:
كمينه:۱۲°
بیشینه:۲۵°
به‌روز شده در: ۲۷ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۱
تداوم کاهش پلکانی قیمت دلار و یورو در اولین روز هفته
در بازار طلا نيز با اعلام نرخ دلار 24900 توماني و نرخ اونس جهاني به قيمت 1849 دلار،‌ هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید روز (شنبه) با کاهش ۶۲۳ هزار تومانی نسبت به روز پنجشنبه گذشته ۱۱ میلیون و ۱۶۰ هزار تومان معامله شد. سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز ۱۰ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان معامله شد. همچنین نیم‌سکه بهار آزادی ۶ میلیون تومان، ربع سکه چهار میلیون تومان و سکه یک گرمی هم در برابر دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان فروخته شد.علاوه بر این، در بازار طلا نیز نرخ هر گرم طلای ۱۸ عیار به یک میلیون و ۱۰۶ هزار تومان و هر مثقال طلا به بهای چهار میلیون و ۷۹۵ هزارتومان رسید.انس جهانی طلا نیز یک‌هزار و ۸۵۰ دلار و سنت فروخته شد
کد خبر: ۱۶۶۷۷۳
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۰
خبراقتصادي – محسن شمشيري
به دنبال اعلام رسمي رياست جمهوري جو بايدن در كنگره آمريكا، نرخ ارز و طلا در بازارهاي جهاني كاهش يافت و در بازار داخلي نيز در بازار داخلي قيمت دلار به 24900 تومان رسيد.  هر دلار روز (شنبه) در صرافی‌های بانکی ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان معامله شد که قیمت آن نسبت به روز معاملاتی گذشته (پنجشنبه) ۶۷۵تومان ارزان شد.  قیمت فروش یورو نیز با کاهش یک هزار و ۲۰۰ تومانی نسبت به قیمت‌های پایانی روز کاری گذشته به ۳۰ هزار و ۵۵۰ تومان رسید.قیمت خرید هر دلار ۲۴ هزار و ۴۰۰ تومان و قیمت خرید هر یورو نیز ۳۰ هزار و ۵۰ تومان اعلام شد. همچنین قیمت خرید دلار دربازار متشکله ارزی ۲۴ هزار و ۸ تومان و قیمت فروش آن ۲۴ هزار و ۲۴۸ تومان بود.
علاوه براین نرخ خرید یورو در این بازار ۲۹ هزار و ۲۰۰ تومان و نرخ فروش آن ۲۹ هزار و ۴۹۲ تومان اعلام شد.
براساس این گزارش در سامانه سنا در روز معاملاتی گذشته (پنجشنبه)، هر یورو با قیمت میانگین ۳۱ هزار و ۲۶۳ تومان به فروش رسید و هر دلار نیز به قیمت ۲۵ هزار و ۲۲۲ تومان معامله شد.ضمن اینکه در سامانه نیما نیز در روز پنجشنبه گذشته، حواله یورو با میانگین قیمت ۳۲ هزار و ۷۷ تومان فروخته و قیمت حواله دلار نیز ۲۵ هزار و ۶۱۷ تومان ثبت شد.
قیمت دلار چند هفته گذشته به ثبات رسیده و در کانال ۲۵ هزار تومانی در نوسان است.از سوی دیگر با توجه به ناآرامی های آمریکا و حمله معترضان طرفدار ترامپ به کنگره این کشور،‌ ارزش جهانی دلار نیز کاهش پیدا کرد. این در شرایطی است که قیمت رمزارزها (ارزهای دیجیتال) در بازارهای مالی دنیا رو به افزایش است.کاهش ۶۲۳ هزار تومانی قیمت سکه
 
در بازار طلا نيز با اعلام نرخ دلار 24900 توماني و نرخ اونس جهاني به قيمت 1849 دلار،‌ هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید روز (شنبه) با کاهش ۶۲۳ هزار تومانی نسبت به روز پنجشنبه گذشته ۱۱ میلیون و ۱۶۰ هزار تومان معامله شد. سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز ۱۰ میلیون  و ۹۰۰ هزار تومان معامله شد.
همچنین نیم‌سکه بهار آزادی ۶ میلیون تومان، ربع سکه چهار میلیون تومان و سکه یک گرمی هم در برابر دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان فروخته شد.علاوه بر این، در بازار طلا نیز نرخ هر گرم طلای ۱۸ عیار به یک میلیون و ۱۰۶ هزار تومان و هر مثقال طلا به بهای چهار میلیون و ۷۹۵ هزارتومان رسید.انس جهانی طلا نیز یک‌هزار و ۸۵۰ دلار و سنت فروخته شد.بررسی‌ها نشان می‌دهد، هفته‌های گذشته قیمت سکه و طلا متأثر از بازار ارز روند کاهشی داشت و نوسان ارزی و سیر نزولی قیمت ارز روی بازار طلا موثر بود.
همچنین کاهش نرخ اونس جهانی طلا نیز باعث افت قیمت طلا و سکه شده و کارشناسان افت بیشتر اونس جهانی طلا در هفته‌های آینده را پیش بینی کرده‌اند. کاهش ریسک های بین المللی پس از پذیرش شکست از سوی دونالد ترامپ و معرفی جو بایدن به عنوان رئیس جمهوری قانونی آینده آمریکا نیز بر این روند تاثیرگذار بوده است.علاوه براین انتظار می رود با آغاز توزیع واکسن کرونا و بهبود شرایط اقتصادی در ماه‌های آینده، میزان استقبال از طلا به عنوان ابزاری برای سرمایه‌گذاری کاهش پیدا کند.
نرخ دلار و یورو در اولین روز هفته با کاهش در صرافی‌های مجاز و بانکی سطح کشور همراه شده است.بررسی نرخ های بازار روز (شنبه بیستم دی ماه ۱۳۹۹) ارز، نشان از افت بهای دلار آمریکا و یورو دارد. به گونه ای که در لحظه تنظیم و انتشار این گزارش، هر اسکناس دلار آمریکا در صرافی های بانکی و مجاز به نرخ ۲۴۷۵۰ تومان از مردم خریداری می شود و در مقابل با کاهش ۱۵۰ تومانی نسبت به پایان هفته قبل (پنج شنبه هجدهم دی ماه)، به قیمت ۲۵۴۰۰ تومان به متقاضی دریافت دلار فروخته می شود. افت امروز نرخ اسکناس آمریکایی در حالی است که در مقایسه با شنبه هفته گذشته نیز، قیمت این ارز با کاهش ۲۲۰ تومانی همراه شده است.همچنین یورو دیگر ارز پرطرفدار بازار، در ساعت ابتدایی شروع فعالیت صرافی های مجاز و بانکی به نرخ ۳۰۴۰۰ تومان از مردم خریداری می شود و در مقابل به قیمت ۳۱۰۵۰ تومان به متقاضی دریافت یورو فروخته می شود که این نرخ نسبت به روز پنج شنبه هفته قبل، ۵۰۰ تومان ارزان تر شده است.
تداوم کاهش شاخص ارزی در اولین روز هفته جاری در حالی است که بر اساس این گزارش، نرخ فروش دلار آمریکا و یورو در معاملات روز پنج شنبه هفته قبل نیز با کاهش همراه بود. به گونه ای که در آخرین روز هفته گذشته، نرخ فروش دلار آمریکا نسبت به روز چهارشنبه، با کاهش ۳۰۰ تومانی و یورو نیز  نسبت به روز قبل، با افت ۲۰۰ تومانی به ثبت رسیده بودند

افزایش پایه پولی و رشد نرخ تورم با تصویب ارز ۱۷۵۰۰ تومانی
    
مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در خصوص افزایش یکباره نرخ تسعیر دلار به ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان در بودجه سال ۱۴۰۰، با واکنش منفی کارشناسان مواجه شد، به طوری که برخی پیش‌بینی می‌کنند در صورت تبدیل این مصوبه به قانون، پایه پولی رشد کرده و تورم سال آینده بیشتر از تورم امسال شود.
 مصوبه کمیسون تلفیق مجلس شورای اسلامی، در خصوص تعیین نرخ ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان برای تسعیر ارز دلار در بودجه سال ۱۴۰۰ با واکنش جدی «عبدالناصر همتی»، رئیس‌کل بانک مرکزی، مواجه شد که این مصوبه را تورم‌زا و برخلاف محاسبات کارشناسان بانک مرکزی دانسته بود. کمیسیون تلفیق در حالی دست به این اقدام زد که در لایحه تقدیمی دولت به مجلس، نرخ تسعیر دلار به ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان افزایش یافته بود، اما نمایندگان این افزایش را کافی ندانسته بودند.
یوسف کاووسی، کارشناس پولی و بانکی و مدیرکل اسبق بازرسی و حسابداری بانک مرکزی در خصوص این تصمیم کمیسیون تلفیق گفت: این مصوبه اقدامی بدون در نظر گرفتن نظرات متخصصان و کاری غیرکارشناسی بود. در روند تصویب این بند حتی نظرات دولت و بانک مرکزی به عنوان نهاد تخصصی این حوزه نیز کاملا کنار گذاشته شده است و در حالی که در داخل کمیسیون هم مخالفانی جدی برای این مصوبه مطرح بوده‌اند، اما در نهایت با تغییر در لایحه دولت، رقم ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان برای تسعیر دلار تعیین شد.
وی افزود: در سال‌های گذشته چه درست و چه غلط، بنای دولت بر تخصیص ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی برای تهیه و واردات کالاهای اساسی قرار داشت. این تصمیم البته مشکلاتی را فراهم ساخته بود و زمینه رانت‌هایی را هم برای سوءاستفاده کنندگان ایجاد کرد، اما حذف یکباره این روند، کاری بسیار اشتباه است که مشکلاتی بزرگتر را ایجاد خواهد کرد.
این کارشناس اقتصادی درباره تاثیرات منفی اجرا شدن مصوبه کمیسیون تلفیق توضیح داد: اولین تاثیر این مصوبه، افزایش حداقل سه تا چهار برابری قیمت کالاهای اساسی است که تا امروز با نرخ ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی وارد می‌شدند. تاثیر دوم هم این است که تا امسال دولت درآمدهای ارزی خود را در رقم ۴ هزار و ۲۰۰ ضرب می‌کرد و رقم حاصل را به صورت ریالی در خزانه واریز می‌شد تا هزینه‌های وزارتخانه‌ها را تامین کند. اما با این مصوبه مجلس این ضریب حدودا چهار برابر خواهد شد که به معنای افزایش چهار برابری پایه پولی است.
این کارشناس اقتصادی ادامه داد: افزایش پایه پولی منجر به افزایش نقدینگی خواهد شد و این مسئله مستقیما بر افزایش تورم تاثیرگذار است. پدیده‌ای شوم که نهایتا دامنگیر مردم خواهد شد و سفرها آنان را کوچک‌تر می‌کند. علاوه بر این مطابق این مصوبه، نرخ عوارض گمرکی هم بر پایه دلار ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومانی محاسبه می‌شود و این یعنی عوارض تمام کالاهای وارداتی ضریب ۴ خواهد خورد که نتیجه مستقیم آن هم افزایش تمامی کالاهای وارداتی است.
کاووسی با اشاره به شعار مجلس یازدهم در خصوص حمایت از مردم تصریح کرد: با چنین مصوبه‌هایی قطعا این شعار محقق نخواهد شد. البته نمایندگان مجلس صحبت از اعطای بسته‌های معیشتی به مردم، در جهت افزایش پایه پولی و تورم حاصل از آن کرده‌اند، اما این واقعیتی در اقتصاد ایران است که تجربه انواع و اقسام چنین کمک‌های مالی را در سال‌ها و دهه‌های گذشته داشته‌ایم و هیچ کدام نه تنها نتوانسته‌اند از مشکلات مردم بکاهند که مردم هر روز از وضعیت اقتصادی کشور ناراضی‌تر هم شده‌اند.
وی خاطر نشان کرد: همچنین، دولت اکنون دولت سامانه کاملی برای شناخت دهک‌های مختلف مردم در اختیار ندارد و همچنان مصوبه مجلس پیشین برای تخصص یارانه نقدی به سه دهک پایین جامعه به طور کامل اجرایی نشده است. بنابراین چگونه می‌توان امیدوار بود که در سال ۱۴۰۰ سیستم پرداخت یارانه جدید مد نظر نمایندگان مجلس بتواند از مشکلات مردم بکاهد؟
وی ادامه داد: به عنوان یک کارشناس مسائل اقتصادی معتقدم که نرخ ارز باید تک نرخی باشد. موضوعی که نمایندگان مجلس هم بر آن تاکید کرده اند، اما متاسفانه برای اجرای این هدف، شرایط واقعی اقتصاد را در نظر نداشته‌اند که در غیر این صورت به صورت یکباره دست به این اقدام نمی‌زدند. برای تحقق ارز تک نرخی پیش نیازهایی باید فراهم باشد، از جمله توانایی تامین ورودی‌های کافی ارز متناسب با تقاضای بازار و همچنین توانایی کنترل تورم در اقتصاد. امروز ما در شرایطی هستیم که تورم بالای ۳۰ درصد است و به دلیل تحریم‌ها، کشور محدودیت‌های بسیار جدی در تامین ارز برای بازار داخلی دارد تا جایی که ارزها متعلق به خودمان هم در بانک‌های خارجی بلوکه شده است. در این موقعیت دستیابی به ارز تک نرخی تنها یک سراب است، چون نرخ بالای تورم باعث می‌شود، به سرعت قیمت دلار باز هم افزایش پیدا کند و بازار باز هم مانند امروز از قیمت ارز جا بماند.
این مدیر اسبق بانک مرکزی یادآور شد: البته شاید بتوان این مصوبه مجلس را به نحوی به سود دولت دانست، چرا که این مصوبه می‌تواند حداقل نیمی از کسری بودجه دولت را جبران کند. اما این یک نگاه موقت و بسیار کوتاه مدت است و همانطور که توضیح دادم مضرات آن بسیار سنگین خواهد بود و با توجه به واقعیت‌های اقتصادی، باید در روندی تدریجی به سمت ارز تک نرخی حرکت کرد.
کاووسی در پایان تاکید کرد: امیدوارم نمایندگان مجلس شورای اسلامی در بررسی لوایح و طرح‌های اقتصادی کارشناسانه و دلسوزانه برخورد کنند. تصویب چنین قوانین و اجرای آن‌ها اقتصاد کشور را دچار مشکلات حاد بیشتری می‌کند که آثار بسیار خطرناکی خواهد داشت. پیش‌بینی می‌کنم در صورت تصویب نهایی این مصوبه کمیسیون تلفیق در مجلس شورای اسلامی، سال آینده تورم کشور حداقل یک و نیم برابر بیشتر از تورم امسال بشود و این پدیده خطرناکی است که حتی تحریم هم نتوانست در کشور ایجاد کند.

 دلار از مبادلات اقتصادی حذف شود
 
یک نماینده مجلس گفت: ایران در نهایت باید دلار را از مبادلات مالی، پولی و بانکی خود خارج سازد، اما مسئله مهم در این رابطه که کمک کننده محسوب می‌شود، توجه به اقتصاد مقاومتی است.
علیرضا شهبازی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه درباره استفاده از پیمان‌های پولی جهت مدیریت تحریم‌ها به خبرنگار ایبِنا گفت: سال‌ها در راستای تحریمی که به کشور تحمیل شده، درباره حذف دلار از مبادلات پولی و بانکی بحث صورت گرفته، اما متاسفانه تا امروز از رسیدن به این هدف عقب ماندیم و بر این تصور نیستم که در کوتاه مدت هم بتوان آن را محقق ساخت.
وی در ادامه اضافه کرد: باید این نکته را مورد توجه قرار داد که برخی از کشورها اقداماتی را در این زمینه انجام دادند و موفقیت‌هایی را هم به دست آوردند، ولی نتوانستند به طور کامل از زیر سلطه فشار دلار بر مبادلات مالی و تجاری خارج شوند، اما به هر حال ایران باید این کار را انجام دهد، منتها زمان‌بر است.
این عضو کمیسیون برنامه و بودجه در این خصوص اظهار داشت: فشارهای اقتصادی و تحریمی که به تحریم‌های آمریکا ارتباط پیدا می‌کند، کشور را در تنگنا قرار داده و در این مسئله تردیدی وجود ندارد، اما شخصا بر این اعتقادم بهتر از شرایط فعلی می‌شد کشور را مدیریت کرد، منتها به درایت و احساس مسئولیت بیشتری نیازاست.
شهبازی در ادامه تصریح کرد: چنانچه به درستی در این زمینه وارد عمل شویم، این امکان وجود دارد از میزان فشارهایی که در راستای تحریم‌ها به لحاظ اقتصادی به کشور و مخصوصا مردم وارد شده، کاسته شود.
وی در این ارتباط یادآور شد: ایران در نهایت باید دلار را از مبادلات مالی، پولی و بانکی خارج سازد، اما مسئله مهم در این رابطه که کمک کننده محسوب می‌شود، توجه به اقتصاد مقاومتی است، یعنی همان مسئله‌ای که مقام معظم رهبری همواره بر آن توجه و تاکید دارند که متاسفانه به آن عمل نمی‌شود.
این نماینده مجلس در این خصوص بیان کرد: بسیاری از توصیه‎های ایشان که معمولا در ابتدای سال‌های جدید مطرح می‌شود، متاسفانه به شکل مورد انتظارشان به مرحله اجرا در نمی‌آید.
شهبازی دلیل این مسئله که ایران به اندازه روسیه و چین در رابطه با موضوع فوق موفقیت به دست نیاورده را چنین توضیح داد: فرق اساسی بین ایران با روسیه و چین در این است که فشارهایی تحمیلی به ایران بر آنان وارد نمی‌شود، بنابراین تصمیم‌گیری راحت‌تر است. کوچکترین تصمیم در کشور بر مسئله قیمت‌ها اثر می‌گذارد. بر همین اساس در این خصوص نمی‎توان به سرعت تصمیم گرفت و دلار از مبادلات پولی و بانکی خارج ساخت.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: موضوع مورد بحث در خصوص خرید واکسن کرونا خود را خیلی خوب نشان داد و بر این امر تاکید کرد که انتقال پول بر بسیاری از کارها درباره مواد اولیه با دیگر نیازهای کشور فشار وارد می‌کند، بنابراین در حال حاضر همانطور که اشاره کردم به طور کامل نمی‎توانیم دلار را کنار گذاریم زیرا دیگر کشورها با ما در زمینه مبادلات تجاری وارد عمل نمی‎شوند، حتی کشورهایی که سال‌ها بیشترین کمک و مساعدت را با آنها داشتیم، علیرغم اعتقادشان در برابر فشار آمریکا توان مقاومت ندارند.   
این عضو کمیسیون برنامه و بودجه در مجلس افزود: رفتار امارات یا چین به خوبی نشان دهنده همین موضوع است، اکنون به عراق اجازه پرداخت طلب‌هایش به ایران را نمی‌دهند و مدیران و مسئولان اجرایی باید از این تجربیات استفاده کنند. اکنون تحریم‎ها گرچه مردم را با مشکلاتی مواجه ساخته، اما مسببات خودکفایی ما هم را در برخی از زمینه‌ها به وجود آورده که این حُسن محسوب می‎شود.

خیز ارزهای مجازی برای تصاحب جایگاه جهانی دلار
 
شکست انحصار ارزهای دولتی مانند دلار و یورو مهمترین کارکردی است که برای ارزهای دیجیتال بیان می‌شود و برخی کارشناسان از این رو آینده را متعلق به این ارزها می‌دانند.
در روزهای اخیر افزایش بهای بیت کوین به عنوان مشهورترین ارز دیجیتال، مجددا توجه‌ها را به سمت این پدیده نسبتا جدید در اقتصاد جهانی جلب کرد. پدیده‌ای که «مهدی نصرتی»  اقتصاددان و مدرس دانشگاه در گفت‌وگو با ایرنا، آینده را متعلق به آن دانست و گفت: از دهه‌های گذشته آرزوی بسیاری از اقتصاددانان برجسته‌ که به اقتصاد آزاد اعتقاد داشتند، این بود که بتوانند راهکاری برای رهایی حوزه پول از دولت‌ها پیدا کنند و به نظر می‌رسد این آرزوی دیرین امروز با کمک رشد تکنولوژی در حال محقق شدن است.
این استاد دانشگاه ادامه داد: به اعتقاد این گروه از کارشناسان، تسلط انحصاری دولت‌ها بر حوزه پول، همواره مشکلات زیادی را فراهم می‌آورد و دولت‌ها با در اختیار داشتن امکان چاپ و انتشار اسکناس، دست به سوء‌استفاده از پول و ایجاد تورم زده‌اند. به همین دلیل رویای ایجاد پولی غیردولتی، خصوصی یا حتی غیرملی همواره در ذهن این افراد وجود داشته است.
وی ادامه داد: بیت کوین امروز مشهورترین ارز دیجیتالی است که توانسته در مراودات اقتصادی برای خود جایگاهی ایجاد کند. البته برخی مخالفان مطرح می‌کنند این ارزها پشتوانه‌ای ندارند. اما این ایرادها وارد نیست زیرا همین که موجودیتی از سوی مردم به عنوان پول، مورد قبول واقع شود و استفاده شود حکم و نقش پول را خواهد داشت. زمانی مردم برای نمک، پوست حیوانات و حتی سیگار این شان را قائل بودند و از آن‌ها به عنوان پول استفاده می‌کردند و اکنون ارزهای دیجیتال می‌توانند این نقش‌ها را ایفا کنند.
این کارشناس پولی و بانکی خاطر نشان کرد: یک واحد پولی باید حداقل ویژگی‌هایی مانند دوام، قابلیت انتقال و غیرقابل جعل بودن را دارا باشد و برخی از ارزهای دیجیتال توانسته‌اند این ویژگی‌ها را تامین کنند و به همین خاطر بعضا از پول‌های ملی که به صورت سنتی در بازارها موجود هستند هم معتبرتر شده‌اند. پول در اقتصاد چند نقش عمده دارد که از جمله آن‌ها وسیله‌ای برای مبادله، حفظ ارزش سرمایه و واحدی برای شمارش است. از این رو اگر ارزی نوسان زیادی داشته باشد، قدرت ایفای نقش سازنده خود را از دست می‌دهد و عمدتا ابزاری در اختیار سفته‌بازی خواهد شد.  آفتی که برخی ارزهای دیجیتال به ویژه بیت‌کوین تا حدودی درگیر آن شده و این می‌تواند به عنوان یک نقطه ضعف برای آن به حساب آید.
نصرتی با اشاره به تشکیک‌هایی که درباره ارزش واقعی ارزهای دیجیتال وجود دارد، تاکید کرد: این که واقعا ارزش این ارزهای دیجیتال، معادل ارزشی است که امروز مبادله می‌شوند یا خیر، موضوعی است که کسی امروز آن را نمی‌داند. برای فهم این مسئله باید در انتظار آینده ماند. چرا که این احتمال وجود دارد، خریداران و دارندگان این ارزها کمی جو زده رفتار کنند و این مسئله در افزایش قابل توجه ارزش آن‌ها در این روزها موثر باشد. در شرایط کنونی به نظر می‌رسد تا حدی طرف تقاضا، دست‌کاری شده باشد و احتمال ریزش از قیمت‌های فعلی که بالاتر از ۳۰ هزار دلار برای بیت کوین است دور از ذهن نیست.
این استاد رشته اقتصاد، در ادامه به یکه‌تازی دلار در جهان اشاره کرد و ادامه داد: در اواخر جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۴۴ بنا به مجموعه عللی، قدرت‌های جهانی در کنفرانس «برتون وودز» پذیرفتند تا از دلار به عنوان ارز مشترک بین‌المللی استفاده کنند. بر این اساس ارزش سایر ارزهای جهانی در مقایسه با دلار مشخص می‌شد و ارزش دلار هم با برابری ۳۵ دلار معادل یک انس طلا قیمت‌گذاری شد. البته این سیستم کمتر از سی سال دوام آورد و در زمان نیکسون با پایان خط خود رسید و به طور یکجانبه از سوی آمریکا لغو شد.
وی افزود: انتظار می‌رفت پس از شکست این الگو، دلار جایگاه خود را از دست بدهد، اما این ارز همچنان توانسته است، سیطره خود را بر مبادلات جهانی حفظ کند که از مهمترین دلایل آن برتری قدرت اقتصادی آمریکا در جهان طی این سال‌ها و نبودن رقیب پولی جدی برای آن نام برده می‌شود. علاوه بر آن، توافق پنهان با عربستان برای خرید و فروش نفت فقط با ارز دلار هم از جمله دلایل موثر در این سیطره است. به همین دلیل حتی ظهور یورو به عنوان ارز مشترک اتحادیه اروپا هم نتوانست بر این اقتدار فائق آید.
نصرتی خاطرنشان کرد: با این وجود به نظر می‌رسد در سال‌های اخیر دلار آمریکا به شدت تضعیف شده و در حال واگذار کردن میدان رقابت به ارزهای دیجیتال است. چرا که دیگر آمریکا قدرت بلامنازع اقتصادی در جهان نیست و چین را می‌توان بزرگترین اقتصاد دنیا در حال حاضر دانست.
این اقتصاددان به استقبال بسیاری از فعالان اقتصادی از این اتفاق اشاره کرد و توضیح داد: سوءاستفاده‌های دولت آمریکا از تسلط دلار بر مبادلات جهانی از طریق اعمال انواع و اقسام تحریم‌ها و محدودیت‌ها علیه دولت‌ها، بانک‌ها و شرکت‌های جهانی امری بود که در این دوران، فعالان اقتصادی را آزار می‌داد، به ویژه در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ این رویه آنقدر شور شد که اعتراض بسیاری را برانگیخت. از سوی دیگر قدرت بی حد و حصر دولت آمریکا در چاپ پول تا جایی پیش رفته است که در سال‌های اخیر تعارف را هم کنار گذاشته‌اند و چاپ انبوه اسکناس را با عنوان «تسهیل کمّی» به طور رسمی انجام می‌دهند. البته آن‌ها می‌دانند با جایگاه جهانی که دلار دارد، می‌توانند تورم حاصل از چاپ اسکناس‌های جدید را به خارج از مرزهای خود انتقال دهند و به همین دلیل بدون ملاحظه سایر اقتصادهای جهان اقدامات خود را پی می‌گیرند.
وی ادامه داد: بنابراین بسیاری از کارشناسان اقتصادی با قدرت گرفتن اقتصاد چین از یک سو و رواج ارزهای دیجیتال از سوی دیگر این امیدواری را یافته‌اند که سرانجام انحصار دلار در جهان شکسته شود و شاهد رقابت میان ارزهای دولتی و خصوصی در صحنه بین‌الملل باشیم. امیدواری که در ماه‌های اخیر با طرح ارز دیجیتالی دولت چین که مراحل پایانی دوره آزمایشی خود را می‌گذراند، بسیار به تحقق نزدیک شده است.
نصرتی خاطرنشان کرد: هرچند ارز دیجیتال چین، همچنان یک ارز دولتی است، اما به دلیل فرصت‌هایی که ارزهای دیجیتالی فراهم می‌کنند، پیش‌بینی می‌شود بتواند ضربه مهلکی به دلار وارد سازد. شکست انحصار دلار می‌تواند در آینده زمینه را برای تقویت بیشتر ارزهای خصوصی و غیرملی نیز فراهم سازد. البته نباید فراموش کرد که همچنان بزرگترین نقطه ضعف ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز که تا کنون راهکاری برای آن پیشنهاد نشده است، امکان استفاده از این ارزها در روندهای پولشویی و قاچاق است. واقعیت این است که در حال حاضر ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز با استقبال زیاد خلافکاران مواجه شده‌اند و طرفداران این ارزها اگر به دنبال رواج بیشتر استفاده از این ارزها هستند، باید تدابیری را برای این منظور بیاندیشیند.

کاهش قیمت طلا و نقره در بازارهای جهانی

با کمرنگ شدن خطرات سیاسی ایالات متحده، قیمت طلا و نقره فرو ریخت.به گزارش اکونومیک تایمز، روز جمعه طلا بیش از ۴ درصد افت کرد و نقره نزدیک به ۱۰ درصد سقوط داشت در حالی که چشم انداز انتقال آرام قدرت در واشنگتن و جهش در بازده خزانه داری ایالات متحده باعث افت این مجموعه گرانبها شد.
هر اونس طلای اسپات تا ۱۸۲۸.۳۶ دلار پایین آمد و آخرین سقوط ۳.۶ درصدی را تجربه کرد. معاملات آتی طلای ایالات متحده با کاهش ۴.۱ درصدی به ۱۸۳۵.۴۰ دلار رسید. کنترل دموکرات ها در مجلس سنای ایالات متحده امیدواری ها برای محرک بزرگتر را افزایش داده و عملکرد اوراق قرضه ۱۰ ساله را به بالاترین حد از ماه مارس رسانده است.
هنگامی که طلا به زیر ۱۹۰۰ دلار رسید، برخی از معامله گران به فروش ادامه دادند. هر اونس نقره با افت ۷.۳ درصدی به ۲۵.۱۴ دلار، پس از سقوط ۹.۸ درصدی، رسید در حالی که هر اونس پالادیوم با ۲.۶ درصد کاهش به ۲۳۵۶.۲۳ دلار رسید. قرار بود هر دو فلز بدترین هفته خود را از ماه نوامبر را داشته باشند. پلاتین ۵ درصد افت کرد و در مقایسه با افت ۶.۲ درصد قبلی به ۱۰۶۰.۸۷ دلار رسید.
نام:
ایمیل:
* نظر: