:
كمينه:°
بیشینه:°
به‌روز شده در: ۳۱ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۰
اونس طلا در هفته گذشته 4 درصد کاهش یافت
در بازار آزاد قیمت دلار ۲۴ هزار و ۳۷۰ تومان یورو 28 هزار و 500 تومان و درهم امارات 6 هزار و 690 تومان است و به دنبال اعلام هر اونس طلا به نرخ 1935دلار، قیمت طلای ۱۸ عیار هرگرم یک میلیون و ۹۸ هزار تومان، هر مثقال طلای آبشده یا 17 عیار، 4 میلیون و 747 هزار تومان، قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید ۱۱ میلیون و ۲۶۰ هزار تومان، و قیمت سکه طرح قدیم 10 میلیون و 900 هزار تومان، نیم سکه بهار آزادی 5میلیون و 560 هزار تومان، ربع سکه بهار آزادی 3 میلیون و 170 هزار تومان و سکه گرمی یک‌میلیون و 720 هزار تومان معامله می شود
کد خبر: ۱۵۹۵۳۲
تاریخ انتشار: ۱۵ شهريور ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۶
اقتصاد گردان  – محسن شمشیری 
بانک مرکزی  ۲۲۰میلیون درهم در بازار نیما با میانگین نرخ ۵،۶۹۰ عرضه کرد.  این عرضه‌های سنگین درهم در سامانه نیما از سوی بازارساز با دو هدف عمده طی روزهای اخیر انجام می‌شود که عبارتند از پوشش نیازهای ارزی متقاضیان و پایین آوردن نرخ ارز. بانک مرکزی از 11 شهریور عرضه‌های سنگین در سامانه نیما و بازار ارز را آغاز کرده و طبق اعلام فعالان بازار جلوگیری از افزایش نرخ در روزهای گذشته و ثبات نسبی ناشی از همین عرضه‌ها بوده است.
بازاری‌ها معتقدند در صورت تداوم این سیاست امکان شکسته شدن نرخ و جابه‌جایی در کانال 23 و 22 هزار تومان محتمل خواهد بود.
علاوه بر انتظار فعالان بازار ارز برای حضور بانک مرکزی و بازارسازی مرتب در بازار، خریداران، موضوع انتظارات تورمی، رشد نقدینگی، وضعیت سهام و بورس درهفته های اخیر را نیز مورد توجه قرار داده اند.  همچنین در بازار جهانی وضعیت ارزش دلار و طلا، توزیع واکسن کرونا در ماه های آینده، بهبود شاخص معاملات سهام در بازارهای بزرگ جهان، وضعیت بازار کار آمریکا، انتخابات آمریکا و همچنین مذاکرات و جنگ تجاری آمریکا وچین، نکاتی است که روی آینده بازار ارز اثر گذار خواهد بود. 

هم‌اکنون در بازار آزاد قیمت دلار ۲۴ هزار و ۳۷۰ تومان یورو 28 هزار و 500 تومان و درهم امارات 6 هزار و 690 تومان است و به دنبال اعلام هر اونس طلا به نرخ  1935دلار، قیمت طلای ۱۸ عیار هرگرم یک میلیون و ۹۸ هزار تومان، هر مثقال طلای آبشده یا 17 عیار،  4 میلیون و 747 هزار تومان، قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید ۱۱ میلیون و ۲۶۰ هزار تومان، و قیمت سکه طرح قدیم 10 میلیون و 900 هزار تومان، نیم سکه بهار آزادی 5میلیون و 560 هزار تومان، ربع سکه بهار آزادی 3 میلیون و 170 هزار تومان و سکه گرمی یک‌میلیون و 720 هزار تومان معامله می شود.  
در  سامانه سنا نیز نرخ دلار 22450 و یورو 26650 تومان اعلام شده است. نرخ میانگین معاملات ارز سنا در روز پنج شنبه نیز 22520 تومان و نرخ حواله نیما نیز 20548 تومان اعلام شده است که با توجه به این ارقام اختلاف نیما و سنا و صرافی ها به 2 هزار تومان رسیده است. همچنین اختلاف نیما با بازار آزاد به 4 هزار تومان نزدیک شده است. 
صرافی‌های بانک‌ها روز شنبه قیمت دلار را برای فروش به مردم با ثبات نسبت به قیمت‌های پایانی روز کاری قبل 22 هزار و 450 تومان اعلام کرده‌اند. این صرافی‌ها دلار را از مردم با قیمت 22 هزار و 350 تومان خریداری می‌کنند.قیمت فروش یورو در صرافی‌های بانک‌ها نیز بدون تغییر نسبت به قیمت‌های پایانی روز کاری قبل 26 هزار و 650 تومان اعلام شده است؛ قیمت خرید یورو در این صرافی‌ها 26 هزار و 550 تومان درج شده است.
 قیمت خرید و فروش دلار و یورو در صرافی‌های بانکی همزمان با افزایش قیمت ارز در بازار آزاد، افزایش یافته و دلار از روز چهارشنبه هفته قبل در این صرافی ها وارد کانال 23 هزار تومان شده بود ولی از عصر روز سه‌شنبه بار دیگر به کانال 22 هزار تومان بازگشت.

کاهش 4 درصدی طلا 

قیمت هر اونس طلا در پایان معاملات روز جمعه با 0.16 درصد افزایش به 1933 دلار و 95 سنت رسید. در این هفته طلا شاهد کاهش حدود 4 درصدی بود که بیشترین افت هفتگی از اوایل ماه مارس به شمار می رود. قیمت فلز زرد در پایان معاملات آتی برای تحویل در ماه دسامبر با 0.18 درصد کاهش به 1934 دلار و 30 سنت رسید.
ادوارد میر تحلیلگر بازار طلا در موسسه کپیتال مارکتس در این باره گفت: به دلیل بالا رفتن بازدهی اوراق خزانه داری آمریکا که سبب خروج بخشی از سرمایه ها از بازار طلا شده، قیمت فلز زرد تحت فشار قرار گرفته است.
پس از آنکه خزانه داری آمریکا میزان زیادی از اوراق قرضه را روانه بازار کرد، بازدهی شاخص اوراق قرضه 10 ساله دولت آمریکا افزایش داشت و سبب ترمیم بخشی از افت ارزش اخیر دلار شد.بالا رفتن بازدهی اوراق قرضه هزینه فرصت سرمایه گذاری در بازار طلا را افزایش می دهد. رشد اندک قیمت طلا در معاملات روز جمعه پس از اعلام آمارهای اقتصادی پایین تر از حد انتظار در چین اتفاق افتاد.بازارها همچنان از نزدیک بن بست ایجاد شده در واشنگتن بر سر یک بسته محرک مالی و مذاکرات تجاری بین آمریکا و چین را دنبال می کنند.
تحلیلگران استاندار چارترد در یادداشتی نوشتند: «با توجه به ضعف ارزش دلار و حجم بالای اقدامات محرک مالی و در حالی که انتظار می رود نرخ بهره همچنان در حد صفر یا منفی باقی بماند، روند افزایش بلند مدت قیمت طلا همچنان به قوت خود باقی است.»

کاهش دلار در برابر طلا 

مدیرعامل و مشاور شرکت سرمایه گذاری یورو پسیفیک عقیده دارد ارزش دلار آمریکا در برابر سایر ارزهای بزرگ جهان و مخصوصاً در برابر پول واقعی که همان طلاست کاهش بیشتری خواهد داشت.
 به گزارش راشاتودی، پیتر شف، مدیرعامل و مشاور شرکت سرمایه گذاری یورو پسیفیک  در برنامه بوم باست راشاتودی گفت قیمت طلا تمام پیش بینی ها را پشت سر گذاشته در حالی که ارزش دلار روز به روز کاهش می یابد.
 شورای جهانی طلا در یکی از آخرین گزارش های خود اعلام کرد ورودی صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) با پشتوانه طلا رکورد زده و قیمت این فلز گرانبها را 17 درصد در نیمه اول سال جاری میلادی بالا برده است. پاسخ های جهانی به همه گیری ویروس کرونا باعث کاهش نرخ بهره و تزریق بالای نقدینگی توسط بانک های مرکزی و دولت ها شده است.
شف گفت:«  شورای جهانی طلا در واقع میزان افزایش قیمت طلا را ناچیز اعلام کرده است چون به نظر من میزان تورمی را که بانک‌های مرکزی جهان از جمله فدرال رزرو آمریکا ایجاد می‌کنند را هم پایین در نظر گرفته است. ارزش دلار آمریکا در برابر سایر ارزهای بزرگ جهان و مخصوصاً در برابر پول واقعی که همان طلاست کاهش بیشتری خواهد یافت».
شف که یک کهنه کار در بازار سهام است اضافه کرد طلا از نظر تاریخی قدرت ذخیره سازی بالایی داشته و حتی بهترین ارزهای دنیا هم عملکرد ضعیف تری از این نظر در برابر طلا دارند.اگر بدانید طلا در واقع چیست، همواره مقداری از آن را نگه می دارید. ارزش طلا در برابر این ارزهای بی پشتوانه بیش از این افزایش خواهد یافت.
تحلیلگران مورگان استنلی اعلام کردند سهم یوان در ذخایر ارز خارجی دنیا نسبت به سطح فعلی که ۲ درصد است، بیش از دو برابر خواهد شد و از ین ژاپن و پوند انگلیس پیشی خواهد گرفت. ارز چین تا ۱۰ سال دیگر تبدیل به سومین ارز ذخیره بزرگ دنیا خواهد شد.
 به گزارش راشا تودی، شرکت خدمات مالی مورگان استنلی پیش بینی می‌کند در شرایطی که پکن استفاده از یوان را در جهان افزایش می دهد، ارز چین تا 10 سال دیگر تبدیل به سومین ارز ذخیره بزرگ دنیا خواهد شد.
 تحلیلگران این بانک سرمایه‌گذاری طی گزارشی که در روز جمعه منتشر شد اعلام کردند سهم یوان در ذخایر ارز خارجی دنیا نسبت به سطح فعلی که 2 درصد است، بیش از دو برابر خواهد شد و از ین ژاپن و پوند انگلیس پیشی خواهد گرفت.
طبق پیش بینی این تحلیلگران، ارز چین تا 2030 بین 5 تا 10 درصد ذخایر ارز خارجی دنیا را تشکیل می‌دهد.
جیمز لرد، استراتژیست بین المللی مورگان استنلی می‌گوید:« رسیدن به این هدف با باز شدن بازار مالی چین غیر واقعی نیست».
 این بانک سرمایه‌گذاری دورنمای مثبت خود را برای یوان علیرغم تاثیر همه‌گیری ویروس کرونا بر اقتصاد چین و دنیا، تغییر نداده است. آخرین پیش‌بینی این بانک تغییری نسبت به آنچه در آغاز سال گذشته میلادی تخمین زده بود، ندارد. بانک های مرکزی بیشتری در سراسر جهان به تدریج یوان را در خزانه های خود ذخیره کرده اند. به گفته مورگان استنلی، حداقل 10 بانک در سراسر جهان در سال گذشته یوان را به ذخایر خارجی خود اضافه کرده اند و حالا تعداد دارندگان این ذخایر به 70 می‌رسد.
 اطلاعات صندوق بین المللی پول نشان می‌دهد سهم یوان در ذخایر جهانی از اکتبر 2016، یعنی زمانی که برای اولین بار در سبد ارزهای ذخیره اصلی این صندوق قرار گرفت، دو برابر شده است. سهم یوان در آن زمان یک درصد بود و حالا تا 2.02 درصد افزایش یافته است. رقبای اصلی یوان، ین ژاپن و پوند انگلیس، به ترتیب 5.7 درصد و 4.43 درصد سهم دارند. دلار آمریکا حدود 62 درصد ذخایر ارز خارجی جهان را تشکیل می دهد و سهم یورو بیش از 20 درصد است.

 در حالی که برخی تحلیلگران می گویند یوان نمی تواند دلار را از جایگاه خود به عنوان ارز برتر جهان پایین بکشد ولی برخی پیش بینی می کنند دلار نفوذ خود را در بازارهای جهانی از دست می‌‌دهد. استراتژیست‌های گلدمن ساچز هشدار داده اند نگرانی های جدی در مورد موقعیت دلار به عنوان ارز ذخیره جهان وجود دارد.
نام:
ایمیل:
* نظر: