:
كمينه:۱°
بیشینه:۱۳°
به‌روز شده در: ۳۰ دی ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۵
وزیر راه:
محمد اسلامی، وزارت راه و شهرسازی، در نشست علنی روز سه شنبه، ۲۳ دی ماه مجلس به سوال علی بابایی کارنامی نماینده ساری و میاندرود، پاسخ داد و این نماینده به صورت مشروط از پاسخ وزیر قانع شد.
کد خبر: ۱۶۷۰۹۵
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰
اقتصادگردان- اسلامی دیروز در مجلس اظهار کرد: بالغ بر ۲۰ هزار نفر در مجموعه سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای فعال هستند که ۱۱ هزار و ۵۰۰ نفر از نیروها شرکتی یا قراردادی محسوب می‌شوند که با حضور شبانه‌روزی در راه‌های کشور و به ویژه شرایط اقلیمی بارش کار سخت و طاقت‌فرسایی را تجربه می‌کنند. وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: این نیروها در مسیر بهره‌برداری ۳۰۰ هزار پل بزرگ و کوچک، ۳ هزار دستگاه تونل، ۲۲ هزار کیلومتر محافظ جاده‌ای و ۵ هزار کیلومتر روشنایی را به صورت مستمر نگهداری می‌کنند. وی تأکید کرد: شغل راهداری مشکلات سنگینی به دنبال دارد و باید جزو مشاغل حاکمیتی محسوب شود نه تصدی‌گری، چرا که بالغ بر ۹هزار دستگاه ماشین‌آلات برای نگهداری و بهسازی راه‌ها و جاده‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این زمینه تخصص‌های گوناگون‌ و متنوع مورد نیاز است که بسیاری از نیروهای خبره در وزارتخانه به دلیل بازنشستگی دیگر حضور ندارند، بنابراین باید نیروهای جدید تخصصی جذب شوند تا شغل راهداری به شکل حاکمیتی تعریف و از شکل تصدی‌گری خارج شود. اسلامی با تأکید بر اینکه با حاکمیتی شدن شغل راهداری امکان قرارداد مستقیم با سازمان راهداری وجود دارد، بیان کرد: نمی‌توان کار راهداری را پیمان‌سپاری کرد، پیش از این چنین تجربه‌ای داشتیم که در نهایت منجر به فساد شد و با تغییر رویکرد از تصدی‌گری به حاکمیتی ظرفیت‌های بهسازی راه‌ها به گونه‌ای دیگر رقم خواهد خورد. عضو کابینه دولت دوازدهم درخواست کرد: مجلس شرایطی فراهم کند تا نیروهای راهداری در قالب کار حاکمیتی مانند پلیس و اورژانس در فرآیند راه‌ها بتوانند به ارایه خدمات خود ادامه دهند. وزیر راه و شهرسازی گفت: در بخش توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل کشور و با توجه به تغییرات ساختاری بعد از ادغام وزارت راه و شهرسازی نیاز داریم نیروهای استخدامی که دارای مهارت‌های متنوع هستند استخدام و نسبت به مسوولیت شبانه روزی اقدام کنند.
وی تصریح کرد: یک بار در هیأت دولت عقد قرارداد مستقیم با نیروهای راهداری تصویب شده بود اما در هیأت تطبیق مصوبات این مصوبه ملغی شد. از این رو نیاز داریم از طریق ماده واحده‌ای بتوانیم از مجلس مجوز بگیریم تا فرآیند جذب نیروی انسانی و گزینش افراد دارای مهارت و دانش فراهم شود.
نام:
ایمیل:
* نظر: