:
كمينه:۶°
بیشینه:۱۲°
به‌روز شده در: ۰۷ آذر ۱۳۹۹ - ۰۰:۵۸
به دنبال کاهش بیشتر ارزش لیر، رییس بانک مرکزی ترکیه برکنار شد.به گزارش گاردین، رجب طیب اردوغان پس از آن که ارزش لیر مجددا در برابر دلار کاهش یافت، دستور برکناری رییس بانک مرکزی این کشور را صادر کرد. هنوز مشخص نیست مراد یوزال بر سر چه مسایلی با اردوغان اختلاف نظر داشته اما از ابتدای امسال تاکنون لیر بیش از ۳۰ درصد ارزش خود مقابل دلار را از دست داده است
کد خبر: ۱۶۳۲۰۶
تاریخ انتشار: ۱۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۸
خبراقتصادی - نرخ برابری هر یورو از ۱۰ لیر نیز گذشت و رییس بانک مرکزی ترکیه برکنار شد
به دنبال کاهش بیشتر ارزش لیر، رییس بانک مرکزی ترکیه برکنار شد.به گزارش گاردین، رجب طیب اردوغان پس از آن که ارزش لیر مجددا در برابر دلار کاهش یافت، دستور برکناری رییس بانک مرکزی این کشور را صادر کرد. هنوز مشخص نیست مراد یوزال بر سر چه مسایلی با اردوغان اختلاف نظر داشته اما از ابتدای امسال تاکنون لیر بیش از ۳۰ درصد ارزش خود مقابل دلار را از دست داده است.  
با توجه به افزایش شمار مبتلایان به کرونا در ترکیه انتظار می رود شرایط اقتصادی این کشور وخیم تر شود چرا که دولت مجبور به تعطیلی کسب و کارهای بیشتری خواهد بود و شمار گردشگران خروجی ورود ی به این کشور نیز کاهش خواهد یافت. اردوغان که خود  را دشمن نرخ بهره خوانده خواهان کاهش بیشتر نرخ بهره است اما بسیاری از اقتصاددانان و نهادهای بین المللی نسبت به عواقب سنگین این کار برای اقتصاد ترکیه هشدار داده اند.  
ناجی اقبال، متحد اردوغان که بین سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ وزیر خزانه داری ترکیه بود به عنوان رییس جدید بانک مرکزی انتخاب شده است. بانک مرکزی ترکیه در آخرین اقدام خود تحت مدیریت یوزال به چرخه کاهش نرخ بهره پایان و آن را به ۱۰.۲۵ درصد افزایش داده بود. این بانک هم چنین با صدور بیانیه ای از برنامه ریزی برای اتخاذ رویکرد انقباضی در عرضه پول خبر داده بود.  
نرخ برابری هر یورو از ۱۰ لیر نیز گذشت.به گزارش  بلومبرگ، کاهش شدید ذخایر ارزی ترکیه باعث ریزش مجدد لیر در برابر تمامی ارزهای مهم و ثبت رکوردهای پایین جدید شد. تا پایان ماه اکتبر ذخایر ارزی این کشور ۴۲.۲۶ میلیارد دلار بوده ۱.۸۳ میلیارد دلار نسبت به ماه قبل آن کاهش داشته است.
از سوی دیگر نیز بالا رفتن فشار تورمی و کاهش شدید ذخایر ارزی باعث نگرانی معامله گران از توانایی بانک مرکزی ترکیه در مدیریت شرایط کنونی شده است. از طرف دیگر نگرانی هایی از پیامدهای کرونا روی اقتصاد ترکیه که بخش بزرگی از اقتصاد ترکیه به گردشگری وابسته است، وجود دارد و تداوم شرایط کرونایی می تواند باعث عمیق تر شدن رکود اقتصادی در این کشور و افزایش شدید نرخ بیکاری شود.  
تصمیم بانک مرکزی ترکیه به ثابت نگه داشتن نرخ بهره با واکنش منفی فعالان بازار مواجه شده است. نرخ بهره ترکیه اکنون در سطح ۱۰.۲۵ درصدی قرار دارد و شماری از کارشناسان معتقدند برای کمک به اقتصاد این کشور، بانک مرکزی باید نرخ بهره را بالاتر ببرد که این مساله تاکنون به دلیل نگرانی از افزایش تورم اجرایی نشده است.  
مسائل اخیر باعث شد تا لیر که هفته گذشته به پایین ترین سطح تاریخ خود رسیده بود بار دیگر یک رکورد دیگر ثبت کند و به کمترین نرخ برابری خود برسد؛ تا جایی که نرخ برابری دلار در کانال ۸.۵ لیر تثبیت شود. در آخرین دور از معاملات ارزی استانبول، هر دلار با ۰.۱۸ درصد افزایش به ۸.۵۳۱ لیر رسید.
  ارزش پول ملی ترکیه از سال ۲۰۱۸ تاکنون ۵۰ درصد در برابر اسکناس آمریکایی تضعیف شده است. بانک مرکزی نیز ذخایر ارزی کمی در اختیار دارد که این مساله روی توانایی این نهاد در کنترل نوسانات ارزی تاثیر منفی گذاشته است.
 در برابر دیگر ارزهای مهم، نرخ برابری هر یورو معادل ۱۰.۱۳۸ لیر و هر پوند معادل ۱۱.۲۲۴  لیر اعلام شد.
نام:
ایمیل:
* نظر: