:
كمينه:۱۳°
بیشینه:۲۶°
به‌روز شده در: ۲۵ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۰
در ۹ ماهه اول سال 1399 ثبت شد
در سال ۱۳۹۹ رشد اقتصادی با نفت در بهار منفی ۴.۴، تابستان منفی ۰.۲ و پاییز مثبت ۰.۸ درصد بوده است. از سوی دیگر در بخش بدون نفت در بهار منفی ۲.۷، تابستان منفی ۰.۷ و پاییز مثبت ۰.۲ درصد است.در مجموع در ۹ ماهه اول امسال رشد اقتصادی با نفت منفی ۱.۲ و بدون نفت یک درصد ثبت شده است.رشد سه ماههٔ سوم تولید کارگاههای بزرگ صنعتی حدود ۱۰.۷ درصد و رشد نه ماههٔ آن حدود ۸ درصد بوده است. اين گزارش از تداوم رشد بخش حقيقى اقتصاد حکایت می کند
کد خبر: ۱۷۰۳۰۸
تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۰
خبراقتصادی - رییس کل بانک مرکزی از تداوم رشد بخش حقیقی اقتصاد خبر داد و گفت: نتایج مقدماتی محاسبات آماری بانک مرکزی نشان می دهد رشد سه ماههٔ سوم تولید کارگاههای بزرگ صنعتی حدود ۱۰.۷ درصد و رشد نه ماههٔ آن حدود ۸ درصد بوده است. اين گزارش از تداوم رشد بخش حقيقى اقتصاد حکایت می کند.
در پایان بهمن ماه رشد ۱۲ ماهه پول ۵۶.۹ درصد و رشد ۱۲ ماهه شبه پول ۳۵.۳ درصد شد. رشد ۱۲ ماهه پول در مهر ماه ۸۸.۶ درصد و در دی ماه ۶۳.۸ درصد بود. رشد ۱۲ ماهه شبه پول در مهر ماه ۲۸.۱ درصدو در دی ماه ۳۴.۳ درصد بود. روند این دو متغیر پولی حاکی از کاهش سیالیت پول متأثر از کاهش انتظارات تورمی است.
با توجه به كاهش انتظارات تورمى (كه يكى از نشانه های آن، كاهش نرخ معاملات حواله های ارزی صادر کنندگان عمده به كانال ٢٢٠٠٠ تومان به ازای هر دلار در پایان هفته گذشته درسامانه نیما می باشد) و عدم ضرورت افزايش نرخ سود، برنامه بانك مركزى برمبنای قرار دادن نرخ سود حول ميانگين دالان نرخ سود است.
در پایان هفته گذشته با اقداماتی که بانک مرکزی در مدیریت بین بانکی، خصوصاً، استفاده ازعملیات ریپو، انجام داد، میانگین نرخ سود بین بانکی به ۱۹.۷ درصد کاهش یافت. بانك مركزى براى پرهيز از افزايش نرخ سود به دنبال اجرا و نظارت بر محدوديت رشد ترازنامه بانکها است. با وجود مثبت شدن رشد اقتصادی در پاییز سال جاری همچنان برای دوره ۹ ماهه رشد منفی است. در این بین گروه نفت و گاز و خدمات با رشد منفی همراه بوده اند.
سال ۱۳۹۸ با رشد اقتصادی با نفت منفی ۶.۱ و بدون نفت ۰.۶ درصد به پایان رسیده بود و  تقریبا در تمامی فصول رشد  منفی شد. رشد منفی به سال جاری نیز منتقل شد و در بهار و تابستان در هر دو بخش با نفت و بدون نفت رشد منفی ثبت شده بود اما آنچه که به تازگی مرکز آمار ایران اعلام کرده نشان می دهد که در هر دو بخش رشد مثبت شده است.
بر این اساس در سال ۱۳۹۹ رشد اقتصادی با نفت در بهار منفی ۴.۴، تابستان منفی ۰.۲ و پاییز مثبت ۰.۸ درصد بوده است. از سوی دیگر در بخش بدون نفت در بهار منفی ۲.۷، تابستان منفی ۰.۷ و پاییز مثبت ۰.۲ درصد است.در مجموع در ۹ ماهه اول امسال رشد اقتصادی با نفت منفی ۱.۲ و بدون نفت یک درصد ثبت شده است.
بررسی جزئیات بیشتر رشد اقتصادی منفی در ۹ ماهه اول امسال نشان می دهد که در بخش های مختلف دو رشد منفی وجود دارد که مربوط به استخراج نفت و گاز طبیعی با منفی ۲.۴ و همچنین گروه خدمات با منفی ۳.۳ است.بر اساس این گزارش در ۹ ماهه اول سال جاری گروه کشاورزی شامل بخش های زراعی و باغداری، دامداری، جنگل داری و ماهیگیری ۳ درصد، صنایع و معادن رشد ۰.۸ درصدی شامل استخراج نفت خام و گاز طبیعی منفی ۲.۴، سایر معادن ۱.۴، صنعت ۰.۸ انرژی ۴.۷ و ساختمان ۳.۹ درصد بوده است.همچنین در گروه خدمات منفی ۳.۳ درصد رشد اقتصادی ثبت شده که شامل گروه های عمده و خرده فروشی، تامین جا و غذا، حمل و نقل، انبارداری، پست، فعالیت های مالی و بیمه است.

نام:
ایمیل:
* نظر: