:
كمينه:-۵°
بیشینه:۴°
به‌روز شده در: ۰۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۶
مجلس با حمایت از دژپسند بر دهان دشمن بکوبد
سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ از مصوبه این کمیسیون برای افزایش ورودی گمرکی گوشی‌ها و تبلت‌های بالای ۶۰۰ دلار خبر داد
کد خبر: ۱۶۶۶۶۴
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۸
خبراقتصادي - رحیم زارع در نشست خبری خود با اشاره به آخرین مصوبات کمیسیون تلفیق اظهار کرد: طبق مصوبه کمیسیون تلفیق ورودی گمرکی گوشی‌ها و تبلت‌های بالای ۶۰۰ دلار از ۶ به ۱۲ درصد افزایش پیدا کرد. علاوه بر این معافیت آمبولانس اورژانس کشور از حقوق ورودی گمرک دیگر مصوبه کمیسیون تلفیق بود.
وی ادامه داد: به موجب مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق شرکت‌های بیمه مکلف شده‌اند مبلغ ۴۰۰ میلیارد تومان برای کاهش تصادفات همراه با مرگ و میر در اختیار سازمان راهداری، حمل و نقل جاده‌ای، نیروی انتظامی و اورژانس کشور قرار دهند. همچنین هزینه جرائم رانندگی از دو به پنج درصد افزایش یافت که این مبلغ برای هزینه معلولان شدید و ضایعه نخاعی ناشی از تصادف رانندگی و پیشگیری از معلولیت هزینه خواهد شد.
نماینده مردم آباده در مجلس یادآور شد: به موجب مصوبه دیگر کمیسیون‌ تلفیق افرادی که اقساط باقی مانده جریمه غیبت بیش از ۸ سال خدمت سربازی  را پرداخت نکردند اگر تا پایان سال ۱۴۰۰پرداخت نکنند، هم غایب محسوب می‌شوند و هم باید به خدمت عمومی وظیفه اعزام شوند.
وی ادامه داد: حذف جریمه غیر قابل بخشودگی برای پرداخت عوارض آزادراهی  پس از هفت روز که در لایحه دولت بود حذف شد.
زارع یادآور شد: تکلیف استانداران جهت فروش ساختمان‌های ملکی دستگاه‌های اجرایی زیر نظر قوه مجریه مستقر در شهرستان‌ها برای تکمیل یا احداث مجتمع‌های اداری در شهرستان‌ها که باید همراه با مصوبه برنامه‌ریزی شورای توسعه استان باشد.
سخنگوی کمیسیون تلفیق در بخش دیگری از این نشست خبری گفت: طبق مصوبه دیگر کمیسیون‌ اختیار ۲ هزار میلیارد تومان انتشار اوراق مالی اسلامی خارج از سقف اوراق مالی اسلامی به وزرارت اقتصاد و دارائی جهت مولدسازی دارایی‌های دولت داده می‌شود که در اختیار دستگاه‌های اجرایی و همچنین اجاره بلند مدت حداکثر ۱۰ساله است که با تشخیص وزیر اقتصاد و امور دارایی خواهد بود.
زارع اضافه کرد: اختیار به دولت و اجازه به وزارت امور اقتصاد و دارایی جهت فروش سقف ۱۷ هزار ۶۰۰میلیارد تومان اموال و دارایی های منقول و غیر منقول و حقوق مالی مازاد دولت به استثنایی انفال با رعایت قوانین و مقررات از طریق حراج عمومی بورس املاک و مسکن و یا از طریق مزایده عمومی در سامانه تدارکات الکترونیک دولت نیز مصوبه دیگر کمیسیون‌ بود.
وی خاطرنشان کرد: براساس مصوبه کمیسیون تلفیقاستانداران موظف هستند پیشنهاد فروش دارایی های مازاد دولت را به وزارت امور اقتصادی و دارایی اعلام کنند. همچنین افزیش مبلغ تعرفه استفاده از تجهیزات مراقبت الکترونیکی از ۳هزار تومان به ۵هزار تومان در روز جهت حمایت از سازمان زندان های کشور نیز مصوبه دیگر کمیسیون‌ بود.
سخنگوی کمیسیون تلفیق تصریح کرد: براساس مصوبه کمیسیون تلفیق شرکت تولید مواد اولیه و سوخت هسته‌ای ایران مکلف است جهت توسعه و تسریع در اجرای طر ح های تملک سرمایه‌ای مواد معدنی و محصولات جانبی خود را مطابق قوانین و مقرراات به فروش برساند. همچنین به بودجه عمومی کشور از محل کاهش ۲ درصد از هزینه های دولتی سودده اضافه شد.
زارع یادآور شد: در خصوص اصلاح الگوی مصرف برق و گاز نیز، با مصوبه کمیسیون تلفیق شرکت توانیر و شرکت گاز موظفند از طریق اپراتورهای مجازی و شرکت‌های نوآور نسبت به برقراری ارتباط و شناساسی و وصول مطالبات مشترکین با اولویت مشترکان پر مصرف و نصب کنتورهای هوشمند و هوشمندسازی مصرف آنها، اقدام کنند.
به گفته وی طبق مصوبه دیگر کمیسیون‌ تلفیق در رابطه با پروژه‌های بزرگ راهی و حمل و نقل ریلی دولت می‌تواند با مشارکت افراد حقیقی و حقوقی ۵۰در صد سهم دولت و ۵۰ در صد سهم بخش خصوصی و تعاونی نسبت به احداث و نگاهداری، بازسازی و بهره برداری با اخذ عوارض از کاربران اقدام کند.
نماینده مردم آباده افزود: طبق مصوبه کمیسیون تلفیق وزارت نیرو مکلف است متوسط برق تحویلی به صنایع فولادی را در محل تحویل به مصرف کننده و بر مبنای نرخ خرید انرژی برق از نیروگاه‌های دارای قرارداد تبدیل انرژی محاسبه و دریافت کند که درآمد این بخش ۸ هزارمیلیارد تومان است و با تصویب شورای اقتصاد صرف تسهیلات و یارانه سود تسهیلات برای افرایش توان تولید برق از طریق سرمایه‌گذاری و نوسازی شبکه برق با اولویت صنایع فلزات اساسی خواهد شد.
مجلس با حمایت از دژپسند بر دهان دشمن بکوبد
معاون پارلمانی رئیس جمهور در پاسخ به پرسشی درباره استیضاح وزیر اقتصاد اظهار کرد: مجلس حق استیضاح را دارد و این موارد برای ما چیز عجیب و غریبی نیست.
حسینعلی امیری در حاشیه جلسه امروز هیات دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه یکی از لوایح مهم دولت که با همکاری قوه قضاییه تهیه شد و در دولت تصویب شد، لایحه نفی خشونت علیه زنان و کرامت خانم‌ها بود، گفت: این لایحه از جامعیت خیلی خوبی برخوردار است. ما قبلا قوانین و مقرراتی را در آیین‌نامه‌هایی برای دفاع و حمایت از کرامت خانم‌ها داشتیم اما جامع و مانع نبود و این مقررات پراکنده بودند.
معاون پارلمانی رئیس‌جمهور تاکید کرد: برای دستگاه‌ها و وزارتخانه‌های مختلف مانند وزارت فرهنگ، آموزش و پرورش، علوم و کار، تکالیف مختلفی در این زمینه مشخص شده و به آنان برای اجرا سپرده شده است. به نظر می‌رسد که این لایحه از جامعیت کافی برخوردار است و لایحه‌ای است که کرامت خانم‌ها و نفی خشونت را از ابعاد مختلف مورد توجه قرار داده است.
وی در پاسخ به پرسشی درباره استیضاح وزیر اقتصاد اظهار کرد: مجلس حق استیضاح را دارد و این موارد برای ما چیز عجیب و غریبی نیست. وزیری که مورد استیضاح قرار می‌گیرد باید مطابق قوانین مسیری را تا استیضاح طی کند و مثلاً در کمیسیون‌ها به سوالات نمایندگان سخن می‌گوید تا شاید اقناع انجام شوند.
امیری تاکید کرد: امیدواریم ابهامات نمایندگان مجلس با توضیحات وزیر مربوطه رفع شود که به نظرم همین اتفاق می‌افتد. به خصوص که ما در سال پایانی دولت قرار داریم و دشمنان ما و به ویژه هیات حاکمه نابخرد آمریکا اقتصاد ما را هدف قرار داده و در چنین شرایطی قطعاً کمک به وزیر اقتصاد می‌تواند یک تودهنی به دشمنان باشد.
نام:
ایمیل:
* نظر: