:
كمينه:-۳°
بیشینه:۳°
به‌روز شده در: ۰۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۱
دولت روحانی حدود 5 ماه و دولت بعدی بقیه سال را برای اجرای بودجه 1400 به عهده خواهند گرفت
بر اساس لایحه بودجه سال 1400 کل کشور، سقف کل بودجه کشور در سال آینده 2435 هزار میلیارد تومان است که از این رقم 1540 هزار میلیارد تومان بودجه شرکتهای دولتی و 861 هزار میلیارد تومان بودجه عمومی دولت است.منابع بودجه عمومی دولت در لایحه بودجه سال 1400 بیش از 929 هزار میلیارد تومان پیش بینی شده که 841 هزار میلیارد تومان منابع عمومی و 84 هزار میلیارد تومان منابع اختصاصی است
کد خبر: ۱۶۴۶۱۹
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۳
خبراقتصادی - حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس جمهور صبح امروز (چهارشنبه ۱۲ آذر ماه) با حضور در جلسه علنی قوه مقننه و پس از دفاع از لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، این لایحه را تقدیم هیئت‌ رئیسه مجلس شورای اسلامی کرد.ماده ۱۸۶ آئین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی درباره تصویب بودجه سالانه کل کشور توسط نمایندگان تصریح می‌کند: «دولت موظف است لایحه بودجه سالانه کل کشور را حداکثر تا ۱۵ آذر ماه هر سال به مجلس تسلیم کند».

متن کامل لایحه بودجه ۱۴۰۰ کل کشور با جمع منابع ۲۴۳۵ هزار میلیارد تومانی و بودجه عمومی ۸۴۱ هزار میلیارد تومانی منتشر شد.

بر اساس لایحه بودجه سال 1400 کل کشور، سقف کل بودجه کشور در سال آینده 2435 هزار میلیارد تومان است که از این رقم 1540 هزار میلیارد تومان بودجه شرکتهای دولتی و 861 هزار میلیارد تومان بودجه عمومی دولت است.

منابع بودجه عمومی دولت در لایحه بودجه سال 1400 بیش از 929  هزار میلیارد تومان پیش بینی شده که 841 هزار میلیارد تومان منابع عمومی و 84 هزار میلیارد تومان منابع اختصاصی است.

جزئیات لایحه ۲۴۳۵ هزار میلیاردی بودجه ۱۴۰۰

دولت دوازدهم آخرین لایحه بودجه خود را با سقف ۲۴۳۵ هزار میلیارد تومان تقدیم مجلس کرد. در غیاب رئیس جمهور، حسینعلی امیری - معاونت پارلمانی رئیس جمهور - لایحه بودجه ۱۴۰۰ را به مجلس برده است.کلیات بودجه سال آینده از تراز شدن منابع و مصارف با رقم ۲۴۳۵ هزار میلیارد تومان حکایت دارد. این در حالی است که دولت در بخش منابع ۸۴۱ هزار میلیارد تومان منابع عمومی و در مجموع ۹۲۹ هزار میلیارد تومان بودجه عمومی پیش بینی کرده است.
منابع عمومی دولت شامل درآمدها (مالیات و سایر درآمدها) با ۳۱۷ هزار میلیارد تومان، واگذاری دارایی سرمایه ای(فروش نفت و فرآورده های آن و ...) ۲۲۵ هزار میلیارد تومان و واگذاری دارایی مالی ۲۹۸ هزار میلیارد تومان است.منابع عمومی دولت به همراه ۸۸ هزار میلیارد تومان درآمدهای اختصاصی مجموع بودجه عمومی با ۹۲۹ هزار میلیارد تومان را تشکیل می دهد که با بودجه شرکت های دولتی که ۱۵۶۱ هزار میلیارد تومان پیشنهاد شده سقف بودجه به ۲۴۳۵ هزار میلیارد تومان می رسد.
اما در بخش مصارف هزینه های جاری (عمدتا حقوق و دستمزد) ۶۳۷ هزار میلیارد تومان، بودجه عمرانی ۱۰۴ هزار میلیارد تومان و تملک دارایی مالی ۱۰۰ هزار میلیارد تومان مجموع منابع عمومی را تشکیل می دهد که همراه با هزینه از محل درآمد اختصاصی مجموعه مصارف عمومی به۹۲۹ هزار میلیارد تومان می رسد.همچنین مصارف شرکت های دولتی ۱۵۶۱ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است.

 متن کامل لایحه بودجه سال 1400 کل کشور به‌شرح زیر است:

ماده واحده و جداول کلان منابع و مصارف بودجه

پیوست شماره یک : اعتبار طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای  
پیوست شماره دو :درآمدها و واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای و مالی  
پیوست شماره سه : بودجه شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت (ﺑﻪ اﻧﻀﻤﺎم ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ، ﻓﻌﺎﻟﯿﺖ و ﺑﻬﺎی ﺗﻤﺎم ﺷﺪه و ﺑﻮدﺟﻪ ﻣﻨﺎﻃﻖ آزاد تجاری - ﺻﻨﻌﺘﯽ)
پیوست شماره چهار (قسمت اول): اعتبارات هزینه‌ای دستگاه‌های اجرایی برحسب برنامه، خروجی و بهای تمام شده (دستگاه‌های مشمول بند (پ) ماده (7) قانون برنامه ششم- بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد)

پیوست شماره چهار (قسمت دوم): اعتبارات هزینه‌ای دستگاه‌های اجرایی برحسب برنامه، خروجی و بهای تمام شده (دستگاه‌های مشمول بند (پ) ماده (7) قانون برنامه ششم- بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد)

پیش بینی فروش روزانه حداقل ۱.۲میلیون بشکه از سوی دولت

بر اساس لایحه بودجه ۱۴۰۰ در صورتی که فروش اوراق سلف نفتی با موافقت مجلس مواجه نشود، دولت پیش بینی فروش ۱.۲ میلیون بشکه نفت در روز را لحاظ کرده است.

 بر اساس لایحه بودجه دولت، برای سال آینده حدود 200 هزار میلیارد تومان درامد از محل صادرات نفت و فرآورده ها لحاظ شده است. با توجه به نرخ محاسباتی که از سوی دولت در روزهای گذشته اعلام شد برآوره ها حاکی ازآن است که در سال آتی با احتساب نفت 40 دلاری و نرخ تسعیر 11500 تومانی، روزانه  یک میلیون و 200 هزار بشکه در روز به فروش برسد.این درحالی است که هنوز چشم انداز روشی از رفع تحریمهای نفتی و... ترسیم نشده است.
نکته جالب توجه اینکه در ردیف 310112 حدود 70 هزار میلیارد تومان اوراق سلف نفتی پیش بینی شده است. اگر مجلس با این عدد موافقت کند براورد می شود طبق پیش بینی دولت در بودجه، فروش یک میلیون و 600 هزار بشکه فروش نفت در روز صورت گیرد.
اما اگر این اتفاق رخ ندهد و مجلس با فروش 70 هزار میلیارد تومان اوراق نفتی موافقت نکند، همان عدد 1.2 میلیون بشکه در روز را باید مبنا قرار داد.
گفتنی است، پیش از این گمانه زنیهای غلط در برخی رسانه ها و ... از لحاظ 200 هزار میلیارد تومان اوراق سلف نفتی خبر داده بود.
نام:
ایمیل:
* نظر: