:
كمينه:۴°
بیشینه:۱۷°
به‌روز شده در: ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۰:۵۰
همتی: ویرایش اولیه سند جامع رمز پول را تهیه کردیم
رییس کل بانک مرکزی اعلام کرد: از همکارانم در ادارات ذیربط بانک مرکزی خواسته‌ام بر اساس اقدامات انجام گرفته، مقررات انتشار رمز پول بانک مرکزی را بررسی کرده و جهت تصمیم گیری ارائه نمایند تا امکان استفاده از نتایج آن در سیاست گذاری پولی فراهم آید
کد خبر: ۱۶۹۲۸۴
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۴
خبراقتصادی - عبدالناصر همتی، گفت: در سال‌های اخیر مباحث متعددی درباره نسبت بانک‌های مرکزی و رمز ارزها و رمز پول‌ها در جهان مطرح شده است. خصوصا نحوه تنظیم گری رمز ارزها، و نسبت آنها با سیاست گذاری پولی و ارزی از مباحث پرچالش این حوزه است. طی دو سال گذشته، تشکیل جلسات بررسی و قاعده گذاری در بالاترین سطوح سیاست گذاری‌های اقتصادی جهان در باره رمز ارزها بارها تکرار شده است و الگوی مواجهه با این پدیده، با اهداف متفاوت مورد بررسی قرار گرفته است.
 ازجمله اهداف بانک‌های مرکزی مختلف، افزایش کنترل در خصوص انتقال اعتبار، بین المللی کردن ارز ملی و حتی تغییر در معماری سیستم پولی است.  بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران هم با بررسی این روند جدید جهانی و متمرکز شدن بر الگوهای مختلف در پی انتخاب بهترین راهبرد ممکن در این حوزه است و ویرایش اولیه سند جامع رمز پول را تهیه کرده است.
این در حالیست که بازار رمز ارزها در روزهای اخیر رونق گرفته و به دنبال اعلام ذخایر بیت کوین در شرکت تسلا با مالکیت ایلان ماسک، قیمت بیت کوین تا 50 هزار دلار بالا رفت. در عین حال رسانه ها اعلام کرده اند که نیویورک پایتخت تجاری جهان به مرکز بازار رمز ارزها تبدیل شده است. از سوی دیگر اعلام شده که حجم رمزارزها به 1500 میلیارد دلار رسیده و ارزش بازار بیت کوین به تنهایی 900 میلیارد دلار است.
در چنین شرایطی که موضوع رمزارزها بیشتر مطرح شده و برخی موسسات از جمله فروشگاه ها، پی پال، توئیتر و... به دنبال استفاده از رمز ارزها هستند، بانک های مرکزی جهان از ایران تا هند و کشورهای دیگر به دنبال رمز ارز خاص خود هستند تا همچنان حاکمیت دولت های خود بر رمز ارزها را حفظ کنند زیرا مهمترین نگرانی بانک مرکزی، خروج رمز ارزها از دایره سیاست های پولی دولت هاست که نتوانند بر تجارت و واردات، صادرات و... اثرگذار باشند و بازار داخلی را کنترل کنند.
در عین حال بانک ها نیز به دنبال آن هستند که عقب نیافتنند. از جمله  ورود بزرگ‌ترین موسسه مالی آمریکا به بازار رمزارزها نشان می دهد که همه آمده اند و موسسه مالی جی پی مورگان آخرین بانک وال‌استریت است که حمایت خود را از رمزارزها اعلام کرده. هرچند رئیس این موسسه مالی در سال ۲۰۱۷ این بازار را فضایی امن برای کلاهبرداری نامیده بود، اما حالا نظرش را تغییر داده است.
خرید بزرگ یا اعلام ذخایر بزرگ بیت کوین در شرکت تسلا نیز موجب شده که عده ای ادعا کنند که خالق بیت کوین خود ایلان ماسک است و حالا که قیمت بالا رفته اعلام کرده که ذخایر زیادی دارد. از این رو رسانه ها برای او نام مرد در سایه بیت کوین را انتخاب کرده اند زیرا با هر توئیت او قیمت ها بالا می رود و ارزش بازار بالا و پایین می شود.
ماسک می گوید که بیت کوین و رمز ارزها به زودی وارد بازار کالاهای سنتی می شود و در هر خرید و فروشی به کار خواهد رفت.
بیت کوین در آستانه ورود به تجارت سنتی است
ایلان ماسک، مدیر عامل تسلا و ثروتمندترین فرد جهان در اظهاراتی درباره بیت کوین، تاکید کرد که این ارز رمزنگاری شده می تواند به زودی وارد امور مالی سنتی شود.
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از راشاتودی، ایلان ماسک، مدیر عامل تسلا و ثروتمندترین فرد جهان در اظهاراتی درباره بیت کوین، تاکید کرد که این ارز رمزنگاری شده می تواند به زودی وارد امور مالی سنتی شود.
این میلیاردر معروف روز دوشنبه در یک رسانه اجتماعی گفت: من در حال حاضر فکر می کنم بیت کوین چیز خوبی است. بیت کوین واقعاً در آستانه استقبال گسترده از سوی مردم قرار دارد.
ماسک اخیراً به یک حامی قوی بیت کوین تبدیل شده است. وی قبلاً اعلام کرده بود که برای دریافت بیت کوین در معاملات خود مشکلی ندارد و نمایه توییتر خود را به بیت کوین تغییر داده بود.
با این حال ، او اذعان می کند که "دیر به این مهمانی آمده است" و می گوید که باید هشت سال پیش شروع به جمع آوری این ارز دیجیتال می کرد.
هرچند ایلان ماسک، مالک تسلا، حمایت خودش را از این بازار اعلام کرده بود اما حمایت بزرگ‌ترین موسسه سرمایه‌گذاری آمریکا از رمزارزها در چند روز گذشته به جذابیت بیشتر این بازار کمک کرد.
سایت برود فایننشال آمریکا هم در گزارشی به ورود موسسه جی‌پی مورگان به بازار رمزارزها پرداخته و نوشته: «جیمی دیمون مدیرعامل جی پی مورگان در روزهای اخیر نظرش را درباره رمزارزها تغییر داده است.»
جیمی دیمون در سال ۲۰۱۷ نظر مثبتی نسبت به رمزارزها نداشت و ادعا کرده بود بیت‌کوین فضایی مناسب برای کلاهبرداری فراهم کرده است. او حالا بعد از گذشت چهار سال از آن اظهارنظر، اعلام کرده این موسسه مالی به زودی از ارز دیجیتالی جدید این موسسه مالی به نام «JPM Coin» رونمایی می‌کند که از سوی یکی از بانک‌های بزرگ ایالات متحده پشتیبانی می‌شود.
بعد از اعلام این خبر، سوالی که ذهن افراد حاضر در این بازار را به خود مشغول کرده این است که برنامه این موسسه مالی چه تاثیری بر بازار ارزهای دیجیتالی می‌گذارد؟ پاسخ کامل به این سوال تقریباً غیرممکن است، اما قطعاً به نظر می‌رسد رمزارزها به جریان اصلی مالی به ویژه بخش بانکی نزدیک‌تر می‌شوند.
به گواه این گزارش، جی پی مورگان این اقدام را به نفع مشتریان خودش انجام داده است. در مجموع بیش از پنج تریلیون دلار هر روز از طریق بانک‌ها جابه‌جا می‌شود و جی پی مورگان با ورود به بازار رمزارزها تلاش دارد انتقال پول را سریع‌تر، ارزان‌تر و امن‌تر انجام دهد.
این سایت در ادامه نوشته، با ورود این موسسه مالی به بازار رمزارزها، غیرمنتظره نیست که سایر بانک‌های بزرگ نیز از این الگو پیروی کنند. ریچ بورک رئیس محصولات و خدمات شرکتی TD Bank گفته: «این کار جی پی مورگان یک قدم بزرگ است. انتظار دارم نهادهای دیگر از جمله TD کارهایی از این دست انجام دهند.»
جوزف د پائولو مدیرعامل Signature Bank که در گذشته یک ارز دیجیتالی به بازار معرفی کرده نیز به بانک‌ها هشدار داده که اگر وارد فناوری بلاک‌چین نشوند، تا هفت سال دیگر ورشکست می‌شوند.
یکی از بنیان گذاران رمزارز در جهان در ادعایی مطرح کرده است که "ایلان ماسک" خالق بیت کوین است. "جاستین سان"، بنیان گذار رمزارز "ترون" مدعی شده است که "ایلان ماسک"، مدیرعامل شرکت تسلا همان خالق رمزارز "بیت کوین" است؛ او در صفحه توئیتری خود نوشت: « ایلان ماسک همان ساتوشی ناکاموتو (خالق بیت کوین) است.»
تاکنون ایلان ماسک درباره ادعای "سان" هیچ واکنشی نشان نداده، اما اقدامات اخیر او در حمایت از بیت کوین باعث شده تا احتمالات و شایعات زیادی مبنی بر خلق بیت کوین توسط "ماسک" مطرح شود.
طبق نوشته "نیویورک تایمز"، او تاکنون بارها از رمزارز بیت کوین حمایت کرده است و اخیرا نیز در توضیحات توئیتر کاری خود از هشتگ "بیت کوین" استفاده کرده و افکار عمومی را به خود جلب کرده است؛ همچنین او با خرید 1.5 میلیارد بیت کوین باعث افزایش نرخ این رمزارز (بیش از 40 هزار دلار) در جهان شده است.
پیشتر نیز ادعاهایی در این‌باره که ایلان ماسک خالق بیت کوین است، مطرح شده بود، اما او تمامی این داعاها را رد کرد.
طبق نوشته "investopedia" ایلان ماسک که به عنوان مدیرعامل شرکت خودروسازی تسلا و شرکت فضایی اسپیس ایکس شناخته می‌شود در سال 2018 در توئیتی توضیح داده است که او فقط کسر کوچکی از یک رمز بیت کوین را در اختیار دارد.

"ماسک" نوشت: «من تنها صاحب رمزارز صفر هستم؛ به غیر از ".25 BTC" که یکی از دوستانم سالها پیش برای من ارسال کرده بود.»

مرد در سایه بیت‌کوین

در هفته‌های گذشته خبرهایی منتشر شد مبنی بر اینکه ایلان ماسک، صاحب شرکت تسلا و یکی از ثروتمندترین افراد دنیا، در ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کرده است. این شایعه‌ها ادامه داشت تا اینکه شرکت تسلا که صاحب آن ایلان ماسک است به‌صورت رسمی اعلام کرد که در ماه ژانویه حدود ۵/ ۱ میلیارد دلار به‌صورت ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کرده است. اعلام این خبر کافی بود تا ارزهای دیجیتال ۱۷درصد رشد قیمت داشته باشند. قبل از اعلام این خبر نیز ایلان ماسک در حساب توییتری خود حمایت‌های صریحی را از ارزهای دیجیتالی کرده بود و بسیاری از صاحب‌نظران رشد قیمتی ارز دیجیتال داجکوین را حاصل حمایت‌های صریح ایلان ماسک از این ارز دانسته‌اند.
این حمایت‌های صریح باعث شد شائبه‌هایی مبنی بر اینکه ایلان ماسک همان مبدع بیت‌کوین است، در فضای رسانه‌ای و اینترنتی مطرح شود. در همین حین به گزارش «فوربس» گروهی از حقوق‌دانان به ایلان ماسک هشدار داده‌اند که اقدامات اخیر او در حمایت از ارزهای دیجیتال می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری برای او داشته باشد و از مصادیق جرم به حساب بیاید.

سرمایه‌گذاری میلیارد دلاری

دوشنبه هفته پیش ایلان ماسک اعلام کرد که در ماه ژانویه ۵/ ۱ میلیارد دلار بیت‌کوین خریداری کرده است و انتظار دارد که در آینده این ارز دیجیتال به منبع اصلی تراکنش‌های مالی در دنیا تبدیل شود. به محض اعلام این خبر بیت‌کوین به اندازه ۱۷ درصد رشد قیمت داشت و توانست سقف قیمتی ۴۵ هزار دلار را نیز لمس کند و بر اساس آخرین خبرها به بیش از ۴۸ هزار دلار هم رسیده است. این خبر بعد از آن اعلام شد که ایلان ماسک در صفحه توییتری خود هشتگ بیت‌کوین را قرار داد. البته بعد از چند روز این هشتگ را از صفحه خود پاک کرد، اما همچنان به حمایت‌های خود از ارزهای دیجیتالی ادامه داد. او در همین حال، تمرکز خود را روی داجکوین نیز قرار داد و به این ترتیب بعد از حمایت‌های صریح صاحب تسلا از این ارز دیجیتال، داجکوین نیز بیش از ۵۰ درصد رشد داشت. همچنین بعد از اعلام این خبر، سهام شرکت‌هایی که پلت‌فرم لازم جهت تجارت با بیت‌کوین و تکنولوژی استخراج ارزهای دیجیتالی را فراهم می‌کردند نیز در چین، کره‌جنوبی و استرالیا با افزایش قیمت روبه‌رو شد.  

افق ارزهای دیجیتال از نگاه تسلا

این کمپانی در اعلامیه خود ضمن اعلام اینکه در ماه ژانویه ۵/ ۱ میلیارد دلار ارز دیجیتال خریده، نظر خود را درباره این ارز دیجیتالی نیز بیان کرده است. «ما انتظار داریم که در آینده نزدیک ارزهای دیجیتال را برای تراکنش‌های مالی کالاهای تولیدی خود به رسمیت بشناسیم.» ایلان ماسک در هفته‌های گذشته در صفحه توییتری خود گفته بود که بیت‌کوین در آستانه به رسمیت شناخته شدن نزد سرمایه‌گذاران بزرگ است. به این ترتیب تسلا اولین کمپانی بزرگ در دنیا محسوب می‌شود که به تدریج در نظر دارد ارزهای دیجیتال را وارد تراکنش‌های مالی خود کند.
بر اساس برآوردها تا آخر سال گذشته تسلا حدود ۱۹ میلیارد دلار به‌صورت نقد و سرمایه‌گذاری کوتاه مدت در دست داشته که ۵/ ۱ میلیارد دلار حدود ۸ درصد کل دارایی‌های این شرکت محسوب می‌شود. می‌توان نتیجه گرفت که ایلان ماسک و شرکت او به ارزهای دیجیتال بسیار امید بسته است و آینده درخشانی برای رمزارزها متصور می‌شوند.
نام:
ایمیل:
* نظر: