:
كمينه:۱۲°
بیشینه:۲۳°
به‌روز شده در: ۰۵ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۷
معاون حقوقی سازمان بورس تبیین کرد؛
سازمان بورس و اوراق بهادار به تازگی بر ضرورت تقویت صندوق‌های بازارگردان تاکید کرده و شرکت‌هایی را که در بازار سرمایه حضور دارند، ملزم کرد که حداقل یک بازارگردان داشته باشند.
کد خبر: ۱۶۱۰۸۰
تاریخ انتشار: ۰۵ مهر ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۷
اقتصادگردان- به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران؛‌ جعفر جمالی، معاون حقوقی سازمان بورس با بیان اینکه نهاد ناظر برای تقویت نهاد بازارگردانی از تمام ابزارها استفاده خواهد کرد، گفت: نهاد بازارگردانی یکی از کلیدی و ضروری‌ترین نهادهای مالی موثر در بازارهای سرمایه معتبر و پیشرو است، این نهاد در نقدشوندگی و مدیریت هیجان و نوسان بازار نقش اساسی داشته و به عنوان یکی از انواع نهادهای مالی موضوع قانون بازار اوراق بهادار مصوب سال ۱۳۸۴ محسوب و عملیات و اقدام های آن تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار است.

وی تصریح کرد: وجود بازارگردان به ازاء هر ورقه بهادار در بازار سرمایه امری ضروری و از مکانسیم‌های بازار سرمایه بوده و مطابق با مفاد دستورالعمل‌های پذیرش در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران، ناشران اوراق بهادار ملزم به داشتن حداقل یک بازارگردان هستند.

جمالی توضیح داد: این الزام علاوه بر اینکه به عنوان یکی از شرایط متقاضیان پذیرش در بورس مربوطه لحاظ شده، یکی از حلقه‌های مهم برای تکمیل اثربخشی و ارائه خدمات در بازار سرمایه محسوب می شود.

معاون حقوقی سازمان بورس خاطرنشان ساخت: سازمان بورس و اوراق بهادار به شکل جدی بر این الزامات نظارت و رصد داشته و برای تقویت نهاد بازارگردانی از تمامی ابزارها استفاده خواهد کرد.

وی تاکید کرد: ناشران و سهامداران عمده‌ای که بر خلاف مقررات ظرف مهلت مقرر، برای معرفی بازارگردان اقدام نکنند، مرتکب تخلف انضباطی شده و با برخورد جدی سازمان بورس روبرو خواهند شد؛ همچنین  بازارگردانان معرفی شده چنانچه از مقررات و تکالیف محوله تخطی کنند، متناسب با اقدام های خلاف مقررات به مجازات‌های مربوطه از جمله لغو مجوز فعالیت محکوم خواهند شد.

جمالی افزود: بدیهی است چنانچه اقدامات یاد شده واجد وصف مجرمانه باشند، مرتکبین به مراجع قضایی معرفی شده و سازمان بورس و اوراق بهادار مراتب را تا حصول نتیجه و اجرای آرای قضایی صادره پیگیری خواهد کرد.

معاون حقوقی سازمان بورس تاکید کرد: لازم است همه ناشران اوراق بهادار پذیرفته شده یا در حال پذیرش در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران، نسبت به اجرای این مقررات اهتمام کافی داشته باشند و همچنین بازارگردانان نیز به عنوان یکی از ارکان مهم هماهنگی و تنظیم سفارش‌های خرید و فروش در ایفای نقش خود جدیت داشته و به شکل حرفه‌ای به فعالیت بپردازند.
نام:
ایمیل:
* نظر: