:
كمينه:۶.۵۹°
بیشینه:۱۱.۹۹°
به‌روز شده در: ۰۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۸:۲۱
محسن شمشیری
نگاهی به آمار رشد قیمت ها در یکسال اخیر حکایت از آن دارد که علاوه بر تورم دوازده ماهه 36 درصدی، تورم نقطه ای یا رشد میانگین قیمت های 48 درصدی نسبت به یک سال اخیر، و رشد 66 درصدی تورم نقطه ای یا رشد میانگین قیمت مواد خوراکی و آشامیدنی که نشان دهنده رشد بالای هزینه های خانوار به خصوص برای تامین معیشت و خوراک خانوارهاست، قیمت برخی کالاهای با اهمیت نیز بین 47 تا 137 درصد رشد کرده است
کد خبر: ۱۷۲۷۱۸
تاریخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۱:۳۳
خبراقتصادی - براساس شاخص های قیمت مواد خوراکی مرکز آمار ایران، رشد قیمت برنج خارجی 137 درصد، مرغ 135 درصد، تخم مرغ 84 درصد، کره 119 درصد، روغن مایع 89 درصد، روغن جامد 151 درصد، برنج ایرانی 48 درصد، ماکارونی 56 درصد، گوشت 47 درصد، ماهی 71 درصد، پرتقال 105 درصد، افزایش قیمت داشته اند و همین چند قلم نشان می دهد که هزینه های زندگی و معیشت و خوراک خانوارها بین 2 تا سه برابر شده و با توجه به عدم رشد حقوق و دستمزد و کاهش درآمدها به خاطر شیوع کرونا و مشکلات دیگر و رشد نرخ ارز و آثار تورمی دیگر، فشار بر خانوارها را چند برابر کرده است.
در حالی که نرخ تورم دوازده ماهه خوراکی ها 39 درصد بوده و فشار یکسال اخیر بر خانوارها را نشان می دهد، هزینه مصرفی خانوارها در دهک های درآمدی از درآمد فقیر و کم درآمد تا خانوار پر درآمد نیز بین 36 تا 41 درصد کرده است و این موضوع نشان می دهد که برای خانوارهای کم درآمد و فقیر، این افزایش هزینه، می تواند غیر قابل جبران باشد و احساس فقر را بابت کوچک شدن سفره های مردم به آنها منتقل کند.
این در حالیست که مسوولان اقتصادی در یکسال اخیر چه در محافل اقتصادی و رسانه ها و برنامه های دولت و چه با حضور خود در مجلس، وعده بهبود وضعیت بازار و قیمت ها و تنظیم بازار را داده اند.
 اکنون این پرسش مطرح است که آیا وزرای زیر بنایی و اقتصادی از جمله وزیر صمت،  گزارشات مرکز آمار را دیده است وبرای وعده های بسیار در خصوص کاهش قیمت‌ها در یکسال اخیر پاسخی دارند؟ و پرسش دیگر این است که چرا مجلس اقدامی نمی کند و از مسوولان برای دلایل این وضعیت سوالی مطرح نکرده است؟
وقتی قیمت ارز در چند ماه اخیر روند با ثبات و نزولی داشته حداقل از دی ماه که دولت بایدن بر سر کار آمده و انتظارات تورمی و نرخ ارز تغییر کرده، می توان انتظار کاهش قیمت مواد خوراکی را با تنظیم بازار و افزایش واردات داشت، اما متاسفانه اقدام مناسبی در زمینه تنظیم بازار نداشته و اتفاقا بیشترین افزایش قیمت در بهمن تا اردیبهشت امسال رخ داده است.
وزرای اقتصادی از جمله وزیر صمت، از زمان گرفتن رای اعتماد از مجلس تا امروز که چندماه بیشتر به عمر دولت باقی نمانده؛ همواره وعده داده اند که قیمت کالاهای اساسی کاهش می یابد، وضعیت خودرو ساماندهی خواهد شد و قیمت بازار کالاهای خوراکی و اساسی بهبود خواهد داشت. اما نه تنها این وعده ها، عملی نشده بلکه باعث برخی مشکلات عدیده در سیستم اقتصادی کشور شده است .
دولت برای بهبود روند قیمت کالاهای اساسی و مایحتاج روزمره مردم وعده های مختلفی داده است. در  ۱۳ آبان ماه سال ۹۹، وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به این نکته که قیمت کالاهای اساسی در کشور در هفته آینده تغییر محسوسی خواهد داشت  گفت:  تردیدی نیست که با تصمیمات این جلسه در هفته آینده تغییرات محسوسی در قیمت کالا‌های اساسی خواهیم داشت.اما گزارشات مرکز آمار ایران نشان می دهد که نه تنها قیمت‌ها کاهش پیدا نکرد بلکه سفره مردم کوچک ترشده است.
بر اساس گزارشات مرکز آمار ایران روند افزایش قیمت کالاهای اساسی در کشور، رکورد بی سابقه ای را رقم زده است و در طول یک سال گذشته نه تنها اقدامی برای کاهش قیمت کالاهای اساسی صورت نگرفت بلکه بازار به حال خود رها شده و دلالان به راحتی در غفلت وزارت صمت و ستاد تنظیم بازار قیمت ها را به هر سویی که خواستند بردند چنانچه باعث نگرانی و انتقاد رهبر معظم انقلاب شد و مردم با نگرانی هایی مواجه شدند. وقتی میلیون ها جوجه یک روزه به کشورهای همسایه قاچاق می شود و برای توقف آن، هیچ نهادی آنها را تحویل نمی گیرد و تلف می شوند، این پرسش را مطرح می کند که چرا اجازه داده می شود، عده ای با قوت مردم اینگونه خشن برخورد کنند و غذای مردم را از بازر خارج کنند و صدها تن مواد غذایی را به کشورهای دیگر ببرند؟
زمانی که در اردیبهشت ماه سال ۹۹ رییس جمهور با ناکامی در تشکیل وزارت بازرگانی وزیر صمت قبلی را برکنار کرد فکر نمی‌کرد اوضاع بازار اینقدر بهم ریزد و قیمت ها تا این حد افزایش یابد. گرانی سرسام آور  کالاهای اساسی زندگی مردم را تحت فشار سنگین و شدید قرار دهد و سفره مردم را بسیار کوچک کند و برخی از کالاهای اساسی از سفره مردم رسما خارج شود  .
حال با گذشت یکسال از آن اتفاق، مرکز آمار ایران و برخی گزارشات دستگاه‌های مربوطه نشان می دهد که تورم با سفره مردم چه کرده است ؟
روند قیمت کالاهای اساسی مردم از فروردین ماه ۹۹ تا فروردین ماه ۱۴۰۰ خود گویای ضعف و ناتوانی وزارت صمت در تنظیم بازار مصرف است .
در گروه گوشت؛ قیمت مرغ ۱۳۵ درصد، تن ماهی ۹۲درصد و گوشت ۴۷ درصد، در گروه لبنیات؛ کره ۱۱۹درصد، شیر ۸۰ درصد و پنیر ۷۶ درصد، در گروه حبوبات؛ نخود ۲۲۶ درصد، عدس ۱۱۳ درصد و لپه ۱۰۶ درصد، در گروه غلات؛ برنج خارجی ۱۳۷ درصد، ماکارونی ۷۷درصد و برنج ایرانی ۴۸ درصد و در گروه روغن؛ روغن نباتی جامد ۱۵۱درصد و روغن مایع ۸۹ و قند و شکر  نیز ۸۵ درصد افزایش قیمت را تجربه کرده است .
این درحالی است که برخی گزارشات میدانی نشان می‌دهد که افزایش قیمت برخی کالاهای اساسی بیشتر از این بوده است .آمارهای فوق نشان می‌دهد که وزارت صمت اقدام لازم برای تنظیم، ثبات و یا کاهش قیمت کالاهای اساسی را انجام نداده است و بازار به حال خود رها شده است .
نکته مهم و اساسی این است که به راستی آیا اراده ای برای پیگیری عدم مدیریت و تدوین سیاست های غلط  دولت در تنظیم بازار و فشار شدید اقتصادی بر مردم وجود دارد ؟ مصونیت برخی مسوولان برای چیست و چرا مجلس انقلابی پیگیروعده های  وزرا از آغاز رای اعتماد تا کنون نیست؟
نام:
ایمیل:
* نظر: