:
كمينه:۱۳°
بیشینه:۲۶°
به‌روز شده در: ۲۵ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۹
سكه 10 ميليون و 820 هزار تومان معامله شد
قيمت دلار كه در تعطيلات دو هفته اول به كانال 26 هزار تومان وارد شده بود و روز شنبه و يكشنبه در كانال 24 هزار تومان قرار گرفت، و بار ديگر روز دوشنبه به كانال 25 هزار تومان وارد شد و با نرخ 25050 تومان معامله شد. قيمت اونس جهاني نيز 1726 دلار اعلام شده و به دنبال آن مظنه مثقال طلاي آبشده يا 17 عيار به 4 ميليون و 597 هزار تومان، هر گرم 18 عيار به 1 ميليون و 61 هزار، سكه طرح جديد 10 ميليو و 820 هزار، سكه طرح قديم 10.5 ميليون، نيم سكه 6 ميليون و 450 هزار، ربع سكه 4 ميليون و 150 هزار و سكه گرمي 2 ميليون و 350 هزار تومان داد و ستد شد
کد خبر: ۱۷۱۲۴۶
تاریخ انتشار: ۱۶ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۸:۲۲
خبراقتصادي – محسن شمشيري
در بازار ارز و طلا تحولات بازار در روزهاي اخير حكايت از كاهش اندك قيمت ها دارد و فعالان بازار مي گويند كه به دنبال مذاكرات كشورهاي اروپايي در هفته جاري و روز سه شنبه، بازار منتظر كاهش قيمت هاست و به نظر مي رسد كه به دنبال مذاكرات كشورهاي اروپايي، قيمت طلا و ارز در ارديبهشت ماه كاهش خواهد يافت اما در عين حال برخي صاحب نظران معتقدند كه اگر طرفين در مورد رفع تحريم ها و بازگشت آمريكا به برجام به توافق نرسند، قيمت ارز مي تواند با يك شيب ملايم افزايش يافته و يا در قيمت فعلي تثبيت شود. اما اگر آمريكا به برجام برگردد و تحريم ها لغو شود، قيمت دلار تا 20 هزار تومان و كمتر از آن كاهش خواهد يافت.
 قيمت دلار كه در تعطيلات دو هفته اول به كانال 26 هزار تومان وارد شده بود و روز شنبه و يكشنبه در كانال 24 هزار تومان قرار گرفت، و بار ديگر  روز دوشنبه به كانال 25 هزار تومان وارد شد و با نرخ 25050 تومان معامله شد.
قيمت اونس جهاني نيز 1726 دلار اعلام شده و به دنبال آن مظنه مثقال طلاي آبشده يا 17 عيار به 4 ميليون و 597 هزار تومان، هر گرم 18 عيار به 1 ميليون و 61 هزار، سكه طرح جديد 10 ميليو و 820 هزار، سكه طرح قديم 10.5 ميليون، نيم سكه 6 ميليون و 450 هزار، ربع سكه 4 ميليون و 150 هزار و سكه گرمي 2 ميليون و 350 هزار تومان داد و ستد شد.
نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر از کاهش اندک قیمت سکه و افزایش قیمت دلار طی  ۱۶ فروردین ۱۴۰۰ در بازار خبر داد. محمد کشتی آرای با بیان اینکه انس جهانی با قیمت ۱۷۲۶ دلار عرضه شده است افزود: هم اکنون  قیمت سکه طرح جدید ۱۰ میلیون و ۷۸۰ هزار تومان، سکه طرح قدیم ۱۰ میلیون و ۴۰۰ هزارتومان،  نیم سکه ۶ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان، ربع سکه ۴ میلیون و ۱۵۰ هزارتومان و سکه‌های گرمی ۲ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان بفروش می‌رسد.
وی با اشاره به اینکه کاهش نرخ ارز و طلای جهانی سبب افت قیمت طلا شده است گفت: امروز هر گرم طلای ۱۸ عیار یک میلیون و ۵۷ هزار تومان و هر مثقال طلا ۴ میلیون و ۵۸۰ هزار تومان فروخته می‌شود.

دلار رشد کرد
در ساعات صبح دوشنبه، قیمت دلار 24 هزار و 920 تومان، قیمت یورو 29 هزار و 100 تومان و درهم امارات  6 هزار و 850 تومان اعلام شد. با افزايش  قیمت دلار به 24 هزار و 920 تومان، قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید 10 میلیون و 720 هزار تومان وقیمت سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز 10 میلیون و 600 هزار تومان،  قیمت طلای ۱۸عیار هرگرم یک میلیون و ۶۵ هزار تومان،  نیم‌سکه بهار آزادی 6 میلیون و 450 هزار تومان، ربع‌سکه بهار آزادی 4 میلیون و 100 هزار تومان و سکه یک گرمی 2 میلیون و 400 هزار تومان، قیمت طلای 24عیار در هر گرم یک‌میلیون و 417 هزار تومان و هر مثقال طلا 4 میلیون و 614 هزار تومان ارزش‌گذاری شد.
قیمت  طلا و سکه طرح جدید نسبت به روزکاری قبل با افزایش همراه شده است؛ سکه در روزهای گذشته در کانال 11میلیون تومان در نوسان بود ولی با پایان رسمی تعطیلات نوروزی بار دیگر قیمت ها در این بازار نزولی شد و سکه نیز به کانال 10 میلیونی بازگشت. از جمله دلایل اصلی نوسان در بازار طلا و سکه تغییرات قیمتی در طلای جهانی و دلار است؛ قیمت ارز در بازار تهران تحت تأثیر خبرهای سیاسی است.
نوسان قیمت در بازار ارز درحالی رخ داده که در تعطیلات نوروز، با تلاش سفته بازان،‌ قیمت دلار به مرز 26 هزار تومان هم رسیده بود اما انتشار خبرهای مربوط به مذاکرات هسته ای و ... باعث عقب نشینی دلار از این سطح قیمتی شده است.
کاهش قیمت ارز در دو روز ابتدایی هفته با مقاومت عده ای از بازاری‌ها همراه شده و همین امر نیز سبب تغییر مسیر قیمت‌ها در بازار ارز شده است؛ قیمت دلار که تا 24 هزار و 600 تومان کاهش یافته بود صبح امروز با قیمت 24 هزار و 900 تومان معامله شد.
به اعتقاد کارشناسان دو باور در بازار ارز وجود دارد که موجب نوسانات قیمتی می شود،‌نخست اینکه با مذاکره و بازگشت به برجام و ... قیمت ارز کاهش چشم گیری خواهد داشت و دوم اینکه حتی مذاکره هم نمی تواند مانع از واقعیات موجود اقتصاد ایران شود و امکان کاهش چشم گیر قیمت ارز وجود ندارد و نهایتا دلار در کانال 23-22 هزار تومان جا خوش می کند.
در صرافی‌های بانکی نیز قیمت‌ دلار و یورو نسبت به روز کاری قبل افزایش یافته است؛ برهمین اساس، قیمت فروش دلار 24 هزار و 449 تومان و قیمت خرید دلار از مردم 23 هزار و 965 تومان تعیین شده است. قیمت فروش یورو نیز معادل 28 هزار و 600 تومان و قیمت خرید یورو نیز 28 هزار و 33 تومان اعلام شده است.
نرخ خرید و فروش دلار و یورو در صرافی‌های بانکی و بازار متشکل ارزی متغیر است و متناسب با نوسانات بازار آزاد در طول روز چند بار تغییر می‌کند.
تداوم روند نزولی دلار و یورو در صرافی‌های مجاز
قیمت ارز نيز با افزایش روبرو شد. قیمت دلار  ۲۴ هزار ۸۰۰ تومان و هر یورو نیز ۲۹ هزار و ۸۰۰ تومان فروخته شده است.
بازار ارز در دومین روز هفته نیز شاهد کاهش شاخص ارزی بوده است. روندی که نشان از کاهش انتظارات تورمی و حضور پُرقدرت بازارساز برای تامین نیازهای واقعی ارزی است.
بر این اساس در معاملات امروز (یکشنبه پانزدهم فروردین ماه ۱۴۰۰) بازار ارز، هر اسکناس دلار آمریکا در صرافی های بانکی و مجاز سطح کشور به نرخ ۲۳۷۸۸ تومان از مردم خریداری می شود و در مقابل به قیمت ۲۴۲۶۹ تومان به متقاضی دریافت دلار فروخته می شود. این رقم نسبت به نرخ پایانی روز قبل، ۱۹۷ تومان و نسبت به پایان هفته قبل، ۹۳۶ تومان ارزان تر شده است. عقب گردی که بیانگر افت دو کاناله دلار آمریکا در میانه فروردین ماه است.
همچنین در این صرافی ها، هر اسکناس یورو به نرخ ۲۷۷۲۱ تومان از مردم خریداری می شود و در مقابل با افت ۳۰۲ تومانی نسبت به روز شنبه، به قیمت ۲۸۲۸۱ تومان به متقاضی دریافت یورو فروخته می شود. یورو نیز نسبت به آخرین روز کاری هفته قبل، ۱۲۱۰ تومان ارزان تر شده است.

پیش بینی بانک آمریکایی از قیمت بیت کوین

به گفته تحلیلگران بانک جی پی مورگان آمریکا، قیمت بیت کوین از نظر فنی برای مطابقت با کل سرمایه گذاری بخش خصوصی در طلا باید به ۱۳۰ هزار دلار افزایش یابد.

به گزارش "نزدک" آمریکا، بانک جی پی مورگانJPMorgan  در یادداشت خود که برای مشتریان این بانک به صورت ایمیل ارسال شد، کاهش نوسان بیت کوین را نکته مثبتی برای علاقه موسسات به این دارایی ذکر کرد.
در مقاله ای که توسط بلومبرگ منتشر شد و این یادداشت را پوشش می داد، استراتژیست هایی از جمله نیکولاس پانیگیرتزوگلو از بانک جی پی مورگان نوشتند: نشانه های کم شدن نوسانات بیت کوین دلگرم کننده است... به نظر ما، عادی شدن نوسانات بیت کوین از اکنون احتمالاً به تقویت مجدد منافع نهادها کمک می کند.
بر اساس کاهش نوسانات بیت کوین در دوره طولانی مدت، این استراتژیست ها پیش بینی خود را برای قیمت بیت کوین به منظور همسان سازی با سرمایه گذاری بازار خصوصی در طلا اصلاح کردند.
به گفته این استراتژیست‌ها، با توجه به مقیاس بزرگ سرمایه گذاری در طلا، هرگونه خروج سرمایه گذاران از بازار طلا به عنوان ارز جایگزین به معنای روند صعودی قیمت بیت کوین در بلندمدت است.
در یادداشت بانک جی پی مورگان آمده است: قیمت بیت کوین از نظر فنی برای مطابقت با کل سرمایه گذاری بخش خصوصی در طلا باید به 130 هزار دلار افزایش یابد.در یک سال برجسته برای بیت کوین، حمایت مداوم از سوی موسسات مالی بسیار چشمگیر بوده است. موسسات گلدمن ساکس و مورگان استنلی هر دو محصولاتی را در این راستا ارائه کرده اند.
قیمت هر اونس طلا نيز با ۰.۰۷ درصد کاهش به ۱۷۲۷ دلار و ۶۸ سنت رسید. در حالی که سوددهی اوراق قرضه خزانه داری آمریکا افزایش یافته و پس از انتشار آمارهای فراتر از حدانتظار از بازار کار این کشور شاخص ها در بورس های جهان تقویت شده است، قیمت طلا امروز شاهد کاهش بود.
بر اساس این گزارش، قیمت هر اونس طلا امروز با 0.07 درصد کاهش به 1727 دلار و 68 سنت رسید. قیمت فلز زرد در معاملات آتی امروز نیز با 0.14 درصد کاهش به 1726 دلار رسید.مارگارت یانگ تحلیلگر موسسه دیلی اف ایکس در این باره گفت: «انتشار آمارهای قوی از بازار کار آمریکا سبب تقویت دلار و سوددهی بیشتر اوراق خزانه داری این کشور شده است و این عوامل تاثیر منفی بر قیمت طلا داشته است. من فکر می کنم روند اصلی حرکت طلا در حال حاضر کاهشی است.»
وی افزود: «رشد اقتصاد جهانی قطعا در حال مثبت شدن است. اما این رشد نامتوازن است به نفعی که رشد در آمریکا بالا، اما در بخش هایی از اروپا ضعیف است.»
با افزایش تعداد جمعیت واکسینه شده و اقدامات محرک اقتصادی دولت، اقتصاد آمریکا در ماه مارس بیشترین تعداد فرصت های شغلی 7 ماه اخیر را ایجاد کرده است.
این وضعیت سبب شده تا شاخص ها در بازارهای بورس جهان به بالاترین رقم های طی بیش از یک ماه گذشته برسد. در عین حال سوددهی اوراق قرضه خزانه داری آمریکا در نزدیکی بالاترین رقم 14 ماه گذشته تثبیت شده است.اما ارزش دلار در برابر ارزهای رقیب، در آستانه انتشار عملکرد بخش خدمات آمریکا تغییر محسوسی نداشته است.
اعلام طرح 2 تریلیون دلاری دولت بایدن برای بازسازی زیرساخت های آمریکا که می تواند سبب ایجاد فرصت های شغلی بیشتر شود، نگرانی هایی را در مورد افزایش نرخ تورم به دنبال داشته است. هرچند در وضعیت عادی رشد تورم می تواند به بالا رفتن قیمت طلا منجر شود، اما بالا رفتن همزمان سود اوراق قرضه، هزینه فرصت سرمایه گذاری در بازار طلا را بالا برده است
نام:
ایمیل:
* نظر: