:
كمينه:۰°
بیشینه:۱۱°
به‌روز شده در: ۰۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۵
مدیرکل دفتر سیلاب و آبخوان‌داری سازمان جنگل‌ها خبرداد:
مدیرکل دفتر سیلاب و آبخوان‌داری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: طبق آمارها میانگین آبدهی قنات‌ها با انجام عملیات آبخیزداری و آبخوان‌داری در کشور نزدیک به سه برابر افزایش یافته که رقم قابل توجهی است.
کد خبر: ۱۶۷۰۶۲
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۹
اقتصادگردان- به گزارش روز سه‌شنبه وزارت جهاد کشاورزی، «ابوالقاسم حسین‌پور» با بیان اینکه در سال‌های اخیر با اقدام‌های انجام شده در زمینه آبخیزداری و آبخوان‌داری شاهد تقویت آبدهی قنوات در استان های کشور هستیم، مهار سیلاب‌ها را از دیگر کارکردهای اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری نام برد و افزود: با اجرای این طرح‌ها نزدیک به ۸۰۰ میلیون مترمکعب از سیلاب‌های آذرماه امسال در استان‌های سیل‌خیز کشور مهار شد.

وی اظهارداشت: در آذرماه امسال دو نوبت بارندگی شدید در محدوه غرب، جنوب غرب و جنوب کشور رخ داد و ۸۰۰ میلیون مترمکعب سیلاب ناشی از آن توسط سازه‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری مهار و مانع از خسارات شد و علاوه بر این، سیلاب‌ها از طریق سازه‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری در راستای تقویت منابع آبی این مناطق قرار گرفت.

مدیرکل دفتر سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری، مشکلات ناشی از آب‌گرفتگی در معابر شهرهای جنوب غربی کشور را ناشی از نفوذناپذیر بودن شهرها و تخلیه نشدن بارش‌ها دانست و تصریح کرد: مسیر تخلیه آب، زهکش ها و کانال های آب در این شهرها توسط ساخت و سازهای انجام شده مورد تجاوز قرار گرفته است.

حسین‌پور گفت: سامانه زهکشی برخی از این شهرها توان تخلیه سیلاب را ندارند و باید متناسب با توسعه شهری به‌روز شوند.

وی بر ساخت شهرهای نفوذپذیر تاکید کرد و افزود: در شهرهای نفوذپذیر امکان جذب بارش در سطح شهر وجود دارد و امیدواریم مسوولان به سمت ساخت شهرهای نفوذپذیر از نظر جذب بارش ها و سیلاب ها حرکت کنند و از ظرفیت سیلاب ها برای توسعه فضای سبز استفاده شود.

مدیرکل دفتر سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به وجود ۱۲۵ میلیون هکتار عرصه های آبخیز در استان های کشور، گفت: از این وسعت، تاکنون مطالعه و اجرای فعالیت های آبخیزداری در سطح ۳۰ میلیون هکتار انجام شده و اثرات آن در مهار و کاهش سرعت و غلظت سیلاب، کاهش فرسایش خاک، احیای پوشش گیاهی، موجب استقبال مردم از این طرح ها شده است.

حسین پور با اشاره به اینکه با عملیات آبخیزداری و آبخوانداری به‌طور میانگین آبدهی قنوات حدود سه برابر افزایش داشته است، افزود: توسعه عملیات آبخیزداری و آبخوان‌داری در کشور نیازمندتوجه بیشتر به این طرح ها در بودجه سال ۱۴۰۰ و در برنامه هفتم توسعه است.

طبق برنامه ریزی قرار است تا پایان امسال یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار عملیات آبخیزداری اجرایی شود که تاکنون ۸۰۰ هزار هکتار آن اجرایی شده و وضعیت موجود نشان می دهد که عملیات فعلی از برنامه پیش بینی وزارت جهاد کشاورزی جلوتر است.
نام:
ایمیل:
* نظر: