:
كمينه:۱°
بیشینه:۱۲°
به‌روز شده در: ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۲
معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: سرمازدگی در سطح ۳۸ هزار هکتار از باغ‌ها و مزارع ۱۲ شهرستان این استان، ۹ هزار و ۸۸ میلیارد ریال خسارت وارد کرد.
کد خبر: ۱۶۷۹۳۰
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۹
اقتصادگردان- مطلب دریافتی به نقل از سخنان جعفر صبوری‌پور حاکی است: در سال‌های اخیر پدیده تغییر اقلیم با افزایش فراوانی، شدت و مدت وقوع مخاطرات اقلیمی همراه بوده است، دمای شبانه از نوزدهم تا بیست و سوم دی‌ماه ۹۹ در شهرستان‌های جنوبی استان فارس هر شب بین چهار تا هشت ساعت تا منفی ۱۴ درجه رسید و خسارت زیادی به بخش کشاورزی وارد کرد.
وی با بیان اینکه ۸۲ درصد از خسارت سرمازدگی در حوزه باغ‌ها و مابقی در حوزه زراعت بود، اظهارکرد: افت دمای شبانه به محصولات ۲۵ هزار هکتار از باغ‌ها و به صورت عمده باغ مرکبات مبلغی معادل هشت هزار و ۸۰ میلیارد ریال و ۱۳ هزار هکتار از محصولات زراعی شامل گندم، جو و کلزا، معادل یک هزار و ۷۲۰ میلیارد ریال خسارت زد.
معاون سازمان جهاد کشاورزی فارس گفت: شهرستان‌های داراب با سه هزار و ۸۰ میلیارد ریال، فسا با یک هزار و ۹۶۰ میلیارد ریال و جهرم با یک هزار و ۷۱۰ میلیارد ریال بیشترین خسارت را داشتند.
صبوری‌پور با بیان اینکه پیش از وقوع سرمازدگی به کشاورزان اطلاع رسانی و توصیه‌های فنی ارایه شده است، افزود: اگرچه تنها اهرم حمایتی دولت از کشاورزان در شرایط عادی بیمه است اما اقداماتی در زمینه کاهش خسارت صورت گرفته است.
وی ادامه داد: مسوولان وزارت جهاد کشاورزی از خسارت سرمازدگی به باغ‌ها و مزارع شهرستان‌های فسا، داراب، جهرم و قیروکارزین بازدید کردند که امیدواریم بخشی از خسارت جبران شود.
معاون سازمان جهاد کشاورزی فارس گفت: کمک بلاعوض، تسهیلات قرض‌الحسنه و تامین هزینه امهال بدهی تسهیلات بانکی باغداران خسارت دیده و تخصیص ۱۰۰ درصد اعتبارات صندوق بیمه از جمله پیشنهادها به منظور کمک به خسارت دیدگان بوده است.
صبوری‌پور افزود: تاکید شده تا صندوق بیمه کشاورزی نسبت به ارزیابی و پرداخت غرامت تا مدت یک ماه آینده اقدام کند.
نام:
ایمیل:
* نظر: