:
كمينه:۵°
بیشینه:۱۳°
به‌روز شده در: ۱۲ آذر ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۵
بر اساس فاز اول توافق تجاری میان پکن و واشنگتن، چین موافقت کرده بود ۲۵.۳ میلیارد دلار خرید انرژی از آمریکا داشته باشد اما آمار نشان می دهد واردات نفت خام، گاز طبیعی و زغال سنگ متالورژیک آمریکایی تا پایان ژوئن تنها به ۱.۲۹ میلیارد دلار بالغ شد.
کد خبر: ۱۵۸۰۲۷
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۱
اقتصادگردان- پکن در فاز اول توافق تجاری متعهد شده بود خرید محصولات انرژی آمریکا را در مقایسه با ۹.۱ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۷ به ۵۲.۴ میلیارد دلار در مدت دو سال آینده افزایش دهد. این توافق چین را ملزم کرده بود ۲۰۰ میلیارد دلار کالاهای آمریکایی در مدت دو سال آینده وارد کند.

اما اکنون کاملا روشن شده که چین قصد دارد از پاندمی کووید ۱۹ به عنوان بهانه ای برای طفره رفتن از عمل به تعهداتش استفاده کند که بی تردید مایه خشم دولت ترامپ خواهد شد.

طبق گزارش رویترز، در حالی که تحت فاز اول توافق تجاری قرار بود خرید نفت خام چین از آمریکا به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کند، چین در نیمه اول سال ۲۰۲۰ تنها ۴۵ هزار و ۶۰۳ بشکه در روز نفت از آمریکا وارد کرد که نصف واردات ۸۵ هزار و ۴۵۳ بشکه در روز در مدت مشابه سال ۲۰۱۹ بود.

طبق برآورد تحلیلگران شرکت وود مک کنزی، چین باید برای عمل به تعهداتش ۱.۵ میلیون بشکه در روز نفت آمریکا را در سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ وارد کند. این رقم به دلیل ریزش قیمت نفت از یک میلیون بشکه در روز افزایش پیدا کرده است.

در این بین، اما لی از موسسه رفینیتیو می گوید واردات نفت چین از آمریکا در ژوییه افزایش پیدا کرد و در اوت ممکن است به رکورد ۱.۰۱ میلیون بشکه در روز صعود کند اما بالا ماندن سطح ذخایر نفت و حاشیه سود ضعیف پالایش باعث خواهد شد روند واردات نفت در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۰ دوباره آهسته شود.

واردات LNG چین از آمریکا وضعیت بهتری داشت و تا پایان ژوئن در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته سه برابر شد و به ۸۷۸ هزار و ۷۵۴ تن رسید. با این حال قیمت ضعیف گاز طبیعی به معنای آن است که تنها ارزش این خرید در مقایسه با سال گذشته دو برابر شده است. آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا نشان می دهد که آمریکا دو میلیون و ۸۳۶ هزار و ۳۲۷ فوت مکعب گاز طبیعی و یک میلیون و ۸۱۹ هزار و ۳۸۶ فوت مکعب LNG در سال ۲۰۱۹ صادر کرد. آمار اخیر واردات LNG چین نشان می دهد که تنها حدود پنج درصد واردات آمریکایی داشته است.

چین بدون تردید به پیامدهای منفی کووید ۱۹ به عنوان دلیل عدم اجرای تعهداتش اشاره خواهد کرد اما مطمئنا ترامپ چنین حرفی را قبول نخواهد کرد.

بر اساس گزارش اویل پرایس، رییس جمهور آمریکا در ماه مه تهدید کرده بود اگر چین به تعهداتش برای خرید ۲۰۰ میلیارد دلار کالا و خدمات آمریکایی عمل نکند، به فاز اول توافق تجاری خاتمه خواهد داد.

این اظهارات ترامپ در اوج کرونا در چین صورت گرفت و مطمئنا اکنون که وضعیت کووید ۱۹ در این کشور به میزان قابل توجهی بهبود پیدا کرده است ترامپ برای عمل به تهدید خود تردید نخواهد کرد.
نام:
ایمیل:
* نظر: