:
كمينه:۴°
بیشینه:۱۷°
به‌روز شده در: ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۰:۵۰
جزئیات بازپرداخت وام های ارزی صندوق توسعه ملی به ریال
مهلت استفاده از شرایط ویژه امهال بدهی واحدهای تولیدی به بانک‌ها تا پایان شهریور سال ۱۴۰۰ تمدید شد.به تقاضای برخی از واحدهای تولیدی که دارای مطالبات معوق هستند و نتوانسته بودند در فرصت تعیین شده از شرایط ویژه تمدید بدهی خود بهره‌مند شوند شورای پول و اعتبار در جلسه دیروز خود مهلت استفاده از این فرصت امهال بدهی را تا پایان شهریور 1400 تمدید کرد
کد خبر: ۱۶۹۱۶۲
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۸
عکس از نازنین شمشیری

خبراقتصادی - ­رییس کل بانک مرکزی گفت مهلت استفاده از شرایط ویژه امهال بدهی واحدهای تولیدی به بانک‌ها تا پایان شهریور سال ۱۴۰۰ تمدید شد.به تقاضای برخی از واحدهای تولیدی که دارای مطالبات معوق هستند و نتوانسته بودند در فرصت تعیین شده از شرایط ویژه تمدید بدهی خود بهره‌مند شوند شورای پول و اعتبار در جلسه دیروز خود مهلت استفاده از این فرصت امهال بدهی را تا پایان شهریور 1400 تمدید کرد. بر اساس این مصوبه بانک‌ها و موسسات اعتباری موظف اند مطالبات واحدهای تولیدی را که تمام یا بخشی از آن غیر جاری شده است به درخواست آنها برای یک بار و حداکثر به مدت 5 سال با اخذ هفت و نیم درصد از میزان بدهی و با تنفس 6 ماهه امهال کنند .همچنین سازوکار اجرایی این اقدام در چارچوب روش‌های امهال بانک‌ها و موسسات اعتباری است که در شهریور سال گذشته به شبکه بانکی ابلاغ شد و از ابتدای امسال لازم الاجرا شده است.

نشست مشترک ارزی بانک مرکزی و کمیسیون اصل ۹۰

جلسه مشترک برخی از اعضای کمیسیون اصل نودم مجلس شورای اسلامی و نمایندگان بانک مرکزی به منظور بررسی مسایل و موضوعات مختلف ارزی در محل این بانک برگزار شد.
جلسه مشترک تعدادی از اعضای «کمیسیون اصل نودم مجلس شورای اسلامی» با حضور سیدمحمودنبویان، نایب رییس کمیسیون اصل نودم مجلس و الهام آزاد، «رییس کمیته حقوقی و قضایی» کمیسیون مذکور، در این بانک برگزار شده و درباره مسایل و موضوعات مختلف ارزی و آخرین اقدامات بانک و تحولات صورت گرفته، رایزنی شد.
در این جلسه، معاون و مدیران بخش ارزی این بانک، گزارشی از وضعیت و اقدامات انجام شده در شرایط سخت بانک مرکزی در دو سال و نیم جنگ اقتصادی را مطرح کردند.
ذکر این نکته ضروری است که طی این جلسه،  معاون ارزی بانک مرکزی به تشریح اقدامات این بانک در دوران جنگ اقتصادی به منظور ساماندهی نظام تجارت خارجی و ارتقای شفافیت و سامانه‌های سیستمی و عملیاتی بخش ارزی و ارتقای کارایی و کاهش دخالت انسانی و نیز کنترل و مدیریت جریان منابع و مصارف ارزی کشور در راستای حمایت از تولید داخلی و خنثی سازی تحریم ها پرداخت.
همچنین معاون ارزی بانک مرکزی بر حمایت از اقدامات و اصلاحات ساختاری انجام شده از سوی این بانک تاکید کرد.
گفتنی است در این جلسه، سیدمحمود نبویان و الهام آزاد اعضای کمیسیون اصل نودم مجلس شورای اسلامی نیز از زحمات بانک مرکزی در این شرایط سخت تشکر و راهکارهای لازم و پیشنهادات را به منظور بهبود امور و فعالیت‌ها ارائه کردند.

جزئیات بازپرداخت وام های ارزی صندوق توسعه ملی به ریال

با افزایش نرخ ارز، بازپرداخت تسهیلات ارزی سررسید شده تا پایان سال جاری برای تولید کنندگان و سرمایه گذاران بخش خصوصی که فاقد درآمد ارزی هستند به صورت ریالی انجام خواهد شد.
صندوق توسعه ملی اوایل دهه ۹۰ به منظور ذخیره بخشی از درآمدهای حاصل از فروش نفت ایجاد شد که سالانه و بر اساس قانون درصدی از منابع نفتی به آن واریز می شود تا در کنار ذخیره ای برای نسل های آینده بتواند از محل منابع آن در راستای توسعه نیز استفاده کرد
طبق اساسنامه صندوق توسعه ملی از محل منابع آن تسهیلات در دو بخش ارزی و ریالی پرداخت می شود و استفاده کنندگان از فعالان اقتصادی بخش خصوصی، تعاونی و بنگاه های اقتصادی متعلق به  موسسات عمومی غیر دولتی هستند.
اما با توجه به سر رسید تسهیلات ارزی پرداخت شده، اخیرا هیات امنای صندوق توسعه ملی دراین باره تصمیم گرفت که پرداخت برای برخی گروه ها به صورت ارزی نبوده و ریالی انجام شود؛ این تصمیم به دلیل افزایش نرخ ارز و کاهش توان بازپرداخت تسهیلات گیرندگان به صورت ارزی  اخذ شده است.
این در حالی است که با توجه به شرایط ارزی موجود، رئیس محترم جمهو در نامه ای حضور مقام معظم رهبری ضمن تشریح موضوع درخواست می کند که صندوق توسعه ملی مجاز باشد بازپرداخت تسهیلات ارزی برای تولید کنندگان و سرمایه گذاران بخش خصوصی با واحد تولیدی فعال که با تشخیص هیات امنای صندوق فاقد درآمد ارزی  برای بازپرداخت ارزی هستند را به صورت ریالی و بر اساس نرخ ارز سامانه معاملات الکترونیکی بانک مرکزی در روز پرداخت دریافت کند، رهبری نیز با پیشنهاد رئیس جمهور موافقت می کنند.
بر ان اساس هیات امنای صندوق در مهرماه امسال نحوه تسویه مطالبات ارزی صندوق توسعه ملی به صورت ریالی را تصویب و شیوه نامه اجرایی مصوبه را منوط به تهیه هیات عامل صندوق توسعه ملی و تصویب کمیسیون تخصصی نمایندگان اعضای هیات امنای صندوق کرد که این اقدامات صورت گرفت.
پرداخت ریالی به نرخ روز بانک مرکزی
این شیوه نامه در ۲۱ بهمن ماه به بانک های عامل ابلاغ شده و بر اساس آن تسهیلات گیرندگان ارزی بخش خصوصی فعال از محل منابع صندوق توسعه ملی که اقساط سررسید شده آنها تا پایان سال ۱۳۹۹ است و فاقد درآمد ارزی بر اساس تایید مراجع قانونی از جمله بانک مرکزی و گمرک هستند، می توانند مطابق ضوابط درخواست پرداخت اقساط سر رسید شده را به صورت ریالی و بر اساس نرخ ارز سامانه معاملات الکترونیکی ارز(ETS ) در روز باز پرداخت را به بانک عامل خود ارسال و موضوع را پیگیری کنند.
بنابر این این امکان فقط  برای واحد های تولیدی فعال بخش خصوصی که با تاکید مراجع قانونی فاقد درآمد ارزی هستند و اقساط سررسید آنها تا پایان سال ۱۳۹۹ است و سایر موارد را شامل نمی شود.
 طبق آخرین گزارش عملکرد صندوق توسعه ملی تا پایان سال 1398، کل قراردادهای عاملیت ارزی منعقده با بانک‌های عامل ۱۱۱ میلیارد و ۲۲۳ میلیون دلار بوده است. از این رقم تسهیلات اعطایی به ۳۲۲ طرح ارزی، تامین مالی و پذیرش شده و از محل این قراردادها توسط صندوق  ۳۵ میلیارد و ۵۹ میلیون دلار اعلام وصول شده است. از میزان اعلام وصول شده ۳۱۹ طرح با مبلغ  ۳۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار به مرحله‌ تخصیص ارز رسیده که بانک مرکزی برای آن نامه مسدودی صادر کرده است.
از طرح‌های تامین مالی شده نیز ۳۱۴ طرح تا پایان سال گذشته موفق به گشایش اعتبار اسنادی به مبلغ ۳۰ میلیارد و ۳۸۰ میلیون دلار شده و به ۳۰۷ طرح با مبلغ ۲۱ میلیارد و ۵۱۵ میلیون دلار پرداخت قطعی صورت گرفته است.
نام:
ایمیل:
* نظر: