:
كمينه:۱۳°
بیشینه:۲۶°
به‌روز شده در: ۲۵ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۹
۱.۷ میلیون مرد و 700 هزار زن بیکارند
از جمعیت حدود دو میلیون و ۴۰۰ هزار نفری بیکاران بیش از ۱.۷ میلیون نفر مرد هستند.اخیرا مرکز آمار ایران گزارشی از وضعیت اشتغال و بیکاری را منتشر کرد که نشان داد جمعیت فعال به حدود ۲۵.۶ میلیون نفر می رسد که از این تعداد ۲۳.۱ میلیون نفر شاغل و ۲.۴ میلیون نفر بیکارند
کد خبر: ۱۷۱۱۹۷
تاریخ انتشار: ۱۵ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۲
خبراقتصادی -  نرخ بیکاری نسبت به زمستان سال گذشته حدود ۰.۹ درصد کاهش و به ۹.۷ رسیده است.
۱۸۳ هزار نفر از مردان بیکار کم شد. بررسی جزئیات بیشتر از این حکایت دارد که  از جمعیت بیکار،  ۱.۷ میلیون نفر را مردان تشکیل می دهند که نرخ بیکاری بین آنها ۸.۴ درصد است، در زمستان ۱۳۹۸ جمعیت مردان بیکار ۱.۹ میلیون نفر با نرخ بیکاری ۹.۲ ثبت شده بود.براین اساس از تعداد مردان بیکار حدود ۱۸۳ هزار نفر کم شده است.
در بین زنان جمعیت بیکار ۶۸۵ هزار نفر با نرخ ۱۶.۵ است ولی در سال گذشته زنان بیکار ۸۱۲.۹ میلیون نفر با نرخ بیکاری ۱۷.۲ بوده اند، بنابراین  از جمعیت زنان بیکار ۱۲۶.۹ هزار نفر کم شده است.این در حالی است که از مجموع حدود ۲۳ میلیونی شاغلان بیش از ۱۹.۵ میلیون نفر مرد و حدود ۳.۴ میلیون نفر را زنان تشکیل می دهند.
باید مراقب کارگران چینی بود. یک کارشناس اقتصادی درباره تفاهم نامه ایران و چین با بیان اینکه این تفاهم نامه در بازگشت آمریکا به تعهدات خود نیز بسیار موثر است، گفت: ضمن اینکه ایران در این تفاهم نامه باید به اشتغال توجه ویژه کند، باید در زمینه ورود کارگران چینی مراقب باشد و بیشترین سختگیری و خط قرمز را بگذارد؛ به گونه‌ای که نباید همه کارگران چینی باشند بلکه تقریبا ۱۰تا ۲۰ درصد آنها چینی باشند.
صادق الحسینی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین اظهار کرد: تفاهم نامه ایران و چین باید زودتر از این امضا می‌شد، زیرا از آنجا که هیچ وقت ایران به طور مستقیم مستعمره هیچ کشوری نبوده، باید بتواند در دنیایی که در حال حرکت به سمت دو قطبی شدن است، برای ارتباط مستقل با ابر قدرت دنیا با کشورهای دیگر به خصوص بلوک شرق از این قبیل تفاهم نامه‌ها امضا کند.
وی افزود: این تفاهم نامه‌ها به ایران کمک می‌کند تا فرصت‌های بیشتری برای مذاکره با آمریکا داشته باشد. تفاهم نامه با چین فارغ از اینکه ابعاد سیاسی گسترده‌ای در زمینه ارتباط با جهان دارد، می‌تواند به کاهش تحریم پذیری ایران، افزایش سرمایه گذاری به ویژه در صنایع زیربنایی، جاده، ریل و بنادر، فولاد و انتقال تکنولوژی کمک کند.
این تحلیلگر اقتصادی ادامه داد: سیاستگذار کشور باید پیش از نهایی شدن بندهای قرارداد، تعیین کند که چینی‌ها در کدام قسمت و به چه صورت از بنادر، جاده‌ها و ریل‌ها ایران اجازه حضور داشته باشند و چه خطوط قرمزی را نیز باید رعایت کنند. چین می‌تواند با سرمایه گذاری در صنعت خودرو و فولاد ایران، تحولی در این زمینه ایجاد کند.
الحسینی با بیان اینکه در این تفاهم نامه باید سعی شود تا بیشترین امتیاز نصیب کشور شود، گفت: در حوزه بندری باید با سرمایه گذاری‌ها بندر جاسک مثل بندر جبل‌علی امارات با همان حجم عملیاتی شود. در راستای شراکت شرکت‌های ایرانی و چینی باید به جاده ابریشم توجه ویژه شود و  ایران باید در زمینه ورود کارگران چینی مراقب باشد و بیشترین سختگیری و خط قرمز را بگذارد؛ به گونه‌ای که نباید همه کارگران چینی باشند بلکه باید ۱۰تا ۲۰ درصد آنها چینی باشند.
وی در پایان با تاکید براینکه ایران در این تفاهم نامه باید به اشتغال توجه ویژه کند، افزود: در کل این تفاهم نامه اثرات سیاسی قوی خواهد داشت و اثرات اقتصادی آن بستگی به این دارد که سیاستگذار ایرانی چه قدر با هوش عمل کند. همچنین، این تفاهم نامه در بازگشت آمریکا به تعهدات خود نیز بسیار موثر است.
نام:
ایمیل:
* نظر: