:
كمينه:۴°
بیشینه:۱۶°
به‌روز شده در: ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۹
مدیر عامل بانک کشاورزی:
مدیر عامل بانک کشاورزی گفت: ۷۱ درصد اعتبارات پرداختی به بخش کشاورزی توسط بانک کشاورزی تامین می‌شود که این میزان پرداخت، جایگاه بانک کشاورزی را در تامین مالی این بخش به خوبی نشان می دهد.
کد خبر: ۱۶۷۵۹۵
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۸
اقتصادگردان- روح اله خدارحمی در جلسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی افزود: بانک کشاورزی تلاش می‌کند ظرفیت‌های جدیدی در بخش کشاورزی از جمله ایجاد گلخانه‌های مدرن و صنایع تبدیلی جدید در کشور ایجاد کند و ما امروز شاهد ایجاد فعالیت‌های تولیدی نوین در کشاورزی، دامداری و شیلات در شهرهای مختلف کشور هستیم.

خدارحمی اظهار داشت: بخش کشاورزی به گواه آمار در تولید ناخالص داخلی صادرات و اشتغال کشور نقش قابل توجهی دارد و از عملکردهای خوب این بخش در سال‌های اخیر، رشد ۸.۸ درصدی ارزش افزوده در سال گذشته است و امید می‌رود با اتکا به آمار عملکردی این بخش در سال زراعی جدید، این رشد ادامه داشته باشد.

وی با اشاره به جایگاه بانک کشاورزی در تامین مالی بخش کشاورزی، صادرات بخش کشاورزی را بالغ بر ۵۸۲۱ میلیون دلار  اعلام کرد و افزود: سهم بخش کشاورزی در اشتغال کشور ۱۷.۷ درصد کشور است.

مدیر عامل بانک کشاورزی مجموع اعتبارات پرداختی نظام بانکی به بخش‌های اقتصادی کشور را سالانه حدود ۷۵۰ هزار میلیارد ریال و سهم بخش کشاورزی از این میزان را  ۷.۷ درصد اعلام و خاطر نشان کرد: ۷۱ درصد اعتبارات پرداختی به بخش کشاورزی توسط بانک کشاورزی تامین می شود که این میزان پرداخت، جایگاه بانک کشاورزی را در تامین مالی این بخش به خوبی نشان می دهد.

خدارحمی تجهیز منابع برای حمایت از بخش کشاورزی را وظیفه اصلی و یکی از کارکردهای اصلی بانک‌کشاورزی دانست و با بیان اینکه تاکنون به خوبی از عهده این وظیفه بر آمده‌ایم  اضافه کرد: منابع این بانک در سال ۱۳۹۶ مبلغی حدود ۷۶۵ هزار میلیارد بود  که تا پایان آذرماه ۱۳۹۹ با رشد دو برابری به بیش از١۵٣۶هزار میلیارد ریال افزایش یافته است.

مدیر عامل بانک کشاورزی برقراری خط اعتباری برای شرکت‌های تأمین کننده سم و کود به مبلغ ۴ هزار میلیارد ریال، خط اعتباری ۱۰ هزار میلیارد ریالی برای حمایت از برنامه احیای مرغ لاین آرین با نرخ ترجیحی ۶ درصد و برقراری خط اعتباری ویژه طرح‌های اولویت دار بخش کشاورزی به ویژه صنایع تبدیلی به مبلغ ۱۰ هزار میلیارد ریال را از نکات برجسته عملکرد اعتباری این بانک معرفی کرد.

خدارحمی در تشریح اقلام عمده تسهیلات پرداختی بانک کشاورزی به برقراری خطوط اعتباری و پرداخت تسهیلات برای حمایت از تولید محصولات استراتژیک، طرح توسعه اشتغال پایدار روستایی، کمک به توسعه مکانیزاسیون بخش کشاورزی، توسعه کشت گلخانه ای، خرید تضمینی گندم، تأمین نهاده ها، تولید بذر اصلاح شده، حمایت از سیل زدگان، تسهیلات پرداختی به آسیب دیدگان از شیوع بیماری کرونا اشاره کرد.

 وی گفت: در سال جاری مبلغی بیش از ۳۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال تسهیلات برای حمایت از تولید محصولات استراتژیک مثل گندم و دانه‌های روغنی پرداخت شده است و از آغاز اجرای طرح توسعه اشتغال در مناطق روستایی و عشایری تا کنون مبلغی افزون بر ۵۷ هزار میلیارد ریال در قالب این طرح به واجدان شرایط پرداخت شده است.

خدارحمی با بیان اینکه کمک به توسعه مکانیزاسیون بخش کشاورزی از اولویت‌های بانک کشاورزی در پرداخت تسهیلات است افزود: میزان تسهیلات پرداختی به این بخش از مبلغ ۷ هزار میلیارد ریال در سال ۱۳۹۵ به مبلغی افزون بر ۲۳ هزار میلیارد ریال طی ۹ ماهه سال ۱۳۹۹ رسیده است.

وی تأمین مالی توسعه کشت گلخانه ای را از دیگر اولویت‌های بانک کشاورزی برشمرد و خاطر نشان کرد: از آغاز سال ۱۳۹۸ تا کنون با استفاده از تسهیلات این بانک ۱۵۰۰ هکتار گلخانه مدرن و جدید ایجاد شده است و نمونه بارز آن ایجاد گلخانه مدرن در منطقه آزاد ارس است  که ظرفیت صادرات محصولات کشاورزی را ایجاد کرده است.

مدیر عامل بانک کشاورزی تسهیلات خرید تضمینی گندم و پرداخت وجوه گندم تولیدی کشاورزان را از دیگر دستاوردها و اقدامات بانک کشاورزی معرفی کرد و افزود: تسهیلات خرید تضمینی گندم از ۱۰ هزار میلیارد ریال در سال ۱۳۹۶ به مبلغ ۳۵ هزار میلیارد ریال در سال جاری افزایش یافته است و وجوه گندم تولیدی در کوتاه ترین زمان ممکن به حساب گندمکاران واریز شد.

خدارحمی در بخش دیگری از سخنانش به موضوع امهال مطالبات و ایفای رسالت اجتماعی بانک کشاورزی اشاره کرد و یادآور شد: در سال ۱۳۹۸ بیش از ۲۲۰  هزار میلیارد ریال از مطالبات بدهکاران آسیب دیده از عوامل قهری و شرایط نا مساعد اقتصادی امهال شد. همچنین در سال ۱۳۹۹ نیز ۲۱۸۵ شخص حقیقی و حقوقی از مساعدت‌های امهالی بانک کشاورزی در قالب خط مشی وصول مطالبات و کمک به آسیب دیگان از زلزله بهره مند شدند و مبلغی افزون بر ۱۴۹ میلیارد ریال بدهی آنان امهال شد. علاوه بر آن ۵۱۹۹ میلیارد ریال از بدهی کسب وکارهای آسیب دیده از بیماری کرونا نیز امهال شد.

وی با اعلام اینکه بانک کشاورزی سند رسمی زمین کشاورزی را به عنوان تضمین می پذیرد و در پذیرش این سندها هیچ مشکلی ندارد، افزود: باید تلاش بیشتری از سوی جهاد کشاورزی و ثبت و اسناد برای سنددار کردن زمین‌های کشاورزی صورت گیرد.

وی در رابطه با مزیت‌های استفاده از کشاورز کارت" اظهار داشت: در شرایطی که قیمت نهاده کود به خاطر تغییر نرخ ارز افزایش داشته، وزارت جهاد کشاورزی سعی دارد، نقدینگی کشاورزان را برای خرید کود تأمین کند که به این منظور کارتی با عنوان "کشاورز کارت" در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به این که "کشاورزکارت" برای تولید محصولات استراتژیک گندم، جو، دانه‌های روغنی، پنبه و چغندر پاییزه در نظر گرفته شده است، خاطرنشان کرد: برخی نهاده‌ها مانند کود فسفاته و پتاسه به دلیل تغییر ارز ترجیحی به نیمایی، هزینه‌های تولید را افزایش داده است که با تخصیص کارت خرید نهاده، نقدینگی کشاورزان تامین خواهد شد.

مدیرعامل بانک کشاورزی اذعان کرد: با هماهنگی‌هایی که با وزارت جهاد کشاورزی و بانک مرکزی به عمل آمده، بالغ بر ۲ هزار میلیارد تومان اعتبار ارزان در قالب کارت خرید نهاده در اختیار کشاورزان قرار خواهد گرفت.

خدارحمی ادامه داد: تسهیلات کشاورزکارت بر اساس تقاضای کشاورزان به ازای هر هکتار زمین زراعی ۲ میلیون تومان و تا سقف ۲۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده که برای تامین نهاده‌های کشاورزی، به خصوص کود پرداخت خواهد شد که امیدوارم با تخصیص اعتبار و تأمین منابع برای کشت فصل بهار، پرداخت این تسهیلات ادامه داشته باشد.

مدیرعامل بانک کشاورزی با اشاره به این که سررسید پرداخت این تسهیلات، یک ساله بوده و پس از فروش محصول تسویه می‌شود، تأکید کرد: نرخ سود کشاورزکارت، ۱۲ درصد بوده و ۶ درصد از مصوبه شورای پول و اعتبار کمتر است.

وی تأکید کرد: زمانی که برای صدور کشاورزکارت در نظر گرفته شده، پس از معرفی و ارسال مدارک، سه روز کاری است.

خدارحمی تصریح کرد: کشاورزکارت در فروشگاه‌های معرفی شده توسط شرکت خدمات حمایتی کشاورزی قابل استفاده است و کشاورزان می‌توانند بذر و سم نیز با این کارت خریداری کنند.

وی با بیان اینکه براساس منویات مقام معظم رهبری از طرح های اشتغالزایی حمایت می‌کنیم، خاطرنشان کرد: بانک کشاورزی، سومین نهاد مالی کشور، سال ۱۳۱۲ دو سال پیش از تأسیس دانشگاه تهران پا به عرصه نظام بانکی گذاشت که این تولد حاکی از اهمیت بخش کشاورزی در همه ادوار است.

مدیرعامل بانک کشاورزی در پایان بیان داشت: بانک کشاورزی نیز همانند نمایندگان مجلس شورای اسلامی که به دنبال توسعه و پیشرفت حوزه های انتخابیه خود هستند، توسعه و پیشرفت حوزه‌های انتخابیه و کل کشور نیز یکی از اهداف اصلی این بانک است.
نام:
ایمیل:
* نظر: