:
كمينه:۵.۵۹°
بیشینه:۱۰.۹۹°
به‌روز شده در: ۰۵ آبان ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۵
انتشارات نهادگرا منتشر می‌کند:
کتاب مالیه روح مشروطه است《بازخوانی نقش مستشاران آمریکایی در اصلاح نظام مالی ایران》نوشته دکتر میکائیل عظیمی توسط انتشارات نهادگرا منتشر شد
کد خبر: ۱۷۷۹۹۵
تاریخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۹
خبراقتصادی – کتاب مالیه روح مشروطه است《بازخوانی نقش مستشاران آمریکایی در اصلاح نظام مالی ایران》نوشته  دکتر میکائیل عظیمی توسط انتشارات نهادگرا منتشر شد.
▪️معرفی کتاب:
نویسنده: دکتر میکائیل عظیمی
این کتاب تلاشی است به قصد بازخوانی تجربه ایران پسامشروطه برای «اصلاح و انتظام مالیه عمومی» که بر تجربه «مورگان شوستر» و «آرتور میلسپو» تمرکز دارد؛ دو مستشار امریکایی که به یک هدف استخدام شدند. شوستر در سال ۱۲۹۰ به ایران آمد و تنها مجال آن را یافت که هشت ماه در ایران باشد. اما میلسپو دوبار به استخدام دولت ایران درآمد. بار نخست در سال ۱۳۰۱ به مدت حدود 4 سال و بار دوم اما در سال ۱۳۲۰ تا ۱۳۲۳ در ایران به سر برد. هم شوستر و هم میلسپو در هر دو سفر، خاطرات و تجربه خود را نگاشته و هر سه کتاب به فارسی ترجمه شده‌اند. اما با وجود گذشت بیش از یک قرن از آمدن و رفتن شوستر، هنوز آن تجربه واکاوی نشده و به هیچ ترتیبی جای گلایه نیست که هنوز دو سفر و دو مأموریت میلسپو به ایران، نزد بسیاری از علاقه‌مندان تاریخ اقتصادی ایران و صاحبنظران بودجه، به شدت نادیده باقی مانده است.

نام:
ایمیل:
* نظر: