:
كمينه:۱۲°
بیشینه:۲۵°
به‌روز شده در: ۲۷ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۱
تغییر مدیر صادرات بانک مرکزی، دستگیری دلال‌های فردایی، افزایش تلفات کرونا، قیمت ها را کاهش داد
نرخ ارز بازهم کاهش یافت و دلار در بازار آزاد به 25500، یورو 30500 و درهم 72570 تومان معامله شد و سکه وارد کانال 11 میلیون تومان شد. / روز یکشنبه نرخ طلا و ارز در بازار روند نزولی به خود گرفت و در ساعات عصر یکشنبه نرخ ارز و طلا بازهم کاهش یافت و دلار در بازار آزاد به 25900، یورو 30500 و درهم 72570 تومان معامله شد. فروش دلار در صرافی نیز 25800 تومان و خرید دلار 25 هزار تومان اعلام شد. به دنبال کاهش نرخ دلار، قیمت طلا نیز کاهش یافته و قیمت سکه 11 میلیون و 950 هزار، نیم سکه 6 میلیون و 600 هزار، ربع سکه 4 میلیون و 700 هزار، سکه یک گرمی 2 میلیون و 100 هزار، هرگرم 18 عیار 1 میلیون و 153 هزار، مظنه مثقال 4 میلیون و 997 هزارتومان اعلام شد
کد خبر: ۱۶۳۶۳۳
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۶
خبراقتصادی  – محسن شمشیری
روز یکشنبه 25 آبان 99، بازار طلا و ارز تحت تاثیر کاهش  قیمت ارز، دستگیری دلال‌های فردایی و خلوت شدن بازار به خاطر شیوع کرونا قرار داشت و فعالان بازار معتقدند که این اتفاقات باعث خلوت شدن بازار شده است. اما برخی صاحب نظران، تغییر مدیر صادرات بانک مرکزی و احتمال تغییر رفتار بانک مرکزی در ارتباط با صادرکنندگان و کسانی که بازگشت ارزی نداشته اند را نیز مزیت بر علت ها می دانند که باعث کاهش قیمت ارز شده است.عده ای نیز تصور می کنند که قیمت ها کاهش بیشتری خواهد داشت و برخی به خاطر کرونا کمتر به بازار می آیند و از سوی دیگر نبود فعالیت دلالان نیز روی عرضه و  تقاضا تاثیر گذاشته و در نتیجه باعث کاهش قیمت ارز و طلا شده است.
برخی فعالان بازار، دستگیری دلالان معاملات فردایی ارز و طلا را یکی از دلایل کاهش نرخ طلا و ارز اعلام کرده اند. در این رابطه رییس پلیس امنیت اقتصادی تهران بزرگ از دستگیری یک  دلال ارزی خبر داده که در بررسی مخفیگاه متهم بیشتر از ۳ هزار دلار نیز کشف و ضبط شد و ماموران در حال بررسی برای دستگیری دیگران همدستان و مرتبطان با این فرد هستند.
روز یکشنبه نرخ طلا و ارز در بازار روند نزولی به خود گرفت و در ساعات عصر یکشنبه نرخ ارز و طلا بازهم کاهش یافت و دلار در بازار آزاد به 25900، یورو 30500 و درهم 72570 تومان معامله شد. فروش دلار در صرافی نیز 25800 تومان و خرید دلار 25 هزار تومان اعلام شد. به دنبال کاهش نرخ دلار، قیمت طلا نیز  کاهش یافته و قیمت سکه 11 میلیون و  950 هزار، نیم سکه 6 میلیون و 600 هزار، ربع سکه 4 میلیون و 700 هزار، سکه یک گرمی 2 میلیون و 100 هزار، هرگرم 18 عیار 1 میلیون و 153 هزار، مظنه مثقال 4 میلیون و 997 هزارتومان اعلام شد.  
در ساعات ظهر یکشنبه، در بازار آزاد، قیمت دلار 26 هزار و 400 تومان، یورو 31 هزار و 500 تومان و درهم امارات 7 هزار و 420 تومان اعلام شد. کارشناسان می گویند که در ادامه روند کاهشی نرخ دلار در روزهای اخیر، روز یکشنبه نیز شاهد افت نسبی بهای دلار و سایر ارزها در بازار ارز هستیم. بررسی قیمت گذاری دلار و یورو در صرافی های مجاز سطح کشور نشان از تداوم روند کاهشی نرخ ارز دارد. به گونه ای که در معاملات  صبح روز (یکشنبه بیست و پنجم آبان ماه ۱۳۹۹) بازار ارز، هر اسکناس دلار آمریکا در صرافی های مجاز و بانکی سطح کشور، به قیمت ۲۵۵۸۰ تومان از مردم خریداری می شود و در مقابل به نرخ ۲۶۵۸۰ تومان به متقاضی دریافت دلار فروخته می شود. این رقم نسبت به روز قبل، ۱۷۰ تومان و نسبت به پایان هفته قبل، ۲۷۰ تومان کاهش نرخ دارد. همچنین هر اسکناس یورو در این صرافی ها، به نرخ ۳۰۴۵۰ تومان از مردم خریداری می شود و در مقابل با افت ۲۲۰ تومانی نسبت به روز شنبه، به قیمت ۳۱۴۵۰ تومان به متقاضی دریافت ارز فروخته می شود. این رقم نسبت به روز پنج شنبه هفته قبل نیز  ۳۲۰ تومان ارزان تر شده است.
اما در ساعات عصر نیز صرافی ها نرخ ها را دوباره کاهش دادند .  هم اکنون قیمت فروش دلار در صرافی ها با کاهش نسبت به قیمت های پایانی روز کاری قبل 26 هزار و 330 تومان و قیمت خرید دلار نیز با اختلاف 1000 تومانی نسبت به قیمت فروش، 25 هزار و 330 تومان تعیین شده است.
قیمت فروش یورو نیز با کاهش نسبت به قیمت های پایانی روز کاری قبل معادل 31 هزار و 200 تومان و قیمت خرید یورو نیز 30 هزار و 200 تومان اعلام شده است.
در سامانه سنا نیز نرخ میانیگن معاملات شنبه نشان می دهد که هر دلار با نرخ میانگین ۲۶ هزار و ۲۳۰ تومان و هر یورو با نرخ ۳۱ هزار و ۱۱۸ تومان معامله شد.علاوه بر این، در سامانه نیما نیز حواله یورو با میانگین قیمت ۳۱ هزار و ۸۳۳ تومان و برای حواله دلار ۲۵ هزار و ۹۲۷ تومان اعلام شد.
بررسی قیمت‌گذاری دلار و یورو در صرافی‌های مجاز سطح کشور نشان از تداوم روند کاهشی نرخ ارز دارد. به گونه ای که در معاملات  بازار ارز، هر اسکناس دلار آمریکا در صرافی‌های مجاز و بانکی سطح کشور، به قیمت  ۲۵ هزارو ۴۳۰ تومان از مردم خریداری می‌شود و در مقابل به نرخ ۲۶ هزار و ۴۳۰ تومان به متقاضی دریافت دلار فروخته می‌شود.
اگرچه در اوایل آبان نرخ دلار به بیش از ۳۰ هزار تومان رسید اما از اواسط آبان و انتخابات آمریکا، سیر نزولی قیمت‌ها آغاز شد و همچنان ادامه دارد، به‌طوری که دلار از ۳۰ هزار تومان در ۱۴ آبان ماه به ۲۶ هزار و ۴۳۰ تومان رسید. بررسی روند معاملات ارزی در روزهای اخیر نشان می‌دهد که کاهش ریسک‌های برون‌زا، حضور پرقدرت بازارساز و تقویت عرضه اسکناس در بازار متشکل ارزی در راستای سیاست‌های بانک مرکزی در جهت مدیریت نوسانات نرخ ارز، تثبیت شده تا فضای هیجانی و التهابی از بازار ارز فاصله بگیرد و نرخ دلار و سایر ارزها، به تدریج بر مبنای متغیرهای اقتصادی تعیین شود.


سکه ۱۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان شد

با اعلام اونس جهانی طلا به قیمت 1890 دلار و قیمت دلار ۲۶ هزار و ۴۰۰ تومان و همچنین خلوت شدن بازار طلا به دلیل دستگیری دلال های معاملات فردایی و اخبار تلفات شیوع کرونا، قیمت طلا و سکه کاهش یافت. بهای سکه تمام بهار آزادی طرح جدید روزیکشنبه 25 آبان 99 با کاهش حدود یک میلیون تومانی به روند نزولی خود در کانال ۱۲ میلیونی ادامه داده و آماده ورود به کانال ۱۱ میلیون تومانی شد.سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به ۱۲ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان رسید و سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم با کاهش ۶۰۰ هزار تومانی به قیمت ۱۲ میلیون تومان معامله شد.همچنین قیمت نیم‌سکه بهار آزادی با کاهش ۴۵۰ هزار تومانی به ۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، ربع ‌سکه با کاهش ۲۰۰ هزار تومانی، به ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و سکه یک گرمی با کاهش ۱۰۰ هزارتومانی ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان تعیین شد.هر گرم طلای ۱۸ عیار با کاهش ۳۵ هزار تومانی، به مبلغ یک ‌میلیون و ۱۸۸ هزار تومان و مظنه هر مثقال طلا با کاهش ۱۵۰ هزار تومانی به بهای ۵ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان فروخته شد.
بازار سکه که تا مدتی پیش پر رونق بود، فعلا از سکه افتاده است و معامله گران دست به عصا حرکت می کنند، فروشندگان و خریداران از بازار سکه عقب نشینی کردند.البته در ۲ هفته اخیر نوسانات ارزی و سیر نزولی قیمت ارز روی بازار سکه و طلا نیز تاثیرگذار بود با این حال قیمت طلا، سکه و ارز که طی روزهای پایانی هفته گذشته در بازار با افزایش نسبی همراه شد،  اکنون دوباره روند کاهشی را در پیش گرفته است.
بررسی روند معاملات ارزی در روزهای اخیر نشان می دهد که کاهش ریسک‌های برونزا، حضور پرقدرت بازارساز و تقویت عرضه اسکناس در بازار متشکل ارزی در راستای سیاست های بانک مرکزی در جهت مدیریت نوسانات نرخ ارز، باعث شده تا فضای هیجانی و التهابی از بازار ارز فاصله بگیرد و نرخ دلار و سایر ارزها، به تدریج بر مبنای متغیرهای اقتصادی تعیین شود.
گفتنی است، قیمت طلا، سکه و ارز در بازار طی روزهای نخست ابتدای هفته جاری نسبت به روزهای قبل با افزایش همراه شده‌اند که یکی از دلایل اصلی اعمال تحریم‌های مجدد برخی بانک‌های ایرانی است، جو روانی حاکم در بازار ارز موجب شده تا بار دیگر نوسانات شدید قیمتی در بازار بوجود آید و دلار نیز از سد قیمتی 30 هزار تومان عبور کند.
در هفته‌های اخیر، تشدید نوسانات ارزی موجب شد تا بازارساز تصمیم جدی برای مدیریت عرضه و تقاضا بگیرد و برهمین اساس علاوه بر افزایش عرضه در بازار با برداشتن سقف فروش در سامانه نیما، از سرگیری فروش ارز سهمیه‌ای و کاهش اختلاف دلار در بازار رسمی و آزاد و البته آزاد شدن فروش ارز پتروشیمی ها در صرافی های مجاز مقدمات کاهش نوسانات قیمتی را در بازار ارز فراهم کرد.

دستگیری دلال های معاملات فردایی

طبق اعلام نائب‌رئیس اتحادیه طلا و جواهر دستگیری دلال‌های معاملات فردایی طلا در بازار موجب کاهش حجم معاملات و قیمت‌ها در بازار شده است؛ ضمن اینکه به‌دلیل شیوع کرونا خریداری راهی بازار تهران نمی‌شود.
محمد کشتی‌آرای درباره وضعیت بازار طلا و سکه در روز جاری اظهار داشت: قیمت طلا و سکه با افزایش قیمت ارز مقداری افزایش یافت ولی در ادامه روز و با کاهش قیمت ارز، قیمت طلا و سکه نیز کاهشی شد.
قیمت دلار برای ساعتی تا 27 هزار و 500 تومان افزایش یافت و همین امر باعث ثبت قیمت 13 میلیون و 200 هزار تومانی برای سکه شد ولی در ادامه با کاهش قیمت دلار به 27 هزار و 200 تومان، قیمت سکه با 500 هزار تومان کاهش به 12 میلیون و 700هزار تومان کاهش یافت.
نائب‌رئیس اتحادیه طلا و جواهر با تأکید بر اینکه خریداری در بازار طلا و سکه وجود ندارد، تصریح کرد: بازار طلا دیگر تمایلی به افزایش قیمت ندارد و همین موضوع باعث ثبات نسبی قیمت‌ها دربازار شده است.
وی یکی از دلایل اصلی کاهش معاملات و قیمت‌ها در بازار طلا را دستگیری دلال‌های معاملات کاغذی و فردایی طلا در روزهای گذشته اعلام کرد و افزود: به همین دلیل نیز سطح معاملات طلای آبشده در بازار به‌شدت کاهش یافته است.

 شیوع کرونا و کاهش معاملات بازار

کشتی آرای گفت:‌ به دلیل شیوع ویروس کرونا، سطح تردد در سطح شهر و بازار تهران به شدت کاهش یافته و برهمین اساس نیز میل به خرید طلا و سکه کاهش چشم گیری داشته است؛ ضمن اینکه ثابت بودن طلای جهانی نیز به ثبات قیمت ها در بازار داخلی کمک کرده است.
به گفته این فعال بازار طلا و جواهر هم اکنون در بازار تهران هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم با قیمت 12 میلیون و 400 هزار تومان، سکه تمام بهار آزادی طرح جدید 12 میلیون و 700 هزار تومان، نیم سکه بهار آزادی 7 میلیون و 150 هزار تومان، ربع سکه بهار آزادی 4 میلیون و 800 هزار تومان و سکه گرمی 2 میلیون و 650 هزار تومان فروخته می شود. هر مثقال طلا نیز 5 میلیون و 220 هزار تومان و هر گرم طلای 18 عیار یک میلیون و 205 هزار تومان قیمت خورده است.
تشدید نوسانات ارزی موجب شد بازارساز تصمیم جدی برای مدیریت عرضه و تقاضا بگیرد و بر همین اساس علاوه بر افزایش عرضه در بازار با برداشتن سقف فروش در سامانه نیما، ازسرگیری فروش ارز سهمیه‌ای، آزاد شدن فروش ارز پتروشیمی‌ها در صرافی‌های غیربانکی و کاهش اختلاف دلار در بازار رسمی و آزاد مقدمات کاهش نوسانات قیمتی را در بازار ارز فراهم کرد.
مهمترین عامل تأثیرگذار در بازار ارز از دیدگاه فعالان حاضر در خیابان فردوسی، چشم‌انداز مثبت به آینده بازار است؛ از آنجایی که از ماه قبل بازار به انتخابات آمریکا چشم دوخته بود و براساس نظرسنجی‌های قبل از انتخابات جهت‌گیری ارز مشخص می‌شد با نهایی شدن گزینه ریاست جمهوری آمریکا، سناریوهای بدبینانه برای آینده کنار رفت و بازار با امیدواری به آینده شاهد ریزش قیمت‌هاست.
گفتنی است، با کاهش اختلاف قیمت ارز بازار آزاد و رسمی، بانک مرکزی ممنوعیت فروش ارز سهمیه‌ای را به هر کارت ملی برداشت؛ بنابراین صرافی‌ها به هر کارت ملی یک بار در سال 2200 دلار ارز سهمیه‌ای می‌فروشند. پیش از این با دستور بانک مرکزی فروش ارز سهمیه‌ای موقتاً در صرافی‌های بانکی متوقف شده بود.
نام:
ایمیل:
* نظر: