:
كمينه:۲۳°
بیشینه:۳۴°
به‌روز شده در: ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۱:۱۱
جزییات تامین مالی بدهی شرکتی و اولین اوراق بدهی از طریق رتبه بندی اعتباری در کشور اعلام شد.
کد خبر: ۱۵۷۴۷۹
تاریخ انتشار: ۰۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۲
اقتصادگردان- سلمان خادم المله - مدیرعامل تامین سرمایه امین - در مورد جزییات تامین مالی بدهی شرکتی و اولین اوراق بدهی ازطریق رتبه بندی اعتباری توضیح داد: موضوع انتشار این اوراق تأمین سرمایه در گردش مورد نیاز فولاد مبارکه بوده که مبلغ اوراق قابل انتشار ۱۰۰ میلیون ریال (طی پنج مرحله هر یک به ارزش ۲۰ میلیون ریال) است.

وی ادامه داد: همچنین این اوراق پنج ساله و نرخ سود آن ۱۸ درصد است که در مقاطع زمانی سه ماه یکبار از تاریخ انتشار پرداخت خواهد شد.

خادم المله در مورد ارکان انتشار اوراق مذکور توضیح داد: عامل فروش اوراق کارگزاری امین آوید است . همچنین عامل پرداخت سودشرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویۀ وجوه ودر نهایت بازارگردان و متعهد پذیره‌نویس این اوراق را شرکت تأمین سرمایه امین بر عهده دارد.

وی ادامه داد: پیش تر مکانیزم تأمین مالی از طریق انتشار اوراق بهادار به گونه‌ای بود که انتشار اوراق نیازمند حضور یک نهاد مالی(عموماً بانک) به عنوان رکن ضامن بود. البته کارکرد ضامن، ضمانت اصل و سود است تا در صورت عدم ایفای تعهد توسط شخص تأمین مالی شونده، نسبت به پرداخت تعهدات وی اقدام کند.

خادم المله با اشاره به اینکه قبولی سمت ضامن توسط یک بانک حتماً باید به تأیید بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران برسد که فرآیندیبسیار طولانی و پیچیده است، افزود: حضور ضامن باعث می‌شود که هزینه‌های انتشار بابت کارمزد ضمانت افزایش یابد. همچنین ازسوی دیگر مکانیزم موجود کارایی بازار را کاهش می‌دهد. بر این اساس، درصورتی‌که یک بانک ضامن یک شرکت خوب و یک شرکت بدباشد، ریسک اعتباری هر دو شرکت مشابه شده و نرخ اوراق هم مشابه می‌شود. البته این درحالیست که کارایی حکم می‌کند که شرایط  تأمین مالی برای شرکت خوب مساعدتر شود.

وی با تاکید بر اینکه برای کاهش بخش قابل توجهی از چالش های رکن ضامن، مکانیزم جایگزین، رتبه بندی اعتباری شرکت‌ها بر اساس اوراق بهادار است،گفت: بر این اساس شرکت‌ها بر اساس شایستگی اعتباری خودشان نسبت به تأمین مالی اقدام می‌کنند.

خادم المله با اشاره به اینکه تامین سرمایه امین در بورس پذیرش شده افزود: به زودی سهام آن در نماد"امین" در بورس عرضه اولیه می‌شود.
نام:
ایمیل:
* نظر: