:
كمينه:۱۱°
بیشینه:۲۱°
به‌روز شده در: ۰۳ آبان ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۴
تاكيد رئیس‌ بانک مرکزی عراق بر حل مشكلات بانكي ايران
رئیس‌کل بانک مرکزی عراق در دیدار با همتی، همتای ایرانی خود در بغداد گفت که مقامات عراقی بر حل‌وفصل مسائل بانکی میان دو کشور تأکید دارند و به‌زودی با سازوکارهای اتخاذشده، این مشکلات رفع خواهد شد
کد خبر: ۱۶۱۹۹۲
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۳
اقتصاد گردان -   رئيس كل بانك مركزي، چند روز پيش  درباره دلایل افزایش قیمت ارزگفته بود كه بعداً توضیح خواهم داد و خبرهای مثبتی از منابع مسدودی دارم. به دنبال اين اظهارات روز سه شنبه، عبدالناصر همتی، در رأس یک هیئت بانکی و تجاری براي ديدار با نخست وزير و رئيس بانك مركزي عراق عازم بغداد شد. همتي پیش از این نيز سفرهایی به‌منظور پیگیری آزادسازی منابع ایران به این کشور داشت و گفته مي شود با انتخاب نخست وزير جديد و رئيس جديد بانك مركزي عراق، احتمال آزادسازی منابع ایران در عراق بالاست. اما بايد ديد كه بانك هاي عراق در برابر فشارهاي آمريكا چه واكنشي نشان خواهند داد و آيا منابع ارزي ايران را به صورت غير دلاري آزاد خواهند كرد و يا حداقل امكان تهاتر كالا با اين منابع ارزي ايجاد خواهد شد يا خير؟
طی ماه گذشته، رئیس‌کل بانک مرکزی عراق و مدیرعامل بانک تجارت عراق (TBI) تغییر کردند؛ این دو تغییر مهم می‌تواند مقدمه‌ای باشد برای بازگشت منابع ارزی ایران که در کشور عراق مسدود شده است. مصطفی غالب مخیف رئیس بانک مرکزی و سالم چلبی مدیرعامل بانک تجارت عراق TBI شدند؛ منابع بانکی معتقدند تغییرات اخیر در بدنه بانکی کشور عراق می‌تواند در وصول منابع بسیار زیاد بانک مرکزی در عراق مؤثر باشد.
در طول سال‌های گذشته و به‌خصوص دوره اخیر بانک مرکزی، مقامات ایرانی رایزنی‌هایی را با کشور عراق برای بازگشت منابع ارزی و وصول بدهی عراق به ایران انجام داده‌اند و در مقاطعی نیز موفقیت‌هایی را به دست آورده‌اند.
آن‌طور که عبدالناصر همتی رئیس‌کل بانک مرکزی قبلاً اعلام کرده بود: ارزش صادرات گاز و برق ایران به عراق سالیانه، چندین میلیارد دلار است، ضمن اینکه، میلیاردها دلار از منابع بانک مرکزی نیز در این کشور است که درمورد نحوه استفاده از آن براساس تفاهم‌نامه سال گذشته به توافق رسید. 
بيژن زنگنه وزير نفت ايران نيز به سالانه چند صد ميليون دلار صادرات گاز و برق ايران به عراق اشاره كرده است.  همتی همچنین پیش از این و پس از سفر به عراق اعلام کرده بود: از منابعی که در کشور عراق داریم برای خرید کالاهای غیرتحریمی و اساسی استفاده می‌کنیم.
این درحالی است که بر اساس قرارداد ایران و عراق، عراقی‌ها موظف هستند پول گاز را با یورو و پول برق را با دلار به ایران پرداخت کنند اما با آغاز روند جدید تحریم‌ها عراقی‌ها اعلام کردند امکان پرداخت دلار را ندارند و پیشنهاد پرداخت با دینار را مطرح کردند و حالا مسئله دینار هم مطرح نیست و ایران قرار است کالای اساسی بخرد.اما این موضوعات در توافقات با رئیس قبلی بانک مرکزی عراق بوده است و باید دید رئیس جدید بانک مرکزی می‌تواند گامی برای بازپرداخت بدهی به ایران و بازگشت منابع ارزی کشورمان بردارد یا خیر.

تاكيد رئیس‌کل بانک مرکزی عراق بر حل مشكلات 

رئیس‌کل بانک مرکزی عراق در دیدار با همتی، همتای ایرانی خود در بغداد گفت که مقامات عراقی بر حل‌وفصل مسائل بانکی میان دو کشور تأکید دارند و به‌زودی با سازوکارهای اتخاذشده، این مشکلات رفع خواهد شد.
«مصطفی غالب مخیف» تأکید کرد: تلاش‌ داریم به همکاری بانکی با ایران ادامه دهیم و از تجارب تهران در امور مالی و بانکی استفاده خواهیم کرد. تمام تلاش ما این است که همکاری دو کشور ادامه داشته باشد و مشکلات موجود در حوزه مطالبات مالی و پولی ایران نیز حل می‌شود. برخی سازوکارها وجود دارد که می‌توان با بهره‌گیری از آنها به تقویت همکاری بانکی و پولی میان دو کشور و رفع مشکلات موجود، کمک کرد. پیشنهاد دادیم کمیته‌ای مشترک با حضور مقامات بانکی و مالی دو کشور تشکیل شود تا به راهکار لازم برای حل مسایل ایران و عراق دست یافت.
همتی رئیس‌کل بانک مرکزی نیز در این دیدار ابراز امیدواری کرد که با همکاری همتای عراقی خود مسائل پیچیده بانکی میان دو کشور برطرف شود.امیدوارم با اراده‌ای که نزد مقامات عراقی وجود دارد، مشکلات بانکی و مالی میان دو کشور حل شود. همتی روابط و مناسبات ایران و عراق را بسیار مهم و مؤثر دانست و افزود که تهران به توسعه بیش از پیش همکاری‌ها با بغداد اهمیت می‌دهد.
نام:
ایمیل:
* نظر: