:
كمينه:۲۶.۷۳°
بیشینه:۲۶.۷۳°
به‌روز شده در: ۲۶ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۳:۰۳
بالاترین تورم ماهانه در ماه های اخیر
تورم گروه خوراکی ها نیز بالاتر از سایر کالاها بوده و 54.8 درصد گزارش شده است گوشت 48 درصد، ماهی 53 درصد، شیر و پنیر و تخم مرغ 63 درصد، روغن 78 درصد، میوه 59 درصد، شکر 58 درصد، چای 61 درصد، گزارش شده است.شاخص کل تورم در تیرماه 1400 به عدد 327.4 رسید. نرخ تورم ماهانه 3.5 درصد در تیرماه بوده است که نرخ تورم ماهانه بالایی است. نرخ تورم نقطه به نقطه 43.6 درصد است و به این معنی است که سطح متوسط قیمت ها دراین یکسال 43.6 درصد رشد کرده است. نرخ تورم دوازده ماهه نیز 44.2 درصد بوده و به این معنی است که فشار هزینه ای 12 ماه اخیر نسبت به 12 ماه قبل از آن معادل 44.2 درصد بوده است
کد خبر: ۱۷۶۷۴۵
تاریخ انتشار: ۰۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۰۶
خبراقتصادی – محسن شمشیری
شاخص کل تورم در تیرماه 1400 به عدد 327.4 رسید.  نرخ تورم ماهانه 3.5 درصد در تیرماه بوده است که نرخ تورم ماهانه بالایی است. نرخ تورم نقطه به نقطه 43.6 درصد است و به این معنی است که سطح متوسط قیمت ها دراین یکسال 43.6 درصد رشد کرده است.  نرخ تورم دوازده ماهه نیز 44.2 درصد بوده و به این معنی است که فشار هزینه ای 12 ماه اخیر نسبت به 12 ماه قبل از آن معادل 44.2 درصد بوده است.
تورم گروه خوراکی ها نیز بالاتر از سایر کالاها بوده و 54.8 درصد گزارش شده است  گوشت 48 درصد، ماهی 53 درصد، شیر و پنیر و تخم مرغ 63 درصد، روغن 78 درصد، میوه 59 درصد، شکر 58 درصد، چای 61 درصد، گزارش شده است.

کاهش نرخ تورم نقطه‌ای خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل می‌باشد. نرخ تورم نقطه‌ای در تیر ماه ١٤٠٠ به عدد ٤٣,٦ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ٤٣.٦ درصد بیشتر از تیر ١٣٩٩ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده­اند.

نرخ تورم نقطه‌ای تیر ماه ١٤٠٠ در مقایسه با ماه قبل ٤,٠ واحد درصد کاهش یافته است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی­ها و دخانیات» با کاهش ٥,٤ واحد درصدی به ٥٦.٩ درصد و گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» با کاهش ٣.٤ واحد درصدی به ٣٧.٤ درصد رسیده است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری ٤٢,٩ درصد می‌باشد که نسبت به ماه قبل ٤.٠ واحد درصد کاهش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ٤٧.٧ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ٣.٨ واحد درصد کاهش داشته است.

افزایش نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل می‌باشد. نرخ تورم ماهانه تیر ١٤٠٠ به ٣,٥ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ١.٠ واحد درصد افزایش داشته است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب ٣.١ درصد و ٣.٨ درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری ٣,٦ درصد می‌باشد که نسبت به ماه قبل ١.١ واحد درصد افزایش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ٣.٢ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ٠.٦ واحد درصد افزایش داشته است.

افزایش نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن می‌باشد. نرخ تورم سالانه تیر ماه ١٤٠٠ برای خانوارهای کشور به ٤٤,٢ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ١.٢ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

هم‌چنین نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب ٤٣,٧ درصد و ٤٧.٣ درصد می‌باشد که برای خانوارهای شهری ١.٢ واحد درصد افزایش و برای خانوارهای روستایی ١.٧ واحد درصد افزایش داشته است.
نام:
ایمیل:
* نظر: