:
كمينه:۷°
بیشینه:۱۳°
به‌روز شده در: ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۲
همتی: تحریم‌های آمریکا نمی‌تواند روند قبل را طی کند
رییس کل بانک مرکزی گفت: روند فزاینده صادرات نفت و فرآورده و صادرات غیرنفتی در ماه‌های اخیر مؤید رشد تولید ملی است، هرچند شک ندارم تحریم‌های آمریکا نیز نمی‌تواند روند قبل را طی کند
کد خبر: ۱۶۷۹۱۲
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۵
خبراقتصادی - همتی تأکید کرد که شرایط کشور حتی با تداوم تحریم‌ها به‌هیچ‌وجه به وضعیت بی‌ثبات قبل بازنمی‌گردد، هفته گذشته، ابعادی از تلاشهای مجموعه حاکمیت و به‌ویژه بانک مرکزی در خنثی‌سازی تحریم‌های آمریکا و اقدامات بانک مرکزی در جلوگیری از فروپاشی اقتصادی را تشریح کردم.
وی افزود: بحث اصلی این بود که در صورت نبود سیاست‌گذاری‌های مقاومتی و اقدامات بانک مرکزی، برای کنترل تراکنش‌های ریالی ‌و پایه پولی و صیانت از ذخایر ارزی و تأمین مالی واردات کالاهای اساسی و دارو، افزایش پایه پولی و نقدینگی و ارزان‌فروشی ارز می‌توانست کشور را در موقعیتی قرار بدهد که مطابق پیش‌بینى بسیارى از تحلیلگران با تورم افسارگسیخته و‌ نرخ ارز غیرمعقول بالایی روبه‌رو شود.
همتی گفت: به‌دلیل سیاست‌ها و برنامه‌های انجام‌شده و در حال انجام و ابزارهای طراحی‌شده و در حال استفاده، به‌ویژه در حوزه سیاست‌گذاری پولی و تأمین مالی کسری بودجه، شرایط امروز کشورمان به هیچ وجه به وضعیت قبلی بازنمی‌گردد و مجموع شرایط نیز همین را نشان مى‌دهد.
وی ادامه داد: بانک مرکزی و درکل مجموعه نظام به‌درستی از بحران تحریم‌ها به‌عنوان فرصتی برای بسیاری از سیاستها استفاده کرد و این اصلاحات را ادامه خواهد داد. تجربیات گرانسنگ خنثی‌سازی تحریم و اصلاح روندها، چه در بانک مرکزی و وزارت نفت، و چه در بین مجموعه فعالین اقتصادی بخش خصوصی، بستر و شرایط متفاوتی را برای تجارت خارجی و نیز رشد تولید ملی، حتی با تداوم آن تحریم‌ها فراهم ساخته است. روند فزاینده صادرات نفت و فرآورده و صادرات غیرنفتی در ماههای اخیر مؤید این نکته است، هرچند، شک ندارم تحریم‌های آمریکا نیز نمى‌تواند روند قبل را طى کند.

نام:
ایمیل:
* نظر: