند باید به سرعت اولویت‌بندی‌های اقتصادی انجام و در دستور کار دولت قرار گیرد و برخی دیگر نیز لزومی بر اولویت‌بندی نمی‌بینند و می‌گویند شرایط کنونی اقتصاد به گونه‌ای است که باید چندین شاخص مهم اقتصادی هم‌راستا و موازی با هم حرکت کند. مولفه‌های مهم و اساسی از جمله مهار تورم، کنترل و جلوگیری از رشد نقدینگی، تقویت ارزش پول ملی، اصلاح کسری بودجه، اصلاح نظام بانکی کشور و ... که هر کدام زخم کاری خود را بر بدنه نیمه جان اقتصاد زده است.
به هر حال در فصل جدید اقتصاد ایران قرار داریم و دولت جدید با مسائل عدیده ای مواجه است که باید طی برنامه‌ریزی دقیق و شفاف و البته هدفمند و نتیجه‌ساز برخی مسائل را حتی در کوتاه مدت حل وفصل کند تا بیش از اقتصاد را دچار آسیب نکند و سپس برای طولاتی مدت نیز تدابیری بیاندیشد تا ثبات به اقتصاد ایران بازگردد.
کابینه دولت سیزدهم و تیم اقتصادی باید برنامه جامع و هوشمند مبتنی بر مطالعه و تصمیمات کارشناسانه، خردمندانه و متناسب با محدودیت ها و مقدورات کشور داشته باشد و از همه مهم تر اینکه هماهنگی میان بخش‌های مختلف وجود داشته باشد. به طور قطع هیچ دولتی هر چند با افراد کارآمد، اما بدون برنامه مناسب موفق نبوده که البته نباید از نقش اساسی افراد و شایسته سالاری در جایگاه‌های مهم غافل شد.
به اعتقاد بسیاری از کارشناسان اقتصادی، یکی از دلایل مهم تورم بسیار بالای ایران، رشد نقدینگی است که همین امر نیز متاثر از تصمیم‌های اشتباه دولت ها در استقراض از بانک مرکزی و حتی مجلس برای طرح‌هایی که تصویب می‌کند، است. بنابراین لازم است که استقلال بانک مرکزی و همچنین هماهنگی مجلس و دولت نیز به درستی مدنظر قرار گیرد تا منجر به ایجاد نقدینگی در اقتصاد و به دنبال آن تورم و افت ارزش پول ملی نشود. ضمن اینکه این استقراض از بانک مرکزی از آنجایی نشات می‌گیرد که دولت دچار کسری بودجه می‌شود و تنها راه حل را فشار به بانک مرکزی برای چاپ پول و رشد پایه پولی می‌داند.
از سوی دیگر، برای اصلاح کسری بودجه نیز پیشنهادات بسیاری مطرح است که شاید مهم ترین آن کوچک‌سازی دولت و کم کردن هزینه‌های اضافی است. در این باره مهدی پازوکی اقتصاددان به ایبِنا گفته بود: «یکی از اولویت‌های دولت جدید باید بررسی و بازبینی قانون بودجه ۱۴۰۰ و اصلاح مخارج غیرضرور دولت از طریق اصلاح بودجه باشد. بخشی از مخارج مانند حقوق معلم و پرستار و ... را نمی شود کاهش داد، اما به عنوان نمونه موسسات پژوهشی که قارچ گونه افزایش پیدا کرده‌اند را می‌توان تجمیع کرد یا بودجه برخی نهادها را کاهش داد.
به گفته این اقتصاددان، دولت سیزدهم باید هزینه های غیرضرور که مجلس به دولت قبلی تحمیل کرده و افزایش داده را براساس فرهنگ قناعت اسلامی کاهش دهد تا مانع از کسری بودجه شود. در واقع دولت اگر می‌خواهد کسری بودجه نداشته باشد باید منابع درآمدی بودجه تحقق پیدا کند.»
موضوع مهم دیگر در بهبود شرایط اقتصادی کشور، رفع تحریم‌ها، پذیرش FATF و احیای برجام است چرا که هیچ کشوری نمی‌تواند بدون ارتباط با دنیا و منزوی بودن به پیشرفت و توسعه دست یابد. هر چند ایران طی سال‌های گذشته به خوبی یاد گرفته تا چطور تحریم‌های بین‌المللی را دور بزند و تا حدودی از تهدیدها فرصت بسازد، اما در نهایت باز هم یک مانع بزرگ بر سر راه اقتصاد است چرا که هزینه‌ها چندین برابر می‌شود و از همه مهم تر ارتباطات مالی و بانکی نیز برقرار نیست و این یعنی نمی‌توان ارز حاصل از فروش خدمات و کالا را به راحتی وارد کشور کرد.
رئیس جمهور  در جلسه علنی شنبه، ۳۰ مردادماه) مجلس که جهت بررسی برنامه‌های کلان دولت و وزرای پیشنهادی  برگزار شده تاکید کرد: در هر یک از برنامه ها عدالت و پیشرفت کانون برنامه ریزی ما قرار گرفته است و برآیند آن ها رونق تولید داخلی و تعالی ایران اسلامی خواهد بود.برنامه دولت و وزرای پیشنهادی بر پایه محورهای بنیادین پنج گانه شامل بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، تعالی فرهنگ اسلامی و ایرانی، اقتصاد مقاومتی، تأمین و بهبود معیشت جامعه به ویژه اقشار کم درآمد و توسعه روابط بین‌المللی بر اساس منافع ملی و الهام‌بخشی در جهان اسلام است.
رئیس جمهور  در ادامه ضمن تشکر از نمایندگان مجلس برای بررسی وضعیت و برنامه های وزرای پیشنهادی و وقت گذاشتن در کمیسیون‌ها گفت: همچنین تشکر مضاعفی از رئیس مجلس و اعضای کمیسیون‌ها برای حرکت ابتکاری که در جهت شناخت برنامه‌های وزرای پیشنهادی صورت دادند و ارزشمند بود، دارم.
رئیس قوه مجریه افزود: اکنون هنگامه حرکتی جهادی، شجاعانه، حکیمانه و مردمی است که با استفاده از ظرفیت‌های عظیم فکری و نخبگانی و مشارکت عمومی و همراهی و همدلی مجلس انقلابی و نمایندگان مردم در چارچوب سند تحول دولت مردمی، زمینه‌ساز تحقق ایران قوی باشد.
رئیس جمهور ادامه داد: در هر یک از برنامه ها عدالت و پیشرفت کانون برنامه ریزی ما قرار گرفته است و برآیند آن ها رونق تولید داخلی و تعالی ایران اسلامی خواهد بود. به علاوه زنجیره کامل فرآیند تحولی در هر حوزه شامل توصیف و تحلیل واقع بینانه از وضع موجود، تصویرپردازی از آینده مطلوب، تاکید بر ارائه راهبردها و راهکارها معطوف به علل وقوع چالش ها، برنامه ریزی در چارچوب ظرفیت های ساختاری، انسانی و مالی دولت با رویکرد همراهی دیگر قوا و نهادهای حاکمیتی مدنظر قرار گرفته است.همچنین کاهش نقش های تصدی گرایانه و افزایش نقش میدان ساز و تسهیل گری دولت برای به صحنه آمدن و بسیج ظرفیت گسترده و متنوع مردمی به ویژه جوانان و نخبگان که همواره پیشگام و پیشتاز تحول خواهی هستند، از دیگر نگات برنامه دولت است.
وی افزود: تمامی برنامه ها به گونه ای تهیه و تنظیم شده که تضمین کننده دو محور اصلی یعنی عدالت و پیشرفت در کشور باشد. عدالت محوری هم در توزیع منابع و هم در توزیع فرصت ها و هم در توانمندسازی و کشف و تقویت استعدادها است.علاوه بر این عدالت محوری در شایسته سالاری و شکستن باندهای بسته ثروت و قدرت است. رویکرد عدالت محوری در تضمین حقوق همه مردم از زن و مرد و کودک و نوجوان، روستایی و شهری مطرح می شود.

برنامه ۱۵ گانه دولت برای تحول عدالت‌محور و پیشرفت در کشور

وی یادآور شد: محور دوم در پرتو مشارکت و تلاش همه جانبه برای مردمی سازی اقتصاد و فرهنگ و صیانت از حقوق اساسی و عامه است. همچنین در فعال سازی با رویکرد خانواده شکل می گیرد. برای تحول در دو محور عدالت و پیشرفت با مشارکت همگانی برنامه دولت چرخش های تحول آفرینی را در ۱۵ محور دنبال می کند.
رئیسی چرخش از بروکراسی کندکننده و فساد خیز به نفع ساز وکارهای جذب مشارکت عمومی را نخستین محور و تغییر رویکرد از اقدامات صرفا مقابله ای با فساد به اقدامات پیشگیرانه از فساد را دومین محور برشمرد.سومین محور چرخش از رویکرد تفکیکی در برنامه ریزی های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به رویکرد تلفیق سیاست های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی است. تغییر رویکرد از بخشی نگری و پایتخت محوری در اتخاذ تصمیمات و توزیع منابع و امکانات به فعال سازی ظرفیت ها در سراسر کشور براساس آمایش سرزمینی محور چهارم است.
رئیسی، گذار از تصمیم گیری های سلیقه ای و موسمی در حلقه های بسته کارشناسی و استفاده از فرآینده های جلب مشارکت حداکثری به ویژه بدنه نخبگانی را رویکرد بعدی در برنامه دانست و گفت: ششمین محور تغییر رویکرد مداخله ای به حمایتی و هدایتی و نظارتی در بازارهای سرمایه است.محور بعدی ممانعت از تغییر پی در پی مقررات جهت ایجاد ثبات و تقویت تولید و تجارت است. هشتمین محور افزایش نقش دولت در تنظیم گری و تسهیل گری در فضای کسب وکارها است. تغییر رویکرد اقتصاد سنتی متمرکز بر منابع و توجه بیش از پیش به اقتصاد دانش بنیان و مبتنی بر فناوری های نرم و نوین دیگر محور برنامه دولت است. همچنین تغییر رویکرد از صادرات مبتنی بر مواد خام و اولیه به تولید محصولات صنعتی و با تکنولوژی بازار محور دهم دولت است.
تغییر رویکرد از اداره کشور براساس درآمدهای نفتی و روش های تورم زا در تامین منابع دولت و افزایش بهره وری و خلق ثروت ملی رویکرد بعدی دولت خواهد بود. همچنین محور دوازدهم تغییر رویکرد از بودجه ریزی سنتی و مبتنی بر چانه زنی به بودجه ریزی بر مبنای عملکرد عملیاتی و هوشمند خواهد بود.
رئیس جمهور محور سیزدهم برنامه خود را توجه بیش از پیش به فرصت های پیش رو در روستا و بخش کشاورزی دانست و اضافه کرد: چهاردهمین محور افزایش ساز و کارهای حمایتی جهت تقویت بنیه اقتصاد بخش های میانی و گروه های محروم به صورت پایدار خواهد بود.وی پانزدهمین و محور پایانی برنامه خود را صیانت از محیط زیست و کمک به نهادهای مردمی در این حوزه برشمرد.
برنامه های کوتاه مدت و میان مدت
رئیس جمهور در بخش دیگری از اظهارات خود، ادامه داد: اگر بخواهم به شرایط امروز کشور اشاره کنم که البته نمایندگان از وضعیت موجود، آمار، اعداد و ارقام مطلع هستند باید به چالش ها و بحران های پیش روی دولت اشاره کنم. ما یک برنامه آنی، فوری و کوتاه مدت با محوریت حل مشکلات پیش روی دولت تعریف کرده ایم. همچنین برنامه میان مدت و بلندمدتی در دستورکار داریم که در اختیار نمایندگان و نخبگان قرار خواهد گرفت که دغدغه نخبگان و نمایندگان در آن دیده خواهد شد.

اولویت اولویت اول دولت مهار کرونا است
رئیسی، اولویت اول دولت را مهار کرونا و ارتقاء وضعیت بهداشتی کشور خواند و گفت: تسریع در واکسیناسیون عمومی، اجرای پروتکل های بهداشتی و ارتقاء سطح درمان اولویت نخستین است که دولت دنبال می کند.

وضعیت  اقتصاد  نتیجه گره زدن اقتصاد به خواست دیگران است

وی اولویت بعدی دولت را مسئله اقتصاد، بهبود شاخص های کلان و تقویت معیشت مردم و همچنین رفع مشکلات معیشتی در فضای کسب و کار برشمرد و عنوان کرد: وضعیت فعلی نتیجه گره زدن اقتصاد به خواست دیگران و شرطی کردن اقتصاد کشور است که شما نمایندگان به خوبی از این وضعیت مطلع هستید.
رئیسی با اشاره به آمار تورم بالای ۴۴ درصد اعلامی از سوی مرکز آمار و تورم بیش از ۵۵ درصد اعلامی از سوی بانک مرکزی، عنوان کرد: افت شدید ارزش پول ملی، کسری قابل توجه بودجه، کاهش قدرت خرید مردم و خانوارها و سختی معیشت مردم در کنار حجم بالای بدهی دولت مواردی است که دولت با آن مواجه است.حل این مسائل به حول و قوه الهی امکان پذیر است. اولا نیاز به برنامه و دوم نیازمند نیروی کارآمدی است که در جای جای کشور بتواند تحول آفرین باشد. شرط سوم پیگیری و نظارت مداوم برنامه ها برای تحقق تحول برنامه ها در کشور است، اگر این سه شرط در کنار هم قرار گیرد حتما دولت در کنار مجلس بر مشکلات فائق خواهد آمد.
رئیسی گفت: توجه به تخصص، داشتن دانش، تعهد کاری، روحیه انقلابی، فسادستیزی و مردمی بودن از جمله شاخص‌های انتخاب وزرای پیشنهادی است؛ در واقع تلاش شده ترکیبی از جوانگرایی و تجربه کنار همدیگر باشند تا با مجموعه‌ای از تعهد و تجربه کاری امور را پیش ببرند و کارآمدی محقق شود.اسامی افراد پیشنهاد شده برای وزرات، به ۹ کارگروه ارسال شد تا شرایط آنها بررسی و ارزیابی شود؛ در این میان از مراجع ذیصلاح بیرون و درون دولت و دستگاه قضایی استعلام‌های لازم در خصوص سوابق اجرایی و ... مرتبط با افراد صورت گرفت که بر اساس آن برای هر وزارتخانه چند نفر مشخص شدند و کارگروه‌ها به بررسی برنامه‌های افراد و انجام مصاحبه با تک تک آنها اقدام کردند.

۵ نفر در هر کارگروه مورد ارزیابی قرار گرفتند که مصاحبه‌کنندگان آن هیچ کدام از نظر یکدیگر اطلاعی نداشتند و نهایتا شخصا تلاش کردند با بررسی دقیق کار را به نتیجه برسانیم؛ سراغ خیلی از نیروها رفتیم که شما نیز آنها را می‌شناسید اما طبیعتا ممکن است هر دعوتی با مشکلاتی برای افراد مواجه شود. حتی برخی افراد مانند نیکزاد و امیرآبادی ترجیح‌شان مجلس بود.

رئیسی گفت: در رابطه با مسائلی که برخی سایت‌ها نوشته‌اند باید مطلقا بگویم رابطه سببی، نسبی، خانوادگی و فشار از ناحیه حزب و جریانی در انتخاب وزرا نقش نداشته است؛ همگی بنده را می‌شناسید که روحیه‌ام اینطور نیست که تحت فشار فردی را انتخاب کنم اما پیشنهاد از سوی افراد صورت گرفته است.ممکن است در نگاه اول به ترکیب وزرای پیشنهادی بگویید هر کدام از یک جا هستند؛ باید تأکید کنم دولت تشکل و حزب نیست که یکسان باشد بلکه تلاش کردیم افراد شایسته را معرفی کنیم.

رئیسی در دفاع حسین باغگلی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش گفت: در حوزه آموزش و پرورش برای دولت سیزدهم موضوع فرهنگ، آینده‌سازان، معلمان، فرهنگیان، توانمندسازی معلمان به لحاظ علمی و معیشتی، طرح رتبه‌بندی معلمان، اجرای سند تحول آموزش و پرورش و برگزاری شورای عالی آموزش و پرورش مورد تأکید بوده و با جدیت در تمامی ابعاد دنبال می‌شود.

رئیس قوه مجریه در ادامه با اشاره به سوابق و تجربه‌های عیسی زارع‌پور وزیر پیشنهادی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: در انتخاب وزیر ارتباطات نیز به موضوع علم، دانش، تخصص و تجربه افراد توجه ویژه‌ای شده است، آقای زارع‌پور از سال ۱۳۸۰ تجربه داشته و همچنین در دستگاه قوه قضائیه نیز عملکرد خوبی داشته است. برنامه ما برای وزارت ارتباطات شفاف‌سازی و فعال کردن اقتصاد دیجیتال بوده که با شناختی که از ایشان دارم می‌توانند در این مسیر موفق و کارآمد باشند.

رئیسی در دفاع از سید اسماعیل خطیب وزیر پیشنهادی اطلاعات افزد: ایشان هم دانش اطلاعاتی و امنیتی داشته و هم چندین سال تجربه خدمت در وزارت اطلاعات را دارد. افراد انقلابی و حزب‌اللهی بسیاری در مجموعه وزارت اطلاعات وجود دارند لذا در رابطه با جریان مدیریتی این وزارتخانه هم با توجه به  رویکرد تحولی آقای خطیب مدیرانی از بدنه انقلابی در وزارتخانه برای پیشگیری از فساد، جلوگیری از نفوذ، صیانت از نظام، دولت و مردم استفاده خواهند کرد.

رئیس دولت سیزدهم در رابطه با احسان خاندوزی وزیر پیشنهادی اقتصادی و دارایی تصریح کرد: برای انتخاب وزیر اقتصاد، دانش و تخصص مورد تأکید بوده لذا آقای خاندوزی ضمن داشتن اطلاعات اقتصادی با وزارت اقتصاد نیز آشنایی دارند هر چند بهترین نوع شناخت و معرفت از یک دستگاه بودن در آن مجموعه است اما این موضوع کافی نیست، شناخت دقیق از یک مجموعه برای اینکه فردی در آن دستگاه احراز مسئولیت کند، اهمیت بسیاری دارد. آقای خاندوزی را با توجه به شناختی که از مجموعه وزارت اقتصاد دارد انتخاب کردیم لذا ما برای آنجا برنامه داریم. چهره جوانی برای مدیریت این مجموعه نیاز داریم که بتواند نظام مالیاتی را عادلانه و نظام تأمین مالی دولت را اصلاح و فعال کند. همچنین در فضای کسب و کار مردم تحول ایجاد کرده و بهره‌وری را افزایش دهد و مدیریت دارایی‌ها به شرکت‌های دولتی را سامان دهد، همچنین موضوع شفافیت و تعارض منافع و وضعیت خزانه‌داری کل را پیگیری کند.

رئیسی اضافه کرد: ما چهره جوان فسادستیز می‌خواهیم که در زمینه گمرک، مالیات و موضوعات مختلف وزارت اقتصاد بتواند اصلاحات ایجاد کند. مصمم بودن برای اصلاح امور را در چهره و سوابق آقای خاندوزی مشاهده کردیم و بی‌تردید این مهم با همکاری تیم اقتصادی دولت که مردم و مسئولان نگران آن بودند، محقق خواهد شد. برای هماهنگی بیشتر در تیم اقتصادی دولت آقای مخبر معاون اول را مسئول این هماهنگی کردیم.

رئیسی گفت: فرد پیشنهادی حوزه وزارت خارجه دارای تجربه است، تمام مراحل وزارت خارجه را هم گذرانده و فردی است خوشنام. در موضوع وزارت خارجه مسئله سیاست خارجه متوازن، توسعه روابط همسایگی، اولویت دادن با اقتصاد و تعامل خارجی به ویژه با همسایگان، فعال کردن دیپلماسی اقتصادی در برنامه وزارت خارجه است. وی را به عنوان کسی که بتواند سکاندار این بخش باشد، پیشنهاد کرده ایم.
وی ادامه داد: در وزارت بهداشت دکتر عین الهی را معرفی کردیم، استاد تمام دانشگاه هستند و در حوزه بهداشت و درمان از چهره های انقلابی هستند و به عنوان یک چهره انقلابی که همواره پایبند انقلاب و نظام بوده است، مطرح شده است و همواره در حوزه کاری خود احساس مسئولیت داشته است. دکتر عین الهی مرد میدان است. در موضوع مبارزه با کرونا که مسئله اصلی ما است، عین الهی چهره ای است که می تواند بسیاری از نیروها را به همکاری دعوت کند و این موضوع را با موفقیت دنبال می کند. اگر این موضوع ادامه دار باشد، نیازمند یک مدیریت قوی و کارآمد است و عین الهی در این رابطه می تواند موفق باشد. وی نگاه به محرومان را همواره در کارنامه خود داشته است.
رئیسی در ادامه با اشاره به وزیر پیشنهادی کار مطرح کرد: عبدالملکی؛ جوان، پاکدست و فسادستیز است و دارای تجربه موفق در بخش اشتغال کمیته امداد بوده است. برای این وزارتخانه هم دانش مهم است و هم تجربه. دانش عبدالملکی دکترای اقتصاد است و از فرهیختگان دانشگاه هستند و همچنین در معاونت بخش اشتغال کمیته امداد امام خمینی (ره) فعال بوده است. تعاون بخش مهمی دارد و موضوع آن رفاه اجتماعی است، عبدالملکی سوابقی دارند و در صندوق های مختلف و در معاونت اشتغال موفقیت های بسیاری داشته اند.
رئیس جمهور کشورمان با اشاره به وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: در این وزارتخانه مسئله دانش، تخصص و شناخت به مسائل کشاورزی و مسائل مهمی که در حوزه کشاورزی وجود دارد، بسیار مهم است. ساداتی نژاد نسبت به حوزه کشاورزی کاملا تسلط دارد و جزو پیشنهادات اکثر گروه هایی است که پیشنهاد دهنده وزرا بودند. ساداتی نژاد می تواند با یک رویکرد جهادی و با برخورداری از دانش و تخصص هایی که دارد مسئله جهاد کشاورزی را می تواند دنبال کند.
رئیسی با اشاره به گزینه پیشنهادی وزارت دادگستری مطرح کرد: دکتر رحیمی آشنا به مسائل قضایی و حقوقی و هم آشنا به مسائل مجلس است و هم آشنا به دیوان محاسبات است. کسی که می خواهد دروزارت دادگستری حضور داشته باشد، باید دولت، مجلس شورای اسلامی و هم دستگاه های قضایی را خوب بشناسد. دکتر رحیمی را از تجربه و هم دانش برخوردارمی دانیم.
وی با اشاره گزینه پیشنهادی وزارت دفاع و پیشتیبانی نیروهای مسلح بیان کرد: امیر آشتیانی نیروی مجرب با علم و آگاهی نسبت به مسائل نیروهای مسلح در حوزه وزارت دفاع است و چهره ای خوشنام در مجموعه نیروهای مسلح و مجموعه ارتش جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.
رئیسی در ادامه با اشاره به برنامه های رستم قاسمی وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی، گفت: وی مدت ها در قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) به عنوان بزرگ ترین پیمانکار دولتی فعالیت می کرد البته افرادی در این حوزه پیشنهاد شدند که بنده با مشورتی که با مجلس داشتم به دلیل اینکه معتقد هستم پیشرفت در گرو همکاری و همفکری دو قوه است، ایشان را در این حوزه مفید دیدم.
رئیس جمهور در ادامه با اشاره به برنامه دولت برای ساخت هرساله یک میلیون مسکن و ۴ میلیون مسکن تا پایان ۴ سال ریاست جمهوری، عنوان کرد: آقای قاسمی برای این موضوع برنامه دارد و گام های منضبطی در این خصوص برمی دارد.
وی در ادامه با اشاره به معرفی فاطمی امین به عنوان گزینه پیشنهادی وزارت صنعت، معدن و تجارت، اظهار داشت: این وزارتخانه نقش مهمی در اهداف اقتصادی دولت دارد و وزیر  آن باید جامعه نگر، متخصص و با روحیه انقلابی باشد که وی سابقه حضور در بخش اقتصادی آستان قدس را دارد و در آن زمان یکی از مهم ترین کارهای وی شفاف سازی عملکرد شرکت های اقتصادی بود که بسیار مهم است، از این رو بنابر بررسی های صورت گرفته از سوی متخصصین و اهالی علم و دانش، وی می تواند این وزارتخانه را اداره کند.
رئیسی در ادامه با اشاره به انتخاب زلفی گل به عنوان وزیر پیشنهادی علوم ابراز داشت: وی معلم و استاد دانشگاه بوده و ۷ سال مدیریت دانشگاهی بزرگ و مسئولیت بسیج استان را برعهده داشته که دارای روحیه انقلابی و تحول گرا است و می تواند در مدیریت خود موفق باشد، وی همچنین مدیریت دانشگاه بوعلی همدان را برعهده داشته است.
وی در ادامه با اشاره به معرفی اسماعیلی به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان داشت: اولویت موضوعی دولت سیزدهم، فرهنگ است و در دولت سیزدهم فرهنگ را به عنوان یک موضوع پیشران می دانیم که وی در این خصوص دانش و تجربه دارد.
رئیس دولت سیزدهم ادامه داد: از آنجایی که روی مسئله فرهنگ حساسیت داشتم با آقای صفارهرندی تماس گرفته و در خصوص گزینه های پیشنهادی صحبت کردم که وی آقای اسماعیلی را به عنوان نیرویی شایسته معرفی کرد ضمن اینکه اهالی فرهنگ و هنر باید بدانند آزادی را خدا داده و ما تضمین کننده آزادی هستیم تا ظرفیت های اصحاب فرهنگ و هنر در سایه آن شکوفا شود.
رئیسی همچنین با اشاره به پیشنهاد احمد وحیدی به عنوان گزینه پیشنهادی برای تصدی وزارت کشور، گفت: وی تاکنون سابقه مدیریت وزارتخانه را داشته و هم اکنون در دانشگاه مشغول به کار است ضمن اینکه چهره ای راهبردی دارد و می تواند نخ تسبیح وزارتخانه های کشور باشد و اهداف این وزارتخانه را محقق کند.
رئیس جمهور در ادامه ضرغامی را به عنوان چهره ای شناخته شده برای وزارت میراث فرهنگی و گردشگری عنوان کرد و افزود: اقتصاد گردشگری برای دولت سیزدهم حائز اهمیت است و در کشور ظرفیت های زیادی برای شکوفایی آن داریم لذا در جلساتی که با وی داشته ام از مهم ترین برنامه های وی معرفی فرهنگ ایرانی و اسلامی و توسعه گردشگری بوده است که باید در این حوزه کار تحولی انجام شود تا بتوانیم به اقتصاد گردشگری به عنوان راهبردی برای دستیابی به اقتصاد بدون نفت بنگریم که با توانمندی های وی این امر در حوزه گردشگری داخلی و خارجی امکان پذیر خواهد بود.
رئیس قوه مجریه در ادامه با اشاره به معرفی اوجی به عنوان وزیر پیشنهادی نفت، بیان داشت: وی چهره ای نامدار و خوش نام برای وزارت نفت است که تحصیلات عالیه و پست های مختلفی در این زمینه داشته و در آن موفق بوده است لذا وی می تواند این وزارتخانه را متحول کند ضمن اینکه در خصوص فروش نفت باید به نمایندگان مجلس بگویم این امکان و زمینه های آن بسیار وجود دارد و نباید در این خصوص نگران بود.
رئیس دولت سیزدهم درباره وزیر پیشنهادی نیرو عنوان کرد: متأسفانه ما در حوزه آب و برق عقب‌ماندگی‌های بسیاری داریم، این عقب‌ماندگی‌ها باید با تولید بالا و توجه به برنامه ششم توسعه جبران شود. اگر به برنامه ششم توسعه توجه می‌شد،  امروز شاهد این حجم از قطعی آب و برق نبودیم. وزیر پیشنهادی نیرو شناخت خوبی از وزارتخانه دارد و نسبت به این حوزه، ساخت نیروگاه و سدسازی‌ با تعداد بالا در کارنامه خود داشته است لذا این حوزه را به خوبی می‌شناسد. دو موضوعی که در این حوزه برای ما بسیار اهمیت دارد ایجاد نیروگاه‌ها برای تولید برق و موضوع مدیریت آب است.
رئیس دولت سیزدهم تأکید کرد: آقای حمید سجادی گزینه پیشنهادی وزارت ورزش هم از مدال آوران کشور بوده و هم سلسله مراتب تحصیلی خود را در دانشگاه‌هایی گذرانده که در بالاترین سطح قرار دارند.
نام:
ایمیل:
* نظر: